Přehled Netbooků: jaký si pořídit?

Michal Polák , 11. září 2008 07:30 0 komentářů
Rubriky: Hardware

Vypínač
O kategorii netbooků bylo již na ITBiz.cz napsáno mnoho. Většinou v souvislosti s vydáním novinky. Dnes jsme si pro vás připravili souhrnný přehled provázející výběrem. Zaměřili jsme se především na produkty u nás na trhu dostupné. Představíme Asus Eee, HP Mini-Note, Microstar Wind a také Acer Aspire One.

MSI
MSI Wind

Na úplný začátek stojí za krátké připomenutí pojem netbook, jenž se objevuje především od začátku letošního roku a řada společností ho přijala. Hned na úvod - netbook není totéž jako subnotebook. Do této kategorie sice spadají malé a lehké notebooky, ale nikoliv levné. Netbook lze nejlépe charakterizovat jako notebook malých rozměrů, nízké ceny a hmotnosti, který je přizpůsoben k práci s internetem. Podle toho také slovo net v části názvu. Jejich úkolem není, a to tvrdí i samotní výrobci, nahradit plnohodnotný stolní počítač anebo klasický notebook, ale pouze zacelit mezeru na trhu. V souvislosti s pojmem se můžeme setkat také s označením mininotebook a vesměs se jedná o jedno a totéž. Řada specifik však donutila výrobce hardwaru anebo softwaru k uzpůsobení technických parametrů komponentů anebo změn v operačních systémech.

Právě v hardwaru tkví mnoho specifik a také odpověď na otázku, proč se až v roce 2008 přišlo s touto kategorií. Výrobci museli čekat na takový stupeň miniaturizace, kdy již bude cenově únosné vyrábět taková zařízení. U prvního modelu Asus Eee 701 byl ještě použit procesor Intel Celeron Mobile, ale právě společnost Intel se rozhodla vytvořit architekturu speciálně pro tento segment. Tím je Intel Atom. Z nejvíce rozšířených mininotebooků se můžeme setkat také s procesorem VIA u HP, ale použitý je ještě starší procesor C7-M. Otázkou však zůstává, jakým způsobem se dokáže prosadit VIA Nano, který byl vytvořen jako přímá konkurence právě pro zmíněný Intel Atom. A aby toho nebylo málo, své šance se nechce vzdát ani společnost AMD. Ta přispěchala dokonce s dvoujádrovým řešením. Nápad to není špatný, osobně bych se k němu přikláněl pouze v případě, že by běželo pouze jedno výpočetní jádro a to druhé by se spouštělo v případě potřeby. Bylo by tedy dosaženo opravdu výborného poměru výkon/spotřeba.

V případě ostatního hardwaru to zas tak horké není. Operační paměti se sníženou frekvencí moc tepla nevydávají a o vysoké spotřebě nemůže být řeč. Z hlediska grafických karet se jde samozřejmě o integrovaná řešení. Z velké části jsou převzatá ze starých mobilních architektur pro klasické notebooky. O poznání zajímavějším atributem jsou možnosti ukládání dat, kde se nabízí Solid State Disk (SSD), anebo Hard Disk Drive (HDD). Nicméně již dnes je jasné, že s klesající cenou prvně jmenovaného ty druhé časem vytlačí. Unikátní požadavky jsou kladeny na operační systém. Výkon je z pravidla mnohem nižší než u klasických notebooků, a tak se musí na zbytečné grafické efekty zapomenout. Prozatím nejlépe z hlediska minimálních a doporučených parametrů jsou na tom systémy postavené na Linuxu. Setkat se můžete také s Windows XP, zatímco s Windows Vista už to tak růžově nevypadá. Při výběru si je dobré uvědomit investici do operačního systému, vždyť psát a surfovat na internetu můžete na každém z uvedených. A platí pravidlo, že čím vyšší požadavky na hardware, tím méně plynulá práce.

Asus
Asus Eee

Asus Eee


Prvním rozšířeným zástupcem je úspěšná řada od společnosti Asus pod označením Eee. Úspěch byl dokonce tak velký, že vznikla i stolní verze pod označením Box. Právě série Eee je dodnes nejznámější, a to z několika důvodů. Z velkých společností se jednalo o první počin, cena byla stanovena od počátku pod hranici magických deseti tisíc korun a renomé jména Asus popravdě také dělá své. Úplně prvním z celé série byl model vybavený procesorem Intel Celeron Mobile. Ten se prodává dodnes, a to v ceně pěti tisíc korun. Na rozdíl od nejnovějších provedení má však z velké části nevyužitý prostor pro displej a nabízí tak pouze sedmipalcový displej. Velkým specifikem řady Asus Eee je také použití SSD disků, které sice nedisponují velkou kapacitou, ale pro zařízení určené do pohybu se jedná o vynikající krok ze strany výrobce.

V současné době však společnost Asus sází především na dvojici modelů s označením 901 a 1000H. Na rozdíl od prvního "ééčka" zaceluje 901 téměř veškeré nedostatky. Uhlopříčka displeje byla zvětšena na 8,9 palce. Především zásluhou použití procesoru Intel Atom o frekvenci 1,6 GHz bylo dosaženo výdrže na baterii až na hodnotu sedmi hodin. Rozrostla se také velikost operační paměti na rovný 1 GB. Potěšující je fakt, že cena nepřekračuje hranici deseti tisíc korun. To se již bohužel nedá říci o vyšším modelu, který je svou úhlopříčkou deseti palců a výkonnějším hardwarem konkurencí především pro MSI Wind anebo téměř totožný Mivvy M310. Nicméně s cenou těsně pod hranicí jedenácti tisíc se jedná zřejmě o nejlepší netbook, který Asus v současnosti nabízí.

Nedávno byla představena také řada novinek, kterou lze charakterizovat především nahrazením SSD disku tím klasickým. Sice není tolik odolný, ale nabízí mnohem vyšší kapacitu, konkrétně 80 GB. Stejně jako všechny předchozí modely by se měl nabízet se systémy Windows XP a také s Linuxem.

HP
HP Mini-Note

HP Mini-Note


Se svým zástupcem v kategorii netbooků se dostavil také Hewlett-Packard. Ačkoliv se jedná o známého výrobce přenosných počítačů, příliš pozornosti na sebe neupoutal. Bohužel na rozdíl od nabídky v zahraničí se jedná o zklamání z našeho pohledu. K dostání jsou pouze modely s operačním systémem Windows Vista a na Linux se úplně zapomnělo. Jednu unikátnost však nabízí a tou je použití procesoru od společnosti VIA. Velikost displeje 8,9 palce napovídá, že se jedná o jednu z menších možností. Zřejmě největší nevýhodou však je udávaná výdrž, u nejnižšího z nabízených modelů 2,15 hodiny a naopak u nejvyššího téměř o hodinu méně! To je opravdu málo. V případě použití platformy VIA a při dané ceně bych rozhodně očekával výdrž mnohem vyšší.

Nic vytknout se nedá designu, nápadně mi připomíná jeden z miniaturních tabletů. Navíc se jako jediný dobře dostupný na českém trhu dodává s Windows Vista a zřejmě i tento fakt se může podepisovat na nevelké výdrži. Vyšší je i pořizovací cena, nejnižší z modelů si lze pořídit za zhruba jedenáct a půl tisíce korun. Pokud vám však nejvíce záleží na vzhledu zařízení a nikoliv na výdrži a ceně, pak je HP Mini-Note jednou z možností.

Microstar Wind


Ještě před HP Mini-Note se u nás na trhu objevil zástupce společnosti Microstar. Stejně jako Asus Eee využívá procesor Intel Atom. Rozměrem deseti palců a hmotností na hranici jednoho kilogramu je na první pohled skvělým řešením. Bohužel ve srovnání například s Asusem 1000H se nedokáže prosadit, a to především svou cenou, která je vyšší. K dostání je s možností výběru operačního systému, bohužel modelů s Linuxem není mnoho. Pro zajímavost za Windows XP Home si u totožné hardwarové výbavy připlatíte zhruba tisíc korun.

Nicméně pokud se vám zařízení zalíbilo, nemusíte si jej pořizovat od jednoho výrobce. Za nižší cenu jej nabízí Mivvy. Jedná se o model s označením M310 a kromě ceny pod deset tisíc, nabízí totožný hardware a operační systém Ubuntu „Hardy Heron“. Po stránce vzhledu i použité platformy rozdíly nenajdete.

Acer
Acer Aspire One

Acer Aspire One


Společnost Acer patří mezi největší výrobce počítačů na celém světe. Její netbook Acer Aspire One je navržen velmi zajímavě, ale přesto o něm není příliš slyšet. Těžko říci proč, ale na českém trhu se dá zakoupit bez problému, a tak jsem na něj nemohl zapomenout. Kromě Asusu Eee je navíc jediným zařízením v kategorii netbooků nabízejícím SSD disk. Velkou výhodou je možnost výběru právě mezi zmíněným SSD a klasickým HDD diskem. Ostatní parametry jsou velmi podobné konkurenci. Za zmínku přesto stojí přítomnost dvojice čteček karet. V případě, že se rozhodnete pomocí flash karty rozšířit paměť, máte i tak možnost si například nakopírovat na kartu svou oblíbenou hudbu anebo si přetáhnout fotografie. S cenou do deseti tisíc patří mezi netbooky, které lze doporučit.

Uvnitř tiká procesor Intel Atom o frekvenci 1,6 GHz. Tomu je k dispozici 1 GB operační paměti typu DDR2. Kapacita disku u nejnižšího modelu je pouze 8 GB, nicméně vzhledem k určení produktu plně dostačuje. O to více, když přihlédneme k dvojici čteček karet. K zobrazení obrazu slouží 8,9 palce širokoúhlý displej. Hmotnost těsně nepřekračuje jeden kilogram.

Závěrečné slovo


Trh s netbooky se neustále rozšiřuje a podle toho také vypadá nabídka. Z dosavadních závěrů a poznatků jasně vyplývá, že nemá význam pořizovat si netbooky s cenou překračující zhruba jedenáct tisíc korun. Oproti ostatním nepřinášejí žádná vylepšení. To nejlepší lze pořídit opravdu od devíti do jedenácti tisíc korun. Konečný závěr samozřejmě záleží na vás a doufáme jen, že tento přehled k tomu pomůže.

poznámka ke zdroji: Primárním zdrojem faktických informací byly oficiální webové stránky výrobců daných produktů. To se týká také fotografií vyjma Aceru, která je převzata z webových stránek www.engadget.com.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů