Homeworking – zavádění a přínosy práce z domova

Michal Martoch, 25. únor 2009 06:10 3 komentářů

Notebook
Homeworking je nový moderní způsob práce z domova. Firmám i pracovníkům přináší výrazné úspory nákladů. Mimo to působí jako silný nástroj pro dlouhodobou stabilitu a motivaci zaměstnanců. Pro maximální využití homeworkingu je důležité kvalitní zavedení, jež obnáší vhodnou počítačovou podporu a dále určité změny ve způsobech komunikace i řízení pracovníků.

Martoch
Michal Martoch

Současná situace v ČR i ve světě

Homeworking neboli práce z domova či home office jsou pojmy vyjadřující způsob práce, kdy pracovník provádí část nebo celou svou práci z domova. Jedná se o jednu z možností využití teleworkingu neboli práce online. Podle výzkumů by chtělo minimálně občas pracovat z domova 3/4 lidí. Velmi silný motivační prvek je homeworking pro mladší generaci, která považuje vyrovnaný pracovní a osobní život za jednu ze svých priorit a současně má výborné znalosti informačních technologií.

V USA a Kanadě nabízí homeworking jako alternativu k práci v kanceláři více než 40 % firem. V severní Evropě se jedná taktéž o desítky procent. V USA je dokonce v platnosti nařízení, které ukládá postupně zvyšovat počet federálních zaměstnanců pracujících z domova. Celosvětový trend je jasně nastaven směrem k maximálnímu využití homeworkingu.

V České republice je homeworking stále na začátku. Jeho plošné prosazení je spojeno s dostatečně kvalitním připojením k Internetu, jež bylo donedávna úzkým místem. To však bylo za poslední dva roky odstraněno a kvalitní internetové připojení je dnes běžně dostupné. V ČR pracuje v režimu některého druhu homeworkingu přibližně 5 % zaměstnanců. V následujících letech lze očekávat jeho výrazný nárůst. Nejvíce rozšířený je homeworking mezi lidmi na volné noze.

Homeworking nabízí v současné době jako alternativu běžné práce v kanceláři nebo jako firemní benefit desítky společností z řad malých firem (Atweb Consulting) i velkých korporací – T-Mobile či IBM.

Druhy homeworkingu

Občasná práce z domova – většinu času zůstává pracovník na pracovišti jako obvykle a pouze příležitostně vykonává práci z domova. Zaměstnavatel i pracovník získají příležitost vyzkoušet si homeworking na vlastní kůži a zjistit jednotlivé přínosy i úskalí. Ani jedna ze stran nemá co ztratit a pokud se to osvědčí, mohou z toho pouze profitovat.

Kombinace kanceláře a práce z domova – po získání základních dovedností (obvykle 3–6 měsíců) a vyhodnocení přínosů je možné přikročit k začlenění homeworkingu do běžných pracovních procesů. Kombinovaný homeworking je vhodný pro všechny profese, které nejsou podmíněny fyzickým pobytem na pracovišti. Existují 2 formy:

-- část týdne v kanceláři, část týdne práce z domova
-- jeden týden v kancelář, druhý týden práce z domova

Plný homeworking – vyžaduje větší zkušenosti na straně zaměstnavatele i pracovníka. Po jejich získání jej lze využít pro řadu profesí a povolání. Na důležité schůzky mohou pracovníci dojíždět např. 1–2x za měsíc.

Profese a povolání vhodné pro homeworking

Do nejrozšířenější skupiny patří lidé mající vyšší kvalifikaci, např. jde o překladatele, redaktory, obchodníky, konzultanty, programátory, grafiky, projektové manažery, architekty, účetní a jiné. Další skupinou jsou administrativní činnosti jako zpracování dat, provoz internetových obchodů, operátoři call center nebo tzv. virtuální sekretářky, což je nová profese vykonávaná výhradně z domova.

V oblasti manuální práce je situace poněkud jiná. Zde jsou možnosti značně omezené a většinou se jedná o nárazové akce než o dlouhodobý pracovní vztah. Manuální práce z domova jsou v ČR rájem pro podvodníky, kteří se snaží důvěřivé lidi nalákat na nejrůznější podvodné nabídky. Je s podivem, kolik lidí stále věří slibům o úžasné práci z domova za mnoho desítek tisíc Kč měsíčně bez jakékoliv kvalifikace a s minimem úsilí.

Výhody a nevýhody pro zaměstnavatele

Finanční a nefinanční přínosy

-- úspory za pronájem kanceláře a energie
-- snížení nákladů na nákup, opravy a udržování firemních automobilů
-- nižší nemocnost zaměstnanců
-- vyšší produktivita práce
-- snížení nákladů na nábor a zaučení nových zaměstnanců z důvodu nižší fluktuace
-- úspory času na porady a diskuze
-- nezávislost firmy na okolním dění – např. živelních událostech, dopravní situaci
-- možnost udržet si částečně zaměstnance i v případě náhlé nemoci nebo odchodu na mateřskou dovolenou
-- úspory mzdových nákladů při zaměstnání postižených lidí

Potenciální rizika a dodatečné náklady

-- náročnější řízení pracovníků
-- zabezpečení dat
-- nákup a instalace softwaru a hardwaru

Většinu rizik lze vhodným přístupem a dobře nastavenými procesy eliminovat.

Výhody a nevýhody pro pracovníky

Finanční a nefinanční přínosy

-- nižší náklady na cestování a dopravu
-- úspory času na cestování
-- flexibilní pracovní doba
-- možnost pracovat i s některými zdravotními problémy
-- méně stresu
-- větší klid na práci
-- vyšší spokojenost

Rizika při práci z domova

-- horší oddělení pracovního a osobního života
-- osamělost
-- nutnost sebekázně
-- menší respekt a šance na povýšení

Většinu rizik lze vhodným proškolením pracovníků odstranit.

Nástroje pro podporu homeworkingu

Homeworking vyžaduje kvalitní komunikaci mezi pracovníky a vedením i vzájemně mezi spolupracovníky. Pro tyto účely je nezbytné využívat vhodné softwarové a hardwarové řešení nebo nejrůznější online služby:

-- telefonování přes Internet – VoIP
-- telekonference
-- videokonference
-- chat – instant messaging
-- sdílené online dokumenty včetně online zálohování
-- sdílení pracovní plochy počítače
-- vzdálený přístup k počítači
-- online kalendáře a plánovače
-- firemní diskusní fóra, blogy a komunitní sítě
-- firemní databáze znalostí ve stylu Wikipedie
-- systémy pro efektivní sběr dat a informací
-- online CRM (řízení vztahů se zákazníky)
-- PDA a blackberry
-- a mnoho dalších

Zavádění do firmy či instituce

Hlavní překážky pro zavádění práci z domova ze strany firem jsou především nedůvěra vedoucích pracovníků v zaměstnance, kteří „nesedí“ ve vedlejší kanceláři. Skutečnost je však taková, že ani při práci v kanceláři často netuší, co pracovník dělá. Přitom kvalitně zavedená práce z domova umožňuje firmě získat systémy, jež vedou k přesnější evidenci dosažených výsledků odvedené práce, než je tomu běžně v kanceláři.

Nejdůležitější je skutečnost, že zavedení homeworkingu musí být v souladu s politikou a strategií firmy a musí vyhovovat jejímu způsobu fungování. Neméně důležité je dát zaměstnancům na výběr, zda budou částečně z domova pracovat či raději zůstanou u práce v kanceláři. Velmi podstatné je také právně nastavit systémy, které manažerům umožní mít neustálý přehled o stavu plnění úkolů. S tím souvisí i správně zvolené komunikační kanály pro předávání informací, sdílení výsledků, vedení online porad apod.

Zavádění homeworkingu je proces, který vyžaduje kvalitní přípravu a dodržení určitých zásad. Správný přístup vede rychle k viditelným výsledkům a firmám se to více než vyplatí. Nejvhodnější variantou je na začátku vybrat několik pracovníků, ty proškolit a poté jim umožnit práci z domova 1–2 týdně. Teprve po seznámení managementu firmy s procesem práce z domova lze přistoupit k plošnějšímu zavádění do firmy a případnému rozšíření o další dny v týdnu.

Jak vidíte možnost využití homeworkingu nebo teleworkingu ve vaší společnosti? Máte-li s nimi zkušenosti, přemýšlíte o jejich zavedení či řešíte nějaký problém, ozvěte se, rád si o nich popovídám: michal.martoch@idealine.cz

Video přílohaKomentáře

Alena Grünvaldová #1
Alena Grünvaldová 01. duben 2009 08:34

Dobrý den, ráda bych prováděla práci z domova, ne však práci typu prodej potravinářských doplňků nebo letadlo. Chtěla bych poctivě pracovat. Děkuji za pomoc a přeji příjemný jarní den. Grünvaldová

Michal Martoch #2
Michal Martoch 21. duben 2009 14:10

Dobrý den paní Grünvaldová,

pokud Vás zajímají informace o práci z domova, jak najít vhodného zaměstnavatele, tak vám doporučuji se přihlásit na bezplatnou online přednášku <a href="http://www.workline.cz/Skoleni-a-prednasky-online/Prednaska-jak-hledat-praci-z-domova.aspx">Jak hledat práci z domova</a> na portálu Workline.cz . Nejbližší termín se koná 28.4. Další termíny se budou opakovat přibližně každý měsíc.

Michal Martoch

Janina Novotná #2
Janina Novotná 16. únor 2017 05:51

Děkuji za tip na stránku s přednáškami a za doplňkové info. Zaměstnavatelů na home office není nikdy dost. Já jsem živým důkazem toho, že i home office dokáže být realitou. A poměrně efektivní. Vzhledem k tomu, že se starám o dlouhodobě nemocné dítě, tak musím pracovat doma, i když jen na část úvazku. Pracovní doba je od 5 do 7, když se povede, tak i hodinku přes poledne. No a potom večer tak od 9 do 10. A jak se k tomu nutím? Režim dělá svoje, to je neoddiskutovatelné. A ráno se těším na dobré kafe od pana Frolíka, co si k práci uvařím, večer si dám trošku dobrého vínka, líp se pak píše. Teď mám načaté https://www.warehouse1.cz/don-jacobo-blanco-b%C3%ADl%C3%A9-v%C3%ADno-12x0-75l-12?path=195&sort=p.price&order=ASC a vyloženě se na něj po večerech těším. Dostala jsem jej od kamarádky a povedlo se ;-)

RSS 

Komentujeme

Virtuální realitou proti strachu ze smrti

Pavel Houser , 18. červenec 2017 07:00
Pavel Houser

Lidé, kteří reportují „zážitky blízké smrti“, pak mnohdy mají ze smrti menší strach. Nedalo by se to...

Více


Kalendář

22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
27. 08.

31. 08.
VMworld 2017
RSS 

Zprávičky

Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

ČTK , 24. červenec 2017 10:00

Důvodem investic do robotizace nesmí být všeobecný trend, ale faktická potřeba. ...

Více 0 komentářů

Začne platit nový zákon, který má šetřit náklady na budování sítí

ČTK , 24. červenec 2017 09:00

Provozovatelé vodovodních, energetických i kanalizačních sítí budou muset umožnit přístup zájemců o ...

Více 0 komentářů

Šéfem nového úřadu pro kyberbezpečnost by měl být Navrátil

ČTK , 24. červenec 2017 08:00

Úřad měl dostat vlastní rozpočtovou kapitolu. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard dolarů

ČTK , 23. červenec 2017 10:14

Připravovaná investice je součástí snahy čínské vlády oživit státní giganty soukromým kapitálem. ...

Více 0 komentářů

Čína chce být do 2025 světovým lídrem v oblasti umělé inteligence

ČTK , 22. červenec 2017 09:00

Plán přichází v době, kdy USA chtějí více kontrolovat investice, včetně investic do umělé inteligenc...

Více 0 komentářů

Santa Fe se chystá na premiéru opery o Jobsovi

ČTK , 22. červenec 2017 08:00

Spád opery je stejně rychlý a dynamický jako technologie, které Jobs vytvořil, tvrdí autoři....

Více 0 komentářů

Policejní úřady USA a EU zakročily proti ilegálním serverům

ČTK , 21. červenec 2017 10:00

Kromě AlphaBay se zásah týkal také ilegálního tržiště darknetu Hansa....

Více 1 komentářů