Vybíráme stolní počítače pro firmu

Martin Černík, 28. únor 2008 07:32 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Apple
Po zhlédnutí statistik vývoje trhu a poměření trendů v prodeji stolních a přenosných počítačů by se mohlo zdát, že stolní počítač by si mohl přát leda nostalgický snílek a že stolní PC brzo zmizí, stejně tak jako šňůrové telefony s rotační číselnicí. Pokud se to někdy stane, nebude to určitě v příštích několika letech.

AutoCont
Odborný garant článku

Po morální i fyzickou dobu života stroje dnes koupeného o své investice určitě nepřijdete. Kdy se ovšem vyplatí stolní počítač? Záleží na tom, k jaké práci vlastně takový stroj budou vaši pracovníci potřebovat. Tráví většinu pracovního času mimo kancelář nebo pracoviště střídají a potřebují přitom pracovat s rozsáhlými a složitými daty (tabulky, výkresy, grafika a video), včetně jejich tisku nebo předvádění formou prezentací, stolní počítač jim nevyhoví. Je třeba si uvědomit, jakou práci na cestách vykonávají.

V některých případech je přenosný počítač zbytečnou zátěží. Jsou-li sice často na cestách, ale během nich je pro ně důležité zejména vyřizování elektronické pošty, agenda schůzek a kontaktů, zaznamenávání rozhovorů a dokumentačních fotografií (aniž by je museli v terénu prezentovat nebo tisknout), pak je výhodné zakoupit na pracoviště stolní počítač a k němu do terénu kapesní přístroj kategorie SmartPhone/PDA. Z cestovní výbavy pak můžete vypustit mobil, budete pružní a efektivní a náklady neporostou.

Kdy na koupi počítače vyděláte

Pokud chcete jít „do toho“ a pořizovat stolní hardware, pak je třeba se rozmyslet kdy. Je-li potřeba akutní, očekávejme novinky na jaře v březnu až květnu – pokud ne, pak nastává vhodná doba až na podzim. Není-li to nutné, nečekejte na poslední dny roku – v prosinci už bývá dostupnost skladových modelů mnohdy omezená a zákaznické modely už vám nemusí být schopna továrna výrobce vyrobit. Tato vypjatá situace posledních dnů roku se odráží i v mírném zdražení (pokud si odmyslíme akční modely různých prodejních kanálů, které jsou navíc zaměřeny spíš do maloobchodu).

Obvykle dvakrát ročně - na jaře a na podzim - se aktualizuje nabídka desktopových procesorů velkých výrobců. Jejich ceny se pak promítají všude tam, kde jsou použity. Ověřte si u svého dodavatele přesný termín, kdy spolu s tím dojde k cenovému zlomu, který tuto událost obvykle provází. Zlom se většinou týká jen těch modelů, které se posouvají na dolní konec výkonnostní řady. Posuny v cenách dalších komponent nejsou tak pravidelné, nicméně dopředu partnerům od výrobců hlášené. Dobrý dodavatel s přímými vztahy na výrobce zná očekávané pohyby sortimentu a cen a dokáže poradit s výběrem konfigurace na minimálně několik týdnů dopředu.

Utrácejte s rozmyslem

Pro běžné kancelářské práce dnes vyhoví snad každý typ, kteří velcí výrobci počítačů nabízejí. I nový počítač dostanete už za 5 000 korun. Nehodí se ale úplně na vše a nebude obsahovat nejmodernější technické prvky. V cenách do deseti tisíc korun za kus bez monitoru hledejte zcela základní nebo výběhové modely, které sice poslouží, ale jejich morální životnost je již dnes velmi krátká. Očekávejte (až na výjimky) spíš hlučnější plechovku.

Cena dnešního moderního univerzálního stroje, včetně operačního systému, se pohybuje od 10 do 15 tisíc korun. Za 20 tisíc a více je už pracoviště náročného uživatele i se silným grafickým subsystémem a silným výkonem. Záleží na tom, zda takový výkon využijete. Nekupujte silnější vybavení dopředu. Stačí rozumné optimum – tj. takový výkon, který vám pro splnění úkolů postačí v tuto chvíli nebo v průběhu několika měsíců - za předpokladu, že nebudete chtít změnit operační systém nebo verze používaných aplikací.

Univerzální stroj v ceně 10 – 15 tisíc už obvykle zahrnuje kvalitní šasi, dvoujádrový procesor, operační systém, poslední generaci integrované kancelářské grafiky (netřeba se jí už dnes bát), dostatek operační paměti, gigabitový síťový adaptér, FireWire, DVI výstup, rychlé disky a optickou mechaniku (combo mechaniky se zápisem CD a čtením DVD už zmizely).

Pozor na výprodejové modely – bývají osazeny staršími čipovými sadami, jejichž grafika je o stupeň pomalejší než poslední generace.

Každá věc má háček

Nezapomínejte na porty - některé nové modely i stolních počítačů jsou osazeny pouze USB porty. Na druhé straně jsou některé z nich navíc vybaveny nejenom paralelním, ale i sériovým portem. Máte-li starší periférie, nezapomeňte na ně.

Kdo chce mít jistotu, že nebude muset měnit instalační image pro všechny své během roku (třeba v několika dávkách) nakoupené stolní počítače, dbá na výběr modelu označeného jako „Stable image“. U různých značek mají tyto modely různé marketingové označení, výrobce počítače u nich zaručuje stálost parametrů, které jsou rozhodující (čipová sada, BIOS atd.).

Všimněte si, jak stroj řídí spotřebu, jaké prostředky k tomu využívá a jaký je jeho celkový příkon. Důležité je také jeho chlazení – hitem je pasivní chlazení, které snižuje příkon i hlučnost a snižuje poruchovost. Máte-li správce IT, uvítá podporu vzdálené správy a oprav – nejdále je v tomto technologie vPro od Intelu, která je předpokladem hromadného nasazení další úrovně sofistikovaných programových prostředků pro diagnostiku a správu. Pro úplné využití všech funkcí této technologie je předpokladem použití jen některých modelů dvoujádrových procesorů téhož výrobce.

Windows XP končí, výhoda downgradu zůstává

V polovině letošního roku oficiálně končí dodávky Windows XP. Kupujte dva systémy za cenu jednoho. Už dnes můžete zvolit s novým počítačem downgrade – na disku bude nainstalován XP Pro, zatímco média k Windows Vista budou přiložena. Pozor, týká se pouze kombinace XP Pro + Vista Business. Na Vistu můžete přejít v budoucnu. Budete však požádání o telefonickou aktivaci produktu.

To, že jednotlivé segmenty trhu (např. státní správa a samospráva, zdravotnictví, školy, církve, sportovní oddíly) mají nárok na zvláštní cenové kategorie u většiny používaného programového vybavení, netřeba opakovat. Nechte si zpracovat licenční analýzu, využijte předplatného. Pokud byla ale právě před krátkou dobou na trh uvedena nová verze daného programu, nebývá užitečné kupovat předplatné s právem nových verzí, neboť je riziko, že po dobu jeho trvání nová verze nepřijde - a přijde na trh až těsně po jeho vypršení.

Pošta a virtualizace

Netřeba provozovat svůj poštovní server. Můžete si jej pronajmout a pracovat s poštou vzdáleně. Pozor, neplést s freemailovými službami. Taková vzdálená pošta má rozhraní téměř nerozeznatelné od lokálního Outlooku. Výhodou je sdílení schránek, kalendářů, úkolů, jen nemusíte kupovat hardware pro svůj vlastní server, platit spoustu softwarových licencí a řešit instalaci a následnou údržbu. Příkladem je naše vlastní služba Profiemail.cz.

Nepatříte-li ke společnosti, ve které je již bezpečnostní politika zavedena, přijde vhod bezpečnostní balík dodaný s počítačem. Ověřte si, na jak dlouho platí jeho předplatné a co vše zahrnuje. Pokud vám nevyhovuje pouze jediný operační systém, používejte klidně současně dva – a přepínejte mezi virtuálními stroji aplikacemi, včetně schránky - na jediném počítači. Virtualizaci můžete využít i pro downgrade.

Stolní počítač má stále své výhody

Pokazí-li se po záruce, oprava nebude tak drahá. O své prostředky tedy nepřijdete. Nemusí vás děsit rozlámané panty displeje. Těžko vám jen tak upadne na zem, riziko odcizení je ve srovnání s notebookem menší. Ergonomie pracoviště se stolním počítačem je lepší – monitor a základní jednotka mohou být optimálně nezávisle rozmístěny. I z hlediska hluku a chlazení. Pozdější rozsáhlá modernizace je téměř vždy možná. Máte možnost volby monitoru a jeho upgradu. Nebudete potřebovat nové baterie. Zaměřte se také na celkové náklady na vlastnictví.

Někdy se ovšem počítač nemusí vyplatit. Domluvte si outsourcing a vůbec se nebudete muset zabývat tím, jaký počítač koupit. Žádné starosti s jeho upgrady a zabezpečením. Správu a dohled budete mít na dálku, technika hned v blízkosti. Stačí k tomu podepsat výhodnou smlouvu se spolehlivým dodavatelem.

Související
Vybíráme software pro komunikaci uvnitř firmy
Budoucnost: místo na pevných discích se zvětšuje
Pro a proti: open source pro firmy

Autor článku je produktový manažer společnosti AutoCont CZ, a. s., divize PC AutoCont, servery Mercury.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Facebook zvýšil zisk o 63 %, má 2,2 miliardy uživatelů

ČTK , 26. duben 2018 12:44

Tržby i zisk překonaly očekávání analytiků, akcie firmy v reakci umazaly část letošních ztrát....

Více 0 komentářů

Twitter vykázal další čtvrtletní zisk

ČTK , 26. duben 2018 10:00

Celkové tržby společnosti v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 21 % na 664,9 milionu dolarů....

Více 0 komentářů

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

ČTK , 26. duben 2018 09:00

Amazon koncem loňského rok zahájil službu doručování balíčků do prázdného bytu, nyní nabízí doručení...

Více 2 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

Správa phishingových kampaní pro každého

Pavel Houser , 26. duben 2018 08:00

S phishingovou sadou nové generace se prý i naprostí amatéři mohou úspěšně věnovat kybernetické krim...

Více 0 komentářů

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů