IT byznys týdne: zapnuté počítače vyplýtvají miliony dolarů

Štěpán Beneš, 29. červen 2007 00:50 8 komentářů

Graf
Studie společnosti 1E upozorňuje na katastrofální plýtvání energií. Podniky by mohly ušetřit až statisíce dolarů, pokud by na noc vypínaly počítače • Webová rádie v Americe den nevysílala, šlo o prostest proti zvyšujícím se poplatkům • Nevýkonné IT oddělení se podepisuje na ziskovosti firem. To potvrzuje studie HP Software • Čínský trh s on-line hrami je na vzestupu.

V pondělí se objevila studie společnosti 1E, která působí mimo jiné jako konzultant firmy Microsoft, upozorňující na fakt, že neustále zapnuté kancelářské počítače představují značné energetické ztráty.

Například v USA je přes noc zbytečně zapnuto asi 31 milionů kancelářských počítačů. To v praxi znamená 500 milionů dolarů na elektrickém proudu ročně, které by mohly být ušetřeny. Aby přirovnání nebylo málo, vypnutí všech kancelářských počítačů v Americe na noc ušetří na CO2 emisích asi tolik, jako kdyby v celém státě Maryland přestala jezdit auta. Velká Británie je na tom o něco lépe. Tam zůstává spuštěno asi je 18 procent počítačů.

Společnost 1E vydala tuto studii jako součást marketingové kampaně pro svůj softwarový produkt NightWatchman, který umí vypínat počítače dle centrálně naplánovaného rozvrhu. Tento produkt, jak společnost doufá, by měl firmám přispět ke snížení energetických nároků. Jeho licence bude stát 9 dolarů na jeden počítač, ale na tento jediný stroj by pak měl ušetřit až 50 dolarů na energetických nákladech.

Webová rádia přerušila provoz

Malá i velká internetová rádia v Americe v úterý nevysílala. Bylo to na protest proti zvyšování licenčního poplatku, které plánuje Copyright Royalty Rate Board. Mluvčí SaveNet Radio Coalition řekl, že se protestu zúčastnilo na 14 000 stanic.

Někteří přerušili vysílání úplně, jiní jej nahradili pouze dlouhými pomlkami přerušovanými oznámením informujícím o problému. Mluvčí koalice SaveNet Radio Jake Ward řekl v prohlášení: „Webová rádia každé velikosti a ze všech koutů země budou stát sjednocena proti stále více reálné a stále více se přibližující možnosti likvidace svého živobytí.“

Nový zákon o licenčních poplatcích by měl vstoupit v platnost 15. července. Internetová rádia upozornila své posluchače, že po tohoto termínu se může klidně stát, že uslyší jen ticho. Richard Ades, mluvčí společnosti SoundExchange Inc., která od rádií poplatky vybírá, řekl, že protest se týkal pouze velkých rádií, která si stěžují na výši poplatku. SoundExchange prý dala menším rádiům delší lhůtu na to, aby mohla poplatek zaplatit. Jejich nabídka byla však odmítnuta.

Jaký je konkrétní důvod protestů? Poplatky rádií za to, že mohou hrát písničku, se mají oproti stávající částce zvednout až třikrát. Mají mít dokonce zpětnou platnost do roku 2006 a mají pořád stoupat až do roku 2010.

Nevýkonné IT oddělení – smrt pro firmu

Ve středu se objevila studie HP Software, kterou pro tuto společnost zpracovala na zakázku organizace The Economist Intelligence Unit (EIU). Výsledky celosvětového výzkumu, kterého se účastnilo 1125 vrcholových manažerů z firem s obratem nad 250 milionů dolarů ročně, potvrdily jeden fakt: úzkou vazbu mezi ziskovostí firem a výkonností IT oddělení.

Studie odhalila, že v naprosté většině případů není doba realizace IT projektů a dodávka IT služeb na žádoucí úrovni. Skoro polovina společností, konkrétně 48 procent, přiznala, že jeden ze čtyř projektů se vždy zpozdí. Důsledky takového stavu jsou společnostem zřejmé – uvádějí, že kvůli zpožďování projektů nejsou schopné uvádět nové produkty na trh včas. Více než třetina v tom vidí ztrátu zisku a stejný podíl pak i ztrátu na výrobních nákladech.

„V obchodním světě je rychlost základním předpokladem pro úspěch. Je opravdu alarmující, že tolik dotazovaných společností realizuje své IT projekty se zpožděním,“ říká Denis McCouley, ředitel jednotky EIU pro světový technický výzkum, pro deník Digiweb.cz.

62 procent respondentů potvrdilo, že se včasné dodávky IT služeb a rychlá realizace projektů podepsaly na větším zisku společnosti.

Pokud se podíváme na situaci v České republice, zjistíme, že zatímco v Evropě je většina projektů zrealizována podle plánu a se ziskem, v Čechách je zisková pouze asi polovina projektů. Přitom náročnost IT projektů a požadavky zákazníků se neustále zvyšují. Jak to tedy bude do budoucna, když už teď nevydělává polovina realizovaných projektů? Kde je kámen úrazu? Evropští manažeři uvádějí jako důvod zpožďování projektů především neefektivní komunikaci mezi IT oddělením a zbytkem společnosti. U nás je problémem spíše nedostatek externích zdrojů projektu, například peníze. Rozsah projektu je tak často redukován, aby se vešel do limitu.

Čínský trh s on-line hrami: vzestup

Ve čtvrtek přišla na řadu informace, že čínský trh on-line her, který tvoří největší internetový segment této země, roste až o 35 procent v tomto roce. Měl by vydělávat až 1,3 miliardy dolarů.

{seealso}
Funguje zde model volného hraní, kdy se platí pouze za speciální funkce navíc. To dalo podle mnohých hlavní impuls rozvoji tohoto odvětví. Kromě toho k rozvoji přispívá spouštění stále lepších her a navíc zhodnocení Yuanu. Počet uživatelů Internetu v zemi by měl také letos stoupnout až o 23 procent oproti minulému roku. Čína má v současnosti 140 milionů uživatelů Internetu a je druhým největším internetových trhem, hned po Spojených státech.


Komentáře

jik #1
jik 29. červen 2007 07:06

Jako představitel IT oddělení jedné firmy musím konstatovat, že problém osobně vidím jinde: Jde o to, že nabízené systémy mají velice pochybnou kvalitu především z hlediska dodržování platných norem. Bohužel prodávající obchodníci svoje zboží umí manažerům předvést jako skvělou záležitost a manažery pro to získají. Manažeři firmy potom ani své IT oddělení neposlouchají a v okamžiku, kdy průšvihy vyjdou najevo, je již pozdě.

Štěpán Beneš #5
Štěpán Beneš 29. červen 2007 09:12

Děkuji za názor, setkání s praxí je vždy poučné....

Evžen Ptáčník #2
Evžen Ptáčník 29. červen 2007 22:15

V mojí firmě doporučuji nechávat počítače zapnuté nonstop. Důvod? Ráno přijde zaměstnanec do práce a během vteřiny může pracovat. Kdyby běl čekat na naběhnutí PC, byť v hibernaci, bude tento čas dražší než elektřina, kterou počítač spotřebuje za noc.

shadow #6
shadow 02. červenec 2007 13:19

to musi by hrozna firma-nejaky otrokarsky management ked nie su ochotny stratit ani 1-2 minuty. Bohvie ci sa tam smie ist na WC....

d #7
d 02. červenec 2007 22:49

mno abych byl uprimny nechapu proc nemi oboji...

stajne tak jak jde na dalku pocitac vypnout, lze i zapnout.

po odchodu+udrzba stroje+zalohovani-vypnout
a 5 minut pred prichodem zapnout.

(mam ozkouseno, ze pokud nastartujete skriptem (nebo jak) mnoho pc, spolehlive odpalite pojistky v budove :)

PS: nemyslim ze sem nejaky machr na programovani, ale takovou blbost jako zap/vyp pc podle jakehosi schemata dam dokupy za jediny den... takze 9$naPC mi prijde jako ze se celkem zblaznili.

Luboš Doležel #3
Luboš Doležel 30. červen 2007 10:48

s/ztěžují/stěžují

robert #8
robert 03. červenec 2007 18:31

oops

Mike #4
Mike 03. červenec 2007 09:37

Vypínání počítačů na noc je nesmysl. Životnost hardwaru by se tím rapidně snižovala a když někdo něco nevypne a ono to funguje tak to bude fungovat i ráno, když se vrátí do práce. Záporem je také to, že ve velké spolešnosti by byla zátěž na elektrickou síť při zapínání ve stejný okamžik velmi negativní. Nemluvě o možnostech různých úsporných režimů. Z postřehů od lidí co jsem již přispěli vyplývý jasný odpověď: NA NOC NEVYPÍNAT.

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

110 grafických karet vytvořilo kolizi pro SHA-1 - za rok

ITBiz.cz , 25. únor 2017 19:50

Za projektem stojí Google a získal už velký mediální ohlas, i když technické podrobnosti zatím zveře...

Více 0 komentářů

Prodej chytrých telefonů v Německu loni poprvé klesl

ČTK , 25. únor 2017 14:35

Tržby poklesly i přes rostoucí průměrnou cenu smartphonu....

Více 0 komentářů

Japonská Softbank zakládá s Foxconnem společný investiční podnik

ČTK , 24. únor 2017 18:03

Japonská skupina Softbank, která investuje převážně v sektoru vyspělých technologií, a tchajwanský s...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

3D tisk ocelových konstrukcí

Pavel Houser , 24. únor 2017 17:37

Podařilo se "vytisknout" jeřábový hák....

Více 1 komentářů

Třetina operátora mobilní sítě Sigfox je na prodej

Pavel Houser , 24. únor 2017 17:17

Zájemci o investici v oblasti internetu věcí mohou získat až 34% podíl společnosti SimpleCell Networ...

Více 1 komentářů

Hodnota kybernetické měny bitcoin vystoupila na nový rekord

ČTK , 24. únor 2017 15:30

Hodnota kybernetické měny bitcoin se dnes zvýšila o 4,7 procenta a vystoupila na nový rekord 1218,85...

Více 0 komentářů

Apple v dubnu otevře v Kalifornii novou centrálu

ČTK , 24. únor 2017 11:30

Americká společnost Apple v dubnu otevře v kalifornském Cupertinu svou novou centrálu. Stěhování 12....

Více 0 komentářů