• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Přehled Netbooků: jaký si pořídit?

Michal Polák
11. 9. 2008
| Články
Vypínač

O kategorii netbooků bylo již na ITBiz.cz napsáno mnoho. Většinou v souvislosti s vydáním novinky. Dnes jsme si pro vás připravili souhrnný přehled provázející výběrem. Zaměřili jsme se především na produkty u nás na trhu dostupné. Představíme Asus Eee, HP Mini-Note, Microstar Wind a také Acer Aspire One.

MSI
MSI Wind

Na úplný začátek stojí za krátké připomenutí pojem netbook, jenž se objevuje především od začátku letošního roku a řada společností ho přijala. Hned na úvod – netbook není totéž jako subnotebook. Do této kategorie sice spadají malé a lehké notebooky, ale nikoliv levné. Netbook lze nejlépe charakterizovat jako notebook malých rozměrů, nízké ceny a hmotnosti, který je přizpůsoben k práci s internetem. Podle toho také slovo net v části názvu. Jejich úkolem není, a to tvrdí i samotní výrobci, nahradit plnohodnotný stolní počítač anebo klasický notebook, ale pouze zacelit mezeru na trhu. V souvislosti s pojmem se můžeme setkat také s označením mininotebook a vesměs se jedná o jedno a totéž. Řada specifik však donutila výrobce hardwaru anebo softwaru k uzpůsobení technických parametrů komponentů anebo změn v operačních systémech.

Právě v hardwaru tkví mnoho specifik a také odpověď na otázku, proč se až v roce 2008 přišlo s touto kategorií. Výrobci museli čekat na takový stupeň miniaturizace, kdy již bude cenově únosné vyrábět taková zařízení. U prvního modelu Asus Eee 701 byl ještě použit procesor Intel Celeron Mobile, ale právě společnost Intel se rozhodla vytvořit architekturu speciálně pro tento segment. Tím je Intel Atom. Z nejvíce rozšířených mininotebooků se můžeme setkat také s procesorem VIA u HP, ale použitý je ještě starší procesor C7-M. Otázkou však zůstává, jakým způsobem se dokáže prosadit VIA Nano, který byl vytvořen jako přímá konkurence právě pro zmíněný Intel Atom. A aby toho nebylo málo, své šance se nechce vzdát ani společnost AMD. Ta přispěchala dokonce s dvoujádrovým řešením. Nápad to není špatný, osobně bych se k němu přikláněl pouze v případě, že by běželo pouze jedno výpočetní jádro a to druhé by se spouštělo v případě potřeby. Bylo by tedy dosaženo opravdu výborného poměru výkon/spotřeba.

V případě ostatního hardwaru to zas tak horké není. Operační paměti se sníženou frekvencí moc tepla nevydávají a o vysoké spotřebě nemůže být řeč. Z hlediska grafických karet se jde samozřejmě o integrovaná řešení. Z velké části jsou převzatá ze starých mobilních architektur pro klasické notebooky. O poznání zajímavějším atributem jsou možnosti ukládání dat, kde se nabízí Solid State Disk (SSD), anebo Hard Disk Drive (HDD). Nicméně již dnes je jasné, že s klesající cenou prvně jmenovaného ty druhé časem vytlačí. Unikátní požadavky jsou kladeny na operační systém. Výkon je z pravidla mnohem nižší než u klasických notebooků, a tak se musí na zbytečné grafické efekty zapomenout. Prozatím nejlépe z hlediska minimálních a doporučených parametrů jsou na tom systémy postavené na Linuxu. Setkat se můžete také s Windows XP, zatímco s Windows Vista už to tak růžově nevypadá. Při výběru si je dobré uvědomit investici do operačního systému, vždyť psát a surfovat na internetu můžete na každém z uvedených. A platí pravidlo, že čím vyšší požadavky na hardware, tím méně plynulá práce.

Asus
Asus Eee

Asus Eee

Prvním rozšířeným zástupcem je úspěšná řada od společnosti Asus pod označením Eee. Úspěch byl dokonce tak velký, že vznikla i stolní verze pod označením Box. Právě série Eee je dodnes nejznámější, a to z několika důvodů. Z velkých společností se jednalo o první počin, cena byla stanovena od počátku pod hranici magických deseti tisíc korun a renomé jména Asus popravdě také dělá své. Úplně prvním z celé série byl model vybavený procesorem Intel Celeron Mobile. Ten se prodává dodnes, a to v ceně pěti tisíc korun. Na rozdíl od nejnovějších provedení má však z velké části nevyužitý prostor pro displej a nabízí tak pouze sedmipalcový displej. Velkým specifikem řady Asus Eee je také použití SSD disků, které sice nedisponují velkou kapacitou, ale pro zařízení určené do pohybu se jedná o vynikající krok ze strany výrobce.

V současné době však společnost Asus sází především na dvojici modelů s označením 901 a 1000H. Na rozdíl od prvního „ééčka“ zaceluje 901 téměř veškeré nedostatky. Uhlopříčka displeje byla zvětšena na 8,9 palce. Především zásluhou použití procesoru Intel Atom o frekvenci 1,6 GHz bylo dosaženo výdrže na baterii až na hodnotu sedmi hodin. Rozrostla se také velikost operační paměti na rovný 1 GB. Potěšující je fakt, že cena nepřekračuje hranici deseti tisíc korun. To se již bohužel nedá říci o vyšším modelu, který je svou úhlopříčkou deseti palců a výkonnějším hardwarem konkurencí především pro MSI Wind anebo téměř totožný Mivvy M310. Nicméně s cenou těsně pod hranicí jedenácti tisíc se jedná zřejmě o nejlepší netbook, který Asus v současnosti nabízí.

Nedávno byla představena také řada novinek, kterou lze charakterizovat především nahrazením SSD disku tím klasickým. Sice není tolik odolný, ale nabízí mnohem vyšší kapacitu, konkrétně 80 GB. Stejně jako všechny předchozí modely by se měl nabízet se systémy Windows XP a také s Linuxem.

HP
HP Mini-Note

HP Mini-Note

Se svým zástupcem v kategorii netbooků se dostavil také Hewlett-Packard. Ačkoliv se jedná o známého výrobce přenosných počítačů, příliš pozornosti na sebe neupoutal. Bohužel na rozdíl od nabídky v zahraničí se jedná o zklamání z našeho pohledu. K dostání jsou pouze modely s operačním systémem Windows Vista a na Linux se úplně zapomnělo. Jednu unikátnost však nabízí a tou je použití procesoru od společnosti VIA. Velikost displeje 8,9 palce napovídá, že se jedná o jednu z menších možností. Zřejmě největší nevýhodou však je udávaná výdrž, u nejnižšího z nabízených modelů 2,15 hodiny a naopak u nejvyššího téměř o hodinu méně! To je opravdu málo. V případě použití platformy VIA a při dané ceně bych rozhodně očekával výdrž mnohem vyšší.

Nic vytknout se nedá designu, nápadně mi připomíná jeden z miniaturních tabletů. Navíc se jako jediný dobře dostupný na českém trhu dodává s Windows Vista a zřejmě i tento fakt se může podepisovat na nevelké výdrži. Vyšší je i pořizovací cena, nejnižší z modelů si lze pořídit za zhruba jedenáct a půl tisíce korun. Pokud vám však nejvíce záleží na vzhledu zařízení a nikoliv na výdrži a ceně, pak je HP Mini-Note jednou z možností.

Microstar Wind

Ještě před HP Mini-Note se u nás na trhu objevil zástupce společnosti Microstar. Stejně jako Asus Eee využívá procesor Intel Atom. Rozměrem deseti palců a hmotností na hranici jednoho kilogramu je na první pohled skvělým řešením. Bohužel ve srovnání například s Asusem 1000H se nedokáže prosadit, a to především svou cenou, která je vyšší. K dostání je s možností výběru operačního systému, bohužel modelů s Linuxem není mnoho. Pro zajímavost za Windows XP Home si u totožné hardwarové výbavy připlatíte zhruba tisíc korun.

Nicméně pokud se vám zařízení zalíbilo, nemusíte si jej pořizovat od jednoho výrobce. Za nižší cenu jej nabízí Mivvy. Jedná se o model s označením M310 a kromě ceny pod deset tisíc, nabízí totožný hardware a operační systém Ubuntu „Hardy Heron“. Po stránce vzhledu i použité platformy rozdíly nenajdete.

Acer
Acer Aspire One

Acer Aspire One

Společnost Acer patří mezi největší výrobce počítačů na celém světe. Její netbook Acer Aspire One je navržen velmi zajímavě, ale přesto o něm není příliš slyšet. Těžko říci proč, ale na českém trhu se dá zakoupit bez problému, a tak jsem na něj nemohl zapomenout. Kromě Asusu Eee je navíc jediným zařízením v kategorii netbooků nabízejícím SSD disk. Velkou výhodou je možnost výběru právě mezi zmíněným SSD a klasickým HDD diskem. Ostatní parametry jsou velmi podobné konkurenci. Za zmínku přesto stojí přítomnost dvojice čteček karet. V případě, že se rozhodnete pomocí flash karty rozšířit paměť, máte i tak možnost si například nakopírovat na kartu svou oblíbenou hudbu anebo si přetáhnout fotografie. S cenou do deseti tisíc patří mezi netbooky, které lze doporučit.

Uvnitř tiká procesor Intel Atom o frekvenci 1,6 GHz. Tomu je k dispozici 1 GB operační paměti typu DDR2. Kapacita disku u nejnižšího modelu je pouze 8 GB, nicméně vzhledem k určení produktu plně dostačuje. O to více, když přihlédneme k dvojici čteček karet. K zobrazení obrazu slouží 8,9 palce širokoúhlý displej. Hmotnost těsně nepřekračuje jeden kilogram.

Závěrečné slovo

Trh s netbooky se neustále rozšiřuje a podle toho také vypadá nabídka. Z dosavadních závěrů a poznatků jasně vyplývá, že nemá význam pořizovat si netbooky s cenou překračující zhruba jedenáct tisíc korun. Oproti ostatním nepřinášejí žádná vylepšení. To nejlepší lze pořídit opravdu od devíti do jedenácti tisíc korun. Konečný závěr samozřejmě záleží na vás a doufáme jen, že tento přehled k tomu pomůže.

poznámka ke zdroji: Primárním zdrojem faktických informací byly oficiální webové stránky výrobců daných produktů. To se týká také fotografií vyjma Aceru, která je převzata z webových stránek www.engadget.com.

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Zprávičky

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15. 1. 2021
Články

České servery zažívají malou revoluci

15. 1. 2021
Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí
Zprávičky

Nový nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

14. 1. 2021
Zprávičky

Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

14. 1. 2021

Zprávičky

Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci

ČTK
18. 1. 2021

Rozhodnutí vrchního soudu bude mít značný dopad na vedení technologického giganta. Na dva a

České i světové organizace čelí nejčastěji útokům malwaru Emotet

Pavel Houser
18. 1. 2021

Emotet začal jako bankovní trojan, nyní funguje univerzálněji. Následují škodlivé kódy Trickbot a FormBook.

Ripple 20 představuje nebezpečí pro stovky tisíc zařízení

EMA: Hackeři zveřejnili ukradené e-maily o vakcíně, pozměnili je

ČTK
17. 1. 2021

Při kybernetickém útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) se pachatelům podařilo získat

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování podle asociace nevěděli

ČTK
15. 1. 2021

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

ČTK
15. 1. 2021

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami

Wikipedia je po 20 letech existence jedním z nejpopulárnějších webů

ČTK
15. 1. 2021

Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia - tradičněji pojatou encyklopedii. Vybraná

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

Nový nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

Pavel Houser
14. 1. 2021

Karolina bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 PFlop/s. V posledním čtvrtletí minulého roku proběhla soutěž

Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

ČTK
14. 1. 2021

Poptávka po čipech je v poslední době tak vysoká, že továrny na celém světě

Telefónica se dohodla na prodeji svých stožárů za 7,7 mld. eur

ČTK
14. 1. 2021

Evropské telekomunikační firmy doposud spíše odmítaly ztrátu kontroly nad stožáry, které považovaly za strategicky

Tiskové zprávy

Český startup Memsource kupuje německou společnost Phrase

Alienware představil vylepšené herní stroje

Acer a PrinterLogic poskytují pro podniky řešení pro tisk bez serveru

IBM Cloud Pak pro integraci umožňuje digitální transformaci Komerční banky

Společnost Pure Storage byla v magickém kvadrantu Gartneru označena za lídra

Lenovo představuje nové modely ThinkBook pro mobilní profesionály

Zpráva dne

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Redakce
6. 1. 2021

Nabídka levného a hlavně legálního softwaru od GoodOffer24.com, od nástrojů produktivity od Microsoftu přes...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

OFDM

APS

Čtenost

Nejpopulárnější články

Přehled Netbooků: jaký si pořídit?

Michal Polák
11. 9. 2008

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Petr Zavoral
24. 12. 2020

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • VLC 3.0.12
  • Jak otevřít soubor v Emacsu
  • InstallFest 2021 – CFP

RSS Sciencemag.cz

  • V Brně budou vznikat nové typy elektronových mikroskopů
  • Elektronový mikroskop kombinovaný se světlem
  • U 8 z 25 druhů eurasijských netopýrů našli protilátky na vzteklinu

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.