Citrix ohlásil vydání open source cloudové platformy

17. únor 2012 09:56

Citrix při příležitosti Cloud Connect 2012 ohlásil všeobecnou dostupnost Citrix CloudStack™ 3, prvního vydání vedoucí open source cloudové platformy pod patronátem společnosti Citrix. CloudStack je v současnosti světově nejúspěšnější platformou pro veřejné cloudy – z hlediska tržeb pokrývá trh o velikosti přibližně 20 miliard Kč, který zahrnuje více než 85 významných cloudů, mezi nimiž navíc nechybějí ani největší poskytovatelé služeb tohoto druhu. S novým vydáním CloudStack 3 přináší Citrix sílu cloudu ve stylu Amazonu zákazníkům všech velikostí. Zákazníci z řad korporací, kteří mají zájem o vybudování cloudu způsobem, jaký je běžný u světově nejúspěšnějších poskytovatelů takových řešení, tak mají poprvé možnost snadno transformovat virtualizovaná datová centra do automatizovaných elastických a sebeobslužných cloudů.

Citrix CloudStack představuje klíčovou komponentu v portfoliu společnosti Citrix, neboť zákazníkům umožňuje snadno vybudovat nové cloudy, připojit se k již existujícím cloudovým službám a doručovat libovolný cloud s optimální úrovní zabezpečení, výkonu a spolehlivosti. Éra cloudu, jak se nazývá aktuálně přicházející období v IT, totiž staví na kompletně odlišných předpokladech než předchozí generace informačních technologií. Ve skutečnosti mnoho výjimek, které existovaly v průběhu Éry PC, se dnes v rámci Éry cloudu stávají standardem. To nutí podniky, aby kompletně přehodnotily svou IT strategii a hledaly řešení s nižšími náklady, vyšší kapacitou a lepší pružností. Cloudové portfolio společnosti Citrix je navrženo tak, aby pomáhalo zákazníkům s rychlejším nasazováním inovací v průběhu Éry cloudu, a to díky zvýšení dostupnosti výpočetního výkonu z hlediska nákladů, které lidem dovoluje pracovat z libovolného místa na jakémkoliv preferovaném zařízení, a tak zvýšit pružnost celého byznysu.

Od svého představení se CloudStack vypracoval na pozici vedoucí komerční open source platformy pro budování, správu a doručování vysoce škálovatelných cloudů v podobě infrastructure-as-a-service (infrastruktury jako služba). Mezi zákazníky patří například Datapipe, Edmunds.com, IDC Frontier, Nokia Research nebo Zynga. CloudStack je navržen tak, aby organizacím zajistil možnost vybudování produkčního cloudového prostředí na platformě navržené s ohledem na ekonomičnost použití, elasticitu a škálovatelnost. Nejedná se o tradiční podnikovou virtualizační platformu s nadstavbou v podobě managementu cloudu. Jde spíše o otevřenou platformu s podporou více hypervizorů, která by měla zákazníkům pomoci s budováním veřejných a privátních cloudů takovým způsobem, jakým se realizují v současnosti nejpokrokovější nasazení cloudu – jednoduše a plně automatizovaně, s důrazem na elasticitu, škálovatelnost a efektivitu.

Nové vlastnosti CloudStack 3 se zaměřují na otevřenost, flexibilitu a komplexnost. Zahrnují zejména tyto změny:

Virtualizační platforma optimalizovaná pro cloud: CloudStack 3 si udržuje silné přesvědčení o nutnosti neutrality vůči používání různých hypervizorů, jejichž výčet zahrnuje vedoucí platformy jako KVM, OVM, vSphere and Xen®. Čtyři z pěti světově největších cloudů (Amazon, Rackspace, GoGrid, Softlayer) však ke svému běhu používají jako platformu pro virtualizaci XenServer® nebo Xen®. To jim umožňuje dosahovat nevídaných úrovní škálovatelnosti, vysoké efektivity správy a virtuální integrace, která dnes není dostupná v žádném jiném virtualizačním řešení od dalších výrobců.

Integrace Network-as-a-Service: Spolu s tím, jak se Networking-as-a-Service (NaaS) stává klíčovým prvkem odlišení pro poskytovatele služeb, kteří chtějí doručovat pokročilá podniková řešení v cloudu, Citrix v rámci CloudStack 3 přináší těsnou integraci s Citrix NetScaler®, aby zajistil uživatelům (75% uživatelů internetu) zkušenost zahrnující rychlost, potřebnou úroveň zabezpečení a spolehlivosti. CloudStack podporuje zařízení NetScaler SDX™ a VPX™ a usnadňuje tak rozšíření integrace na úrovni sítí s produkty jako Citrix CloudBridge™ nebo Citrix CloudGateway™. To povznáší virtuální sítě na novou úroveň – lze tak totiž zajistit zvýšení bezpečnosti, výkonu a konektivity mezi veřejnými a privátními cloudy, které jsou doručovány jako integrované služby v rámci platformy.

Zabudovaný katalog síťových služeb: V návaznosti na integraci technologie NetScaler umožňuje CloudStack poskytovatelům služeb prodávat dále síťové služby prostřednictvím vytváření vlastních katalogů. Tato vlastnost, kterou Citrix nabízí jako první mezi poskytovateli podobných platforem, dovoluje administrátorům cloudu realizovat takový model implementace cloudu, který nejlépe vyhovuje jejich prostředí a nasazení.

Brilantně snadné uživatelské rozhraní: Citrix je dlouhodobě známý pro své zaměření na doručování perfektně jednoduchého a tudíž i uživatelsky příjemného rozhraní pro koncové uživatele. Nový CloudStack 3 se rovněž hlásí k těmto zásadám a přináší perfektní uživatelskou zkušenost, která dovoluje i naprostým nováčkům rychle vybudovat, spustit a spravovat vlastní cloud. Kombinace samoobslužné administrace a pokročilých organizačních vlastností s automatizací dovoluje nasazení nových IT služeb v řádech minut namísto drive obvyklých týdnů či měsíců.
OpenStack – integrace se Swift: CloudStack 3 nově podporuje Swift, OpenStack technologii pro vytváření redundantních objektových úložišť. Při použití clusterů standardizovaných serverů tak lze uložit petabyty snadno přístupných dat.

Citrix Ready for the Cloud – vytváření světově největšího ekosystému pro oblast cloud computingu
Citrix rovněž ohlásil program s názvem Citrix Cloud Community Program, který zahrnuje více než 2200 produktů a služeb, u nichž je potvrzena kompatibilita (Citrix Ready®) s řešeními společnosti Citrix pro oblast cloudu. Program přináší souhrn stovek vedoucích technologických společností a poskytovatelů služeb, kteří se stali partnery společnosti Citrix, aby společnými silami vytvářeli největší ekosystém pro cloud computing v rámci celého odvětví. Pro více informací můžete navštívit stránky této komunity.

CloudStack.org – uživatelská komunita pro Open Source Cloud Computing
Od akvizice Cloud.com společností Citrix, která proběhla v roce 2011, zaznamenala open source komunita čtyřnásobné zvýšení zájmu uživatelů. Přihlásilo se do ní již přes 25 000 tvůrců cloudů, kteří pocházejí z různých zemí celého světa a nyní požívají status aktivních členů komunity CloudStack.org. V průběhu několika posledních let byl produkt CloudStack stažen více než 60 000krát a v současnosti je jeho obliba taková, že se průměrný počet stažení za jeden měsíc zvýšil pětinásobně. Pro více informací můžete navštívit webové stránky http://www.cloudstack.org.

Dostupnost produktu - CloudStack 3 beta si můžete stáhnout zde. Plná produkční verze bude dostupná ještě v tomto čtvrtletí.

Sameer Dholakia, vice president a hlavní manažer skupiny Cloud Platforms společnosti Citrix

„Cloud computing, pokud je navržen a realizován správně, přináší vyšší efektivitu, prakticky nekonečnou škálovatelnost a rychlejší nasazení nových služeb pro potřeby koncových uživatelů. Z tohoto důvodu od základu mění ekonomiku datových center – zejména pak díky přesunu doručování IT zdrojů do modelu, kdy jsou dostupné na vyžádání. Prostřednictvím těsné integrace s portfoliem společnosti Citrix pro oblast cloudu mohou naši zákazníci získat přístup k nevídané sadě řešení pro virtualizaci, organizaci a zasíťování cloudů. Tato řešení nejsou pouze prvotřídní z hlediska samostatného nasazení a plně optimalizovaná pro společnou souhru, ale byla zároveň navržena pro práci s hardwarem, softwarem a produkty pro správu, které již naši zákazníci v současnosti používají – pomáháme jim tak chránit jejich stávající investice.“


RSS 

Komentujeme

Skutečně software pohltí svět?

Pavel Houser , 22. duben 2017 14:00
Pavel Houser

Výrok, podle něhož má software pojídat svět, jako první použil (zřejmě) Marc Andreessen v roce 2011 ...

Více

RSS 

Zprávičky

Twitter snížil čtvrtletní ztrátu na 61,6 milionu dolarů

ČTK , 27. duben 2017 15:30

Čtvrtletní ztráta americké internetové společnosti Twitter se meziročně snížila na 61,6 milionu dola...

Více 0 komentářů

Vláda indického Kašmíru zakázala na měsíc sociální sítě

ČTK , 27. duben 2017 13:00

Vláda indického státu Džammú a Kašmír nařídila nejméně na měsíc blokádu sociálních sítí na kašmírské...

Více 0 komentářů

FlashStation pro analýzu velkých objemů dat

Pavel Houser , 27. duben 2017 11:54

Synology představuje zařízení FlashStation FS2017 Podle dodavatele jde o server NAS typu all-flash ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Čtvrtletní zisk Samsungu stoupl téměř o polovinu, LG rostla ještě víc

ČTK , 27. duben 2017 10:00

Ve druhém čtvrtletí by měl výsledky dále podpořit nový Galaxy 8....

Více 0 komentářů

Kamery pro systémy SCADA

Pavel Houser , 27. duben 2017 09:00

Axis uvádí na trh kamery chráněné proti výbuchu pro rychlé zvládání nehod a efektivní běh kriticky n...

Více 0 komentářů

Praha pořídí navigaci pro návštěvníky Škodova paláce

ČTK , 26. duben 2017 15:30

Praha pořídí navigaci pro návštěvníky Škodova paláce. Na internetových stránkách karty MHD lítačka z...

Více 0 komentářů

Soudy mají dle Šabatové zveřejňovat více rozhodnutí elektronicky

ČTK , 26. duben 2017 13:30

Kancelář veřejného ochránce práv není spokojená s tím, jak okresní, krajské a vrchní soudy naplňují ...

Více 0 komentářů