Průzkumy: české děti nebezpečí Internetu a mobilu podceňují

Jiří Kocourek , 20. listopad 2007 00:15 1 komentářů
Rubriky: Security, Internet

Mobil
V Praze se 6. listopadu uskutečnila mezinárodní konference Safer Internet, nová média a evropský rámec bezpečnějšího užívání mobilů dětmi. Na konferenci uspořádané českým projektem Saferinternet.cz se představili zástupci projektů z Bulharska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Hlavním tématem konference byla bezpečnost mobilní a internetové komunikace pro děti a mládež. Se svými příspěvky vystoupili například předseda Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit nebo Richard Swetenham z Evropské komise.

Slečna
Děti často mají v mobilních telefonech uložen
závadný obsah. Společnost AT&T představila službu,
která umožňuje rodičům kontrolovat mobily dětí.
Čeští operátoři nic takového nenabízejí.
Dnešní mladá generace má velmi snadný přístup k informacím a komunikačním možnostem, ve kterých se pro ni skrývají mnohá nebezpečí, přestože to tak na první pohled nemusí vypadat. Richard Swetenham, vedoucí odboru eContent a Safer Internet Evropské komise, zdůraznil, že v problematice bezpečnosti dětí může být efektivní pouze společný postup průmyslu a vládních a nevládních organizací.

Jan Mühlfeit ve svém vystoupení uvedl, že Microsoft zavádí ve vývoji svého softwaru opatření umožňující například rodičům kontrolovat, jaké webové stránky děti navštěvují, případně jim zabránit v přístupu na ty, které považují pro své ratolesti za nevhodné.

Microsoft se také zapojuje do aktivit, jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, které vedou k lepšímu poznání Internetu, nových médií a možných rizik při jejich užívání. Vydal například pro děti vzdělávací příručku s motivy oblíbených kačerů Walta Disneye Bezpečný Internet, která je ve velkém nákladu distribuována v Itálii, Španělsku i v Česku.

Omalovánky a nálepky pro bezpečnější InternetRoy Sharone z Liberty Global Europe, která byla spolu s Microsoftem a společností Telefónica O2 partnerem konference, informoval o iniciativě UPC zaměřené na děti od 6 do 10 let, která je bude informovat zábavnou formou pomocí nálepek, omalovánek a kvízů o zásadách bezpečného používání Internetu.

Dalším, kdo na konferenci vystoupil, byl Jaroslav Kubišta, výkonný ředitel pro veřejné záležitosti Telefónica O2. Společnost O2 prý přistoupila kromě podpory Linky bezpečí k přípravě informačních materiálů a v rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí se podílí na činnosti pracovní skupiny zaměřené na bezpečnější využívání mobilních telefonů dětmi a mládeží.

Společnost GSM Europe zastupoval Lars Kindervater. Ten apeloval na to, aby byla opatření vedoucí k bezpečnějšímu užívání nových médií směrována do čtyř oblastí, kterými jsou kontrolní mechanismy na straně rodičů, klasifikace vhodnosti obsahu, výchova a boj proti nelegálnímu obsahu.

Jako dobrý příklad takové formy kontroly je systém klasifikace vhodnosti interaktivních her pro mládež PEGI, v rámci kterého jsou od roku 2003 označovány videohry podle vhodnosti pro věkové kategorie a podle obsahu. Uplatňuje se již různou měrou ve 27 evropských zemích a v jeho rámci bylo klasifikováno více než 7500 her, z nichž 4 % jsou určeny jen pro hráče starší 18 let.

Také server Bezpečněonline.cz se pokusil vystihnout největší rizika při práci dětí s Internetem. Jedná se o nechtěné vystavení nevhodným obrázkům nebo obsahu, návrhy ze strany tzv. sexuálních predátorů při chatování a e-mailem, internetovou šikanu nebo zastrašování, pirátství softwaru, hudby a videa, prozrazení osobních informací, spyware a viry, nadměrné reklamy: reklamní stránky a stránky týkající se určitých produktů a ilegální stahování, například hudebních souborů chráněných autorskými právy.

Server dále radí, jak zamezit těmto rizikům. Doporučuje například, aby děti pracovaly s vyhledávači a portály vhodnými pro děti. Jmenovat lze Kidsland.cz, E-kamarád, Alík, Majáky nebo Zavináč.

Žaloba MySpace o 30 milionů dolarů

Internetová komunikace nabízí spoustu možností a může být lehce zneužita lidmi, kteří se zaměřují na mládež a dospívající. Komunikace probíhá už nejen maily a diskusními fóry, ale v současnosti hlavně prostřednictvím ICQ a Skype, které nabízejí formu komunikace v reálném čase. Daří se také komunitním serverům. Otevírá se tak spousta možností k vytvoření přátelství či vztahu doslova během několika desítek minut. Toho mohou jednoduše zneužít lidé s nekalými úmysly k vylákání někoho na schůzku či získání citlivých osobních dat.

Jedním z nejznámějších komunitních serverů je MySpace. Jedna z žalob, kterým server čelil, vinila MySpace z toho, že server neochránil jejich dceru před seznámením s devatenáctiletým mladíkem, který dívku později sexuálně napadl. Rodiče třináctileté slečny žádali odškodnění ve výši 30 milionů dolarů. Soud v Texasu (USA) rozhodl, že komunitní server MySpace za sexuální útok žádnou odpovědnost nenese, protože dívka se vydávala za plnoletou. Podle texaského soudce Sama Sparkse odpovědnost za dívku mají rodiče a nikoliv provozovatelé komunitního serveru.

Společnost CA vydala zprávu Mid-Year Internet Threat Outlook Report, kde popisuje počítačové hrozby pro rok 2007. Součástí je také rada týmu společnosti CA s názvem CA Security Advisor Team, který nabízí několik tipů, jak hrozbám na Internetu čelit. Rodiče mají vysvětlit dětem, aby neodpovídaly na zprávy, které jsou výhružné, dvojsmyslné nebo pro ně nepříjemné. Rovněž by měli své ratolesti naučit, jak si chránit soukromí. Na počítači by měla být nainstalována rodičovská kontrola společně s webovými filtry a časovými omezením. Poslední z rad doporučovala vysvětlit dětem, že všechno, co si přečtou na Internetu, nemusí být pravda.

Zajímavé výsledky přinesl rovněž průzkum Evropské komise. Kvalitativní průzkum Eurobarometr se zaměřil na děti ve věku 9 – 10 let a 12 – 14 let ze všech 27 členských států EU a z Norska a Islandu. Byly jim určeny podrobné dotazy o tom, jakým způsobem využívají online technologie, a jak reagují na obtíže a nebezpečí při používání Internetu i mobilních telefonů.

Z průzkumu vyplývá, že z činností na Internetu vedou online hry, surfování a komunikace, zatímco u mobilních telefonů mají mladí uživatelé v největší oblibě textové zprávy a hovory s rodiči a přáteli. Většina respondentů používá Internet několikrát za den a vlastní též osobní mobilní telefon. Využívání Internetu do určité míry omezují rodiče, zatímco používání mobilních telefonů se větší překážky nekladou a je i méně sledováno.

České děti si hrozby příliš neuvědomují

Další průzkum, který probíhal od 21. července do 16. října 2006 na serverech Atlas, iDNES, iHNed a Seznam, upozornil na to, že povědomí o hrozbách Internetu je u dětí v České republice výrazně menší než u jich polských vrstevníků. Jednalo se o on-line výzkum zaměřený na některé návyky chování českých dětí na Internetu.

Většina dětí ve svých odpovědích souhlasila s výrokem, že sdělování osobních informací po Internetu cizím lidem je nebezpečné (74 %), překvapivě jen necelá polovina (49 %) českých dětí považuje setkání s cizím člověkem zprostředkované Internetem za rozhodně nebo spíše nebezpečné. Jen 63 % z českých dětí někdy slyšelo o možných hrozbách při seznamování se po Internetu.

Celkem 66 % dětí v Česku někdy dostalo pozvání na schůzky s neznámými prostřednictvím instant messagingu (ICQ, MSN Messenger, apod.). V Česku přijmou taková pozvání téměř dvě ze tří oslovených dětí. Navíc až 70 % dětí šlo na schůzku samo.

Související


Teenageři zveřejňují na webu osobní údaje
Američané kontrolují mobily dětí, čeští operátoři tuto službu nemají


Komentáře

#1
22. listopad 2007 17:28

Doplnění: Dle současné legislativy je stahování hudby legální (nikoli nelegální jak se píše v tomto článku). Nelegální je pouze její šíření. Otázka stahování je tedy čistě otázkou morálky.

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

LG V30 bude mít displej OLED FullVision

Pavel Houser , 21. srpen 2017 11:42

P-OLED vzniká umísťováním pixelů na plastový substrát, který je mnohem pevnější než skleněná základn...

Více 0 komentářů

Jak funguje byznys na tuzemském YouTube

ČTK , 21. srpen 2017 09:47

Zájem Čechů o sledování videí na YouTube vzrostl letos meziročně o 35 procent. Poptávka se přesouvá ...

Více 0 komentářů

9 z 10 e-shopů nesplnilo zákonné povinnosti

ITBiz.cz , 20. srpen 2017 14:00

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonů v oblasti prodeje zboží v e-shopech....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Lenovo ve ztrátě, k zisku se má vrátit do 2 let

ČTK , 19. srpen 2017 10:12

Firma nevylučuje zdražení svých výrobků, aby udržela ziskové marže....

Více 0 komentářů

Generální ředitel Infosysu nečekaně rezignoval

ČTK , 19. srpen 2017 09:30

Od doby, co Sikka nastoupil do čela firmy, akcie stouply o více než pětinu....

Více 0 komentářů

Irsko odmítá požadavek EU, aby od Applu zpětně vybralo daně

ČTK , 18. srpen 2017 13:00

Jednání Applu údajně nebylo v rozporu s legislativou Irska ani Evropské unie....

Více 6 komentářů

Ericsson zvažuje, že propustí až 25 000 zaměstnanců

ČTK , 18. srpen 2017 09:00

Švédská firma se v poslední době potýká se slábnoucí poptávkou ze strany telekomunikačních operátorů...

Více 0 komentářů