TEST: ESET Smart Security 4

Petr Švec , 28. duben 2009 08:32 0 komentářů
Rubriky: Security, Internet

Test
V prvních měsících nového roku si pro nás, už jako dříve, přichystali výrobci antivirového softwaru velké množství novinek. O některých z nich jsme již informovali, ať již formou zpráviček, nebo podrobnějších recenzí, o některých zatím ale zatím nebylo napsáno nic, nebo jen velmi málo. V nadcházejících týdnech se tak pravidelně každé úterý podíváme na novinky od společností AVG Technologies, Trustport a Symantec.

Krabice
Působivý obal bezpečnostního balíku ESET
Smart Security 4

Dnes se zaměříme na novinku z dílen slovenské společnosti ESET, tedy na novou verzi bezpečnostního balíku ESET Smart Security 4. Na začátek je dobré zmínit, že tento produkt je zaměřen jak na domácí, tak i na velké firemní sítě. Pro firemní klienty navíc společnost ESET nabízí také produkt ESET Smart Security 4 Business Edition, která oproti klasické verzi navíc obsahuje nástroj ESET Remote Administrator. Ten firemním IT specialistům umožňuje rychlou a pohodlnou správu nainstalovaných stanic.

ESET Smart Security 4 je balík bezpečnostních aplikací v pravém slova smyslu. Za necelých 1500,- Kč i s DPH tak při jeho koupi získáte nástroje, které Vás ochrání nejen proti virům již uloženým ve Vašem počítači, ale které budou pilně pracovat na tom, aby se k Vám žádný škodlivý kód ani nepřiblížil, a to ať děláte prakticky cokoliv. ESET Smart Security tak obsahuje klasický antivirus (oblíbený ESET NOD 32 Antivirus), antispyware, firewall a antispam, kromě toho ale také disponuje novými technologiemi, jako je ESET SysInspector, ESET SysRescue nebo Anti-Stealth, o nichž se více dozvíte v článku.

Tradičně vysoká kvalita


Jádrem ESET Smart Security 4 je tak osvědčený, velmi schopný a mnohokrát oceněný antivirus ESET NOD 32 Antivirus, taktéž ve verzi 4, rozšířený dalšími doplňky. Mezi nimi lze nalézt především nástroje určené na realtimovou ochranu před internetovými útoky, škodlivými kódy, hackery a nevyžádanou poštou (SPAMem), stejně jako antispyware a osobní firewall.

Hardwarové nároky pro optimální chod bezpečnostního balíku ESET Smart Security 4 jsou poměrně rozumné. Výrobce ESET v podstatě jako jedinou podmínku uvádí operační systém Windows (2000, XP, Vista) a hardware odpovídající doporučené verzi operačního systému. ESET Smart Security 4 je navíc možné používat jak na 32, tak i 64-bitových operačních systémech.

Samotná instalace produktu je velmi jednoduchá a nezabere více, než 15 minut. ESET pokračuje ve směru, který udal už předchozí verzí 3, tedy minimálních nároků na znalosti uživatele, díky čemuž instalaci zvládne i téměř nezkušený uživatel.

Pěkně a přehledně zpracované je i grafické rozhraní ESET Smart Security 4. Pryč jsou časy, kdy se uživatel v hlavním menu setkával s nastavením všech, tehdy ještě víceméně nezávislých, komponent (AMON, DMON, EMON, IMON, NOD 32), jejichž konfigurace byla pro méně zdatného uživatele noční můrou. Od předchozí verze 3 byly komponenty přehledněji a hlavně logičtěji sloučeny do tří hlavních skupin:
- Rezidentní ochrana souborového systému
- Ochrana elektronické pošty
- Ochrana přístupu na web

Díky tomuto rozdělení je ovládání a konfigurace produktu a jeho jednotlivých součástí jednodušší a rychleji lze nalézt přesně to, co člověk hledá. Základní konfigurační prvky jsou snadno dostupné a drobné donastavení není nejmenší problém. Jak již bylo zmíněno, toto rozdělení přišlo již v předchozí verzi 3 a v současné verzi 4 nedoznalo žádných dramatických změn.

Okno
Hledání případných hrozeb probíhá v aplikaci ESET Smart Security
rychle a kvalitně.

Hlavní novinky


A v čem se tedy ESET Smart Security 4 liší od své starší verze? Mnoho vylepšení není na první pohled vidět, ale jsou to právě tato vylepšení, která posunula ESET Smart Security 4 o krok kupředu. Změn tak doznal například osobní firewall, který oproti starší verzi kontroluje i šifrovanou komunikaci, probíhající přes protokoly SSL, HTTPS, či POP3S, stejně jako komprimované soubory ve formátech RAR a ZIP. Podle informací výrobce je navíc firewall ve verzi ESET Smart Security 4 „inteligentnější,“ než jeho předchůdci. To se má projevit především monitorováním toho, jak uživatel s počítačem pracuje, čemuž firewall automaticky upravuje bezpečnostní nastavení.

Novinkou je také okamžité prohlížení přenosných médií, jako jsou CD a DVD disky, nebo oblíbené flash karty. Ta jsou prověřována okamžitě po jejich spuštění, čímž se minimalizuje riziko využití souboru autorun.inf potencionálními útočníky. Úmyslně uvádím, že se riziko minimalizuje, a ne že je zcela odstraněno, soubor autorun.inf a přidružené soubory představují velkou hrozbu, které je jen velmi obtížné zabránit, ESET Smart Security 4 ovšem případným útočníkům maximálně ztěžuje práci.

Pravděpodobně nejvýznamnější inovací bude pro většinu uživatelů podpora vylepšeného SPAM filtru i pro další emailové klienty. Dosud bylo integrovaný SPAM filtr možné používat pouze v kombinaci s klientem Microsoft Outlook (Express), nově jsou ale podporováni také oblíbení klienti Windows Mail, Windows Live Mail a Mozilla Thunderbird.

ThreatSense


Heuristickou analýza v podání technologie ThreatSense je u produktů společnosti ESET tradičně na velmi vysoké úrovni a ESET Smart Security 4 rozhodně není výjimkou. ThreatSense tak prakticky chrání počítač a v něm uložená data proti hrozbám, a to jak těm známým, tak i neznámým.

S kvalitou heuristické analýzy jdou ruku v ruce i nároky na systém. V posledních letech je u většiny výrobců vidět snaha o minimalizaci dopadu bezpečnostních aplikací na výkon počítače, kterou každý výrobce řeší různými způsoby. I z hlediska dopadu na systém jsou na tom produkty společnosti ESET, stejně jako v předchozím případě, velmi dobře a při jejich nasazení se není třeba obávat nějakého dramatického snížení výkonu, a to i na starších počítačích.

Okno
Hlavní okno ESET Smart Security 4

ESET SysInspector a ESET SysRescue


Novinkou v produktu ESET Smart Security 4 je diagnostický nástroj SysInspector a záchranný modul SysRescue. Nástroj SysInspector v podstatě zajišťuje detailní analýzu operačního systému a jeho součástí a pravidelně kontroluje oblasti, jako jsou registry, spuštěné procesy, síťová připojení, nebo programy automaticky spouštěné po startu počítače. Na základě jejich analýzy je SysInspector schopen odhalit případné skryté škodlivé aplikace (rootkity), které se mohou bez vědomí připojovat k internetu a přijímat, nebo naopak odesílat data, či se pokoušet o vypnutí bezpečnostní ochrany počítače. V této souvislosti také stojí za to zmínit vylepšenou technologii Anti-Stealth, která se zaměřuje právě na tyto „maskované“ škodlivé kódy.

Záznamy vytvořené nástrojem SysInspector také pravidelně vytváří záznamy o své činnosti, jejichž analýza může pomoci při hledání zdroje problému.

Technologie SysRescue se oproti tomu zaměřuje na „léčení“ již infikovaných zařízení. Na zdravém počítači je pomocí SysRescue možné vytvořit bootovací flash kartu, nebo CD, které obsahuje nejnovější virové databáze. To je možné následně použít na infikovaný počítač, bez obav nabootovat a bezpečnostní hrozby odstranit.

Na bezpečnostním balíku ESET Smart Security 4 lze nalézt jen velmi málo nedostatků, a ty, které nalezneme, se obvykle navíc týkají pokročilých funkcí a jejich detailního nastavení. ESET například neposkytuje moc informací o práci a možném nastavení funkcí, jako je antispyware, na druhou stranu pro běžného uživatele to nepředstavuje žádný problém.

ESET Smart Security 4 je další z řady vynikajících bezpečnostních aplikací vyvinutých společností ESET, které dokazují, že tato firma patří se svými produkty mezi světovou špičku. To dokazují nejen velmi dobré výsledky testů bezpečnostních aplikací, ve kterých se ESET pravidelně umisťuje na předních příčkách, ale i velmi cenově přijatelná politika. Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, cena za roční licenci bezpečnostního balíku ESET Smart Security 4 je 1486,- Kč i s DPH za roční licenci, dvouleté předplatné produktu vychází na 2230,- Kč s DPH. Stávající zákazníci, kteří nyní používají verzi 3, mají navíc přechod na verzi 4 zcela zdarma, produkt si stačí jen stáhnout z internetových stránek společnosti ESET.Příští týden nás bude čekat test bezpečnostního balíku AVG 8.5 Internet Security z dílen brněnské softwarové společnosti AVG Technologies.

Přečtěte si také:


Otestovali jsme Norton Internet Security 2009
TEST antiviru ESET Smart Security 3.0


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
28. 04. Oracle Code 2017
RSS 

Zprávičky

Ransomware funguje a generuje útočníkům zisky

Pavel Houser , 23. únor 2017 16:45

Ransomware je stále více centralizovaný a několik významných malwarových rodin dominuje celému "trhu...

Více 0 komentářů

Loni rychle rostl prodej mobilů a chytrých hodinek

ČTK , 23. únor 2017 14:43

Prodej technického spotřebního zboží v Česku loni vzrostl o 2,2 procenta na 74 miliard korun. ...

Více 0 komentářů

KKCG a Foxconn zakládají fond pro investice do IT firem

ČTK , 23. únor 2017 14:33

V první fázi se na zaměří na Česko, Slovensko, Polsko, Rakousko a Německo....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Náramky pro vězně dodá firma SuperCom za 93 milionů korun

ČTK , 23. únor 2017 10:00

Elektronické monitorovací náramky pro domácí vězně a některé obviněné dodá firma SuperCom. Vítěze so...

Více 1 komentářů

Blokování nelegálního hazardu na internetu není protiústavní

Pavel Houser , 22. únor 2017 13:22

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny 21 senátorů Senátu Parlamentu České republiky na zruš...

Více 0 komentářů

Amazon otevře v Polsku své páté logistické centrum

ČTK , 22. únor 2017 13:03

Česká pobočka firmy uvedla, že letos nabere v Dobrovízi u Prahy a ve své pražské kanceláři 1000 stál...

Více 0 komentářů

SpaceX a Boeing se možná zpozdí s dopravou lidí na ISS

ČTK , 22. únor 2017 09:30

Společnosti SpaceX a Boeing se možná zpozdí s nasazením svých lodí pro dopravu posádek na Mezinárodn...

Více 0 komentářů