Možné zneužití datových schránek prostřednictvím soudního platebního rozkazu

Jiří Kocourek , 19. listopad 2009 06:10 6 komentářů

Schranky
(Aktualizováno) Projekt datových schránek, systému komunikace mezi firmami a úřady, je horkým tématem diskuzí. Jedná se o unikátní projekt, ovšem málokdo se doposud zajímal o bezpečnost a možnost zneužití tohoto systému. A přitom tyto možnosti parazitovat na datových schránkách potenciálně existují.dorucene
Datová schránka: doručené (klikněte pro zvětšení).

Počínaje prvním listopadem začal ostrý provoz systému datových schránek. Ovšem mnoho subjektů systém od začátku odmítalo a vyjadřovalo k němu nedůvěru. To se projevilo i v míře dobrovolných aktivací a používání systému. Před zákonným termínem se samo přihlásilo do systému pouze 29 procent právnických osob. Zbývající schránky musely být ministerstvem vnitra aktivovány automaticky.

Otazníky od spuštění systému

"V případě, že by došlo k hromadnému nevybírání datových zpráv, museli bychom přikročit k legislativním krokům," uvedl Pecina pro tuzemská média krátce po spuštění systému. Čekalo se tedy na hodnotící zprávu ministerského úřadu, jak služba datových schránek opravdu funguje. Po dvou týdnech provozu se uživatelé údajně skutečně přihlásili k 54 procentům schránek, dalších 16 procent se podle ministerstva vnitra pravděpodobně ještě přihlásí. Zhruba 30 procent však představují takzvané mrtvé firmy, které si schránku neaktivují nikdy.

O různých „nedostatcích“ systému datových schránek jsme informovali již v minulém článku. V diskuzi k tomuto příspěvku se objevily i další nesrovnalosti. Jeden čtenář uvedl svojí osobní zkušenost, kdy mu díky shodě jmen několik dnů po zavedení datových schránek chodila pošta pro právníky stejného jména od mnoha pražských soudů, aniž by se ho jakýmkoliv způsobem týkala.

Málo se doposud hovořilo o možnostech zneužití systému. Další diskutující totiž zmínil možnost poškození firmy, která si schránku nevybírá: „Dokážu si představit, že dotčená firma ani nebude vědět, že dostala platební rozkaz.“

U platebního rozkazu se však fikce doručení u systému datových schránek neuplatní. Fikce doručení, která nastává desátým dnem od okamžiku, kdy byla datová zpráva dodána do datové schránky adresáta, se uplatní vyjma případů, kdy zvláštní
právní předpis vylučuje náhradní doručení. U platebního rozkazu je náhradní doručení vyloučeno občanským soudním řádem.

Neúčelnost nevybírání schránky

prihlaseni
Datová schránka: přihlášení (klikněte pro zvětšení).

Se zavedením datových schránek se jejich majitelé mohou nevyzvednutím doručených zpráv vystavit spíše v jiná nebezpečí. Například pokud jsou žalováni, tak se žalovaný nedozví o probíhajícím řízení, zmešká nařízené jednání apod.

Josef Aujezdský, advokát poskytující právní poradenství na serveru eAdvokacie.cz, uvedl, že rizika vyplývající z nevyužívání datové schránky jsou obdobná jako v jiných případech, kdy je nepřevzetí zásilky spojeno s tzv. fikcí doručení. Pro subjekty, které jsou ze zákona povinny mít datovou schránku zřízenu, může mít její „neužívání“ negativní důsledky. Zejména je možné vzpomenout ty případy, kdy by proti takovému subjektu byla v soudním řízení uplatněna sporná pohledávka, jež by byla v důsledku nečinnosti takového subjektu nakonec soudem pravomocně přiznána.

„Nicméně k tomuto dochází v praxi i v případech, kdy je doručováno pozemní poštou, zejména pokud podnikatelé nepřebírají zásilky v místě svého sídla či v místě svého podnikání. Je možné konstatovat, že subjekty, které jsou ze zákona povinny mít datovou schránku zřízenu (např. obchodní společnosti), nemohou mít z jejího praktického „nepoužívání“ žádný prospěch,“ vysvětluje advokát.

Datové schránky mají sloužit jako efektivní nástroj doručování úředních dokumentů. Jedná se o systém nahrazující papírovou komunikaci úřadů a firem. Od 1. listopadu má schránku povinně ze zákona aktivovanou celkem 7 654 orgánů veřejné moci a 342 115 právnických osob. Navíc si ji dobrovolně zřídilo 7 582 fyzických osob a 2 604 podnikajících fyzických osob.

Přečtěte si také

Průšvihy datových schránek
ČSÚ: Internet využívají téměř všechny organizace veřejné správy
Datové schránky


Komentáře

Honza #1
Honza 20. listopad 2009 15:24

Tak s datovymi schrankami mam stejnou skusenost jako vyse uvedeny ctenar. Jsem fyzicka osoba a 3 dny po aktivaci datove schranky mi zacla chodit posta od soudu ve Vyskove pro pravnika stejneho jmena. Jsem zvedavey jak to dopadne.

Mohl bych poprosit redakci jestli by mi mohla dat kontakt na ctenare kteremu se stalo to same? Abych se mohl poradit jak postupoval.

Venca #2
Venca 22. listopad 2009 06:34

Prosim opravte si toto tvrzeni:

"Dříve, před zavedením datových schránek, se šlo rozkazu vyhnout. Platební rozkaz totiž nešlo vydat, pokud nebyl známý pobyt žalovaného a rovněž ho nešlo doručovat do zahraničí."

Platebni rozkaz slo vydat, jen pokud nebyl dorucen, tak nenabyl platnosti.

Dalsi nepresnost je ve smyslu odstavce. Prikazu se stale lze vyhnout, protoze musi byt dorucen do vlastnich rukou a nelze pouzit nahradni doruceni.

Pokud je to jinak, budu rad kdyz budu opraven.

Venca

Martin Strnad #3
Martin Strnad 22. listopad 2009 09:17

Souhlasím s prvním komentářem. Článek se IMHO vlamuje do otevřených dveří. U platebního rozkazu dle mého nelze využít fikce doručení, stejně jako u papírového doručování.

shadow #4
shadow 22. listopad 2009 22:59

velmi trefne. s ohledem na pocet subjektu, kteri zatim princip datovych schranek ignoruji, je hrozba od prirozeneho ceskeho podvodnika velmi realna. bylo by dobre to doplnit o realny navod pro ceskeho nasince, jak to cele spachat :-)

Venca #5
Venca 24. listopad 2009 04:00

Navod (mozna nebude fungovat):

Vystavite fakturu rekneme na 4999kc, ci cokoliv cemu soud uveri (je tomu nutne dat verohodnou omacku).

Napsat zalobu o zaplaceni castky 4999kc s pris.

Obsah zaloby bude navrh na platebni rozkaz a v pripade podani odporu navrh na rozsudek o zaplaceni zalovane castky. Zaloba bude doplnena dukazy: Faktura + omacka (ta je dulezita).

A ted jak to funguje:
1. varianta: Zalovany dostane rozkaz. Ten si prevezme a ma 15 dnu na podani odporu. Pokud ho nepoda, ma smulu a MUSI zaplatit. neni odvolani/dovolani proste nic. Prijde exekutor a zabavi vsechno i co neni vase.

2. varianta: Pokud zalovany poda odpor, spravni soud automaticky naridi jedno stani, pri kterem musi rozhodnout. Spravni soud vetsinou postupuje tak, ze ! opise zalobu do rozsudku ! a pokud se zalovany nebrani, tak rozhodne - a to i bez ucasti zalovaneho. Opet (timto si nejsem jist) neni odvolani/dovolani.
=> zalovany se bude branit. Muzete nahlednout do spisu a zjistit, jake dukazy proti vasi zalobe zalovany pouzije. Vam je to vlastne jedno, o jeho dukazy se nestarate - duvod proc tam nahlizite je, ze potrebujete zjistit, zda zalovany provedl nejakou reakci a na zalobu. Cim pozdeji tim lepe, nejlepe 1-3 tydny pred soudnim jednanim. Pokud reakci provedl, tak (nejtezsi cast podvodu):
- musite zalovanemu zavolat a rict, ze vas kontaktoval soud a ze jste tuzalobu podali omylem a ze se tomu cloveku moc omlouvate. Ze zalobu stahujete a ze vse zaridite, tak ze zalovany uz nemusi nikam chodit. Trik je v tom, ze vam se vubec nehodi, aby zalovany sel k soudu, protoze soud rozhodne i bez pritomnosti zalobce a zalovaneho. Takze pokud zalovaneho premluvite aby k soudu uz nesel, ziskavate rozsudek o zaplaceni zalovane castky, kterou lze snadno exekucne vymoci.
- pokud zalovany prijde k soudu, mate smulu soud prohrajete a zaplatite soudny poplatky a prokazatelne vylohy zalovaneho cca kolem 10-15kkc.

Je to sice kostrbate, ale funguje to. S uspechem to pouziva Ceska Pojistovna http://www.ceskapojistovna.cz/ . Vyzkouseno na vlastni kuzi - nastesti jsem se nenechal zmanipulovat a k soudu jsem sel (vsichni mi rikali no vidis, uz tam nemusich chodit, dyt oni to uz zrusili a jeste se ti omluvili).

Tereza #6
Tereza 22. září 2011 15:46

Co to melete za blbosti? :)))) Zajděte si aspoň na pár přednášek z občanského práva procesního, kvákáte jeden nesmysl za druhým.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

24. 04.

25. 04.
IQRF Summit 2018
25. 04. IT mezi paragrafy 2018
30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018

Starší zprávičky

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů