Flash mob: Češi se zřejmě bojí, pro studenty je to zábava

Pavel Žďárek, 24. prosinec 2007 13:21 34 komentářů
Rubriky: Internet

Nákupní vozík
Po revoluci se u nás uskutečnilo několik typických flashmobů. Většinu z nich měli na starosti studenti a jeden z nich dokonce skončil ostudou pro obchodní centrum Nový Smíchov. Místní ochranka totiž neměla pro účastníky fotografického flashmobu příliš pochopení.

Flash moby zasáhly i střed Evropy, jak může potvrdit Adam Javůrek, redaktor časopisu Respekt, který se nějaký čas tomuto tématu věnoval. "Flash moby byly krátkodobou módou roku 2003 a od té doby je o nich slyšet jen minimálně, byť se občas razantně ozvou," tvrdí Javůrek a upozorňuje, že minulý rok byl v Paddingtonu flashmob s rekordní účastí. Ústup ze slávy byl cítit již na podzim 2003, kdy s flashmoby skončil jejich "vynálezce". Koneckonců, již v září 2003 Javůrek o flashmobech napsal: "Mají budoucnost, pouze pokud se stanou více aktivistickými (politickými) nebo uměleckými. Jako nezávazná zábava už se ovšem vyčerpaly." Pokud se ohlédneme do historie českého "flash mobingu", nezbývá, než dát jeho slovům za pravdu.

Úder v obchodním centru Nový Smíchov

První „flash mobem“ u nás by dle všeho měl být ten, jenž se konal 10. října 2002 od 18 hodin v Praze a Brně u konkrétních poboček sítě restaurací McDonald´s. Tam měl u výloh postávat 15 minut dav lidí, dívat se dovnitř a poté prostě odejít. Jejich cílem nebylo blokovat vchod do restaurace a nehodlali nikoho omezovat. Jen se dívali...

Asi nejslavnějším flash mobem v České republice se stala akce s názvem FLASH MOB CarreFour, který pořádal publicista Daniel Dočekal v rámci svého webu Pooh.cz. Akce proběhla začátkem září 2003, ale přesto zůstala nepřekonána, a to i přes to, že nedopadla vůbec tak, jak se od ní asi očekávalo. Důvodem pořádání akce bylo údajně nevhodné chování ochranky na Smíchově v Praze, která plnila příkazy majitele objektu a bránila lidem ve fotografování uvnitř objektu.

Ve smluvenou hodinu se uvnitř nákupního centra měl sejít dav s fotoaparáty a kamerami a fotit či natáčet. Cílem nebylo získat nějaký kompromitující materiál, ale upozornit na nevhodné chování ochranky a vůbec na problém omezování svobody. Na samotnou akci ovšem dorazili pouze tři lidé a redaktor Lidových novin. Dva z nich pak byli napadeni ochrankou, jeden prý za pouhou otázku: „Mohu si udělat foto recepce?“. Výsledkem celé akce tedy byla medializace problému, stovky komentářů a zviditelnění problému chování ochranek obchodních center jako takových.

Jde o dobrou ukázku akce, která i přes údajný recesistický podtext měla hlubší význam. Přestože "bleskový dav" tvořilo jen pár jedinců, akce přitáhla média k problému, který byl do té doby celkem často přehlížen. V médiích se posléze objevovaly tematické články o překračování pravomocí ochranných služeb. Pro weblog Pooh.cz to znamenalo i výrazné zvýšení návštěvnosti. Oslovili jsme také autora celého nápadu, ale ten se odmítl vyjádřit s ohledem na to, že akce je pro něj již minulostí.

Ve stejném roce uspořádali organizátoři "McDonaldovské akce" další "reality hack", což je také narušení běžné reality, ale bez nutné podmínky přítomnosti dalších lidí. Může se tedy jednat o čin jednotlivce. V jeden den po dobu dvou hodin se v několika městech republiky rozdávaly kolemjdoucím peníze. Každému, kdo prošel kolem účastníků, byla nabídnuta jedna koruna. Pro její převzetí stačilo podepsat převzetí. Organizátoři tak chtěli upozornit, že žijeme v době, kdy každý něco chce, ale rozhodně není obvyklé, aby někdo jen tak něco nabízel.

Zábava při srocování

Skupinou, která systematicky narušuje šedou realitu, je Děsír (www.desir-cz.org). Jejich akce mají formu neobvyklých her. Je libo schovávaná v pražském metru nebo hra na mafiány? Od malých akcí po velké, tihle lidé přicházejí se stále novými nápady. Za všechny ještě jmenujme hraní populární dětské hry Rybičky, rybičky, rybáři jedou, ovšem v centru Prahy v období před Vánoci, kdy je město plné lidí. Máte-li zájem se zúčastnit, mrkněte na web této skupiny, kde naleznete také řadu návodů na městské hry, které v každém případě běžnou realitu narušují.

Pěknou ukázkou „flash mobu“ z recese (až filozofické hloubky) je práce divadelní skupiny Jednotka (www.jednotka.cz). Kromě divadelních představení se její členové věnují originálním uměleckým performancím, mezi kterými byl i „flash mob“ na Právnické fakultě v Praze v roce 1994, který nesl název "Písmo". Akce vypadala následovně: "74 mužů v oblecích vešlo v poledne poslední den velikonoc do Právnické fakulty. Bible rozdělená na 74 částí. Každý umístěn ve svém výklenku auly čte svoji část. Bible za 15 minut... Akce nebyla předem ohlášena."

Takováhle akce má svou hloubku a nápad. Navíc jde o akci, která proběhla 9 let před tím, než byl v Americe zorganizován první „flash mob“. Od té doby ovšem i tato zábava prošla svým přirozeným vývojem, jak popisuje Adam Javůrek: "Flash moby se vyprofilovaly do tří směrů: politické, zábavné a umělecké. Politické mají svou komunitu například v Bělorusku. Při jednom flashmobu například dorazilo zničehonic na jedno náměstí množství lidí a začali si číst necenzurované noviny. Zábavné jsou dadaističtější a motivované chutí udělat prostě něco ujetého a nečekaného. Osobně si myslím, že tyto flashmoby se opravdu trochu vyčerpaly a jakoby čekaly, až se zase vrátí do módy."

Narušení české reality teď a zítra

Zdá se, že síla „flash mobů“ je do určité míry opravdu vyčerpána. Jejich umělecká varianta má ale jistě budoucnost. "V Česku mají tradici spíše happeningy (ne přímo flashmoby) umělečtější, které jsou plánované a dopředu anoncované. Jako například nedávná událost, kdy mladá umělkyně připravila na náměstí Svobody v Brně šedesát lehátek pro kolemjdoucí," uvádí Adam Javůrek.

Stejně tak politická odnož nebo medializace veřejného problému nebude v budoucnosti výjimkou. Problémů bude stále dost, a tak se s davy se zalepenými ústy (na protest proti omezování svobody projevu) či s ekologicky motivovanými davovými akcemi budeme setkávat i nadále. Ale „flash mob“ pro zábavu? Na ten si málokdo najde čas, a pak je tu klasický problém s tím, že co přijde legrační jednomu, může pohoršovat druhého. Dost možná, že se hlavní dění přesune do virtuální roviny.

"Těžko říct, jakou mají flashmoby v Česku budoucnost. Asi dost závisí na tom, jestli se jich někdo systematicky ujme. Pravděpodobně zůstanou občasným zpestřením a sympatickým vykolejením z obyčejného života, možná se někdy zase intenzivně vrátí do módy, ale pravděpodobně se jako masová zábava vyčerpaly a pokud nedostanou nějaký nový impuls, spíše budou nástrojem uměleckých skupin," uzavírá naše téma Javůrek.


Komentáře

JirkaCV #1
JirkaCV 26. prosinec 2007 13:03

Na Hlavním nádraží vystoupil dealer drog s bednou heroinu. Úkolem bylo bednu dopravit na neznámé místo v Praze. Popis trasy byl ukryt na tajných místech bedny. Nic složitého by to nebylo, kdyby ...
... si na lup nedělaly zálusk další skupinky mafiánů. Přestřelky v pražských uličkách (olovo nahradila voda), krásná květinářka Leona, co prodávala papírové růže na Staromáku (každý, kdo byl zasažen si musel jednu za korunu koupit, aby mohl pokračovat).
Závěrečný sraz na Staromáku přerušil i jakousi módní přehlídku, bylo to příliš silné sousto pro fotografy. Několik desítek mafiánů (holky růže ve vlasech, kluci psí dečky, oblek a černé brýle) bylo poté veřejně pochváleno hlavním bossem (americký turista se smyslem pro humor).
Psal se rok 87 a nikdo netušil, že se tomu bude říkat flash-mob. Jó, to byly časy ...
PS: Paní v Koruně byla asi dost vyděšená, když si dvacet "američanů" s bouchačkama za pasem (přestříkaná pistolka na černo) objednávalo "strawberry coctail"

Pavel #2
Pavel 21. říjen 2009 13:23

tie flashmobi su fakt paradne!!!!! Velmi sa mi to zapacilo, rad by som sa pozrel aj na zivo na taketo nieco!!!!

Ferooo #14
Ferooo 28. říjen 2009 12:06

Ja by som aj rád zúčastnil sa!:D Neviem či ste už videli čo robili v Barcelone, no to bola sranda!Tu je odkaz nato:

http://hopperinvasion.com/

HarryPotter #3
HarryPotter 28. říjen 2009 12:04

nikdy som ešte nepočul o nejakej flashmob(???) akcie:S

#15
28. říjen 2009 12:08

tu je ešte raz ak si nevšimol:P

<a>http://hopperinvasion.com/ </a>

LacoFlori #16
LacoFlori 28. říjen 2009 12:49

Keď ťa to zaujíma, tak na wikipedii nájdeš odpoveď na tvoje otázky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Flash_mob .

gulianno #4
gulianno 28. říjen 2009 13:12

Neviete kedy bude hopper flash mob akcia?

LacoFlori #17
LacoFlori 28. říjen 2009 13:28

To nie. Pošlú ti email, ale že kedy, to nikto nevie. Asi čoskoro.

Dingo #18
Dingo 28. říjen 2009 15:06

Akoze nikto nevie, organizatori asi vedia dufam :) Ale to je pravda, ze e-mail este neprisiel.

puma03 #5
puma03 28. říjen 2009 15:24

až bude určitej počet lidí

bengoro #6
bengoro 28. říjen 2009 15:26

určitě se zůčasnim nějaké této akce :)

Tomasss #7
Tomasss 28. říjen 2009 15:59

Tak povedz aj mne bengoro, ked bude daco.

persevaras #8
persevaras 30. říjen 2009 10:44

Preco cakáme, aby volakto to zacal organizovat?
Spravme to my! Teraz!

Polansky #19
Polansky 30. říjen 2009 12:19

já si myslím, že je už na flashmob vonku zima

Nivoman #9
Nivoman 30. říjen 2009 11:53

Nemusite!!! organizuju to prave cez <a>www.hopperinvasion.com</a> uz,len v Topsecret...
Ked ste urobili loptičku, a ste zadali email tak pozvaju vas na flashmob cez email!

persevaras #20
persevaras 30. říjen 2009 11:55

Online flashmob??!!!!
To je skvelé!
Urcite dostanem email?
A kedy?

udeda #21
udeda 30. říjen 2009 13:49

Fuh, to by bolo fajn!
A kedy nám poslú asi ten email?
A urcite?:)

ghetogun #10
ghetogun 30. říjen 2009 14:41

je to fakt makačka viděla jsem to na netu a strašně se mi to líbí !!!

Goul #22
Goul 30. říjen 2009 15:06

videl som už niekoľko flash mob akcie, napríklad keď každý nosí boxer v metre:D

christian #11
christian 30. říjen 2009 14:54

skoda ze to tu nikdo v cesku nezná

Monika83 #23
Monika83 02. listopad 2009 11:02

Ešte sa to može zmeniť, zatiaľ sa možme zabávať na webovej stránke, možno potom dostanú viacelý chuť vyskúšať to naživo

Nikson #26
Nikson 02. listopad 2009 13:40

Dúfam že to nebude zmeniť tak rýchlo, musíme naučiť ako to funguje

Martina #28
Martina 02. listopad 2009 13:49

Ja som sa len teraz dozvedela, že také niečo je, ale mala by som záujem sa zúčastniť na takýchto akciách. Podla mňa ešťe to oslovilo málo ľudí ale čas pracuje pre nás.

treska #29
treska 02. listopad 2009 16:23

ja nebudem smutný ak len málo ľudí budú pripojiť u nás:P

Zdeno #12
Zdeno 30. říjen 2009 14:56

strasne malo to chce,nejak ty lidi donutit aby videli nejaky videa

dexter #24
dexter 02. listopad 2009 10:28

Smiesne, vtipné, a nezvycajné veci robia ludia dost casto v meste:)

DeeDee #25
DeeDee 02. listopad 2009 11:13

Hlavne vtedy kedy sú veľa a stratia rozum...

dexter #27
dexter 02. listopad 2009 14:42

hlavne vtedy:)

PartyTime #13
PartyTime 04. listopad 2009 09:47

Uvidíte, čím viac ľudí sa dočíta o flasmob, tým viac to bude populárne.

Niskalainen #30
Niskalainen 04. listopad 2009 11:30

správne tak, ja si myslím že ešte stálo málo ľudí vedie o tom

Zdenka #32
Zdenka 04. listopad 2009 13:48

Ja sa práve preto prikláňam k online verzii, tá nemá geografické a jazykové bariéry.

atko #33
atko 04. listopad 2009 14:34

určitě dobrý nápad, ale me se to moc nelibi.

Listo #34
Listo 04. listopad 2009 16:17

a nezabudnime aj to že to môže byt najväčšia online flashmob akcia na svete:)

lacko18 #31
lacko18 04. listopad 2009 14:31

Tomu bych moc nevěřil...

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů