IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti

Jiří Kocourek , 26. květen 2009 09:20 0 komentářů
Rubriky: Byznys

Byznys
Podnikatelé ze 45 zemí vyzvali v deklaraci národní vlády k realizaci šest klíčových kroků k zlepšení konkurenceschopnosti. • Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v rámci svého výročního zasedání informovala o tom, že má v plánu v letošním roce investovat celých sedm miliard eur na boj proti krizi ekonomiky. • Ministerstvo průmyslu a obchodu prezentovalo analýzu vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti MPO za rok 2008.

Eurochambers
Výzva vládě jako výsledek jednání podnikatelů Eurochambers

Znepokojení podniků z recese ekonomiky

Po dva dny podnikatelé a zástupci obchodních a průmyslových komor z celé Evropy diskutovali v Praze na kongresu EUROCHAMBRES o řešení dopadů ekonomické krize, odbourávání přetrvávajících překážek v podnikání a zvyšování konkurenceschopnosti evropských podniků.

Jednání kongresu potvrdila, že podniky jsou hluboce znepokojeny ekonomickými a sociálními dopady probíhající hospodářské recese. V souladu s tématem kongresu „Podnikání bez bariér“ proto podnikatelé požadují okamžitou realizaci plánů hospodářské obnovy na evropské i národní úrovni.

Podnikatelé zdůrazňují, že boj proti krizi a jejím důsledkům nesmí být zneužit jako záminka pro protekcionistická opatření nebo ke zpochybnění cílů jednotného trhu a zásad hospodářské soutěže. To se musí odrazit i v přístupu k jednotlivým hospodářským odvětvím zasaženým krizí, který nesmí být za žádných podmínek diskriminační vůči ostatním odvětvím evropské ekonomiky.

Podnikatelé a obchodní a průmyslové komory v rámci svého jednání vyzvali tvůrce evropské politiky, aby nepřehlíželi v období krize dlouhodobé strategické cíle, které by měly posílit globální konkurenceschopnost evropských podniků, která je zásadní pro budoucí stabilitu EU, její prosperitu a udržitelný rozvoj.

Podnikatelé na závěr kongresu vydali v rámci společné deklarace 6 klíčových doporučení, která povedou k posílení konkurenceschopnosti evropských podniků:

-- stimulovat inovace a významně zvýšit podporu výzkumu a vývoje;

-- udělat z Evropy globálního lídra v energetické účinnosti, ekologických a energetických technologiích;

-- optimalizovat „lidský kapitál“ Evropy cestou lepšího a účinnějšího vzdělávání a výchovy, pružného pracovního trhu a podpory podnikatelského myšlení;

-- ulehčit trvalé problémy malých a středních podniků se zajištěním financování prostřednictvím dostupných a přístupných finančních nástrojů;

-- dále snížit regulatorní a administrativní zátěž a odstraňovat zbývající překážky na cestě k dokončení vnitřního trhu;

-- zajistit otevřený globální trh a podporu evropských podniků v přístupu na třetí trhy prostřednictvím existujících komorových sítí jak v Evropě, tak i v zahraničí.

Rekordní investice EBRD proti krizi

Zpravodajský server BBC přišel se zajímavou zprávou vypovídající o tom, že Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v rámci svého londýnského výročního zasedání prezentovala snahu v letošním roce v rámci boje s hospodářskou krizí investovat rekordních sedm miliard eur (téměř 190 miliard Kč). Peníze by měly téci zejména do oblastí jako je například infrastruktura, energetika nebo finanční projekty.

Podle komentáře prezidenta EBRD Thomase Mirowa banka neočekává oživení ve střední a východní Evropě dříve než v příštím roce. Hlavní ekonom EBRD Erik Berglof ve svém vyjádření upozornil, že region se nadále potýká s odlivem zahraničního kapitálu. Následně dodal, že čtvrtletní data informující o hospodářském vývoji v některých zemích, například v Česku a Maďarsku, vykazují určité známky stabilizace.

Na jednání EBRD došlo také k výzvám politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy směrem k evropským institucím. Šlo jim především o větší podporu tohoto regionu. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma pro zpravodajství Reuters uvedl, že evropské instituce by mohly být aktivnější a že současné systémy podpory jsou nedostatečné.

Akcionáři EBRD také vydali rozhodnutí o zrychlení revize kapitálu banky, protože některé země kritizovaly její úvěrové praktiky. Ze strany akcionářů tak padne rozhodnutí o tom, zda je zapotřebí navýšit kapitál banky již příští květen namísto v roce 2011. Prezident EBRD již dříve řekl, že banka bude potřebovat více kapitálu, pokud budou mít akcionáři zájem o zvýšení pomoci pro země střední a východní Evropy.

EBRD mimo jiné tento měsíc predikovala, že česká i slovenská ekonomika v roce 2009 zaznamenají pokles o 3,5 procenta. Ještě v lednovém odhadu však banka očekávala, že česká ekonomika bude letos stagnovat a slovenská vzroste o 2,5 procenta.

Ekonomická analýza MPO

Economy
Výsledky ekonomické analýzy MPO za rok 2008

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) minulý týden uvedlo výsledky analýzy vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti MPO za rok 2008. Dokument zahrnuje úvod a shrnutí tendencí ekonomického vývoje za sledované období. Poskytuje hlavní tendence makroekonomického vývoje, průmyslu, stavebnictví, zahraničního a vnitřního obchodu za rok 2008.

Globální ekonomika prošla v minulém roce dramatickým vývojem, který se nevyhnul ani České republice. Zatímco první fáze krize postihující finanční sektor ponechala střední Evropu bez výraznějších stop, situace se rapidně změnila na počátku podzimu. Nižší zahraniční poptávka se projevila především zpomalením hospodářského růstu, který za celý rok dosáhl 3,1 %, ale ve 4. čtvrtletí pouze 0,7 %.

Ve struktuře HDP zpomalila dynamika všech výdajových položek. U spotřeby domácností, jejíž konečné výdaje vzrostly meziročně reálně o 2,9 %, byla hlavní příčinou vysoká inflace (spotřebitelské ceny se zvýšily meziročně v průměru o 6,3 %). Projevem nižší investiční aktivity byl růst hrubé tvorby fixního kapitálu o 3,1 %. Domácí poptávka tak přispěla k hospodářskému růstu 1,2 p. b. V zahraničním obchodě zpomalil růst jeho obratu více než o polovinu a jeho příspěvek k hospodářskému růstu činil 1,9 p. b.

Průmyslová produkce zpomalila tempo růstu na 0,4 %, přičemž ve 4. čtvrtletí poklesla zhruba o čtvrtinu. Propad zahraniční poptávky zvlášť citelně postihl automobilový průmysl, který byl v předchozích letech hlavním nositelem vysokého růstu. Stavební výroba vzrostla o 0,6 %.

Celková zaměstnanost se zvýšila o 1,2 %, což byl třetí nejvyšší nárůst za posledních deset let. Průměrná míra registrované nezaměstnanosti dosáhla 5,5 % a byla o 1,1 p. b. meziročně nižší. Příznivé vývojové tendence byly přerušeny v posledních měsících roku a napjatost na trhu práce postupně sílila.

Přečtěte si také

IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun
IT byznys: nedostatečná kontrola zadluženosti zákazníků
IT byznys: významně se mění způsob připojení k Internetu u firem
IT byznys: podnikatelé poslali žádosti o dotace EU ve výši 66,6 miliardy
IT byznys: MF žádá o vstřícnost k podnikům v potížích
IT byznys: podpora EU pro malé a střední firmy
IT byznys: krize se už dotkla 90 % evropských firem
IT byznys: na začátku února dosahovala nevyžádaná pošta až 79,5 %
IT byznys: Datové schránky ušetří státu více než 200 mil. ročně


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Akcie Facebooku za celý týden klesly nejvíce od července 2012

ČTK , 24. březen 2018 11:24

Za celý týden se tržní kapitalizace Facebooku snížila o 75 miliard USD....

Více 0 komentářů

Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %

ČTK , 24. březen 2018 10:00

Jde o největší primární nabídku akcií technologické firmy za více než rok, kdy na burzu vstoupil Sna...

Více 0 komentářů

O2 Slovakia vyplatí za rok 2017 dividendu 1,2 miliardy Kč

ČTK , 24. březen 2018 09:00

Výplata podílu na zisku společnosti O2 Slovakia za rok 2017 bude součástí zisku mateřské společnosti...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ODS chce obce a kraje osvobodit od pokut kvůli GDPR

ČTK , 23. březen 2018 11:00

Návrh ministerstva vnitra původně počítal se sankčními úlevami pro malé obce, vláda toto omezení ale...

Více 1 komentářů

Na Facebook bez souhlasu rodičů od 15 let?

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Souhlas se zpracováním osobních údajů by měly mít možnost bez souhlasu rodičů udělit děti od 15 let....

Více 0 komentářů

Jak danit výnosy z těžby i prodeje bitcoinů

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Zdanění virtuálních měn není v současnosti v ČR přímo ošetřené zákonem, k dispozici je pouze vyjádře...

Více 3 komentářů

EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wi-fi na veřejných místech

ČTK , 23. březen 2018 08:00

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva podle systému "kdo dřív přijde, b...

Více 0 komentářů