CES 2010: Lasvegaský veletrh značí ozdravování spotřebitelského trhu

David Budai, 11. leden 2010 06:10 1 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

ces
Právě skončený mezinárodní veletrh spotřební elektroniky CES, který se každoročně koná v americkém Las Vegas, byl letos mnohem větší, živější a honosnější než v roce 2009. V uplynulém roce totiž kvůli nepříznivé ekonomické situaci mezi zákazníky významně poklesl o spotřební a zábavní elektroniku. Mnoho výrobců se proto rozhodlo na veletrhu vytáhnout své trumfy a návštěvníky přesvědčit, že rok 2010 bude tím, kdy se opět začne utrácet.

ces
CES 2010

Veletrh CES 2010 (Consumer Electronics Show), který se v Las Vegas konal ve dnech 7. až 10. ledna, byl o poznání honosnější a nesl se v mnohem pozitivnější náladě, než předchozí ročník. Ten byl totiž nepříznivě ovlivněn nepříliš optimistickými očekáváními v oblasti spotřební a zábavní elektroniky.

„Díky rekordními počtu nových vystavovatelů, nově představených produktů a řadě významných projevů, se CES 2010 stane doposud největší konanou show,“ honosil se už před zahájením veletrhu Gary Shapiro, prezident americké Asociace spotřební elektroniky (CEA).

Letošního ročníku se nakonec zúčastnilo více než 2500 vystavovatelů, přičemž řada firem ho pojala jako jedinečnou možnost „vytáhnout se“ se svými novinkami nejen před konkurencí, ale především před návštěvníky veletrhu. Měsíce nepříznivého vývoje ekonomiky a do jisté míry nasycení trhu totiž docela zamávalo s prodeji spotřební elektroniky, které v roce 2009 poklesly o zhruba 8 procent. Rostly pouze prodeje velmi populárních netbooků a elektronických čteček. Před výrobci tak stojí nelehký úkol lidi přesvědčit, aby opět začali utrácet. Gary Shapiro tento rok označuje jako „největší výzvu v našem životě“.

Na veletrhu tedy byla k vidění celá řada novinek, od nejrůznějších produktů z oblasti audia, videa i herní zábavy, přes přenosné počítače až po létající helikoptéru ovládanou prostřednictvím telefonu iPhone. Přestože už název napovídá, že jde o veletrh zaměřený především na spotřebitele, mnoho představených novinek je zajímavých i pro oblast IT byznysu. Na ty se nyní zaměříme.

Tématem číslo jedna se bezpochyby staly multidotykové počítače označované jako tablet PC. Jde o zařízení, která zpravidla nedisponují klávesnicí a ovládají se tak pouze prostřednictvím dotyků. Zatímco v poslední době trhu vládly již zmíněné netbooky, tedy zařízení, která si uživatelé oblíbili pro svou malou velikost a dlouhou výdrž, dotykové počítače by se měly stát hvězdami nejbližších let a jakýmsi „mostem“ mezi přenosným počítačem a chytrým telefonem.

ces
Steve Ballmer představuje Tablet PC od HP s Windows 7

Microsoft představil počítač HP a ceny Office

Zřejmě nejdiskutovanějším produktem se v této oblasti stal Tablet PC společnosti HP, který ve svém očekávaném projevu představil Steve Ballmer, výkonný ředitel společnosti Microsoft. Na zařízení poběží operační systém Windows 7, který oproti svým předchůdcům podporuje dotykové ovládání a rozpoznávání psaného písma. Právě Widnows 7 představují do jisté míry milník, který posune trh od dnes běžně používaných notebooků a netbooků k malým přenosným počítačům s dotykovým ovládáním. Prototyp představený na veletrhu by se na trhu objevit v průběhu prvního pololetí.

Podle některých komentářů tímto krokem Microsoft vypálil rybník společnosti Apple, která by svůj vlastní produkt v této kategorii měl představit v průběhu 2. čtvrtletí. Analytici s však shodují, že v tom prvním případě se rozhodně nedá očekávat taková vysoká míra nadšení jako u stejného typu zařízení v podání Applu.

Vrásky na čele představitelům Microsoft nepochybně dělá také operační systém Android. Tomu byla totiž na veletrhu věnována velká pozornost, a to v podání hned několika významných výrobců, přičemž mezi ty nejvýznamnější patří Motorola, Lenovo či Dell. Posledně jmenovaný například představil dotykový počítač s 5palcovým displejem, který vypadá jako větší smartphone a mezi uživateli by si mohl najít řadu příznivců. Podle analytiků se Microsoft pomalu začíná dostávat do kleští v podobě Googlu a Applu.

Microsoft má naštěstí pojistku mimo jiné v podobě kancelářského softwaru. Na veletrhu oznámil ceny očekávaného balíku Office 2010 pro americký trh. Globální cenová politika tedy ještě známá není, je však možné očekávat, že se od té americké nijak zásadně lišit nebude. Ceny totiž odpovídají cenám předchozích Office 2007 po jejich vydání. Za krabicovou verzi Office Home and Student 2010 (Studenti a domácnosti) zaplatí zákazníci 149 dolarů. Vyšší edici Office Home and Business 2010 (Domácnosti a firmy) bude možné pořídit za 279 dolarů a Office Professional 2010 za 499 dolarů. Edice Professional Academic určena pro oblast školství bude dostupná za 99 dolarů.

ces
Šéf Intelu Paul Otellini hovoří o své vizi budoucnosti

Vítr v oblasti smartphonů

Zajímavé věci se děly také v oblasti chytrých telefonů. Na trh se rozhodl vstoupit počítačový výrobce Lenovo a představil vlastní telefon se systémem Android nazvaný LePhone. Jde tak o logický krok, kterým společnost následuje své konkurenty Dell a Acer. LePhone disponuje 3,7placovým displejem, je široký 12 milimetrů a pohání ho čip Qualcomm Snapdragon, stejně jako v případě nedávno uvedeného telefonu Nexus One.

Novinku uvedla také společnost Motorola, čímž se zřejmě chce pokuit vstát mrtvých. Telefon postavený na systému Android se jmenuje Backflip, disponuje 3,1palcovým displejem, 5 MPx fotoaparátem a klasickou QWERTY klávesnicí. Nové, byť stále strohé, informace o svém připravovaném produktu přinesl také výrobce HTC. Bude postaven na platformě Qualcomm Brew, bude mít procesor o rychlosti 300 MHz, 256 MB paměti a 2,8palcový displej. Na trh by se měl dostat na jaře.

Významnou roli v oblasti mobilních zařízení by v budoucnu mohl sehrát i výrobce čipů Intel. Společnost LG totiž představila svůj chytrý telefon GW990, který je jako vůbec první postaven na platformě Intel Moorestown. Představitelé Intelu navíc hovoří o smartphonech jako o nových počítačích a jejich největší rozvoj očekávají v průběhu následujících třech až pěti letech. Samotný Intel pak na veletrhu uvedl procesory vyráběné 32 nm technologií, které mají kódové označení Westmere.

CES 2010 překonal loňský ročník

Podle analytiků byl letošní veletrh CES úspěšný a významný z pohledu nových produktů. Výrobci totiž v průběhu posledních let přestali vyčkávat a své produkty zpravidla neodhalují na veletrzích, ale průběžně po celý rok. CES 2010 tento problém dokázal částečně překonat.

„Dlouhou dobu každý ročník veletrhu CES nabízel jedny a tytéž produkty, jen v nových verzích. Tento rok je však obtížné vybrat ten nejlepší, protože celá řada z nich je prostě úžasná,“ říká Robe Enderle, analytik zabývající se technologickým průmyslem. Podle něj je to proti minulému roku, kdy účast odmítla celá řada společností a CES v podstatě skomíral, významný posun vpřed.

Přečtěte si také


První Invex Forum skončilo, odborníci změnu vítají
Google uvedl Nexus One, další krok v invazi na trh chytrých telefonů
Google Android: expandující systém pod drobnohledem


Komentáře

Martin #1
Martin 18. leden 2010 14:56

Určitě zajímavý veletrh, na kterém se toho dalo dosti vidět. Budeme se těšit na rok 2011, který elektroniku posune zase o krok dále.

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů