Spravnykrok.cz: uspěje nový pracovní portál v české konkurenci?

Jiří Kocourek , 10. září 2008 07:30 0 komentářů

Kravatak
Počínaje 9. zářím byl spuštěn ostrý provoz pracovního portálu Spravnykrok.cz. Jedná se o nového hráče na trhu pracovních portálů, který má vysoké ambice. Nabízí v tuzemských vodách nový formát fungování pracovního portálu, kdy se platí ne za vystavení inzerátů, ale za kliknutí na něj. Za portálem stojí výkonný ředitel Ratibor Líbal a také Václav Bittner, který se podílel na technické realizaci. Ambice portálu je mít na konci příštího roku na 100 000 aktivních inzerátů. Nový projekt nabízí různé moderní prvky přejaté například ze sociálních sítí tipu LinkedIn.

Ratibor-libal
Výkonný ředitel Spravnykrok.cz Ratibor Líbal

Vystavení pozic zdarma

Provozovatelem nového pracovního a HR portálu www.Spravnykrok.cz se stala společnost Atobo. Výkonným ředitel nového start-up projektu byl jmenován Ratibor Líbal, který dříve působil v agentuře Actum, jejímž byl také zakladatelem. Spravnykrok.cz je český pracovní a HR portál, který nabízí firmám registraci a možnost uveřejnění svých volných pracovních pozic zdarma, přičemž zpoplatněn bude pouze skutečný zájem uchazeče. Technologicky celý portál vytvořila a spravuje společnost Et netera. Atobo vystupuje jako investor celého projektu.

Podle Líbala se situace na českém elektronickém trhu práce dostala do poměrně alarmujícího stavu. Efektivita klesá, ceny naproti tomu rostou a stávající portály nenabízejí nic nového ani pro firmy ani pro uchazeče a skrývají se podle něj za špatný stav pracovního trhu. „Nechtěli jsme vytvořit pouze konkurenci ke stávajícím portálům. Spravnykrok.cz je především portálem pro uchazeče o práci a naší vizí je umožnit jim nalézt práci svých snů. Proto systém, který umožní mnohem širší a pestřejší nabídku pracovních pozic díky snadné dostupnosti i pro menší firmy. Proto spousta dalších nástrojů a aplikací, které uchazečům pomohou v různých fázích hledání práce. Jsme pouze na začátku této cesty a do budoucna chystáme další nástroje a vylepšení.“

Portál funguje na systému, ve kterém si firmy a subjekty platí pouze za relevantní kontakt s vytipovaným uchazečem, na rozdíl od stávajících serverů, kde jsou zavedeny paušální platby bez záruk. Výkonný ředitel uvedl, že jejich snahou nebude vytvářet klasický inzertní server, ale důležitou prioritou ma být funkčnost a přidaná hodnota projektu pro uživatele a samotné firmy. Provozovatel Atobo zvolil koncept, kdy bude zpoplatněn inzerát až v momentu reakce uživatelů serveru. Bude se jednat o platbu za klik, takzvaný pay-per-click system.

Spravny-krok
Podoba portálu Spravnykrok.cz

Nový portál nabízí v současné době okolo 40 000 volných pracovních pozic po celé ČR. V tuto chvíli se jedná o velice ambiciózní projekt. Podle slov Ratislava Líbala by do konce roku mohlo být na Spravnykrok.cz až na 100 000 vystavených aktivních inzerátů. Jen pro srovnání, současná jednička Jobs.cz jich v současnosti spravuje odhadem polovinu.

Inspirace u Google nebo LinkedIn

Kromě nového obchodního modelu nabízí portál uživatelům a klientům řadu dalších aplikací a služeb jako např. možnost geografického vyhledávání volných pracovních pozic v mapě inspirované technologií Google. Na mapě se zobrazí vzdálenost dostupnosti místa výkonu práce od vašeho domova. Jedná se ovšem o trasu pro automobily, s prostředky městské hromadné dopravy koncept nepočítá. Portál by se však podle svých představitelů ani této možnosti nebránil, pokud by se našel vhodný dodavatel takového mapového systému.

Zajímavé je nastavení vyhledávání u nového projektu. U vyhledávání se za prvé nenachází reklama. Funguje zde našeptávač. Výsledky vyhledávání jsou řazené výhradně dle relevance, systém referencí a odkazování je podobný populárním sociálním sítím typu LinkedIn nebo Facebook a nese název DREEMnet. Vyhledávání lze nastavit podle různých kritérií, například podle benefitů, velikosti firmy, sektoru, kde se společnost pohybuje, dosaženého vzdělání zájemců, vlastnictví řidičského průkazu atd.

Podobné jako na LinkedIn jsou například doporučení. Ovšem zatímco na LinkedIn každý může doporučit každého, zde je to možné pouze ze strany nadřízeného. Je zde také možnost hodnocení firem, kde klikáte na motivy zobrazující kvalitu firmy. Jde o jakési nálepky pro podniky. Podle představitelů projektu nemůže ani dojít k situaci, kdy by se čerstvě vyhozený pracovník rozhodl schladit žáhu na bývalém šéfovi, tím že kliká na negativní doporučení. Systém prý takové chování rozezná a nepovolí ho. Systém zahrnuje také aplikaci DREEMindex na měření spokojenosti s prací, systém na automatické hledání ideální práce – DREEMjob a další.

Zajímavou funkcí je také možnost umístění video profilu uchazeče. Někomu se taková možnost může zdát jako zbytečná, ovšem každý personalista nebo vedoucí pracovník se může setkat se situací, kdy dostane stoh životopisů, kde všichni píší podobné frázi o své spolehlivosti, samostatnosti, invenci atd. Potom je těžké se vyznat, kdo má jaké schopnosti doopravdy. Video profil, krátká osobní video prezentace, tak může pomoci k rozhodování.

Firemní nabídka Spravnykrok.cz

Samotné zveřejnění inzerátu je zdarma a zdarma je rovněž jeho základní zobrazení ve výsledcích hledání. Firmy platí pouze za skutečné zájemce, které inzerovaná pozice opravdu zaujme a to ve třech krocích

1. Uchazeč klikne ve výsledcích hledání na inzerát pro získání kompletních informací, (20,- Kč)
2. Na základě toho kontaktuje inzerenta a zašle mu svůj životopis (90,- Kč).
3. Nastoupí na pozici (2 000,- Kč).

Jako hlavní synergii pro podniky představitelé portálu zmiňují přesnější zadávání inzerátů a tím pádem dosažení efektivnějších výsledků. Dále prezentují kompletnost a online kontrolu nad inzeráty – zadavatelé si mohou nastavit přesné finanční limity, inzeráty kdykoli zastavovat a znovu spouštět detailní online statistiky a výsledky efektivity každého inzerátu – zadavatelé vidí, kolika lidem se inzerát zobrazil, kolik z nich na něj kliklo, kolik jich poslalo životopis.

Firemní HR specialisté a personalisté mají na portálu možnost zdarma pořádat online diskuze s uchazeči o práci. Portál je vhodný pro inzerování volných pozic i pro malé firmy např. v regionech. Termín "malá firma" pro toto použití Ratibor Líbal charakterizoval jako subjekt s méně než deseti zaměstnanci.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

Blokování nelegálního hazardu na internetu není protiústavní

Pavel Houser , 22. únor 2017 13:22

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny 21 senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zruš...

Více 0 komentářů

Amazon otevře v Polsku své páté logistické centrum

ČTK , 22. únor 2017 13:03

Česká pobočka firmy uvedla, že letos nabere v Dobrovízi u Prahy a ve své pražské kanceláři 1000 stál...

Více 0 komentářů

SpaceX a Boeing se možná zpozdí s dopravou lidí na ISS

ČTK , 22. únor 2017 09:30

Společnosti SpaceX a Boeing se možná zpozdí s nasazením svých lodí pro dopravu posádek na Mezinárodn...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Verizon koupí aktivity Yahoo za sníženou cenu 4,48 miliardy USD

ČTK , 21. únor 2017 16:05

Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl na nových podmínkách převzetí zák...

Více 0 komentářů

Jen desetina SMB firem těží z digitální transformace

ITBiz.cz , 21. únor 2017 09:00

Studie IDC a SAP ukázala, že čtyři z pěti SMB firem vidí v digitální transformaci značné výhody včet...

Více 0 komentářů

Trump si nechal registrovat tisíce internetových domén

ČTK , 21. únor 2017 08:30

Málokterá veřejná osoba je tak aktivní ve skupování internetových domén jako americký prezident Dona...

Více 4 komentářů

Mall Group ovládla internetový obchod s elektrem CZC.cz

ČTK , 20. únor 2017 16:39

Skupina Mall Group se stala jediným vlastníkem e-shopu CZC.cz. Od zakladatele obchodu Josefa Matějky...

Více 2 komentářů