Google ustupuje čínským úřadům, trh je důležitější

David Budai, 30. červen 2010 07:30 0 komentářů
Rubriky: Internet, Hardware, Byznys

Čína
Americká internetová společnost Google v noci z pondělí na úterý oznámila ukončení automatického přesměrovávání vyhledávacích požadavků z čínského na hongkongský portál, který nabízí necenzurované výsledky. Stalo se tak pouhé dva dny před vypršením licence, která Googlu umožňuje podnikat na čínském trhu. Údajně totiž hrozilo, že by tato licence nemusela být prodloužena, což by prakticky znamenalo definitivní konec Googlu v Číně.

Google

„Z rozhovorů, které jsme s čínskými vládními představiteli vedli, bylo zřejmé, že pokud bychom v přesměrovávání uživatelů pokračovali, naše licence potřebná k působení na tamním trhu by nebyla obnovena,“ uvedl v příspěvku na firemním blogu David Drummond, ředitel právního úseku společnosti Google. Podle něj by neprodloužení licence v podstatě znamenalo úplný odchod z Číny.

Právě potřebou licence společnost Google obhajovala své nejnovější rozhodnutí o ukončení přesměrovávání uživatelů na hongkongský server Google.com.hk. Google tak činil od března tohoto roku a podle svých slov tak reagoval na sérii hackerských útoků na své servery, které údajně pocházely právě z Číny.

Google žádá o licenci

Podle vyjádření, které získala agentura Bloomberg, podal Google v úterý žádost o obnovení licence, přičemž reakci by měl obdržet během několika málo dní. Svou roli při rozhodování nepochybně sehraje také politická vůle pro setrvání Googlu v Číně. Minulý týden totiž čínský prezident Hu Jintao přijal oficiální pozvání prezidenta USA Baracka Obamy. Návštěva sice ještě nebyla oficiálně naplánována, už nyní je však jisté, že cenzura internetu bude jedním hlavních témat diskuse.

Rozpory s čínskou vládou už Google stály významná partnerství se společnostmi Unicom a Motorola a nyní se svým způsobem vzdává také svého ideálu necenzurování čínského internetu, za který v uplynulých měsících řadou svých rezolutních kroků bojoval. Přesto stále není jisté, zda čínská vláda Googlu licenci obnoví. Nemusí se ji totiž líbit způsob, jakým společnost své poslední rozhodnutí realizovala. Své uživatele sice automaticky nepřesměrovává, ale na své stránce Google.cn nabízí odkaz na hongkongskou alternativu. Dokonce jim nedává na výběr, protože provést cenzurované vyhledávání vůbec neumožňuje.

„Vláda podporuje zahraniční firmy v jejich působení na čínském trhu. Je však potřeba, aby dodržovaly zákony,“ zopakoval své stanovisko Qin Gang, mluvčí čínského ministerstva zahraničí s tím, že další vyjádření zatím nebude podávat. Ministerstvo průmyslu a pro informační technologie situaci zcela odmítlo komentovat.

Analytici: Google neměl příliš na výběr

Podle analytiků Google neměl příliš na výběr. Už březnové rozhodnutí totiž čínskou vládu rozčílilo a další stupňování napětí by v tuto chvíli nebylo zrovna ideální. „Pokud chtěli v regionu zůstat, neměli jinou možnost. Proti vládě není možné bojovat, takže měli na výběr: buď odejdou nebo kapitulují. Zvolili to druhé,“ říká Rob Enderle, analytik společnosti Enderle Group.

Internet

S tímto stanoviskem souhlasí také analytik Augie Ray z výzkumné společnosti Forrester Research. Podle něj lze tento kompromis považovat za chytrý obchodní tah, protože dlouhodobé stanovisko čínské vlády by Google změnil jen stěží. Nyní bude záležet pouze na něm, zda dokáže najít přijatelnou formu filtrování vyhledávání, která nebude přímo v rozporu jak se závazky a ideály společnosti, tak s čínskou vládou. Pokud by totiž Google učinil příliš velké ústupky a zcela přistoupil na čínský diktát, výrazně by to poškodilo jeho značku v očích zbytku světa.

Přesto ani toto nejnovější rozhodnutí pravděpodobně nezastaví další ztráty podílu na čínském internetovém trhu vyhledávání. Podle údajů výzkumné firmy Analysys International se v průběhu 1. čtvrtletí snížil podíl Googlu z 35,6 na 30,9 procent. Nejvíce pak z celé situace těžil čínský vyhledávač Baidu, který v současné době zaujímá přibližně 64 procent trhu. Rozpory s vládou Google v očích čínských uživatelů poškozují a znovuzískání těch ztracených rozhodně nebude jednoduché.

Jisté obavy ovšem existují, a to hlavně v očích akcionářů. Po oznámení o ústupků Googlu totiž začaly padat akcie čínských internetových společností. Hodnota akcií Baidu v průběhu úterý poklesla o téměř 8 procent na 68,78 dolarů, akcie společnosti SINA, která provozuje online média, spadly o 4,7 procenta na 35,1 dolarů.

Proč se Google chce udržet?

Čína má v současné době přibližně 384 milionů internetových uživatelů, přičemž jen za poslední rok jejich počet narostl o téměř třetinu. Vláda očekává, že během pěti let by k internetu měla být připojena až polovina tamní populace. Odhady americké společnosti EMarketer vedle toho naznačují, že už v roce 2013 by mohl jejich počet dosáhnout 840 milionů.

A právě tento růst představuje pro Google obrovský finanční potenciál, o který by rozhodně nerad přišel. Podle odhadů analytiků totiž zatím v Číně generuje pouhá necelá 2 procenta svého obratu, tedy přibližně 600 milionů dolarů, a toto číslo se může velmi rychle navášit.

Ve hře ovšem stále zůstává možnost, byť v tuto chvíli spíše minimální, že Google z čínského trhu odejde. Ať už by to bylo pod tlakem tamní vlády nebo z vlastního rozhodnutí, nejvíce by z toho těžil již zmíněný vyhledávač Baidu, který velmi aktivně cenzuruje všechen obsah, který je Pekingem označen za nekorektní či závadný. A na svou příležitost stále čeká společnost Microsoft, která stažení z čínského trhu rozhodně neplánuje.

Přečtěte si také


Google nechce Čínu úplně opustit
Google rezolutně přesunul své vyhledávací služby do Hongkongu
Google hrozí Číně: Cenzuru nebudeme tolerovat, raději odejdeme
Google je pod tlakem a údajně zvažuje opustit čínský trh


Komentáře

Kalendář

16. 02. IBM FORUM 2012
16. 02.

18. 02.
Pragoalarm/Pragosec 2012
17. 02.

18. 02.
Red Hat Developer Conference 2012
RSS 

Komentujeme

Další ťafka svobodnému Internetu: zakladatelům The Pirate Bay definitivně zamítnuto odvolání

Karel Wolf , 02. únor 2012 16:11

V kontextu posledních událostí (soudní proces s Megaupload, připojení se celé řady vyspělých západní...

Více

Kurzy

EUR  EUR 24,8 0,8 %  -
USD  USD 18,683 2 %  -
JPY  JPY 24,289 2,2 %  -
Zdroj: Kurzy.cz
RSS 

Zprávičky

ACTA obsahuje tajné protokoly, proto ji nepodpoříme, tvrdí někdejší slovenská politická elita

ITbiz.cz, 08. únor 2012 13:55

Kontroverzní přední slovenský politik Robert Fico a jeho kolegyně Monika Flašíková-Beňová ze strany ...

Více 0 komentářů

Česko je v kamenných obchodech výrazně dražší, ale na Internetu naopak mírně levnější než zbytek EU

Karel Michal , 08. únor 2012 11:48

Veřejné tajemství potvrdila seriózním výzkumem agentura Civic Consulting, která jej zpracovávala pro...

Více 0 komentářů

SSD 520 od Intelu nabídne přenos až 80 tisíc IOPS

Karel Michal , 08. únor 2012 11:15

Společnost Intel dnes představila aktuálně nejrychlejší SSD pro port SATA na koncovém trhu. Solid-St...

Více 0 komentářů

Komiks: pomocný programátor

Sehnat kvalitního a zároveň levného programátora formulářů v jazyku JAVA může být někdy zcela nadlid

Komiks: pomocný programátor

Anketa

Ohrožuje ACTA síťovou neutralitu?



Starší zprávičky

POZVÁNKA: Hardwarová roadshow Oracle na konci února v Praze

Karel Michal , 07. únor 2012 11:58

Návštěvníci konference Oracle Hardware Systems: The Extreme Performance Tour, která se uskuteční 29....

Více 0 komentářů

Nokia uvede Lumii 800 v bílé variantě

Karel Wolf , 07. únor 2012 10:40

Společnost Nokia uvede koncem měsíce na trh hi-endový Windows Phone telefon Nokia Lumia 800 také v b...

Více 0 komentářů

Na trhu se objevil nástroj pro měření desetigigabitobých spojů

Karel Michal , 07. únor 2012 10:04

Společnost Infinity vyvinula měřící nástroj, který je použitelný pro měření zátěže gigabitových i de...

Více 0 komentářů

Software od IBM nahrazuje detektivy v Las Vegas

Karel Michal , 06. únor 2012 15:03

Analytický software jako z filmů typu Akira a Ghost in the Shell začala využívat metropolitní polici...

Více 2 komentářů