Vybíráme stolní počítače pro firmu

Martin Černík, 28. únor 2008 07:32 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Apple
Po zhlédnutí statistik vývoje trhu a poměření trendů v prodeji stolních a přenosných počítačů by se mohlo zdát, že stolní počítač by si mohl přát leda nostalgický snílek a že stolní PC brzo zmizí, stejně tak jako šňůrové telefony s rotační číselnicí. Pokud se to někdy stane, nebude to určitě v příštích několika letech.

AutoCont
Odborný garant článku

Po morální i fyzickou dobu života stroje dnes koupeného o své investice určitě nepřijdete. Kdy se ovšem vyplatí stolní počítač? Záleží na tom, k jaké práci vlastně takový stroj budou vaši pracovníci potřebovat. Tráví většinu pracovního času mimo kancelář nebo pracoviště střídají a potřebují přitom pracovat s rozsáhlými a složitými daty (tabulky, výkresy, grafika a video), včetně jejich tisku nebo předvádění formou prezentací, stolní počítač jim nevyhoví. Je třeba si uvědomit, jakou práci na cestách vykonávají.

V některých případech je přenosný počítač zbytečnou zátěží. Jsou-li sice často na cestách, ale během nich je pro ně důležité zejména vyřizování elektronické pošty, agenda schůzek a kontaktů, zaznamenávání rozhovorů a dokumentačních fotografií (aniž by je museli v terénu prezentovat nebo tisknout), pak je výhodné zakoupit na pracoviště stolní počítač a k němu do terénu kapesní přístroj kategorie SmartPhone/PDA. Z cestovní výbavy pak můžete vypustit mobil, budete pružní a efektivní a náklady neporostou.

Kdy na koupi počítače vyděláte

Pokud chcete jít „do toho“ a pořizovat stolní hardware, pak je třeba se rozmyslet kdy. Je-li potřeba akutní, očekávejme novinky na jaře v březnu až květnu – pokud ne, pak nastává vhodná doba až na podzim. Není-li to nutné, nečekejte na poslední dny roku – v prosinci už bývá dostupnost skladových modelů mnohdy omezená a zákaznické modely už vám nemusí být schopna továrna výrobce vyrobit. Tato vypjatá situace posledních dnů roku se odráží i v mírném zdražení (pokud si odmyslíme akční modely různých prodejních kanálů, které jsou navíc zaměřeny spíš do maloobchodu).

Obvykle dvakrát ročně - na jaře a na podzim - se aktualizuje nabídka desktopových procesorů velkých výrobců. Jejich ceny se pak promítají všude tam, kde jsou použity. Ověřte si u svého dodavatele přesný termín, kdy spolu s tím dojde k cenovému zlomu, který tuto událost obvykle provází. Zlom se většinou týká jen těch modelů, které se posouvají na dolní konec výkonnostní řady. Posuny v cenách dalších komponent nejsou tak pravidelné, nicméně dopředu partnerům od výrobců hlášené. Dobrý dodavatel s přímými vztahy na výrobce zná očekávané pohyby sortimentu a cen a dokáže poradit s výběrem konfigurace na minimálně několik týdnů dopředu.

Utrácejte s rozmyslem

Pro běžné kancelářské práce dnes vyhoví snad každý typ, kteří velcí výrobci počítačů nabízejí. I nový počítač dostanete už za 5 000 korun. Nehodí se ale úplně na vše a nebude obsahovat nejmodernější technické prvky. V cenách do deseti tisíc korun za kus bez monitoru hledejte zcela základní nebo výběhové modely, které sice poslouží, ale jejich morální životnost je již dnes velmi krátká. Očekávejte (až na výjimky) spíš hlučnější plechovku.

Cena dnešního moderního univerzálního stroje, včetně operačního systému, se pohybuje od 10 do 15 tisíc korun. Za 20 tisíc a více je už pracoviště náročného uživatele i se silným grafickým subsystémem a silným výkonem. Záleží na tom, zda takový výkon využijete. Nekupujte silnější vybavení dopředu. Stačí rozumné optimum – tj. takový výkon, který vám pro splnění úkolů postačí v tuto chvíli nebo v průběhu několika měsíců - za předpokladu, že nebudete chtít změnit operační systém nebo verze používaných aplikací.

Univerzální stroj v ceně 10 – 15 tisíc už obvykle zahrnuje kvalitní šasi, dvoujádrový procesor, operační systém, poslední generaci integrované kancelářské grafiky (netřeba se jí už dnes bát), dostatek operační paměti, gigabitový síťový adaptér, FireWire, DVI výstup, rychlé disky a optickou mechaniku (combo mechaniky se zápisem CD a čtením DVD už zmizely).

Pozor na výprodejové modely – bývají osazeny staršími čipovými sadami, jejichž grafika je o stupeň pomalejší než poslední generace.

Každá věc má háček

Nezapomínejte na porty - některé nové modely i stolních počítačů jsou osazeny pouze USB porty. Na druhé straně jsou některé z nich navíc vybaveny nejenom paralelním, ale i sériovým portem. Máte-li starší periférie, nezapomeňte na ně.

Kdo chce mít jistotu, že nebude muset měnit instalační image pro všechny své během roku (třeba v několika dávkách) nakoupené stolní počítače, dbá na výběr modelu označeného jako „Stable image“. U různých značek mají tyto modely různé marketingové označení, výrobce počítače u nich zaručuje stálost parametrů, které jsou rozhodující (čipová sada, BIOS atd.).

Všimněte si, jak stroj řídí spotřebu, jaké prostředky k tomu využívá a jaký je jeho celkový příkon. Důležité je také jeho chlazení – hitem je pasivní chlazení, které snižuje příkon i hlučnost a snižuje poruchovost. Máte-li správce IT, uvítá podporu vzdálené správy a oprav – nejdále je v tomto technologie vPro od Intelu, která je předpokladem hromadného nasazení další úrovně sofistikovaných programových prostředků pro diagnostiku a správu. Pro úplné využití všech funkcí této technologie je předpokladem použití jen některých modelů dvoujádrových procesorů téhož výrobce.

Windows XP končí, výhoda downgradu zůstává

V polovině letošního roku oficiálně končí dodávky Windows XP. Kupujte dva systémy za cenu jednoho. Už dnes můžete zvolit s novým počítačem downgrade – na disku bude nainstalován XP Pro, zatímco média k Windows Vista budou přiložena. Pozor, týká se pouze kombinace XP Pro + Vista Business. Na Vistu můžete přejít v budoucnu. Budete však požádání o telefonickou aktivaci produktu.

To, že jednotlivé segmenty trhu (např. státní správa a samospráva, zdravotnictví, školy, církve, sportovní oddíly) mají nárok na zvláštní cenové kategorie u většiny používaného programového vybavení, netřeba opakovat. Nechte si zpracovat licenční analýzu, využijte předplatného. Pokud byla ale právě před krátkou dobou na trh uvedena nová verze daného programu, nebývá užitečné kupovat předplatné s právem nových verzí, neboť je riziko, že po dobu jeho trvání nová verze nepřijde - a přijde na trh až těsně po jeho vypršení.

Pošta a virtualizace

Netřeba provozovat svůj poštovní server. Můžete si jej pronajmout a pracovat s poštou vzdáleně. Pozor, neplést s freemailovými službami. Taková vzdálená pošta má rozhraní téměř nerozeznatelné od lokálního Outlooku. Výhodou je sdílení schránek, kalendářů, úkolů, jen nemusíte kupovat hardware pro svůj vlastní server, platit spoustu softwarových licencí a řešit instalaci a následnou údržbu. Příkladem je naše vlastní služba Profiemail.cz.

Nepatříte-li ke společnosti, ve které je již bezpečnostní politika zavedena, přijde vhod bezpečnostní balík dodaný s počítačem. Ověřte si, na jak dlouho platí jeho předplatné a co vše zahrnuje. Pokud vám nevyhovuje pouze jediný operační systém, používejte klidně současně dva – a přepínejte mezi virtuálními stroji aplikacemi, včetně schránky - na jediném počítači. Virtualizaci můžete využít i pro downgrade.

Stolní počítač má stále své výhody

Pokazí-li se po záruce, oprava nebude tak drahá. O své prostředky tedy nepřijdete. Nemusí vás děsit rozlámané panty displeje. Těžko vám jen tak upadne na zem, riziko odcizení je ve srovnání s notebookem menší. Ergonomie pracoviště se stolním počítačem je lepší – monitor a základní jednotka mohou být optimálně nezávisle rozmístěny. I z hlediska hluku a chlazení. Pozdější rozsáhlá modernizace je téměř vždy možná. Máte možnost volby monitoru a jeho upgradu. Nebudete potřebovat nové baterie. Zaměřte se také na celkové náklady na vlastnictví.

Někdy se ovšem počítač nemusí vyplatit. Domluvte si outsourcing a vůbec se nebudete muset zabývat tím, jaký počítač koupit. Žádné starosti s jeho upgrady a zabezpečením. Správu a dohled budete mít na dálku, technika hned v blízkosti. Stačí k tomu podepsat výhodnou smlouvu se spolehlivým dodavatelem.

Související
Vybíráme software pro komunikaci uvnitř firmy
Budoucnost: místo na pevných discích se zvětšuje
Pro a proti: open source pro firmy

Autor článku je produktový manažer společnosti AutoCont CZ, a. s., divize PC AutoCont, servery Mercury.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Jak srovnávali jablka s hruškami

Pavel Houser , 27. květen 2017 14:30
Pavel Houser

Absurdní patent či ochranná známka, respektive absurdní výsledek sporu? A že je hloupost srovnávat j...

Více

RSS 

Zprávičky

Výdaje na reklamu na webech v dubnu stouply na 652 milionů Kč

ČTK , 27. květen 2017 09:04

Seznam získal 240 milionů, Mafra inkasovala 118 milionů a Economia 76 milionů korun....

Více 0 komentářů

Dell EMC podporuje transformaci IT s novými produkty pro open networking

Pavel Houser , 26. květen 2017 14:46

Přepínače Dell EMC pro Open Networking tvoří spolu se servery PowerEdge čtrnácté generace a špičkový...

Více 0 komentářů

Hodnota bitcoinu stoupla na nový rekord přes 2400 dolarů

ČTK , 26. květen 2017 09:23

K růstu bitcoinu přispívá příliv nového kapitálu a růst poptávky po dalších digitálních měnách....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Tři zranitelnosti a opravy: Samba, Joomla, videopřehrávače

Pavel Houser , 25. květen 2017 16:30

Vektorem útoku může být i soubor s titulky....

Více 0 komentářů

Lenovo opět v zisku

ČTK , 25. květen 2017 15:32

Lenovo se snaží omezit svou závislost na trhu s PC a rozšiřuje aktivity v oblasti chytrých telefonů ...

Více 0 komentářů

Zákon o elektronické identifikaci Sněmovna asi schválí beze změn

ČTK , 25. květen 2017 09:00

Jedním z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis....

Více 0 komentářů

PayPal rozšiřuje ochranu prodejců v ČR

Pavel Houser , 25. květen 2017 08:00

Tento program se dříve v České republice vztahoval jen na hmotné zboží, nyní se rozšiřuje i o služby...

Více 1 komentářů