Britové prý přijdou o domény .eu

Pavel Houser , 11. květen 2018 08:30 0 komentářů

Brexit vstoupil i do světa domén. Evropská komise prohlásila, že po vystoupení Británie z EU v roce 2019 již britské subjekty nebudou smět užívat doménu .eu a registraci tedy nepůjde prodloužit. Správce domény Eurid nebyl o tomto rozhodnutí informován.

Odezva byla pochopitelně negativní (alespoň na britském The Register) a zvolený postup charakterizován jako nesmyslná byrokracie či trest za Brexit. Takové zacházení s doménami není zrovna v souladu logikou Internetu a způsobem, jak se obsah doručuje od tvůrců k uživatelům. Týkat se to může celkem 318 482 domén a když nic jiného, pro Eurid to bude znamenat snížení příjmů. (Kolik z těchto domén by si někdo měl zájem registrovat někdo jiný? Bude kvůli tomu nějaká britská firma zakládat pobočku na kontinentě?) V této souvislosti se nabízí otázka, zda rozhodnutí nelze napadnout soudně. U domény se totiž uvádějí nikoliv pronajímatelé, ale vlastníci – zabránit někomu za doménu zaplatit pro další období pak lze chápat jako vyvlastnění; a na to se pak už vztahují i jiné mezinárodní normy/smlouvy, např. o ochraně investic. K tomu by se samozřejmě měl vyjádřit spíše někdo s právnickým vzděláním; a i zde nejspíš bude platit, že názory se budou různit a případné soudní rozhodnutí těžko předjímat.

Evropská komise dále uvedla, že napříště budou moci domény .eu registrovat i občané EU, kteří žijí v zahraničí. Dosud dokonce nestačilo při registraci ani být občanem členské země, musely se poskytnout také důkazy o pobytu. Zní to dostatečně padle na hlavu? Třeba domény cz si mohou registrovat fyzické i právnické osoby bez ohledu na občanství/sídlo. Nestálo by za to spíše registraci eu otevřít všem, kdo by měli zájem a chtějí tímto způsobem cílit na evropské zákazníky?

I když politiky některých správců domén nejvyšší úrovně přitahují kriminální aktivity, např. liberalizovaná doména cz k nim nepatří, takže samotná liberalizace registrace bezpečnostní riziko nepředstavuje. Pravda je, že v poslední době se objevují další „nestátní“ domény nejvyšší úrovně a lze diskutovat, zda by pro jejich registraci měly existovat nějaké omezující podmínky. Na druhé straně tyto spory už asi nebudou příliš významné, protože tržní hodnota nových domén nebude velká.

Nakonec doména eu také je asi jen pro málo subjektů (respektive dotčených britských subjektů) primární adresou. Třeba pro subjekty působící v ČR se jako nejcennější logicky uvádí vlastnictví domény .cz, pak dlouho nic, poté .com, .info a až na 4. místě .eu. Mimochodem, slyšeli jste vůbec o obchodu s doménou druhé úrovně v rámci domény .eu za nějakou vyšší částku?

Ale i když význam celé kauzy netřeba přeceňovat, je to celé stejně zbytečná schválnost; třeba se nicméně ještě najde čas rozhodnutí změnit, s možností se bude různě licitovat (nakonec to může být i primárním cílem), vše dále projednávat apod.

Zdroj: The Register a další


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů