Internet Explorer 8: Rázná odpověď Microsoftu na konkurenční prohlížeče

David Budai, 26. březen 2009 05:50 0 komentářů
Rubriky: Internet

IE8
Před týdnem společnost Microsoft vydala finální verzi dlouho očekávaného prohlížeče Internet Explorer 8. Už na první pohled je jasné, že vývojáři nenechali nic náhodě. Propracované uživatelské rozhraní, vysoká rychlost i zabezpečení – to jsou hlavní znaky nové verze, která aspiruje na titul nejlepšího prohlížeče současnosti. Ani zdaleka však nemá Microsoft vyhráno a teprve čas ukáže, zda se mu podaří zastavit stále klesající podíl Internet Exploreru v souboji s konkurenčními produkty.

Windows 7
Barevné rozlišení souvisejících záložek
Klikněte pro zvětšení

Statistiky posledních měsíců i let nehovoří příliš ve prospěch společnosti Microsoftu. Pryč jsou doby, kdy její prohlížeč využívalo z dnešního pohledu až neuvěřitelných 95 procent uživatelů. Důvodů, proč se situace tak výrazně změnila, je jistě celá řada. Mezi ty hlavní však patří, že Microsoft, zřejmě zaslepen svým úspěchem, poněkud zaspal čas inovací, čehož využili konkurenční výrobci. Ti ve svých produktech uživatelům nabídli kromě nových funkcí také jednoduchost a nenáročnost.

Když čísla bijí na poplach

Čísla v současné době sice stále hovoří ve prospěch Internet Exploreru, který má podle společnosti Net Applications podíl zhruba 67 procent, náskok se však dlouhodobě snižuje. Druhý nejrozšířenější prohlížeč Mozilla Firefox, který by ještě před pěti lety stěží někdo zaregistroval, má téměř 22 procent trhu. Třetí místo zaujímá Safari z dílny společnosti Apple s podílem 8 procent. Své příznivce si našel i loni představený prohlížeč Google Chrome, který již údajně překonal i Operu. Čísla jsou samozřejmě pouze orientační, ale docela dobře vykreslují těžký konkurenční boj na poli prohlížečů.

Microsoft proto tasí eso z rukávu. Internet Explorer 8 (IE8) by měl nejen zastavit další odklon ze strany uživatelů, ale v lepším případě také přilákat zpět ty, kteří již v minulosti přešli ke konkurenci. Potenciál tady rozhodně je, už od konce srpna 2008, kdy se objevila druhá beta verze, sklízí prohlížeč vesměs pozitivní ohlasy. V závěru ledna tohoto roku se pak objevila verze RC1 a minulý týden finální verze. IE8 byl ve vývoji 19 měsíců a oproti IE7, který byl vydaný v říjnu 2006, přináší řadu vylepšení.

Vylepšená práce se záložkami

V případě běžného prohlížení internetu, představuje nevýznamnější změnu vylepšení záložek a práce s nimi. IE8 nově sjednocuje související záložky do skupin a barevně je rozlišuje. Pokud z aktuální stránky otevřete novou záložku, neobjeví se až konci řady, jak tomu bylo doposud, ale hned vedle té aktuálního a dostane automaticky barvu dané skupiny. Pravým kliknutím na některou záložku se objeví nabídka, pomocí které je možné ovládat celou skupinu.

Windows 7
Po otevření nové záložky vás už nečeká prázdná stránka
Klikněte pro zvětšení

Samozřejmostí je možnost znova otevřít již zavřenou záložku (Ctrl+Shift+T) a tažením je možné záložky mezi skupinami snadno přesouvat. Funkce, která bohužel chybí, je opětovné otevření celé skupiny záložek.

Po otevření nové záložky (Ctrl+T) nabídne prohlížeč namísto obligátního „Otevřeli jste novou záložku“ celou řadu odkazů, včetně historie nedávno zavřených stránek. Jednotlivé záložky jsou od sebe izolovány. Pokud se tedy na prohlížené stránce objeví chyba a záložka se uzavře, nezpůsobí to pád celého prohlížeče.

Výborné Akcelerátory a sporné Web Slices

Novinkou představují také Akcelerátory, které usnadňují přístup k nejrůznějším službám. Jednoduše řečeno dokážou přeposlat informaci z prohlíženého webu na jiný. V praxi to pak vypadá tak, že na stránce označíte slovo nebo slovní spojení, klepnete na něj pravým tlačítkem a vyberete, na kterém webu (například Wikipedia) má být vyhledáno. Akcelerátory je možné snadno spravovat a přidávat další. Zatím jich není mnoho, je však možné jejich snadné vytváření pomocí jazyka XML, takže nepochybně v dohledné době přibudou další.

Podobně urychlovat práci by měla také funkce Web Slices, představující jakéhosi vzdáleného příbuzného RSS. V podstatě jde o části nebo určité oblasti stránek, které je možné nechat sledovat. Dobře využitelné je to například na aukčních serverech typu eBay, kde je možné aktualizovat pouze část stránky zobrazující aktuální výši příhozů.

Web Slices však musí jednotlivé weby podporovat a proto jich, podobně jako Akcelerátorů, není hodně. Bude záležet především na Microsoftu, zda programátory přesvědčí, aby těchto funkcí začali využívat. Řadu uživatelů však jistě potěší skutečnost, že prohlížeč na webech automaticky vyhledává informační kanály (RSS i Web Slices) a pokud jsou k dispozici, informuje o tom prostřednictvím ikonky, kterou je možné přímo nastavit jejich odběr.

Bezpečnost až na prvním místě

Windows 7
Akcelerátory v akci
Klikněte pro zvětšení

Microsoft tvrdí, že jde o nejbezpečnější prohlížeč na trhu. Do jaké míry je to pravda ukáže samozřejmě čas, přesto nelze vývojářům upřít snahu uživatele co možná nejlépe ochránit. Novinkou je například režim InPrivate, při jehož aktivaci (Ctrl+Shift+P) nedochází k ukládání uživatelských dat na disk. Režim je možné spustit také v nabídce Zabezpečení nebo klepnutím na příslušný odkaz po otevření nového panelu. Po ukončení práce v InPrivate režimu, který zlí zvykové označují příznačně „porno režim“, budou všechny stopy, jako dočasné soubory, cookies, historie stránek, údaje ve formulářích či hesla odstraněny.

Již v IE7 byl představen filtr, který uživatele chrání před phishingovými útoky. V IE8 byl přepracován a přejmenován na SmartScreen. Filtr nově varuje také před weby, které by mohly obsahovat nebezpečný malware. Součástí prohlížeče je dále ochrana proti zranitelnosti webových aplikací „cross-site scripting“ a funkce Filtrování InPrivate (Ctrl+Shift+F), která zabraňuje třetím stranám shromažďovat informací o webech, které uživatel navštíví.

Přepracovaný adresní řádek i vyhledávací box

Významně přepracován byl adresní řádek, který kromě seznamu adres z historie nově prohledává také názvy stránek, oblíbené položky a RSS. Vše navíc přehledně třídí do skupin, což například konkurenční Firefox neumí. Určitě potěší také tučné zvýraznění domény, na které se uživatel zrovna nachází.

Vylepšen byl také vyhledávácí box umístěný napravo od adresního řádku. Poskytovatelé vyhledávání mohou nyní dodávat také náhledy obrázků, které se týkají vyhledávaného řetězce. Jednotlivé poskytovatele lze snadno přepínat prostým klepnutím na jejich ikonku. Microsoft se navíc pokusil o propojení s funkcí vyhledávání slov na stránce (Ctrl+F). Pokud při vyhledávání namísto lupy klepnete na tlačítko Najít, prohlížeč daný řetězec vyhledá a žlutě zvýrazní.

Windows 7
Bezpečné surfování v podání InPrivate
Klikněte pro zvětšení

Režim kompatibilního zobrazení

Řada webů, které jsou přizpůsobeny pro starší verzi prohlížeče, nemusí IE8 správně zobrazit. Obsahuje proto funkci Kompatibilní zobrazení, jenž v podstatě simuluje chod IE7. Pokud při surfování narazíte na stránku, která se nezobrazí správně, klepněte na ikonku v podobě roztrženého papíru, která se objeví napravo od řádku s adresou. Prohlížeč si pamatuje, které weby je potřeba zobrazit v tomto režimu, takže při další návštěvě již nebude nutné jej znova aktivovat.

Kam kráčíš, IE8?

Po několikadenním zkoušení je možné říct, že se nový Internet Explorer Microsoftu povedl. Prohlížeč díky celé řadě šikovných funkcí usnadňuje a zrychluje surfování a vyhledávání informací. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se k tomu postaví samotní uživatelé.

Ti, kteří si již zvykli na některý z konkurenčních prohlížečů, zřejmě nebudou mít větší potřebu cokoliv měnit. Naproti tomu stávající uživatelé zase nebudou mít potřebu IE opouštět. Významnou roli bude nepochybně hrát i fakt, že v připravovaném operačním systému Windows 7 bude možné IE8 vypnout. Rozhodně jde však o silného konkurenta všech alternativních prohlížečů, který má potenciál ukousnout si pár procentních bodů v podílu zpět.

Nový Internet Explorer 8 stojí rozhodně za vyzkoušení. Na webu Microsoftu je k dispozici ve verzi pro Windows XP a Vista. Ve vydané zkušební verzi Windows 7 je také integrován, nejde však o finální verzi a není lokalizován do češtiny.

Podělte se s námi v diskusi pod článkem o váš názor na Internet Explorer 8 a případné zkušenosti s tímto prohlížečem.

Internet Explorer 8 na ITBiz.cz


Microsoft uvolnil finální verzi prohlížeče Internet Explorer 8
Potvrzeno: Internet Explorer bude možné v nových Windows vypnout
Microsoft uvolnil Internet Explorer 8 RC1 volně ke stažení
Microsoft vkládá do Internet Exploreru 8 velké naděje


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

Samsung představil nástupce telefonu Galaxy Note 7

ČTK , 24. srpen 2017 09:00

Český internetový obchod společnosti Samsung již přijímá předobjednávky....

Více 0 komentářů

Velikost televizí za 20 let vzrostla o třetinu

ČTK , 24. srpen 2017 08:00

Roste poptávka po nejnovějších modelech LED televizí a klesá zastoupení plazmových obrazovek....

Více 1 komentářů

Apple opouští myšlenku výroby samořízeného vozu

ČTK , 23. srpen 2017 10:54

Do projektu Titan, který odstartoval v roce 2014, šel Apple se svým standardním nasazením. Projekt s...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Podíl sociálních sítí na on-line reklamě vzroste na pětinu

ČTK , 23. srpen 2017 09:00

Největší rozpočty mají každoročně technologické firmy, automobilové společnosti, obchodní řetězce, o...

Více 0 komentářů

Seznam chce za 3 roky prodávat polovinu reklamy na aukcích

ČTK , 23. srpen 2017 08:00

Mobily již nyní zprostředkovávají až 40 % přístupů na služby Seznamu....

Více 0 komentářů

Útočníci si oblíbili sadu exploitů Lost in Translation

Pavel Houser , 22. srpen 2017 10:21

Studie mapuje vývoj malwaru v České republice a ve světě ve druhém čtvrtletí. ...

Více 0 komentářů

České Radiokomunikace nabízejí i privátní cloud

Pavel Houser , 22. srpen 2017 08:00

Řešení je podle CRA vhodné pro provoz citlivých, náročných a exponovaných aplikací a ukládání citliv...

Více 0 komentářů