Homeworking – zavádění a přínosy práce z domova

Michal Martoch, 25. únor 2009 06:10 3 komentářů

Notebook
Homeworking je nový moderní způsob práce z domova. Firmám i pracovníkům přináší výrazné úspory nákladů. Mimo to působí jako silný nástroj pro dlouhodobou stabilitu a motivaci zaměstnanců. Pro maximální využití homeworkingu je důležité kvalitní zavedení, jež obnáší vhodnou počítačovou podporu a dále určité změny ve způsobech komunikace i řízení pracovníků.

Martoch
Michal Martoch

Současná situace v ČR i ve světě

Homeworking neboli práce z domova či home office jsou pojmy vyjadřující způsob práce, kdy pracovník provádí část nebo celou svou práci z domova. Jedná se o jednu z možností využití teleworkingu neboli práce online. Podle výzkumů by chtělo minimálně občas pracovat z domova 3/4 lidí. Velmi silný motivační prvek je homeworking pro mladší generaci, která považuje vyrovnaný pracovní a osobní život za jednu ze svých priorit a současně má výborné znalosti informačních technologií.

V USA a Kanadě nabízí homeworking jako alternativu k práci v kanceláři více než 40 % firem. V severní Evropě se jedná taktéž o desítky procent. V USA je dokonce v platnosti nařízení, které ukládá postupně zvyšovat počet federálních zaměstnanců pracujících z domova. Celosvětový trend je jasně nastaven směrem k maximálnímu využití homeworkingu.

V České republice je homeworking stále na začátku. Jeho plošné prosazení je spojeno s dostatečně kvalitním připojením k Internetu, jež bylo donedávna úzkým místem. To však bylo za poslední dva roky odstraněno a kvalitní internetové připojení je dnes běžně dostupné. V ČR pracuje v režimu některého druhu homeworkingu přibližně 5 % zaměstnanců. V následujících letech lze očekávat jeho výrazný nárůst. Nejvíce rozšířený je homeworking mezi lidmi na volné noze.

Homeworking nabízí v současné době jako alternativu běžné práce v kanceláři nebo jako firemní benefit desítky společností z řad malých firem (Atweb Consulting) i velkých korporací – T-Mobile či IBM.

Druhy homeworkingu

Občasná práce z domova – většinu času zůstává pracovník na pracovišti jako obvykle a pouze příležitostně vykonává práci z domova. Zaměstnavatel i pracovník získají příležitost vyzkoušet si homeworking na vlastní kůži a zjistit jednotlivé přínosy i úskalí. Ani jedna ze stran nemá co ztratit a pokud se to osvědčí, mohou z toho pouze profitovat.

Kombinace kanceláře a práce z domova – po získání základních dovedností (obvykle 3–6 měsíců) a vyhodnocení přínosů je možné přikročit k začlenění homeworkingu do běžných pracovních procesů. Kombinovaný homeworking je vhodný pro všechny profese, které nejsou podmíněny fyzickým pobytem na pracovišti. Existují 2 formy:

-- část týdne v kanceláři, část týdne práce z domova
-- jeden týden v kancelář, druhý týden práce z domova

Plný homeworking – vyžaduje větší zkušenosti na straně zaměstnavatele i pracovníka. Po jejich získání jej lze využít pro řadu profesí a povolání. Na důležité schůzky mohou pracovníci dojíždět např. 1–2x za měsíc.

Profese a povolání vhodné pro homeworking

Do nejrozšířenější skupiny patří lidé mající vyšší kvalifikaci, např. jde o překladatele, redaktory, obchodníky, konzultanty, programátory, grafiky, projektové manažery, architekty, účetní a jiné. Další skupinou jsou administrativní činnosti jako zpracování dat, provoz internetových obchodů, operátoři call center nebo tzv. virtuální sekretářky, což je nová profese vykonávaná výhradně z domova.

V oblasti manuální práce je situace poněkud jiná. Zde jsou možnosti značně omezené a většinou se jedná o nárazové akce než o dlouhodobý pracovní vztah. Manuální práce z domova jsou v ČR rájem pro podvodníky, kteří se snaží důvěřivé lidi nalákat na nejrůznější podvodné nabídky. Je s podivem, kolik lidí stále věří slibům o úžasné práci z domova za mnoho desítek tisíc Kč měsíčně bez jakékoliv kvalifikace a s minimem úsilí.

Výhody a nevýhody pro zaměstnavatele

Finanční a nefinanční přínosy

-- úspory za pronájem kanceláře a energie
-- snížení nákladů na nákup, opravy a udržování firemních automobilů
-- nižší nemocnost zaměstnanců
-- vyšší produktivita práce
-- snížení nákladů na nábor a zaučení nových zaměstnanců z důvodu nižší fluktuace
-- úspory času na porady a diskuze
-- nezávislost firmy na okolním dění – např. živelních událostech, dopravní situaci
-- možnost udržet si částečně zaměstnance i v případě náhlé nemoci nebo odchodu na mateřskou dovolenou
-- úspory mzdových nákladů při zaměstnání postižených lidí

Potenciální rizika a dodatečné náklady

-- náročnější řízení pracovníků
-- zabezpečení dat
-- nákup a instalace softwaru a hardwaru

Většinu rizik lze vhodným přístupem a dobře nastavenými procesy eliminovat.

Výhody a nevýhody pro pracovníky

Finanční a nefinanční přínosy

-- nižší náklady na cestování a dopravu
-- úspory času na cestování
-- flexibilní pracovní doba
-- možnost pracovat i s některými zdravotními problémy
-- méně stresu
-- větší klid na práci
-- vyšší spokojenost

Rizika při práci z domova

-- horší oddělení pracovního a osobního života
-- osamělost
-- nutnost sebekázně
-- menší respekt a šance na povýšení

Většinu rizik lze vhodným proškolením pracovníků odstranit.

Nástroje pro podporu homeworkingu

Homeworking vyžaduje kvalitní komunikaci mezi pracovníky a vedením i vzájemně mezi spolupracovníky. Pro tyto účely je nezbytné využívat vhodné softwarové a hardwarové řešení nebo nejrůznější online služby:

-- telefonování přes Internet – VoIP
-- telekonference
-- videokonference
-- chat – instant messaging
-- sdílené online dokumenty včetně online zálohování
-- sdílení pracovní plochy počítače
-- vzdálený přístup k počítači
-- online kalendáře a plánovače
-- firemní diskusní fóra, blogy a komunitní sítě
-- firemní databáze znalostí ve stylu Wikipedie
-- systémy pro efektivní sběr dat a informací
-- online CRM (řízení vztahů se zákazníky)
-- PDA a blackberry
-- a mnoho dalších

Zavádění do firmy či instituce

Hlavní překážky pro zavádění práci z domova ze strany firem jsou především nedůvěra vedoucích pracovníků v zaměstnance, kteří „nesedí“ ve vedlejší kanceláři. Skutečnost je však taková, že ani při práci v kanceláři často netuší, co pracovník dělá. Přitom kvalitně zavedená práce z domova umožňuje firmě získat systémy, jež vedou k přesnější evidenci dosažených výsledků odvedené práce, než je tomu běžně v kanceláři.

Nejdůležitější je skutečnost, že zavedení homeworkingu musí být v souladu s politikou a strategií firmy a musí vyhovovat jejímu způsobu fungování. Neméně důležité je dát zaměstnancům na výběr, zda budou částečně z domova pracovat či raději zůstanou u práce v kanceláři. Velmi podstatné je také právně nastavit systémy, které manažerům umožní mít neustálý přehled o stavu plnění úkolů. S tím souvisí i správně zvolené komunikační kanály pro předávání informací, sdílení výsledků, vedení online porad apod.

Zavádění homeworkingu je proces, který vyžaduje kvalitní přípravu a dodržení určitých zásad. Správný přístup vede rychle k viditelným výsledkům a firmám se to více než vyplatí. Nejvhodnější variantou je na začátku vybrat několik pracovníků, ty proškolit a poté jim umožnit práci z domova 1–2 týdně. Teprve po seznámení managementu firmy s procesem práce z domova lze přistoupit k plošnějšímu zavádění do firmy a případnému rozšíření o další dny v týdnu.

Jak vidíte možnost využití homeworkingu nebo teleworkingu ve vaší společnosti? Máte-li s nimi zkušenosti, přemýšlíte o jejich zavedení či řešíte nějaký problém, ozvěte se, rád si o nich popovídám: michal.martoch@idealine.cz

Video přílohaKomentáře

Alena Grünvaldová #1
Alena Grünvaldová 01. duben 2009 08:34

Dobrý den, ráda bych prováděla práci z domova, ne však práci typu prodej potravinářských doplňků nebo letadlo. Chtěla bych poctivě pracovat. Děkuji za pomoc a přeji příjemný jarní den. Grünvaldová

Michal Martoch #2
Michal Martoch 21. duben 2009 14:10

Dobrý den paní Grünvaldová,

pokud Vás zajímají informace o práci z domova, jak najít vhodného zaměstnavatele, tak vám doporučuji se přihlásit na bezplatnou online přednášku <a href="http://www.workline.cz/Skoleni-a-prednasky-online/Prednaska-jak-hledat-praci-z-domova.aspx">Jak hledat práci z domova</a> na portálu Workline.cz . Nejbližší termín se koná 28.4. Další termíny se budou opakovat přibližně každý měsíc.

Michal Martoch

Janina Novotná #2
Janina Novotná 16. únor 2017 05:51

Děkuji za tip na stránku s přednáškami a za doplňkové info. Zaměstnavatelů na home office není nikdy dost. Já jsem živým důkazem toho, že i home office dokáže být realitou. A poměrně efektivní. Vzhledem k tomu, že se starám o dlouhodobě nemocné dítě, tak musím pracovat doma, i když jen na část úvazku. Pracovní doba je od 5 do 7, když se povede, tak i hodinku přes poledne. No a potom večer tak od 9 do 10. A jak se k tomu nutím? Režim dělá svoje, to je neoddiskutovatelné. A ráno se těším na dobré kafe od pana Frolíka, co si k práci uvařím, večer si dám trošku dobrého vínka, líp se pak píše. Teď mám načaté https://www.warehouse1.cz/don-jacobo-blanco-b%C3%ADl%C3%A9-v%C3%ADno-12x0-75l-12?path=195&sort=p.price&order=ASC a vyloženě se na něj po večerech těším. Dostala jsem jej od kamarádky a povedlo se ;-)

RSS 

Komentujeme

Skutečně software pohltí svět?

Pavel Houser , 22. duben 2017 14:00
Pavel Houser

Výrok, podle něhož má software pojídat svět, jako první použil (zřejmě) Marc Andreessen v roce 2011 ...

Více

RSS 

Zprávičky

JIC investuje do spin-offu z CEITEC VUT z oblasti elektronové mikroskopie

Pavel Houser , 25. duben 2017 08:00

Jihomoravské inovační centrum věří, že trh s nanotechnologiemi poroste. Proto investuje do firmy Nen...

Více 0 komentářů

EK prý zvažuje legislativní kroky v boji proti projevům nenávisti

ČTK , 24. duben 2017 16:00

Evropská komise zvažuje legislativní kroky k harmonizaci metod, kterými internetové platformy jako F...

Více 3 komentářů

Rusko prý špehovalo e-maily příslušníků dánské armády

ČTK , 24. duben 2017 14:00

Rusko pomocí skupiny hackerů proniklo do systémů dánské armády a v letech 2015 a 2016 mělo přístup k...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

Philipsu vzrostl čtvrtletní zisk o 18 %, překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2017 11:43

Nizozemskému výrobci elektroniky Philips se zvýšil čtvrtletní zisk o 18 procent na 442 milionů eur (...

Více 0 komentářů

Baterie se vozí loděmi, jsou kvůli tomu dražší?

Pavel Houser , 24. duben 2017 10:47

Dříve byly akumulátory přepravovány jako běžné zásilky, před 5 lety ale byly přeřazeny do kategorie ...

Více 2 komentářů

FabLab: brněnská dílna pro start-upy i technické nadšence

Pavel Houser , 23. duben 2017 09:00

3D dílna nabízí např. laserovou řezačku, 3D tiskárny a 3D skener. FabLab Brno je součástí celosvětov...

Více 0 komentářů

3 % Čechů již byla okradena při platbách online

Pavel Houser , 22. duben 2017 12:00

Ve většině případů šlo o částku do 5 000 Kč....

Více 0 komentářů