Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu

David Budai, 12. únor 2009 06:20 4 komentářů
Rubriky: Právo

Lupa
Společnost Microsoft to v Evropě nemá vůbec jednoduché. V posledních letech ji život znepříjemňuje hlavně Evropská komise, usilující o vyrovnání konkurenčních sil jednotlivých hráčů na trhu. Poslední týdny jsou ve znamení zatím posledního sporu, který se týká integrace prohlížeče Internet Explorer do operačního systému Windows. Kauza má nyní nejnovější vývoj: na stranu Opery, která celou záležitost odstartovala, se nově přidala také organizace Mozilla. Byl tímto pro IE podepsán ortel smrti?

EU

Poslední probíhající spor Microsoftu s Evropskou komisí (EK) vyvolává ve světě vášnivé diskuse. Mnoho lidí, mnohdy i z řad odpůrců, se staví za Microsoft a zastává názor, že vše představuje jen další snahu přiživit se na úspěchu softwarového giganta. Ostatní pak souhlasí s názorem žalující strany, podle které Microsoft svého postavení zneužívá ve vlastní prospěch. Ať tak či onak, rozhodně nejde o první ani poslední kauzu svého druhu.

V tomto případě vše začalo v prosinci 2007, kdy norský výrobce internetového prohlížeče Opera podal k Evropské komisi stížnost, ve které Microsoft obviňuje, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Její součástí také bylo, že ve svých produktech nedodržuje zažité webové standardy.

Nekonečný příběh: Microsoft a EUJedním z impulzů byl pravděpodobně i dřívější neúspěch Microsoftu ve sporu týkajícím se jeho multimediálního přehrávače Windows Media Player. Komisi se nelíbilo, že je podobně jako IE pevnou součástí operačního systému Windows. V březnu 2004 proto vydala rozhodnutí, že Microsoft musí pro evropský trh připravit také speciální edici systému, která přehrávač obsahovat nebude. Součástí byla i v té době rekordní pokuta ve výši 497 milionů euro, nejvyšší, jaká byla v historii EU udělena. V únoru loňského roku pak následovala další, která činila 899 milionů euro (v té době více než 22 miliard korun), protože Microsoft prý nedostatečně plnil dřívější nařízení. Výsledek? Světlo světa sice spatřila edice „N“ bez přehrávače, mezi uživateli však příliš úspěch neslavila.

Prohlížeč Internet Explorer je součástí systému Windows od roku 1996 a od té doby si vytvořil velmi širokou základnu uživatelů. Stížnost Opery staví právě především na jeho integraci, Microsoft prý uživatelům nedává dostatečnou možnost volby.

„Mám pocit, že kauza s internetovými prohlížeči je již dnes trochu nastavovaná kaše,“ odpovídá na dotaz ITBiz.cz Tomáš Jindříšek, ředitel OgilvyInteractive. „Rostoucí procentuální podíl alternativních prohlížečů k Internet Exploreru je pro mě dostatečný důkaz, že možnost volby je zachována.“ Za pravdu mu dávají i statistiky, podle kterých činí podíl konkurenčního prohlížeče Mozilla Firefox více než 30 procent, IE pak zaujímá kolem 60 procent. Podle mnohých je toto jasným důkazem, že pokud výrobce dokáže uživatelům nabídnout kvalitní produkt, není problém se na trhu prosadit.

Opera, jejíž podíl je výrazně nižší, se namísto dalšího vývoje produktu a marketingu mezi uživateli rozhodla vydat soudní cestou, doufajíc, že z celého sporu vytěží maximum. Jedním z návrhů možného řešení, které Opera předkládá, je distribuce jejího prohlížeče v rámci aktualizací systému Windows.

Toto řešení však nemusí být ideální a potvrzuje to i Tomáš Jindříšek: „Toto mi přijde absurdní. A proč zrovna jen Opera, proč ne řada dalších prohlížečů a jiného software? Pak bude chtít někdo další, aby součástí Windows byly tři alternativy k Windows Media Player, a spirála se nezastaví.“ Podle něj by se v takovém případě z instalačního balíčku Windows brzy stalo úložiště freeware. V době rychlého internetu si přitom každý uživatel může preferovaný software stáhnout.

Do hry vstupuje Mozilla

Mozilla
Mozilla může do celé záležitosti významně zasáhout (zdroj: Mozilla)

Kauza tento týden zaznamenala další významný vývoj. Médii prolétla zpráva, že soud povolil, aby do sporu vstoupila Mozilla, stojící za vývojem prohlížeče Firefox. Důvodem rozhodnutí Mozilly je poskytnout komisi odborný posudek na chování Microsoftu a snaha o dosažení co největší liberalizace v oblasti internetových prohlížečů. Podle Tomáše Jindříška to v celém vývoji sporu může hrát významnou roli, a to hlavně „z hlediska společného lobbingu i dle hesla nepřítel mého nepřítele je můj přítel“.

Mitchell Bakerová, bývalá šéfka a nyní členka správní rady organizace Mozilla, říká, že není jediný důvod se nedomnívat, že se Microsoft snaží spojit Internet Explorer s operačním systémem Windows a tím získat konkurenční výhodu. „Jsem součástí odvětví webových prohlížečů od dob, kdy Microsoft začal vyvíjet IE. Škody, které dodnes konkurenci a inovacím způsobil, i zpomalení vývoje celého odvětví je ohromné a stále pokračuje,“ napsala Bakerová ve svém blogu.

V zámoří Microsoft obdobný spor vyhrál

Není bez zajímavosti, že prohlížeč z dílny Microsoftu není předmětem soudního sporu poprvé. Stejným obviněním ze strany Ministerstva spravedlnosti totiž Microsoft čelil i ve Spojených státech. Dokonce by se dalo říct, že se historie opakuje, pouze se dějiště přesunulo na jiný kontinent. Soudní líčení tam za značné mediální pozornosti odstartovalo v květnu 1998 a přímo se ho účastnil i Bill Gates, v té době ještě z pozice výkonného ředitele společnosti.

První rozhodnutí označilo jednání Microsoftu za monopolní, a nařídilo jeho rozdělení na dvě samostatné jednotky: jedna měla produkovat operační systém a druhá softwarové komponenty. Po odvolání se však celý spor obrátil ve prospěch Microsoftu. V listopadu roku 2001 se s Ministerstvem spravedlnosti dohodl na urovnání sporu bez jakýchkoliv omezení ohledně další integrace jeho vlastních programů.

Zda se podobného konce dočkáme i v případě Evropské komise, je nyní těžké odhadovat. V polovině ledna přitom komise zveřejnila své první vyjádření, které dává Opeře za pravdu. Microsoft prý integrací IE do systému Windows omezuje konkurenceschopnost ostatních výrobců.

„Nemůžu se ubránit tomu, že jde o čirý populismus,“ říká Tomáš Jindříšek. „Jsem pro diverzitu software, ale jak se dá stanovit, co má a nemá být součástí systému? Doufám, že komise se zachová rozumně.“ To ostatně musí všichni, kdo celý vývoj evropské tahanice sledují a věří v nestrannost komise.


Komentáře

Lukas #1
Lukas 12. únor 2009 16:38

Neznam sice osobni nayzor autora, ale z konceptu clanku se domnivam ze se stavi spise na stranu Microcoftu. Proto mne prekvapuje veta hned v uvodu "Byl tímto pro IE podepsán ortel smrti? ". Ma to snad znamenat, ze pokud by mel IE stejne postaveni jako Opera, ci Firefox nikdo by jej nepouzil? Mozna, ale samotna tato veta naznacuje, ze podvedomne jaksi vetsina lidi tusi, ze IE by jako samostatny produkt opravdu nemel takove zastoupeni. Tedy v pripade ze by nezmenil svou politiku.

Brandstifter #2
Brandstifter 13. únor 2009 05:46

Dle mého osobního názoru by se nezabudováním IE do instalačního balíčku systému zřejmě jeho užívání mírně zmenšilo,ale rozdíl by činil jen pár procent,protože jak opera tak mozila firefox či nově vyvíjený Google chrome nemají plnou podporu všech programovacích jazyků a tak i v dnešní době existují stránky které si prostě bez IE neprohlédnete vůbec nebo vlivem špatného zpracování CSS nebudou vypadat tak jak mají.Tím ovšem neříkám,že IE je dokonalý je na něm třeba ještě mnoho úprav,protože při otevření mnoha dialogových oken se rád "zakousne".

honzan #4
honzan 13. únor 2009 07:33

?????

snilard #3
snilard 13. únor 2009 23:57

Docela by mně zajímalo, jak si to žalobci představují. Windows úplně bez internetového prohlížeče? I když používám Firefox, tak přece potřebuju IE na stažení Firefoxu. :)
Windows jsou produkt Microsoftu, tak si do něj může dávat co chce. Kdo brání žalobcům vytvořit si vlastní operační systém a do něj si zaintegrovat svůj prohlížeč.
Nakonec bude někdo žalovat Microsoft, že dává do Windows průzkumníka a že tak nedává šanci ostatním file managerům. Tak to půjde dál a z Windows zbude pouze výkonné jádro :)

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

24. 04.

25. 04.
IQRF Summit 2018
25. 04. IT mezi paragrafy 2018
30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018

Starší zprávičky

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů