Cybersquatting: když jsou internetové domény v ohrožení

Jiří Kocourek , 07. duben 2008 02:47 2 komentářů

Zavináč
Podle Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) v současné době začíná nabývat na významu neduh označovaný jako cybersquatting. Případy cybersquattingu, neboli nezákonného registrování obchodních značek, se v poslední době vyskytují ve stále větší míře a stávají se stále používanější praktikou počítačové kriminality. V loňském roce registrovala organizace WIPO téměř dvacetiprocentní meziroční nárůst těchto činů.

Cybersquatting lze charakterizovat jako nezákonné registrování, nekalé obchodování nebo jakékoliv používání doménových jmen, které jsou ve vlastnictví jiného subjektu, pro svůj prospěch. Například pokud chcete vstoupit na web světové fotbalové organizace FIFA, aniž byste znali adresu jejího webu, stačí k získání adresy navštívit internetovou stránku, která nemá s Mezinárodní fotbalovou federací nic společného.

Podle informací organizace WIPO se počet stížností na takové nezákonné registrace zvýšil ve srovnání s rokem 2007 o 18 procent. V loňském roce bylo arbitrážním centrem WIPO zaznamenáno rekordních 2156 stížností. Ve srovnání s rokem 2005 se počet případů spojených s cybersquattingem zvýšil dokonce o 48 %. Více než 40 procent stížností pocházelo ze Spojených států, hodně jich bylo také z Francie nebo Británie. "Takové navýšení případů znamená, že cybersquattting zůstává významným problémem pro držitele vlastnických práv," upozornil zástupce generálního ředitele WIPO Francis Gurry.

Cíl: Facebook nebo MySpace

V prostředí nebývalého nárůstu případů cybersquattingu v roce 2007 a současného vývoje systému registrace doménových jmen, se podle organizace WIPO zvyšuje znepokojení u majitelů obchodních značek po celém světě.

Případy postižených majitelů domén se týkají hlavně stránek, jejichž využívání je současným trendem, kde jsou informace o aktuálních událostech. Světová organizace duševního vlastnictví tak jmenovala především případy týkající se cybersquattingu u domén společností Facebook.com, MySpace.com nebo případy týkající se jmen Stelly McCartney a J.R.R. Tolkiena.

Podle statistik se jeden z deseti případů, kdy je upozorněno na nezákonné nakládání s adresou domén, týká zdravotnických produktů. Je to způsobeno zvýšeným počtem chráněných produktů registrovaných u internetových stránek nabízejících on-line prodej medikamentů. Velký počet stížností se týkal také bankovního a finančního sektoru, ihned následován případy z oblastí Internetu a informačních technologií.

Případy se šťastným koncem

Nejvíce viníků tohoto druhu počítačové kriminality údajně pochází ze Spojených států, Velké Británie a Číny. Podle organizace WIPO také ti, kdo nezákonně užívají domény, často využívají privátních služeb k tomu, aby ochránily ilegální registrace. Proto už se nyní podle Gurryho zvyšuje riziko zneužití nových domén, které budou do konce letošního roku uveřejněny.

Cybersquattingem se rozumí také registrace domén podobného jména jako má jiná známá doména. Ten, kdo tento druh provozuje, poté doufá, že se mu zvýší návštěvnost stránek kvůli tomu, že se lidé spletou. Z minulosti je znám případ státu Kamerun, kterému patří mezinárodní doména ".cm". V Kamerunu potom odstartovali automatizovaný cybersquatting na všech svých neregistrovaných doménách a doufali, že je budou navštěvovat lidé, kteří při zadávání adresy končící na ".com" vypustí písmeno "o". V praxi to znamenalo, že se jejich sponzorované odkazy objevovaly například na microsoft.cm.

Pokuta půl milionu dolarů

V roce 2000 byl zase vynesen soudní verdikt, podle kterého byl odsouzen člověk jménem Zuccarini k zaplacení 500 000 amerických dolarů odškodného a také k uhrazení 30 000 amerických dolarů na nákladech na právní zastoupení. Důvodem tohoto verdiktu byla registrace doménových jmen, která byla podobná doménám provozovaným společností Electronics Boutique.

Zuccarini také počítal s pravděpodobností lidské chyby. Zaregistroval si řadu podobných domén těm, které v té době vlastnila prosperující společnost Electronics Boutique. Když se potom někdo pokusil zaregistrovat na stránky Electronics Boutique a napsal jméno domény s chybou, otevřela se dotyčnému uživateli reklamní okna nabízející škálu různých produktů. Tehdy šlo o nejvyšší částky ve sporech vedených podle zákona O ochraně spotřebitele proti cybersquattingu, kterým byl novelizován americký zákon O ochranných známkách z roku 1946.

Z Česka je známý například spor o doménu ceskapojistovna.cz. Česká pojišťovna vlastnila několik ochranných známek obsahujících slova Česká pojišťovna a jejich vlastníkem byla i před registrací domény ceskapojistovna.cz. Pojišťovna proto žalovala původního majitele domény a také sdružení CZ.NIC, které je registrátorem českých domén. Vrchní soud v Praze v srpnu 2004 rozhodl o tom, že tato doména má patřit České pojišťovně.

Žalovaný původní držitel byl verdiktem soudu nucen zdržet se jakékoliv dispozice s doménou druhého stupně 'ceskapojistovna' registrovanou pod doménou nejvyššího stupně 'cz' a sdružení CZ.NIC bylo povinno do tří dnů od chvíle, kdy rozsudek nabyl právní moci, provést změnu registrace subjektu držitele internetové domény druhého stupně 'ceskapojistovna' pod doménou nejvyššího stupně 'cz' tak, aby jako držitel domény 'ceskapojistovna.cz' byl zapsán žalobce, tedy Česká pojišťovna.

Další hrozby pro internetové domény
Internetovým doménám nehrozí pouze cybersquatting. Například sdružení CZ.NIC hodlá letos zavést DNSSEC, který ještě více zvýší bezpečnost internetových domén.
Více zde.

Jak Oskar bojoval o vlastnictví doményJedním z nejznámějších sporů v Česku byla rozepře o doménu Oskar.cz. Jednalo se o vleklý několikaměsíční spor společností Český Mobil a Comfor, majitele společnosti Oskar. Po vstupu nového mobilního operátora, jehož majitelem byla společnost TIW z Kanady, na český trh se hledal nejlepší název nové značky. Z několika možností byl Českým Mobilem vybrán název Oskar. Problém však byl v tom, že doménu oskar.cz měla registrovanou firma Oskar, s. r. o., ta však již nepoužívala ochrannou známku Oskar, tak jak měla.

Český Mobil se potom dohodl s pardubickou firmou Oskar na převodu domény. Obě společnosti se pak ale rozešly v názoru, co mělo být kompenzací za převod. Český Mobil se tehdy nechtěl dohadovat o ceně a obrátil se na soud. Jedna žaloba byla vedená proti Comforu a druhá již "tradičně" proti CZ.NIC. Vleklý spor byl rozřešen až v dubnu roku 2003, kdy Český Mobil doménu oskar.cz koupil. Šlo o jakési mimosoudní vyrovnání mezi Českým Mobilem a bývalou firmou Comfor, jehož cena byla tehdy obchodním tajemstvím.

Zdroj: Cybersquatting cases on the rise

Přečtěte si také:

Vladimír Brož: Kyberzločinci vydělávají více než prodejci drog
Ondřej Surý: DNSSEC zvýší bezpečnost českých domén
Na českém Internetu je již 400 000 domén
Ondřej Filip: pád české domény by ovlivnil ekonomiku
Exkluzivně: hackerem jsem se stal ze zvědavosti


Komentáře

Bystroushaak #1
Bystroushaak 07. duben 2008 08:06

A tak se stalo, že lidem byla ukradena slova. Začalo to pomaličku, pomocí softwarových patentů. Tehdy byli kradeny pouze věty, skládající se z roztomilých slůvek typu "if, goto, for, switch nebo class". O něco později bylo možné ukrást i slova typu "česká pojišťovna, youtube, myspace nebo google". Vrcholem tohoto období bylo, když byli ukradeny jednotlivé písmenka. Tehdy bylo možné dostat pokuty které zadlužili celou vaší rodinu na mnoho generací. Lidé tak přišli o možnost psát a byli nuceni vynaleznout novou formu komunikace.

Mike T. #2
Mike T. 07. duben 2008 10:36

Neví někdo, jak konkrétně se tyto případy u soudu posuzují? U názvů typu "Česká pojišťovna, Google, Youtube, apod." bych to ještě chápal. Ale jak se tak dívám do rejstříku firem, existuje celá řada malých (resp. téměř neznámých) společností, které používají jako obchodní firmu běžně používané slovo (např. čokoláda, voda, krkavec, pavouk, apod.). Lidé si samozřejmě registrují domény nejenom kvůli spekulacím, ale také kvůli běžnému používání. Osobně bych viděl jako dosti nepříjemné, kdybych měl v důsledku rozhodnutí soudu některou ze svých domén předat nějaké neznámé firmě, o které jsem v životě neslyšel, a která se náhodou jmenuje úplně stejně jako doména, kterou jsem si registroval.

RSS 

Komentujeme

Kradená auta: Další úkol pro bezpečnostní kamery

Pavel Houser , 16. srpen 2017 06:30
Pavel Houser

Bezpečnostní kamery, které hledají ukradená vozidla nebo mají za úkol vozidlo jednoznačně identifiko...

Více


Kalendář

24. 08. Webinář Synology - DSM 6.1 - Virtual Machine Manager
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
01. 09.

06. 09.
IFA 2017
RSS 

Zprávičky

Euronics a Kasa chystají nový sklad v Jirnech u Prahy

Pavel Houser , 16. srpen 2017 11:00

Skladníci již nebudou chodit pro zboží, ale zboží „přijede“ za nimi. Chytré technologie umožní vyexp...

Více 0 komentářů

Oracle Exadata Cloud i na cloudové infrastruktuře nové generace

Pavel Houser , 16. srpen 2017 10:04

Deklarované přednosti: obří výkon, jednoduchá migrace do cloudu a plná kompatibilita s databázemi Or...

Více 0 komentářů

Operátoři si stěžují EK kvůli dotacím na rychlý internet

ČTK , 16. srpen 2017 09:00

O dotaci na budování vysokorychlostních přípojek v zaostalých regionech se po více než třech měsícíc...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Mall Group přebírá Košík.cz

Pavel Houser , 15. srpen 2017 17:45

Spojení obou firem by mělo vést ke vzniku nové jedničky v segmentu on-line prodeje potravin. ...

Více 0 komentářů

Praha dá 1,4 milionu měsíčně na fungování datové platformy

ČTK , 15. srpen 2017 13:52

V rámci koncepce Smart Prague město zatím spustilo chytré lavičky a solární odpadkové koše....

Více 0 komentářů

Datart se chce spojit s majitelem prodejen Euronics a Kasa.cz

ČTK , 15. srpen 2017 11:02

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat jednu z největších transakcí na trhu s e...

Více 0 komentářů

Facebook včera v ČR spustil bazar Marketplace

ČTK , 15. srpen 2017 09:00

Facebook pokračuje ve strategii vyzobávání služeb, které mají obchodní potenciál, a jejich zahrnován...

Více 0 komentářů