Spotřeba počítače bez zábran a narovinu

Michal Polák , 05. březen 2009 06:10 1 komentářů
Rubriky: Hardware

Hardware
Stále častěji slýcháváme o úsporných počítačích a jejich kladném vlivu na životní prostředí a peněženky uživatelů. Často jsou jako úsporné nazývány počítače, které moc nešetří. V mnoha případech se tak jedná o klasický marketingový trik. My jsme se na ITBiz.cz zaměřili na otázku energetické náročnosti a přinášíme stručný pohled na celou problematiku.

Sun
Tenký klient společnosti Sun.

Co je to úsporný počítač?


Na úplný úvod je nutné si položit otázku: Co to znamená úsporný počítač? Definice není nikde přesně vysvětlena a tak se musíme spoléhat na vlastní rozum. Asi nejrozumnějším vysvětlením bývá poměr mezi výkonem a spotřebou udávanou ve wattech. Mohli bychom tuto skutečnost přirovnat k automobilu, kde by se jednalo o poměr spotřebovaného paliva k dosažení výkonu motoru v koních. Každý počítač je složen z mnoha rozdílných komponentů, z nichž každý má jiný úkol. Již mnohokrát jsme připomínali důležitost výrobní technologie, která patří v segmentu procesorů a grafických karet k nejdůležitějším údajům. Existuje však celá řada dalších parametrů, které spotřebu počítače ovlivňují. A ne v každém případě se musí jednat o záležitost týkající se přímo hardwaru.

Stejně tak za neúsporný počítač bychom mohli označit zařízení s vynikajícím poměrem výkonu a spotřeby elektrické energie. Možná si už pokládáte otázku proč? Řada kancelářských počítačů je totiž značně předimenzovaná. Ačkoliv se na nich používá maximálně kancelářský balík a e-mailový klient, jejich výkon je zbytečně vysoký. I přes existenci různých technologií, snižujících spotřebu v případě nepotřeby plného využití systémových prostředků, jejich efektivita není vysoká.

Faktory ovlivňující spotřebu


Po čistě hardwarové stránce existuje několik parametrů, které přímo ovlivňují spotřebu. Patří mezi ně především výrobní technologie, vnitřní frekvence a napětí. Ve všech zmíněných pojmech platí, že čím nižší udávaná hodnota, tím nižší spotřeba. V současné době již známe obvyklý termín dynamické přetaktování. Jedná se o funkci hardwarového komponentu, která umožňuje měnit frekvenci a napětí na základě aktuálních požadavků. Používaná je téměř u všech současných procesorů a mimo jiné umožňuje prodlužovat výdrž notebooku na baterii. Kromě snížené spotřeby má i další výhodu, kterou je regulace tepelného vyzařování, což zvyšuje životnost.

V mnoha případech je potřeba do operačního systému doinstalovat pro zmíněné funkce speciální ulitu. Při jejich nepřítomnosti totiž počítač neumí funkce dynamické změny frekvence a napětí využít a zbytečně se tím zvyšuje spotřeba. U procesorů společnosti Intel se tato technologie v současnosti nazývá Enhanced Intel SpeedStep, zatímco u konkurenčních AMD zase Cool'n'Quiet. U dalších komponentů nebývá běžně tato užitečná funkce dostupná, a to z technických důvodů. Současné moderní počítače však umožňují i vypínání jednotlivých částí komponent a různé úsporné režimy. Pokud si tedy vybereme vhodnou sestavu a využijeme dodávané technologie, pak opravdu získáme úsporný počítač. A to i přesto, že při pohledu na mnohé dnešní zdroje se zamotá hlava. Většinou se v tomto případě jedná o výkonné nebo herní sestavy. Navíc výkon zdroje je důležitý pro určité činnosti (například start počítače) nebo výkyvy ve spotřebě během náročnějších procesů. V dnešní době tak běžný počítač v klidovém stavu neodebírá ani polovinu možného výkonu zdroje.

Corsair
Zdroj pro stolní počítač.

Jaké počítače jsou nejúspornější?


Na trhu výpočetní techniky nalezneme několik segmentů, které se nízkou spotřebou mohou doslova chlubit. Ve většině případů sem můžeme zařadit notebooky. Vždyť jsou konstruované, aby vydržely alespoň několik hodin běžet na akumulátor. Vždyť i jejich adaptér má na sobě nejčastěji nálepku s popiskem v rozmezí šedesáti až devadesáti wattů. Navíc na první pohled všechny procesory do notebooků disponují možností dynamické změny frekvence. Ještě úspornější jsou tzv. netbooky, tedy menší bratříčkové notebooků. Nacházíme v nich jednojádrové procesory o maximální frekvenci 1,6 GHz a integrovaná grafická jádra. Tomu odpovídají i napájecí adaptéry s výkonem kolem 25 wattů.

Kromě běžných počítačů, u nichž je situace u každé sestavy rozdílná, vznikla kategorie mini-počítačů. Charakteristická je zejména kompaktním vzhledem a úsporou místa. Řada uživatelů je také využívá pro příležitosti prezentací po připojení externího monitoru nebo stálého počítače, který doma na stole nezabere příliš místa. Mezi typické představitele mini-počítačů patří Asus Eee Box, Dell Studio Hybrid nebo Fujitsu-Siemens ESPRIMO Q5030. Prvně jmenovaný má hardware založený na netbooku řady Eee, čemuž odpovídá i nízká cena pod deset tisíc korun. Firmy Dell a Fujitsu-Siemens se rozhodly pro volbu výkonnějšího hardwaru i na úkor konečné ceny.

Existuje také segment tenkých klientů, který je avšak oproti běžným osobním počítačům značně odlišný. Mezi hlavní výhody takových řešení patří právě zmiňovaná spotřeba a jednoduchá administrace. Svým určením patří výhradně do podnikových řešení a rozhodně je nenalezneme na mobilních zařízeních. O procesy ze všech tenkých klientů se totiž stará centrální počítač přes propojenou síť.

Výběr vhodného zdroje je na místě


Pokud si budete pořizovat hotovou sestavu, je zbytečné zjišťovat výkon zdroje. Při sestavování vlastních sestav je situace odlišná. Výkon zdroje se tak odvodí od udávaného příkonu jednotlivých komponent. Udávaná hodnota nebývá často přesně uváděna a tak není od věci si skutečnou spotřebu zjistit v zátěžových testech, které jsou dostupné na internetu. Při výběru se také používá pravidlo, že zdroj by měl být minimálně o jednu třetinu silnější, než je podle výpočtu na první pohled zřetelné. Například pokud si sestavíme sestavu s odhadovanou maximální spotřebou na 200 wattů, kupujeme zdroj o výkonu 300 wattů. Dnes nám s výběrem do značné míry pomůžou tzv. webové kalkulačky. Dobrý příklad takové aplikace najdeme na stránkách společnosti Asus. V kolonkách si vybereme komponenty a následně si necháme spočítat doporučený zdroj. Databáze komponentů je pochopitelně průběžně aktualizována.

Jaké máte zkušenosti se spotřebou počítačů a co slýcháváte na toto téma ve svém okolí? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Přečtěte si také

Operační systémy budou méně náročné
Intel má 32 nm, AMD se žene do frekvencí
Jaký bude další Atom?
Češi vymysleli malý kancelářský počítač s Linuxem


Komentáře

jjosephh #0
jjosephh 17. říjen 2014 16:11

Postavil jsem si vlastní úsporný počítač s linuxem (OpenSuse) na desce mini-itx. Tady je víc informací, jak to dopadlo: http://www.blogovnik.cz/skladame-usporny-pocitac-s-deskou-miniitx-201401181717.php


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

ČTK , 27. říjen 2016 17:00

Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům ...

Více 0 komentářů

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů

T-Mobile zvýšil do září pokrytí LTE na 93 procent populace

ČTK , 26. říjen 2016 10:00

T-Mobile zvýšil ve 3. čtvrtletí pokrytí rychlou mobilní sítí LTE meziročně z 62 na 93 procent popula...

Více 0 komentářů

Microsoft kvůli slabé libře zvýší ceny pro britské podniky

ČTK , 25. říjen 2016 19:00

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až...

Více 2 komentářů