Marek Erneker: u hostingu rychle přibývá zákazníků ochotných platit za SLA

Karel Wolf , 23. listopad 2010 10:00 0 komentářů

Logo Ignum

Ignum patří s 50 tisíci převážně firemními uživately mezi největší české hostingy. Do NIX.CZ je připojen 30 Gbps a přenosové objemy dat na hostovaných službách a serverech prý neomezuje nikdy. DNSSEC plánuje oficiálně nasadit v dohledné době, podporuje IPv6 a nabídku cloudových hostingových služeb momentálně testuje. Více prozradí ředitel společnosti v následujícím rozhovoru.

Marek Erneker
Marek Erneker

Kdo tvoří jádro vašeho byznysu, jsou to spíše koncoví uživatelé, nebo firemní klientela?

V současné době převažuje firemní klientela, nicméně počet koncových uživatelů, kteří jsou ochotni si za garantované služby připlatit, neustále roste. Řadu menších koncových zákazníků navíc obsluhujeme prostřednictvím rozsáhlé sítě partnerů.

Jak je pro vás těžké konkurovat záplavě low-cost hostingů?

Nepochybně ano, nicméně lze v poslední době pozorovat pozitivní trend, kdy i koncoví zákazníci jsou stále častěji ochotni si připlatit za kvalitní webhostingové služby. Samozřejmě je zde vysoké procento uživatelů, které je s low-cost hostingy spokojeno, protože ještě nenarazilo na problémy,spojené se zákaznickou podporou u těchto velmi levných služeb. Z těchto zákazníků se pak často stávají naši noví klienti, kteří oceňují například naši nepřetržitou podporu.BIO


Marek Erneker je výkonným ředitelem společnosti IGNUM, poskytovatele profesionálních hostingových služeb a registrátora internetových domén. Před svým jmenováním výkonným ředitelem působil jako hlavní programátor a člen úzkého vedení společnosti. Je zodpovědný za každodenní řízení aktivit společnosti a její další rozvoj ve všech oblastech působnosti.

Jak se snažíte přilákat ke svým službám byznys klientelu?

U firemních zákazníků rozhoduje především dlouhodobá kvalita a garance poskytovaných služeb. V tomto ohledu se snažíme dělat maximum, a proto jsou naše služby nabízeny mimo jiné i s SLA (Service Level Agreement) garancí. Ta je pro firemní klientelu stále důležitější a v tomto směru se dokážeme odlišit od levných hostingových služeb. Firemním zákazníkům jsme navíc schopni ušít balíček služeb přesně na míru. Pro naše partnery máme také přichystané i nejrůznější motivační slevy.

Disponujete nějakými službami s přidanou hodnotou speciálně pro SMB segment a drobnější živnostníky (dnes častá cílová skupina tradičních online katalogů)?

Mezi nejčastěji využívané služby patří v tomto směru Webová vizitka. Díky ní může být na internetu skutečně každý. Za minimální poplatek navíc zákazník obdrží celý balíček služeb, který je u low-cost hostingů velmi často zpoplatněn. Mám tím na mysli např. doménový koš, přesměrování stránek apod. Ve výsledku pak u nás zákazník zaplatí méně, než kdyby chtěl některou z těchto služeb u levného hostingu využít.

V této souvislosti ještě musím zmínit naši službu Doménová pojistka. Díky ní se již nemůže stát, že z důvodu expirace přijde zákazník o doménu, která se v rukou spekulantů může stát zlatým dolem. Pojistit lze domény CZ, EU a generické domény (COM, NET, INFO, BIZ a ORG).

Myslíte si, že má cenu mít vlastní web třeba pro řemeslníka či firmu o třech lidech?

Bezpochyby ano. Bohužel si řada těchto drobných živnostníků a řemeslníků výhody webové prezentace stále neuvědomuje. Přitom je to velmi levná forma propagace vlastních produktů a služeb.

Pokud doménu a web hostuji již jinde a chci zařídit bezbolestný převod, jste schopni nabídnout obstarání veškeré potřebné agendy jako součást zákaznického servisu?

Ano, na základě individuální dohody jsme schopni zajistit veškeré nezbytné úkony. Tento požadavek je typický u středně velkých firem, kterým migraci většího počtu hostingů provádíme poměrně často.

Je možné u vás nastavit expiraci domény a hostingu na stejnou dobu i přesto, že mám doménu zakoupenou již z dřívějška?

Samozřejmě, hosting lze přizpůsobit doméně. V tomto směru se snažíme vyjít zákazníkům maximálně vstříc.

Nabízíte standardně také hosting bez domény?

Ano, je to jedna ze standardně nabízených služeb. Ostatně všechny naše nabízené služby je možné pořídit i bez domény spravované naší společností.

Jak se stavíte k fenoménu domén podepsaných systémem DNSSEC, podporujete jej?

DNSSEC sice zatím není v naší oficiální nabídce, nicméně jej samozřejmě podporujeme. Bezpečnost našich klientů je pro nás velmi důležitá a proto již v dohledné budoucnosti plánujeme oficiální nasazení této služby.

Podporujete dnes protokol IPv6?

Na tuto otázku je poměrně jednoznačná odpověď – ano. Vzhledem k tomu, že se velmi rychle blížíme k vyčerpání adres protokolu IPv4, tak nám ani nic moc jiného nezbývá. Vždy je lepší být na podobnou situaci připraven předem.

Pokud si u vás koupím doménu, budu její majitelem?

V drtivé většině případů ano. Výjimek je jen pár, např. slovenské domény SK. Zde je totiž z legislativního hlediska nutné, aby registrátor domény měl trvalé bydliště/sídlo firmy (nebo alespoň svoji pobočku) registrovanou na Slovensku. Český občan tedy musí využít k registraci nějakého prostředníka, např. IGNUM.

Jaký je průměrný počet vašich zákazníků?

V poslední době osciluje počet našich zákazníků kolem 50 000, přičemž výrazně převládá firemní klientela.

Kolik lidí zaměstnáváte?

Když započítám i externí spolupracovníky, tak se dostanu ke čtyřem desítkám zaměstnanců.

Pojďme se na chvíli zabývat infrastrukturou, v kolika datacentrech máte své technologie umístěné a kolik rackových stojanů zabírají?

V současné době najdete přes šedesát našich racků ve čtyřech datacentrech – GTS Novera, ČDT, Sitel a Vegacom. Naší snahou je přitom zajistit maximální spolehlivost poskytovaných služeb, což by mělo právě rozprostření mezi více datacenter zajistit.

Jak máte řešené okruhy s konektivitou? Provozujete v Česku nějaký přímý peering? Jak velkou přípojku máte v NIXu a jaká je dostupnost vašich domén ze zahraničí?

Aktuálně využíváme především pronajatá vlákna. Přímých peeringů je jen několik, hlavně do hlavních evropských peeringových center, jako např. Cogent, Level 3, LINX, AMSIX nebo DE-CIX. Co se týče připojení na NIX, tak zde máme rychlost připojení 30 Gbps, u tranzitní konektivity pak 12 Gbps.

Jak velký odchozí datový tok je z vašich služeb průměrně generován a jak velký jste schopni dlouhodobě obsloužit?

Průměrný datový tok činí 3 Gbps. Pokud to porovnáte s rychlostí našich připojení (viz předchozí dotaz), snadno zjistíte, že jsou několikanásobně naddimenzovaná, aby nedocházelo k výpadkům nebo omezení spojení.

Jak jednáte s hostovanými servery, které často překračují dohodnuté přenosové objemy, vypínáte je, nebo automaticky migrujete na jiný typ služeb?

Neomezujeme přenosové objemy dat ani na hostovaných službách, ani na serverech. Migraci provádíme pouze při nedostatku výkonu a vždy po předchozí dohodě s klientem.

Hodně se mluví o cloudu a poskytování služeb – máte jako hostingová společnost v tomto ohledu nějakou nabídku a plány?

V současné době připravujeme nabídku cloudových hostingových služeb, která je ve fázi testování. S uvedením na trh počítáme ještě do konce tohoto roku. Je nám jasné, že ani v tomto směru naše konkurence nespí a tak si tento luxus nemůžeme dovolit ani my.

Jakým způsobem se za poslední rok změnily požadavky na služby, které poskytujete svým zákazníkům?

Když si porovnám data z let předchozích, tak je patrné, že se neustále zvedají nároky na výkon a dostupnost. Společně s tím roste i počet uživatelů, kteří jsou ochotni si za garantované služby připlatit.

Nepodcení uživatelé např. bezpečnost a celkový výkon v zájmu dosažení nižší ceny služeb?

Toto je typický příklad uvažování zákazníků low-costových hostingových společností. Ti se dívají především na cenu za rychlost připojení a poskytovaný prostor. Na bezpečnost příliš nehledí. Dokud nenastane problém, je samozřejmě vše v pořádku a zákazník je spokojený, protože ušetřil. Jakmile mu ale zmizí prezentace nebo je jeho web dlouhodobě nedostupný, začíná se karta obracet v náš prospěch a zákazník začne přemýšlet nad nějakou garantovanou službou, u níž mu něco podobného nehrozí.

Jak moc je využívána vaše nová služba Storage hosting? Můžete uvést nějaká zajímavá čísla (objem pronajatého prostoru ad.?)

Storage Hosting je v podstatě doplňkovou službou, kterou využívá mnoho našich současných klientů. Tato služba nabízí našim zákazníkům jednoduché rozšíření prostoru pro ukládání dat. Momentálně pronajímáme asi 15 TB, přičemž počítáme s dalším rozšiřováním tohoto prostoru.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 1 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů