Virtualizace pomáhá v plynulém provozu podniků

Reza Malekzadeh, 07. říjen 2008 07:00 3 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

VMware
Každý manažer má svých povinností a starostí nad hlavu, a tak si určitě dokážete představit, jak každého manažera „potěší“ zpráva o tom, že někomu zrovna přestal fungovat email nebo některé služby v rámci infrastruktury nefungují. V dnešním článku se podíváme, jakým způsobem lze využít virtualizace k zajištění kontinuity provozu.

Reza-vmware
Reza Malekzadeh, Senior Director Products & Marketing
EMEA, VMware

Důležitost plynulosti provozu

Provoz systémů ve většině podniků je součástí práce IT manažera. Plánování kontinuity provozu hraje důležitou roli ve většině podniků, protože dnes je na IT závislá téměř každá organizace. Ne každá organizace má peníze na investice do záložního hardwaru nebo vybudování odloučeného počítačového centra pro případ nehody, a tak se většina společností omezuje na použití páskových zálohovacích zařízení, která se sice hodí pro dlouhodobou archivaci dat, ale po mimořádné události není obnova provozu příliš snadná.

I u zálohování ovšem musíme počítat s možností, že může selhat nebo se nepodaří obnovit data. Následně potom nastanou komplikace při správě tohoto procesu a množství prostředků potřebných pro řádné otestování a vyladění všech postupů mají za následek, že i „levný“ páskový systém může být drahou investicí.

Použití virtualizace pro zajištění kontinuity provozu a obnovu činnosti po nehodě těží ze dvou hlavních předností: virtuální stroj se může kopírovat a přesunovat a také není závislý na fyzickém hardwaru, na kterém běží. Z pohledu kontinuity provozu to vede k několika velkým výhodám. Kopírování virtuálního stroje nám umožňuje zachovat přesnou kopii na vzdáleném místě, a to buď jako součást běžícího pohotovostního systému nebo zálohy na pásku. Když se objeví komplikace, zazálohovaný virtuální stroj se může spustit na jiném systému a uživatelé mají rychle a bez komplikací dostupná data i využívané služby. Organizace takto může mít výrazně lepší ochranu proti rizikům výpadku a v případě jakékoliv nehody obnovit rychleji provoz.

Dostupnost i pro malé organizace

Organizace používající virtualizaci nemusí investovat do specifického záložního hardwaru – jako hostitel virtuálního stroje může posloužit libovolná serverová platforma, na které běží stejný hypervisor. Tímto je kompletní systém pro obnovu činnosti po nehodě dostupný i malým organizacím.

Virtualizace nabízí ale i další výhody. Klíčovou výhodou je možnost vytváření "snímků" (snapshots) virtuálního stroje, které zachycují jeho aktuální stav – jelikož virtuální stroj může mít postupem času uložených více verzí sebe sama, mohou organizace uchovávat jeho kopie, o kterých se ví, že fungují. Pokud je potřeba nainstalovat záplatu (patch) virtuálního stroje, může být použita nejprve ve virtuálním prostředí a pak zavedena do rutinního provozu. V případě nečekaného problému narušujícího činnost virtuální stroje se může organizace vrátit zpět k jeho předchozí verzi a znovu ji používat.

Další využití virtualizace je také ke zkrácení plánovaného času odstávky: pomocí VMotion mohou být běžící virtuální stroje přesunuty v rámci infrastruktury organizace. Například při preventivní údržbě některého fyzického serveru mohou být virtuální stroje, které podporuje, přesunuty na jiné hostitele v rámci virtuální infrastruktury, aniž by došlo k přerušení prováděné činnosti. Po dokončení údržby je možné přemístit virtuální stroje zase zpět.

Kontinuita provozu je nezbytná ke správnému chodu podniku a vyžaduje pochopení podnikových procesů a znalost toho, kde by mohl prostoj způsobit možnou ztrátu příjmů nebo poškození reputace firmy. Tyto hrozby můžou být minimalizovány využitím virtualizace IT infrastruktury, která pomůže vytvořit flexibilnější prostředí. Rychlá obnova provozu e-mailového serveru pomocí zálohy virtuálního stroje ušetří kromě starostí především náklady na hardware a správu systému.

Profil

Autor článku zastává pozici Senior Director Products & Marketing pro oblast EMEA ve společnosti VMware. Jedná se o pracovníka z dlouholetými zkušenostmi v oblasti marketingu. Ve své současné roli je zodpovědný za všechny marketingové aktivity společnosti VMware v Evropě, na Blízkém východě a Africe (EMEA). Před příchodem do VMware Reza úspěšně působil na pozici Vice President for International business společnosti Akimbi Systems. Byl také spoluzakladatelem firmy Twingo Systems. Je držitelem titulu MBA na institutu HEC v Paříži zaměření na marketing a obchodní strategie.

Přečtěte si také

Virtualizace – lék (nejen) na přeplněná datová centra


Komentáře

Elite #1
Elite 07. říjen 2008 16:23

VMWare je dobrá vec, presne ako tam píšu, ale bohužiaľ menšie podniky a firmy stále používajú zabehnutú starú technológiu a je tažké ich prehovoriť na nové technológie. VMWare patrí medzi drahšie riešenia.

Veľmi zaujímavé riešenia poskytuje firma diRectly2you web www.d2u.sk ktorá poskytuje rovnaké možnosti virtualizácie za veľmi nízke ceny a kvalitovo je na vysokej úrovni. Môžem len odporučiť. Sám využívam ich služby a zatiaľ si nemôžem sťažovať. Majú vlastné osvedčene technológie a know-how, ktorý im pomáha riešiť virtualizáciu na datacentrách a šetriť až 80% nákladov. Sám som tomu nemohol uveriť, ale riešenie ako je VMWare je pre obyčajných smrtelníkov,ktorý hladia na najnižšiu cenu a najvyššiu kvalitu určite nemožné riešenia aspon na začiatok. Preto by som vrelo doporučil riešenie od spoločnosti www.d2u.sk

Baset #2
Baset 07. říjen 2008 20:43

Přispěji jednou perličkou, na co je nutné dávat pozor. A to je licencování některých produktů. Četl jsem o problémech třeba s Win SQL 2008 serverem. Zalicencovat si jej můžete na "opravdický HW" a ne na virtuální stroj. Pokud poběží na virtuálním stroji, licence je na jeho hardwarovém hostiteli. Tím licence virtualizaci sice nebrání, ale sebere většinu výhod popisovaných v tomto článku, jako např. když si potřebujete virtuální stroj přesunout jinam.

Elite #3
Elite 07. říjen 2008 21:40

Musím oponovat. Existujú tzv. špeciálne licencie pre virtuálne servery (SPLA). Je možnosť si pronajmout produkty od spoločnosti Microsoft a vtedy platíte jenom mesační poplatek za využívanie ich softvéru. Když migrujete server se Vás to vúbec nedotkne. Správny poskytovatel by Vám ich mal vedieť vybaviť, odporučiť a nebo zehnat. Vše záleží od používaného softvéru. Problém je, že microsoft tyto informace väčšinou poskytuje jenom poskytovatelúm virtuálnych serverú a obyčejny klient se o nich ani nedoví neboli ji snáší v cene za virtuálni server. Když si zavoláte do Microsoftu a zeptáte se je na to tak v 99%-tech nebudou vedet o co se jedná :) ale veřte či ne existuje to. Když si chcete dat poradit od profesionálu tak skuste www.d2u.sk ja sem to skusil a bezpodminečne sem spokojen...

RSS 

Komentujeme

Bezpečnost IT a tygří logika

Pavel Houser , 14. únor 2017 11:00
Pavel Houser

Jak praví známý vtip, běží-li za vámi tygr, netřeba se pohybovat rychleji než šelma – stačí předběhn...

Více


Kalendář

22. 02. IT mezi paragrafy
20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Majitel Snapchatu jde na burzu s nižší hodnotou, než se čekalo

ČTK , 18. únor 2017 09:00

Americká společnost Snap, která provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat pro sdílení fotografií...

Více 0 komentářů

Rozšířená realita pro marketing a výdaje na bezpečnost IT kvůli požadavkům EU

Pavel Houser , 18. únor 2017 08:35

Co vlastně obnáší pojem "digitální transformace podniků"? A co z toho vyplývá dle prognóz IDC?...

Více 0 komentářů

Do roku 2020 vznikne v ČR 1200 stanic pro elektromobily

ČTK , 17. únor 2017 09:00

Do roku 2020 by mělo v Česku vzniknout celkem 1200 napájecích stanic pro elektromobily. Po setkání s...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

ČTÚ: Zákaz individuálních cen volání zakonzervuje odvětví

ČTK , 17. únor 2017 07:00

Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele, který obsahuje návrh novely telekomunikačního záko...

Více 0 komentářů

Ústečan platil falešnými eury, objednal si je na internetu

ČTK , 16. únor 2017 16:30

Případ padělaných bankovek nakoupených přes internet objasnili kriminalisté v Ústeckém kraji. Falešn...

Více 3 komentářů

Buffetova investiční firma prudce zvýšila svůj podíl v Applu

ČTK , 16. únor 2017 14:00

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v posledním čtvrtlet...

Více 0 komentářů

Čistý zisk výrobce počítačů Lenovo klesl o 67 procent

ČTK , 16. únor 2017 11:00

Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group ve třetím fiskální čtvrtletí ...

Více 1 komentářů