Prodej Novellu Attachmate: budoucnost Linuxu v ohrožení?

Petr Švec , 24. listopad 2010 06:00 4 komentářů
Rubriky: Linux, Hardware, Byznys

Novell
Před pár dny oznámený prodej známého softwarového výrobce Novell do rukou mnohem méně známé investiční společnosti Attachmate je důležitější, než se na první pohled zdá. Tedy přinejmenším pro linuxovou komunitu sdruženou kolem open-source projektu openSUSE. Ten ohrožuje jak nejistota kolem budoucího rozvoje, tak především okamžitý odprodej nespecifikovaných technologií Novellu do rukou softwarové společnosti Microsoft v hodnotě 450 milionů dolarů. Bude tak dlouho neúspěšný prodej Novellu znamenat budoucí hrozbu pro Linux jako celek?


Sídlo společnosti Novell ve měště Waltham, stát Massachusetts

Před pár dny oznámený prodej softwarové společnosti Novell do rukou holdingové společnosti Attachmate představoval především završení několikaměsíčních snah o nalezení vhodného strategického partnera. Toho se přitom Novellu málem podařilo získat už v březnu letošního roku, kdy probíhala intenzivní jednání s investiční společností Elliott Associates. Ta ale nakonec neuspěla kvůli nízké ceně, když za převzetí Novellu nabídla cenu 5,75 dolarů (100 Kč) za akcii. Podle představenstva Novellu byla tato nabídka příliš nízká. Připomeňme si, že společnost Attachmate za Novell zaplatí zhruba 2,2 miliardy dolarů (zhruba 38,2 miliard Kč).

Podle dostupných informací pak Attachmate plánuje zachovat Novell jako samostatnou jednotku, která bude rozvíjet svůj byznys nezávisle na zbytku skupiny. V tuto chvíli také není jasné, jestli firma plánuje personální změny ve vedení Novellu.

Cena za Novell? 706 milionů dolarů…


Přestože společnost Attachmate v rámci oznámené dohody za Novell zaplatí na 2,2 miliardy dolarů (38 miliard Kč), náklady na akvizici budou ve finále několikanásobně nižší. Důvodů je několik, tím prvním je transakce v hodnotě 450 milionů dolarů (7,6 miliardy Kč), kterou Attachmate ihned po koupi Novellu uzavřel s holdingovou společností CPTN Holdings LLC. O ní se více zmíníme dále. Tento obchod každopádně snižuje nutné náklady na zhruba 1,75 miliardy dolarů (okolo 30,4 miliardy Kč).

Druhým důvodem pro faktické snížení nákladů je velikost hotovosti a krátkodobých vkladů, které Novell drží na svých účtech. V případě hotovosti je řeč o zhruba 605,5 milionech dolarů (zhruba 10,5 miliardy Kč), krátkodobé vklady pak činí 437,9 milionů dolarů (okolo 7,6 miliardy Kč). Po jejich započtení tak Attachmate de facto zaplatí „pouhých“ zhruba 706 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč). Byť se na první pohled může zdát, že taková cena je příliš nízká, podle několika analytiků odpovídá zmíněných 706 milionů dolarů povaze a výkonu byznysu Novellu.

Nejcennějšími aktivy, které tak Attachmate za zmíněných 706 milionů dolarů nakonec získá, je bezesporu produktové portfolio společnosti Novell. To kromě placené linuxové distribuce SUSE Linux zahrnuje také aplikace určené pro správu uživatelů a uživatelských identit v rámci korporací. Z těchto dvou produktů také pochází většina příjmů společnosti. Mimo to Novell vyvíjí a prodává korporátní emailové řešení a operační systém Unix, zájem o oba dva produkty ale zažívá dlouhodobý pokles. Kromě licenčních produktů také Novell podporuje známou open-source linuxovou distribuci openSUSE.

openSUSE běží dál


Právě kolem openSUSE, respektive tedy jejího pokračování po převzetí Novellu Attachmate, se ihned po oznámení obchodu objevily rozsáhlé spekulace. Mnozí členové komunity poukazovali na možnost, že openSUSE dopadne podobně jako taktéž open-source projektem OpenSolaris, který technologická společnost Oracle ukončila okamžitě po převzetí kontroly nad výrobcem Sun Microsystems. V tuto chvíli se ovšem zdá, že openSUSE čeká lepší osud, tedy že bude i nadále fungovat tak jako dosud.

„OpenSUSE je velmi důležitou součástí celého obchodu kolem SUSE Linux“, uvedl na včerejší tiskové konferenci Jeff Hawn, CEO společnosti Attachmate a dodal: „Ani poté co dořešíme všechny právní formality, neplánujeme žádné změny současného vztahu mezi SUSE a openSUSE.“ Zdá se tak, že openSUSE je, alespoň pro tuto chvíli, v bezpečí.


Ve hře je i budoucnost openSUSE

Microsoft a koupě za 450 milionů dolarů


Druhou velkou neznámou je transakce oznámená spolu se samotnou akvizicí Novellu. Její podstatou je odprodej nespecifikovaného duševního vlastnictví Novellu v hodnotě 450 milionů dolarů (7,8 miliardy Kč) do rukou konsorcia CPTN Holdings LLC. Na tom by nebylo nic zarážejícího nebýt faktu, že za zmíněnou konsorciem nestojí nikdo jiný než softwarový gigant Microsoft.

Celá transakce je zvláštní z několika důvodů. Předně nebyla zveřejněna ani oblast, do které zobchodované technologie náleží, což je poměrně neobvyklé. Druhou zarážející věcí je realizace obchodu prakticky pouhých pár minut po úspěšné akvizici Novellu. To je poměrně zvláštní a svědčí to jak o velkém zájmu ze strany Microsoftu, tak pravděpodobně také velkém významu zobchodovaných technologií. V neposlední řadě pak obchod neproběhl přímo Novellem, respektive Attachmate, a Microsoftem, ten namísto toho zastupovala již zmíněná holdingová společnosti CPTN Holdings LLC.

Všechny tyto důvody dávají množství prostoru pro spekulace o charakteru technologií, které mohly být předmětem obchodu. V tuto chvíli se zdá, že šlo pravděpodobně o duševní vlastnictví spojené s některými částmi operačního systému SUSE Linux, jedná se ovšem jen o spekulace.

Ohrožení pro Linux?


Znamená tak prodej Novellu do rukou společnosti Attachment přímé ohrožení linuxových operačních systémů? Vzhledem k tomu, že neznáme záměry společnosti Microsoft a technologie, které firma za již zmíněných 450 milionů dolarů odkoupila, nemůžeme tuto otázku zodpovědět se stoprocentní spolehlivostí. I tak se ale lze domnívat, že prodej Novellu hrozbu nepředstavuje, tedy přinejmenším ne v krátkodobém horizontu.

Jinými slovy, ať bylo předmětem obchodu cokoliv, Microsoftu několik měsíců až let potrvá, než bude získané technologie schopen efektivně využít a uvést do prodeje. Technologický vývoj softwaru, toho linuxového nevyjímaje, se za tu dobu posune o kus dál a získané technologie tak pravděpodobně budou méně významné, než jsou nyní. Microsoft si tak ve finále bezesporu polepší, a to jak ve svém postavení vůči linuxové konkurenci. Bylo by ale naivní domnívat se, že několik technologií v hodnotě „pouhých“ 450 milionů dolarů by mu mohlo pomoci zcela porazit operační systémy postavené na Linuxu.

{seealso}
Zůstává ovšem otázkou, co bude s Novellem pod nadvládou společnosti Attachmate. Vzhledem k povaze a byznysu Attachmate lze očekávat, že Novell v následujících měsících projde restrukturalizací zaměřenou na zvýšení ziskovosti. V delším časovém období bychom se pak mohli dočkat významně inovovaných nebo některých zcela nových produktů. V horizontu několika let pak lze očekávat, že Attachmate Novell prodá za cenu značně převyšující nynějších 2,2 miliardy dolarů.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 26. listopad 2010 09:04

SOFTWAROVE patenty jsou zlo ... kšeftování s nimi, ale i pochybný vznik a neurčité popisy patentovaných technologií vedou k naprostému mrzačení konkurenčního prostředí ...

měly by se zrušit, nebo omezit jejich platnost maximálně na 10 let ...

w4rr10r #2
w4rr10r 26. listopad 2010 19:53

openSuSE je komunitní projekt, těžko ho může Novell zrušit. Stejně tak libovolný FOSS, mohou ho zkusit utlačovat nebo marginalizovat, ale nemohou vyhrát.

Ohrožení Linuxu softwarovými patenty? Jsem si jist, že IBM, Oracle, Google nebo Red Hat a další také nějaké mají na obranu. Nastaly by velké patentové války -- a ať si to Američani vyžerou, když si zavedli takovou PÍÍÍP -- třeba by pak dostali rozum a zrušili SW patenty. A jde žít i bez USA, třeba Nokia bez jejich trhu také prosperuje.

volani.webnode.cz #3
volani.webnode.cz 27. listopad 2010 12:13

Komunita okolo OpenSUSE bude pomáhat microsoftu? :D

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 23. únor 2011 16:16

Prodané patenty téměř jistě nebudou pocházet ze SuSE. Ten je postaven na běžných open-source technologiích a podobně jako v jiných distribucích je jeho obch. model postaven na službách - od Novellu jsou tam jen nástroje na správu YaST a třeba deltaRPM a řada drobností, pro které nevidím u MS využití. Takže odhaduji že obchodované patenty budou z okruhu NDS/eDirectory (tedy LDAP) a to je malér. Ve světě korporátních Unix/Linux neexistuje funkční náhrada - ostatně Active Directory (AD) byl uveden na trh kolem r. 2000 jako přímá reakce na uvedení NDS před více než 15 lety. AD dodnes postrádá funkcionalitu, flexibilitu a spolehlivost eDirectory (dříve NDS). eDir byl navržen pro heterogení prostředí (vč. Windows), neznám nic obdobného co by umožnilo integraci sítě a aplikací jako celku. Pokud se prodané patenty týkají této oblasti, což se dá předpokládat, pak to určitě neznamená ohrožení Linuxu aj. OSS ale přinejmenším na nějakou dobu odstřižení od jeho nasazení v globálním prostředí korporátní sféry (mimo servery) a tedy i od velkých peněz. Situaci (a příjmy) budou zachraňovat tablety, Android, set top boxy a možná i herní konzole ale to bude v tomto desetiletí tak všechno.

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

Útočníci si oblíbili sadu exploitů Lost in Translation

Pavel Houser , 22. srpen 2017 10:21

Studie mapuje vývoj malwaru v České republice a ve světě ve druhém čtvrtletí. ...

Více 0 komentářů

České Radiokomunikace nabízejí i privátní cloud

Pavel Houser , 22. srpen 2017 08:00

Řešení je podle CRA vhodné pro provoz citlivých, náročných a exponovaných aplikací a ukládání citliv...

Více 0 komentářů

LG V30 bude mít displej OLED FullVision

Pavel Houser , 21. srpen 2017 11:42

P-OLED vzniká umísťováním pixelů na plastový substrát, který je mnohem pevnější než skleněná základn...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Jak funguje byznys na tuzemském YouTube

ČTK , 21. srpen 2017 09:47

Zájem Čechů o sledování videí na YouTube vzrostl letos meziročně o 35 procent. Poptávka se přesouvá ...

Více 0 komentářů

9 z 10 e-shopů nesplnilo zákonné povinnosti

ITBiz.cz , 20. srpen 2017 14:00

Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonů v oblasti prodeje zboží v e-shopech....

Více 0 komentářů

Lenovo ve ztrátě, k zisku se má vrátit do 2 let

ČTK , 19. srpen 2017 10:12

Firma nevylučuje zdražení svých výrobků, aby udržela ziskové marže....

Více 0 komentářů

Generální ředitel Infosysu nečekaně rezignoval

ČTK , 19. srpen 2017 09:30

Od doby, co Sikka nastoupil do čela firmy, akcie stouply o více než pětinu....

Více 0 komentářů