Dušan Lapčík: Na opětovný růst ekonomiky můžete být lépe připraveni

Jana Budinská, 02. březen 2009 06:10 0 komentářů
Rubriky: Rozhovory

Vyvoj
ITBiz.cz se snaží přinášet rozhovory s představiteli zajímavých projektů z oblasti informačních technologií a byznysu. V dnešním rozhovoru jsme se zaměřili na hojně diskutovanou oblast firemních informačních systémů (ERP). Na naše dotazy k této problematice odpovídal Dušan Lapčík, obchodní ředitel divize Helios Green společnosti LCS.

Dusan Lapcik
Dušan Lapčík

Komplexní informační systém pro velkou společnost

Mohl byste nám stručně představit vaši firmu a přiblížit, jakou pozici v ní zastává divize Helios Green?

Jsme jedním ze tří nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů podnikových informačních systémů na českém trhu. Vytváříme a implementujeme systémy pro různá odvětví podnikání, které pokrývají nejširší spektrum potřeb zákazníků. Abychom pokryli velkou rozmanitost zákazníků, nabízíme tři produkty. Pro malé zákazníky Helios Red, pro střední společnosti máme Helios Orange a pro ty velké Helios Green. Všechny systémy jsou doplněné širokou nabídkou služeb a partnerských programů, Helios Open a Helios Spaces. Přestože je Helios Green určen velkým společnostem, neznamená to, že se soustředíme pouze na něj a na jeho zákazníky z řad velkých firem. Naopak – neustále se snažíme pracovat se všemi systémy Helios, což nám umožňuje nabídnout zákazníkovi to nejlepší řešení, které nemusí být vždy to největší a nejdražší. Proto je pro nás důležitější spokojený zákazník než to, jaký produkt jsme mu prodali.

Pro jaký typ společnosti je vhodný Helios Green?

Helios Green je komplexní informační systém s řešeními pro různá odvětví podnikání a je určen pro velké a střední společnosti. Je velmi přizpůsobivý technologicky a velmi nadčasový. Obrovskou přidanou hodnotou systému Helios Green je integrovaný vývojový nástroj, který zabezpečí řešení všech specifických požadavků každého zákazníka.

Jaké firmy se na vás nejčastěji obracejí se žádostí o implementaci? Jak náročný je proces zavádění vašeho systému?

Nejčastěji se na nás obracejí firmy, které hledají specializovaná řešení pro svůj obor podnikání. Díky tomu, že rozumíme problematice jejich oboru, jsme pro ně velmi dobrý partnerem pro implementaci a provoz jejich řešení. Největší důraz je kladen na fázi analýzy, která přesně definuje budoucí řešení. Ve spolupráci se zákazníkem hledáme to nejlepší řešení právě pro něj a harmonogram vlastní implementace a kontrolní mechanizmy správnosti budoucího řešení respektující všechny jeho individuální potřeby. Vlastní implementace pak již probíhá mnohem snazším způsobem, než kdyby se fáze analýzy podcenila.

Maximální přizpůsobení zákazníkovi

Co přinese zákazníkovi pořízení ERP systému a jaké výhody navíc přináší Helios Green?

Pořízením Helios Green zákazník dostává velmi kvalitní řešení dokonale respektující tuzemskou legislativu a znající tuzemské zvyklosti, čímž úspěšně předčí významné velké zahraniční systémy. Možnosti vlastního přizpůsobení každému uživateli jsou skutečně naprosto ojedinělé. Uživatel tím získává vynikající zhodnocení investic do systému vložených. Jen namátkou připomeňme jednu výjimečnou vlastnost. Který informační systém poskytuje uživateli interaktivní tiskový výstup?

Mezi nevýhody ERP systémů se často řadí omezené možnosti customizace, přílišná složitost a vysoká cena. Jaká jsou řešení těchto problémů a jak se s nimi Helios Green vypořádává?

Již v předchozích odpovědích jsem vyzdvihl některé výjimečné vlastnosti systému a jeho technologickou vyspělost. Zde je tedy potřeba pouze doplnit, že Helios Green obsahuje vývojový nástroj, kterým je možné každému zákazníkovi vytvořit zcela specifické řešení při zachování centrální aktualizace systému včetně legislativní aktualizace. Přizpůsobení systému není možné pouze vývojovým nástrojem, ale je možné upravit velmi snadno jakýkoli formulář nebo výstup běžnými prostředky správce informačního systému. Je tedy možné jednotlivým uživatelům vytvořit vlastní pohledy na data uložená v systému tak, aby přesně splňovaly potřeby daného uživatele a respektovaly jeho roli ve firmě. Dokonalejší možnosti přizpůsobení systému si již ani nedovedu představit.

Jak byste na poli ERP systémů zhodnotil rok 2008 a jaké jsou vyhlídky do roku 2009?

Počátek roku 2008 probíhal standardně, ale s vypuknutím krize ve druhé polovině roku začali, vinou výrazné medializace krize, někteří zákazníci váhat nad investicemi. Většina zákazníků si však nakonec uvědomila, že se zatím jedná spíše o stagnaci ekonomiky. Toto období je tedy velmi vhodné pro přípravu kvalitního informačního systému ve firmě tak, aby byli zákazníci nachystáni na očekávaný opětovný růst co nejlépe. Díky tomu očekáváme v oblasti středních a velkých firem stálý zájem o pořízení nového systému, pouze bude kladen větší důraz na efektivnost investice a na optimální rozložení plateb s ohledem na ekonomickou situaci každého zákazníka.

Spolupráce s partnery

Vaše společnost dodává značnou část svých produktů a služeb prostřednictvím vašich partnerů. Chystáte nějaké změny v oblasti spolupráce s nimi?

Plně uvědomujeme, že právě v době, kdy ekonomika nejede na „plný výkon“, je velmi důležitá spolupráce s partnery, kteří s námi vytváří velmi flexibilní prostředí pro realizaci řešení pro zákazníky. Jsme proto velice otevřeni spolupráci a chceme partnerům umožnit rozvoj jejich aktivit a rozšíření jejich portfolia produktů a služeb. Z toho důvodu jsme tuto partnerskou spolupráci nazvali Helios Open, čímž navazujeme na dřívější aktivitu Noris Open.

Co si můžeme představit pod pojmem Partnerská spolupráce Helios Open?

Helios Open je komplexní partnerský program zahrnující různé typy spolupráce od zprostředkování přes implementaci až po vývoj a integraci. Pro každý typ spolupráce máme definovány motivační obchodní podmínky a rozsáhlou podporu nejen formou školení a konzultaci, ale například i přímou pomoc při obchodování a řízení obchodních aktivit partnerů tak, aby dosáhli svých obchodních cílů.

Profil

Dušan Lapčík (nar. 1968) je obchodním ředitelem divize Helios Green ve společnosti LCS. Před svým nástupem do LCS zastával pozici obchodního ředitele ve společnosti DC Concept, kde byl též členem dozorčí rady. Současně je již od roku 2005 členem představenstva Czech ICT Aliance. Mezi jeho předchozí působiště patří brněnská společnost DINGO, v níž byl obchodní ředitelem, spolumajitelem a jednatelem. Předtím pracoval jako ředitel brněnské pobočky MELZER. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, Fakultu strojního inženýrství, kde absolvoval v oborech Tepelné a jaderné stroje a CASE systémy. Hovoří anglicky, italsky, rusky a polsky. Ve volném čase se zajímá o anglickou kulturu, cestuje a má rád hory a squash.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Vládní čtvrť a vládní systém, tedy ten informační

Petr Zavoral , 06. leden 2018 16:15
Petr Zavoral

Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firm...

Více
RSS 

Zprávičky

Evropská komise: Apple dál dluží Irsku 16 miliard USD, nehledě na platby v USA

ČTK , 21. leden 2018 08:00

Firma využije novou daňovou legislativu, do USA převede ze zahraničí peníze a zaplatí pak na daních ...

Více 0 komentářů

Kampaň Dark Caracal prý vede k libanonské rozvědce

ČTK , 20. leden 2018 14:24

Spyware se tváří jako oblíbené komunikační aplikace WhatsApp a Signal pro Android a Windows....

Více 1 komentářů

Google bude sdílet patenty s čínskou firmou Tencent

ČTK , 20. leden 2018 08:00

Google loni v Číně otevřel výzkumné centrum umělé inteligence, samotný vyhledávač ale čínské úřady b...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Eni má nejvýkonnější průmyslový počítač na světě

ČTK , 19. leden 2018 10:00

Po čtyřnásobném zvýšení výpočetního výkonu je počítač schopen provést až 22,4 kvadrilionů operací za...

Více 0 komentářů

IBM zvýšila po šesti letech příjmy

ČTK , 19. leden 2018 09:00

Společnosti pomohl přesun orientace na oblast cloudů a kybernetické bezpečnosti a na analýzu dat....

Více 0 komentářů

Vnitro má urychlit předložení zákona ke GDPR

ČTK , 19. leden 2018 08:00

Samotné nařízení označil premiér za "produkt totální byrokracie Bruselu"....

Více 1 komentářů

Zpomalování iPhonů půjde vypnout

ČTK , 18. leden 2018 13:01

Řada uživatelů Apple podezřívala, že zpomalováním starších telefonů tlačí spotřebitele k nákupu nové...

Více 0 komentářů