HTC Touch Diamond: král mezi komunikátory

Michal Polák , 04. září 2008 07:12 3 komentářů
Rubriky: Hardware

HTC
Málokdy se na trhu objeví zařízení, které parametry předčí svou konkurenci téměř ve všech ohledech. V segmentu komunikátorů se to však společnosti HTC povedlo opravdu výtečně. Její současnou „vlajkovou lodí“ je totiž model Touch Diamond, který opravdu kompromisy nedělá. Z technických údajů snad ani není na první pohled nad čím váhat. My jsme měli možnost v redakci ITBiz.cz vyzkoušet tento komunikátor a přinést vám poznatky z jeho používání. Jaký tedy opravdu je HTC Touch Diamond?

HTC

Co znamená HTC?


Zkratka používaná jako název společnosti, která má ve své produktové řadě právě testovaný model. Pod ní se neskrývá nic menšího než trojice slov High Tech Computer. HTC Touch Diamond patří do řady zařízení pod výmluvným označením Touch. Sem spadají všechna zařízení, která se velikostí podobající klasickým PDA s řadou rozšířených funkcí, především pak těch komunikačních. Mají jedno společné – velký dotykový displej. Samotný Touch Diamond kombinuje proslulost značky s nejmodernější technologií a skvělým designem. V dnešní recenzi půjdeme doslova popořadě. Nejdříve představíme zařízení zvenčí a hardware. Později bude následovat popis jednotlivých funkcí v pořadí menu samotného komunikátoru. Pojďme se tedy přesvědčit, jestli je na tom Touch Diamond opravdu tak dobře.

Co se skrývá v balení  • komunikátor

  • akumulátor

  • USB propojovací kabel

  • adaptér k USB kabelu pro nabíjení akumulátoru

  • náhradní stylus

  • stereo headset sluchátka

  • ochraná fólie na displej

Diamantové tvary, elegance tmy


Zařízení působí dojmem technologické hračky a zároveň na sebe nepřitahuje mnohdy nevítanou pozornost. Slovo Diamond v názvu plyne ze zadní strany, která je v částech lomená. V elegantní černé barvě se tedy vždy bude od několika stěn odrážet světlo, zatímco od jiných ne. Místo pro objektiv fotoaparátu je ohraničeno kovem, který je v jednom směru přesně broušený. Vše doplňují elegantní nápisy informující, s kým vlastně máte tu čest. Z předního pohledu zaujme především dotykový displej, který má úhlopříčku 2,8 palce a zobrazuje obraz ve VGA rozlišení (640 x 480 obrazových bodů).

Přistupme k popisu spodní části přístroje. V té je místo především pro USB port a také ovládací panel. V něm uprostřed je kolečko, které slouží k ovládání směru šipek, otáčení a také se používá pro focení. Nesmím však zapomenout na další čtveřici okolo zmíněného kolečka, která slouží k orientaci ve všech směrech. Do pohotovostního režimu se dostanete rychle, a to stiskem malého tlačítka na horní části komunikátoru. Naopak na spodní straně je USB port, ke kterému se ještě později dostaneme. Rozměry jsou opravdu ideální. Na délku má Touch Diamond 10,2 centimetru, zatímco na šířku 5,1 a výška je pouze 11,35 milimetru. Při těchto rozměrech se podařilo využít každé místo, a tak není co vytknout. Stejně tak velmi dobrá je hmotnost, která je podle informací výrobce 110 g, což ve srovnání s mobilními telefony není příliš moc, přihlédneme-li k tomu, co všechno přístroj umí.

S jednou vadou na kráse se však budete setkávat neustále, lesklé a nádherné povrchy se lehce zapatlají od potu a drobných nečistot. Naštěstí displej má dostatečnou svítivost, ale Diamond je jednoduše předurčen k používání v čistém prostředí.

Pod odkazy uvnitř textu jsou odkazy na fotografie přístroje.

HTC

Co tiká pod kapotou?


Sice jsou na trhu procesory s vyšší frekvencí, ale model MSM7201A od Qualcommu se svými 528 MHz je v mnoha ohledech dostačující. Navíc je zařízení tenké pouze jeden centimetr a do tak malého prostoru nemusí být dobrý nápad při takové výbavě dávat procesor nad 600 MHz. Tomuto procesoru sekunduje operační paměť o kapacitě 192 MB typu DDR. V segmentu komunikátorů se jedná o hodnotu dostačující, status během testování v klidovém stavu však vykazoval paměť o velikosti 113,07 MB, přičemž zhruba 60 MB bylo využito v klidovém stavu. Aplikace jsou uložené na paměti ROM o velikosti 256 MB. Uživatelská data (multimediální soubory, dokumenty atd.) jsou na interní 4 GB paměti, kterou je možné rozšířit microSD kartou. A dostupnost pro připojení k mobilním a počítačovým sítím? Bude lepší je vyjmenovat postupně: HSDPA/WCDMA a Tri-band GSM/GPRS/EDGE. K počítačovým sítím jako internet anebo firemní intranet se můžete připojit pomocí integrované WIFI standardu IEEE 802.11 b/g. K dispozici je také Bluetooth verze 2.0+ EDR a k počítači se připojuje přes ExtUSB. Ten také slouží k nabíjení přes adaptér.

Popis jednotlivých funkcí


První zapnutí a seznamovací video. Na prvním místě je „domeček“ anebo lépe řečeno domovská stránka. Ta nahrazuje úvodní obrazovku u klasických mobilních telefonů. Ve spodní části jsou záložky na jednotlivé funkce komunikátoru a v horní části start menu a ukazatele signálu, nabití baterie a dalších podobných informací. Uprostřed je pozadí doplněné s různě průhlednými prvky jako například hodinami, kalendářem anebo historií volání. Vzhledem k tomu, že HTC Touch Diamond pracuje s Microsoft Windows Mobile 6, je vzhled možné upravit anebo nahrát nový.

Kouzlo komunikátorů je především v tom, že jde o sjednocení kapesního počítače s funkcí telefonu. Proto se ihned v druhé záložce nachází adresář lidí pod výstižným názvem „People“. Nejedná se o obyčejný adresář telefonních kontaktů, ale pod jednotlivými kontakty je možnost uvést opravdu mnoho informací. Bude lepší je popořadě vyjmenovat: jméno, obrázek dotyčného, společnost, oddělení, práce, pracovní telefon, pracovní fax, pracovní adresa, IM, email, telefonní číslo, vyzvánění v případě příchozího volání, webové stránky, telefon domů, adresa bydliště, kategorie, ostatní adresa, car telefon, pager, telefon společnosti, ale také narozeniny, děti a mnoho dalšího. Už tak je výčet dlouhý a to zdaleka není kompletní. Pomocí technologie TouchFLO se v kategorii pohybujete táhnutím prstů, kdy se vám plynule objevují fotografie a jména lidí.

HTC

Na zařízení bez klávesnice se může zdát psaní velmi obtížné. Touch Diamond však pracuje s psaním velmi dobře a můžete si vybrat z celé řady možností. Nám se nejvíce zalíbila malá dotyková klávesnice se stejným rozložením jako klasická počítačová, se kterou se pracovalo velmi dobře. Musíme si však uvědomit, že to není na dlouhé psaní zápisků, článků anebo všech textů delšího rozsahu. To však v této kategorii není nevýhodou. Ano, existují komunikátory s výsuvnou klávesnicí, ale také mají vyšší hmotnost a nejsou tak tenké. Navíc - ten, kdo chce komunikátor s klávesnicí, nemusí zoufat, protože Touch Pro se námi testovanému modelu velmi po technické stránce blíží. Největší změnou kromě hardwarových vylepšení je právě přítomnost výsuvné klávesnice.

Po hardwarové stránce je tu celá škála možností připojení k internetu. Samotná záložka vyniká především efektním obrázkem zeměkoule znázorňující odkaz na webový prohlížeč. Lehkým táhnutím stylusu se pak objevují internetové záložky. Prohlížeč opravdu dobře využívá prostorových čidel, jelikož sám pozná, v jaké poloze zařízení držíte a podle toho se také zarovná. Nemá cenu přesně popisovat prohlížeč a jeho možnosti, přítomný operační systém dovoluje pohodlně nainstalovat aplikace podle potřeb a přání uživatele (samozřejmě pokud je software podporován).

Mezi nemalá lákadla komunikátoru patří kvalitní fotoaparát. Touch Diamond disponuje celkem dvojicí kamer. Pro focení je určena hlavní s rozlišením 3,2 megapixelu. Sice najdeme řadu zařízení zvláště z kategorie mobilních telefonů s vyšším rozlišením, ale to nevadí. Ve své kategorii patří ke špičce a automatické zaostřování je opravdu účinné. Není problém fotografovat ve tmavých místnostech, venku anebo z LCD obrazovky. Sami se můžete přesvědčit z přiložených fotografií, které jsou originály a nebyly nijak upravovány. Na začátku jsem se zmínil, že kamery jsou dvě. V přední části je totiž snímač pro rozlišení VGA, který snímá směrem od dotykového displeje a je tak ideální pro video konference. I ostatní funkce jsou výborně nastaveny, focení je jednoduché a dvojice kamer je na místě. Tou kvalitnější se také natáčí video sekvence ve třech režimech rozlišení.

Hudební přehrávač k dnešním komunikátorům patří. V HTC je umístěn pod další záložkou a základní rozhraní je velmi jednoduché. Jednotlivé skladby se přepínají pomocí táhnutí prstů anebo tlačítek. Pokud chcete více funkcí, případně vizualizační efekty, pak si přes nabídku start můžete spustit předinstalovaný Windows Media Player anebo si doinstalovat vlastní dle výběru. Sluchátka se připojují také přes rozhraní USB. Ve chvíli, kdy komunikátor nabíjíte anebo stahujete data, tedy na sluchátka nemůžete poslouchat hudbu. To je společně s absencí 3,5 anebo 2,5 jack konektoru jedinou nevýhodou v tomto směru. V dalších záložkách naleznete počasí, nastavení zařízení a úplně na závěr Rychlé menu, kam si každý podle potřeby může umístit ikony pro rychlé spuštění nainstalovaných aplikací, které mohou sloužit i jako odkazy.

HTC

Výhody:
+ výborné použití dotykového displeje
+ kvalitní fotoaparát
+ podpora mnoha sítí

Nevýhody:
- lesklý povrch komunikátoru se lehce ušpiní nečistotami a potem
- absence jack konektoru na sluchátka

Závěrem


HTC Touch Diamond prokázal, že právem patří na špičku mezi komunikátory. V žádném směru neprokázal z hlediska funkčnosti slabinu. Rozhraní běžící nad operačním systému Windows Mobile je přehledné a celkově společně s komunikátorem budí dojem nadřazenosti a jasné technické vyspělosti. Každý, kdo má podobné zařízení, jasně ukazuje, že mu záleží na technologických novinkách a chce používat jen to nejlepší. Nám při testování padlo zařízení do oka a po pravdě řečeno se dnes bude hodně těžko hledat někdo, kdo se bude moci postavit takové smršti technologií. Během testování vše fungovalo přesně jak mělo. S Touch Diamondem můžete poslouchat hudbu, dívat se na filmy, komunikovat s celým světem, surfovat po internetu, natáčet anebo fotografovat ve vysoké kvalitě a mnoho dalšího. Hranice se nekladou a toto HTC je opravdu ideálním společníkem každého, kdo má rad high-tech zařízení. Na závěr nezbývá nic menšího, než komunikátor doporučit.


Komentáře

USB #1
USB 20. leden 2010 16:17

Kolik takováhle věcička tak může stát v současné době?

VfB #3
VfB 28. leden 2010 07:09

cca 4K? já budu mít o litr a půl dražší dvojku

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 08. listopad 2010 20:26

Je mi líto ale jak píšete,že lze rozšířit pamět tak to není možné jelikož htc touch diamond nemá slot na paměťové karty.L.H.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Facebook zvýšil zisk o 63 %, má 2,2 miliardy uživatelů

ČTK , 26. duben 2018 12:44

Tržby i zisk překonaly očekávání analytiků, akcie firmy v reakci umazaly část letošních ztrát....

Více 0 komentářů

Twitter vykázal další čtvrtletní zisk

ČTK , 26. duben 2018 10:00

Celkové tržby společnosti v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 21 % na 664,9 milionu dolarů....

Více 0 komentářů

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

ČTK , 26. duben 2018 09:00

Amazon koncem loňského rok zahájil službu doručování balíčků do prázdného bytu, nyní nabízí doručení...

Více 2 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

Správa phishingových kampaní pro každého

Pavel Houser , 26. duben 2018 08:00

S phishingovou sadou nové generace se prý i naprostí amatéři mohou úspěšně věnovat kybernetické krim...

Více 0 komentářů

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů