HP 2110: obr zplodil trpaslíka

Michal Polák , 02. červen 2009 08:42 4 komentářů
Rubriky: Hardware

HP
Mininotebooky jsou oblíbeným segmentem přenosných počítačů, což si dobře uvědomuje také společnost Hewlett-Packard. Vzhledem k tomu, že právě HP patří mezi největší výrobce počítačů, zajímali jsme se o jeho současnou nabídku. Do redakce ITBiz.cz nám navíc přišel model HP 2140, známý spíše pod názvem HP Mini.

Obr zplodil trpaslíka?

HP
Celkový pohled na HP 2140

Podobnou otázku bychom mohli položit téměř ke každému mininotebooku a jeho výrobci. Pravdou je, že HP nepatřila mezi úplně první producenty mininotebooků na našem trhu. Již dříve jsme mohli potkávat modely zejména od značek Asus a MSI. To je již dávno minulostí a nabídka v podání Hewlett-Packard je plně konkurence schopná a s trochou nadsázky patří i mezi nejzajímavější. Současná řada založená na architektuře Intel Atom je pro výrobce celkově druhá. Na trh totiž původně vstoupil s architekturou VIA, což se příliš nevyplatilo. My jsme v redakci měli možnost vyzkoušet model HP 2140, který můžeme zařadit podle úhlopříčky displeje mezi typické mininotebooky. 10,1 palce představuje běžnou hodnotu u levných a dobře přenosých modelů. Ačkoliv se právě HP soustředí dlouhodobě na firemní prostředí, což dokazují typicky černé a nenápadné notebooky, v případě řady Mini se rozhodl udělat změnu.

Konstrukce a vzhled


Zásluhou toho je HP 2140 do jisté míry originální a pohledově nesrovnatelný. Téměř celá konstrukce vyjma vnitřní části okrajů displeje je zbarvená do mírně lesklé světle šedé až stříbrné barvy. Ačkoliv jsem schválně poznamenal lesklé, neznamená to, že by se jakákoliv část vyjma zmíněného displeje špinila a opatlávala. Dnes to také vzhledem k posledním recenzím vypadá, že výrobci si již na tuto zdánlivě nedůležitou vlastnost dávají pozor.

Kapitolou pro sebe zůstává samotný displej, který je lesklý a ve více osvětlené místnosti nepůsobí přímo příjemně. Na druhou stranu se zvláště u mininotebooků předpokládá, že se budou používat na cestách, v prostředcích hromadné dopravy a dalších místech, kde si nemůžete vybrat osoby kolem sebe. V takových chvílích určitě přijde vhod, když není do vašeho displeje vidět. Sice existují speciální fólie pro omezení úhlu pohledu, ale stále se nejedná o produkt v běžném sortimentu obchodů. Pokud však HP Mini zamýšlíte používat mimo uzavřené budovy, tedy již ve zmíněných prostředcích hromadné dopravy nebo venku na zahrádce, pak je nutné vybrat si místo, kde příliš nesvítí slunce. I když to možná zní jako z magazínu o bydlení, technické parametry si prostě žádají vhodné vlastnosti prostředí.

Rozměry, ergonomie a chlazení

HP
Detail touchpadu a klávesnice

Základní rozměry činí 2,67 centimetru na výšku, 26,1 na šířku a 16,62 na hloubku. Samotnému určení odpovídá také hmotnost, hodnota 1,19 kilogramu je příjemná a uzpůsobené přenosu v jedné ruce nebo položení na klíně. Největší přednost HP 2140 oproti konkurence jsem viděl v celkovém dojmu, který však plynul hlavně z klávesnice. Ta je totiž na mininotebook překvapivě velká. Může za to její dotažení až k samotným krajům konstrukce a její maximální využití. Za tento krok patří designérům a všem, kteří se v tomto směru na modelu 2140 podíleli, velká pochvala. Na rozložení se zvyká až neuvěřitelně rychle, snad jedinou malou chybičkou je vybočování z řady. Prostě klávesy na sebe tak úplně nepasují, i když v praxi si toho takřka nejde všimnout.

Podobnou filozofii, tedy maximální využití prostoru, využili tvůrci i u touchpadu. Ten je na výšku zúžený a klávesy nahrazující tlačítka na myši jsou netradičně rozděleny po stranách. Zda se jedná o dobrou volbu, je na posouzení každého uživatele; v redakci jsme se na hodnocení tohoto uspořádání neshodli. Jinak se ovládá běžně a působí spíše volným pohybem. Pokud touchpad něčím vyniká, pak aktivačním tlačítkem, které se nachází těsně nad ním. Jedním stiskem tak můžete touchpad vypnout a předejít tak nechtěným pohybům kurzoru.

Předem nás velmi zajímalo chlazení, kterým HP 2140 disponuje. Dřívější notebooky měly otvory jak na boku tak i ve své spodní části. Malé rozměry podobných modelů, které jsme zkoušeli, lákají anebo v některých podmínkách nutí používat jej na klíně nebo brašně. I HP 2140 má na své spodní straně pochopitelně průduchy, ale zdá se, že hlavní proud horkého vzduchu je odváděn mřížkovaným otvorem po boku. Každopádně HP Mini položený na brašně byste "uvařit" neměli.

Hardware a konektivita

HP
Zadní strana displeje a mřížka pro odvod vzduchu

Pod kapotou tiká typický procesor Intel Atom na ještě běžnější frekvenci 1,6 GHz, kterému je k dispozici jeden gigabajt operační paměti. Jako grafický čip je integrován Intel GMA 950. O skutečném výkonu by se dalo psát dlouze. V našem případě byla v balení Windows XP Home. Jejich instalace byla jednoduchá, rychlá a nainstalovaly se s nimi i všechny ovladače a užitečné prográmky od výrobce. Operační systém pracoval do jisté míry stabilně. Při práci s internetovým prohlížečem, chatovacím programem a jednoduchým textovým editorem nebyl problém. Nedostatek výkonu se znatelně projevoval až při náhledu na větší množství fotografií ve Windows Průzkumníku a po nastartování z režimu spánku v případě více spuštěných aplikací.

Po stránce konektivity není příliš co dodávat. Po levé straně nalezneme jeden port vysokorychlostního USB a zdířka pro mikrofon a sluchátka. V přední části je kromě tlačítka power také tlačítko pro aktivaci WIFI karty. Napravo pak nalezneme (ve směru od zadní strany) konektor pro zámek, napájecí konektor, vstup do síťové karty RJ45, jeden USB port, Express Card/54 slot pro rozšiřující kartu a čtečku SD(HC) karet.

Závěrečné zhodnocení


Hewlett-Packard jsme měli k dispozici 7 pracovních dnů. Dostatek času na objektivní zhodnocení. Nakonec nemáme tomuto modelu téměř co vytknout. Otázkou jeho úspěchu však bude dostatečný výběr jednotlivých variant lišících se v akumulátorech a operačních systémech. I u nejnižší se spotřeba pohybuje mezi třemi až čtyřmi hodinami běžné práce, což špatné rozhodně není. My už se však těšíme na novinky od společnosti Hewlett-Packard, pokud půjdou ve stopách tohoto modelu, máme se na co těšit.

Za zapůjčení produktu HP 2140 děkujeme společnosti Hewlett-Packard.

Přečtěte si také


Počítačovému trhu v ČR a SR dominuje Hewlett-Packard
HP dnes otevřelo svůj první značkový obchod
Hewlett-Packard se potýká s poklesem prodejů i zisku
Mininotebooky tvoří již pětinu prodaných notebooků


Komentáře

#1
02. červen 2009 22:16

bude se nabizet take s linuxem a s jakym distrem?

M. Polák #3
M. Polák 03. červen 2009 08:24

Už se nabízí se SUSE Linux Enterprise Desktop 10 asi za 8 000 kč bez daně.

Michal #2
Michal 05. červen 2009 08:37

Třetí obrázek nevypadá jako "Zadní strana displeje a mřížka pro odvod vzduchu" ;-)

Jana Budinská #4
Jana Budinská 05. červen 2009 09:13

Omlouváme se, chybička se vloudila. Teď už vypadá? :)

RSS 

Komentujeme

Virtuální realitou proti strachu ze smrti

Pavel Houser , 18. červenec 2017 07:00
Pavel Houser

Lidé, kteří reportují „zážitky blízké smrti“, pak mnohdy mají ze smrti menší strach. Nedalo by se to...

Více


Kalendář

22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
RSS 

Zprávičky

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

ČTK , 26. červenec 2017 09:00

LG Display je dodavatelem společnosti Apple....

Více 0 komentářů

APMS varuje před nevyžádanými hovory ze zahraničních čísel

ČTK , 26. červenec 2017 08:00

Podvodníci tzv. wangiri organizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselný rozsa...

Více 0 komentářů

Firmy se při přeshraničním prodeji přes Internet bojí podvodů

ČTK , 25. červenec 2017 16:27

Prodejci se obávají, že pokud lidé z jiného unijního státu za zboží nezaplatí, bude složité peníze v...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zákazníci preferují biometrii, ale její zavádění je pomalé

Pavel Houser , 25. červenec 2017 12:50

Manažeři v bankách, kteří jsou zodpovědní za zavádění biometrie, připouštějí nedostatek zkušeností....

Více 1 komentářů

Malware Stantinko napadl více než půl milionu uživatelů ve východní Evropě

Pavel Houser , 25. červenec 2017 10:36

Těžce identifikovatelný nový kmen malwaru se šíří prostřednictvím dvou plug-inů pro prohlížeč Chrome...

Více 0 komentářů

Čeští technici měli omylem přístup k tajným databázím Švédska

ČTK , 25. červenec 2017 10:23

Při předávce systémů švédský úřad nedodržel bezpečnostní postupy....

Více 1 komentářů

Zisk Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

ČTK , 25. červenec 2017 10:16

Příjmy Googlu stouply o 20 % na 18,4 miliardy dolarů. Cena za proklik u Googlu klesla o 26 %. ...

Více 0 komentářů