IT byznys: až pětina firem zvažuje přesun do ciziny

Jiří Kocourek , 21. červenec 2009 07:59 0 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys

Byznys
V minulém týdny byly zveřejněny výsledky rychlého průzkumu, který ukázal, že až pětina tuzemských podniků přemýšlí o možném přesunu svých aktivit do zahraničí. • Analytická agentura IDC uvedla, že do konce roku 2010 se v EU prodá 50 milionů kopií Windows 7. • Nedávno prezentovaná studie Cisco potvrdila budoucí trend, kdy se má internetový provoz zvýšit do roku 2013 téměř čtyřikrát.

Mobilita-office
Firmy přemýšlí nad přesunem do zahraničí

Podniky míří na východ?

Se zajímavým zjištěním v tendencích českých firem se v minulém týdnu prezentovala Hospodářská komora České republiky. Její rychlý průzkum totiž potvrdil, že se bezmála pětina českých podniků rozmýšlí nad možností přesunu sídla nebo své produkce do nějaké zahraniční destinace. Komora šetření realizovala na vzorku 800 českých firem.

Nejfrekventovaněji se v plánech firem objevily myšlenky nad odchodem do lokací směrem na východ. Mezi uváděnými důvody byly nejčastěji zmiňovány především výhody plynoucí z nižších nákladů, spojených s možností využití levnější pracovní síly.

Průzkum dále ukázal, že stejně tak stoupá mezi firmami zájem o zahájení činnosti v některých zemích spadajících do Evropské unie. Konkrétně jsou to tradiční státy EU jako například Velká Británie či Nizozemsko. Podle prezidenta komory Petra Kužela jsou v tomto případě hlavní motivací přesunu sídla společnosti výhodnější daňová legislativa a celkově vstřícnější podnikatelské prostředí.

Kužel ještě dodal, že vzhledem k tomu, že problémy pociťují všechna odvětví, je složité hledat konkrétní segmenty, ve kterých je tendence zvažování odchodu nejsilnější. Firma, která má pobočku mimo ČR, se může snáze přemístit než firma, která sídlí výhradně v tuzemsku.

IDC: prodej Windows 7 v EU

Analytická firma IDC ve své aktuální zprávě předpovídá, že do konce příštího roku by se v zemích Evropské unie včetně České republiky mělo prodat více než 50 milionů kopií nového operačního systému Windows 7. Zahájení prodeje systému Windows 7 na redmondský Microsoft plánuje na konec letošního října.

Dle analýzy IDC by ke konci roku 2010 mohlo s Windows 7 pracovat více než 1,5 milionu zaměstnanců v segmentu informačních technologií (IT),. To představuje zhruba pětinu (18 %) jejich celkového počtu v zemích Evropské unie. IDC dále předikuje, že zaměstnavatelé v souvislosti se zahájením prodeje Windows 7 získají za první rok od uvedení systému tržby ve výši 70 miliard eur. Největší podíl na tržbách ponesou malé a střední firmy. Kladným efektem spojeným s novými Windows 7 je možný vznik až 40 000 nových pracovních míst ve státech EU. IDC uvádí ještě odhad situace pro Českou republiku, kde má být podle prezentované analýzy díky Windows 7 zachováno a vytvořeno celkem 34 000 pracovních míst v IT oblasti. Globálně IDC v prvním roce předpokládá prodej 177 milionů kopií Windows 7.

Na ITBiz.cz jsme se před několika dny věnovali problematice rozšíření OS Windows 7 do firem. Z průzkumu americké společnosti ScriptLogic vyplynulo, že celých 6 z 10 firem neplánuje své stávající systémy za Windows 7 vyměnit. Dalších 34 procent respondentů průzkumu ScriptLogic hodlá Windows 7 využít, ale až ke konci roku 2010.

Jedním z možných faktorů, který hovoří pro nepořizování nových Windows 7 do firem, může být, že některé podniky tak chtějí ušetřit finanční prostředky. Jiné firmy mohou strašit obavy vztahující se ke kompatibilitě systému s jejich stávajícími aplikacemi.

Několikanásobné navýšení internetového provozu

Cisco

Nedávný výzkum technologické společnosti Cisco ukázal výhled do budoucna, kdy má dojít ke kontinuálnímů růstu celkového objemu internetových přenosů. V následujících čtyřech letech to má být až 3,5krát. Predikce říká, že na konci roku 2013 bude objem přenosů tvořit 40,5 exabytů měsíčně.

Jen pro představu, uvedené informace by znamenaly, že v prosinci 2013 tak projde internetem objem dat odpovídající zhruba 10 miliardám DVD. Přenosy po soukromých IP sítích do roku 2013 vzrostou 4,3krát na téměř 13 exabytů a mobilní přenosy více než 25krát na 2,2 exabytů měsíčně.

„Naše každoroční studie ukazuje, jak přenos vizuálních dat po síti od základů mění způsob komunikace, vzdálené spolupráce a sdílení všech typů obsahu. Je také dalším příkladem rozšiřující se spolupráce s našimi zákazníky, kterým s dlouhodobou perspektivou pomáháme připravit se na dynamicky se měnící síťové prostředí a plně jej využívat,” komentuje Tony Bates, senior viceprezident a generální ředitel divize Service Provider Group ve společnosti Cisco.

Další zjištění aktuálního výzkumu společnosti Cisco vypovídá o tom, že by měl objem ročních přenosů po IP sítích, který zahrnuje internetový provoz, přenosy po soukromých IP sítích a mobilní přenosy, dosáhnout v roce 2013 dvou třetin zettabytu, tedy přibližně 667 miliard gigabytů. Celkový objem přenosů po IP sítích tak na konci roku 2013 dosáhne téměř 56 exabytů měsíčně.

Ve střední a východní Evropě se objem přenosů po IP sítích zvýší do roku 2013 zhruba 4,9krát, což je třetí nejrychlejší narůst. Největší podíl na růstu přenosů bude mít video. V roce 2013 bude celkový objem všech forem video přenosů, tedy například televize, video na vyžádání, internetové video nebo P2P sdílení, tvořit 90 procent veškerých IP přenosů u běžných uživatelů.

Přečtěte si také

IT byznys: Elektronické ohlášení živnosti se stalo praktickou pomůckou
IT byznys: očekávaný růst mobilní reklamy za dva roky
IT byznys: krize zapříčinila nárůst nesplácených úvěrů a omezenou likviditu bank
IT byznys: snadnější podnikání v zemích EU díky novému zákonu
IT byznys: 45 % podnikatelů říká, že nám Brusel ztěžuje podnikání
IT byznys: evropské normy představují pro firmy náklady více než 1 bilion EUR
IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné
IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Makroviry inspirují

Pavel Houser , 20. září 2017 06:30
Pavel Houser

Úspěšný návrat malwaru šířeného pomocí maker vedl útočníky k tomu, že svou pozornost obrátili k příb...

Více


Kalendář

25. 09.

29. 09.
Susecon 17
25. 09.

29. 09.
Microsoft Ignite 2017
27. 09. Startup Festival
RSS 

Zprávičky

Tendr na elektronické náramky pro vězně skončil smlouvou

ČTK , 26. září 2017 18:25

V první fázi projektu získá ministerstvo od SuperComu 280 náramků, v dalších 6 letech bude moci využ...

Více 0 komentářů

Vláda schválila koncepci digitalizace českého stavebnictví

ČTK , 26. září 2017 10:00

Metoda BIM má uspořit náklady na pořizování a rekonstrukce staveb a jejich provozování. ...

Více 0 komentářů

Deloitte se stala obětí hackerského útoku, trval delší dobu

ČTK , 26. září 2017 09:00

Hackerům stačilo prolomit jen jedno heslo, systém ověření ve dvou krocích se nepoužíval. Firmě unikl...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Sony DADC má na Plzeňsku nové distribuční centrum pro Evropu

ČTK , 26. září 2017 08:00

V průmyslové zóně v Nýřanech vznikly kromě skladových prostor také dvě patra kanceláří a high-tech v...

Více 0 komentářů

EK:Digitální firmy platí poloviční daně oproti tradičním podnikům

ČTK , 25. září 2017 09:00

Krátkodobá řešení podle návrhu zahrnují např. zdanění digitálních podniků na základě jejich tržeb, n...

Více 0 komentářů

Hewlett Packard Enterprise propustí asi 5 000 lidí

ČTK , 25. září 2017 08:00

Plánované zrušení 10 % pracovních míst by mohlo být předehrou k dalšímu snižování počtu zaměstnanců....

Více 0 komentářů

Mobilní platby: Jak si ČR stojí ve srovnání s Evropou

Pavel Houser , 24. září 2017 09:00

Biometrii Češi považují za nejvhodnější formu ověření platby....

Více 0 komentářů