Jak vyřešit zálohování ve firmě

Petr Dvořák, 11. leden 2008 08:51 5 komentářů
Rubriky: Security, Hardware

Klic
V mnohých případech mají firemní data větší hodnotu než samotné počítačové vybavení, a tak je nutné vhodným způsobem chránit a předcházet jejich ztrátě. Na trhu je pro tento účel poměrně široká nabídka řešení, ale ne všechna jsou vhodná pro nasazení ve firmě. Podívejme se, co bychom mohli využít.

Jako první asi každého napadne obyčejné CD-R, případně DVD-R. Mechanikou pro zapisování těchto medií je dnes vybaven téměř každý počítač, tudíž pořizovací cena tohoto zálohovacího řešení bude velice nízká. Ideální pro opravdu malé firmy s malými objemy dat k zálohování. Nevýhodou, kterou ovšem řeší přepisovatelná media, je jejich jednorázovost – uplatňují se především při trvalé archivaci.

CD a DVD


Obecně se tato metoda nepovažuje za příliš bezpečnou a sofistikovanou, může však být vhodným doplňkem archivačního systému. Bohužel standardní mechaniky neumožňují téměř žádnou automatizaci – to nás opět odkazuje na menší objemy dat. Relativní novinkou na tomto poli je technologie Blu-ray, která při zachování rozměrů přináší podstatně větší kapacitu. Bohužel tyto mechaniky i média jsou zatím v cenových relacích, kde se již vyplatí poohlédnout po jiném řešení.

Pevné disky


Jako další zálohovací metodu jsem vybral duplikaci dat na jiný disk v rámci počítače, nebo firemní sítě. Tato metoda je velice vhodná pro první fázi archivace dat – jedná se o data, která jsou právě zpracovávána, a je nutné mít rychle obnovitelné zálohy. Disky jsou díky své rychlosti a kapacitě vhodné jako sklad těchto aktuálních dat, ze kterého můžeme operativně obnovovat data na jednotlivých stanicích.

V této kategorii je velký výběr – od dnes již zastaralých disků s rozhraním ATA, přes SATA poskytující zvýšenou přenosovou rychlost, až po disky Fiber Channel s extrémně nízkou přístupovou dobou. V případě velkého množství dat je vhodné zvolit příslušný typ diskového pole (RAID 1-6, dle situace) a zvýšit tak bezpečnost a rychlost zápisu. Při velmi vysokém objemu údajů, které mají být zálohovány, je nejvhodnějším řešením vyčlenění serveru pouze pro tuto činnost.

Takový počítač je vybaven diskovým polem o velikosti několika set GB a technologií pro dlouhodobé uchování dat. Jako tip pro velmi malé firmy bych rád uvedl externí disky – za relativně nízkou cenu získáte zařízení s vysokou kapacitou a podporou USB 2.0, Ethernet 10/100/1000 Mbit/s nebo moderní eSATA rozhraní (s přenosovou rychlostí až 3 Gb/s).

Zálohování na disky ve spojení s dalšími metodami archivace je jednou z nejlepších a nejvýkonnějších voleb. Možnosti automatizace zálohovacího procesu jsou závislé na použitých hardwarových a softwarových řešeních.

Páskové mechaniky

Záznam informací na magnetické pásky má za sebou dlouhý vývoj a dodnes nachází své uplatnění. V oblasti zálohy a archivace digitálních dat má stále svoji nezastupitelnou pozici, a to především pro svoji jednoduchost, trvanlivost a objem dat, který dokáže jedno médium uchovat. Moderní páskové mechaniky zvládají až 1 TB s použitím hardwarové komprese.

Pásková mechanika je přibližně stejná jako například mechanika CD-ROM. Zasouvá se do ní kazeta, která připomíná VHS kazetu do videorekordéru. Zdánlivou nevýhodou páskových mechanik by se mohla zdát jejich nízká zapisovací rychlost, která se pohybuje v řádu stovek MB za minutu. Není to však zásadní problém, protože mechanika může být nepřetržitě v provozu 24 hodin denně.

Jaké řešení zvolit?

Při volbě zálohovací a archivační strategie je nutné brát ohled na celou řadu faktorů – předpokládaná odolnost systému, objem dat k archivaci, doba skladování dat a v neposlední řadě také finanční náročnost a flexibilita zvoleného řešení. Malé firmy jistě sáhnou po jednodušším systému, který bude mít přívětivé uživatelské prostředí a zaměstnanci budou zálohy provádět sami (příkladem by mohl být síťový externí disk nebo zálohy na optická media).

Ve velké firmě je situace podstatně složitější – množství dat a nároky na rychlou obnovu jsou obrovské, zároveň doba archivace a velikost archivu je velká, to vyžaduje výkonné zálohovací servery. Pokud vám na datech opravdu záleží, měl by vás zajímat systém distribuovaných datových skladišť – síť serverů připojených k Internetu na různých místech světa, které si mezi sebou neustále vyměňují nová data a v případě poruchy, přírodní katastrofy nebo odcizení jednotlivého serveru není problém data obnovovat a ukládat z ostatních lokací.

Nejde však jen o zálohy, životně důležité jsou i antivirové programy, které vašim datům zajistí „bezinfekčnost“, protože při obnově by se nákaza mohla snadno rozdistribuovat do dalších počítačů ve firemní síti.

Záloha dat je často poslední záchranou před úplnou ztrátou a proto vyžaduje velkou pozornost. Vyplatí se spoléhat na automatické zálohování, které eliminuje lidskou chybu. Rozhodně také neskladujte zálohy a originály na stejném místě – při požáru nebo jiné katastrofě přijdete o oboje.

Související
Seriál: Zálohování v Linuxu


Komentáře

Page #1
Page 11. leden 2008 13:02

Tak tomu říkám mlácení prázdné slámy, jenom by se mělo trochu přitlačit...

Baset #2
Baset 11. leden 2008 22:42

Článek je pouze sestavení základních frází o zálohování, pochytaných někde po netu.
Rád upozornil na častou chybu. Nejdříve ujasnění pojmů:
- zálohování - práce úředníka za celý den se automatickou dávkou někam uloží. Když mu odejde HDD, nebo si to omylem smaže, má to v záloze
- archivace - roční uzávěrka účetnictví (skladu, rodinné fotografie, ...) se archivují, aby se do nich po hodně letech dalo nahlédnout

A teď k té časté chybě. CDčko (a podobná média) uchovají vypálená data 2 - 6 let. Jsou v mnoha případech vhodná pro zálohování, ale nikdy pro archivaci!

42 #5
42 12. leden 2008 17:45

Co se archivace na CD tyce: podivejte se na http://www.datamediastore.com/mamafaq.html (cituji: "Archival Grade" refers to our highest grade gold CD-R or DVD-R. It has a much longer expected lifetime: 300 years for Archive Grade CD-r, 100 years for DVD-R.") a na http://www.inkjetart.com/mitsui/ .

Richard #3
Richard 03. září 2008 17:45

Tyto řešení mají mnoho nevýhod. Nejlepší bude využít přímo služby zálohování dat. Ušetří spoustu práce i starostí. Pokud vím nabízí zálohování například tady:
<a href="http://www.securedata.cz">Secure Data > Zálohování dat pro každého</a>

Zdraví, Richard

Radek #4
Radek 13. leden 2009 18:39

Další službou online zálohování je <a href="http://www.zalohujeme.cz">www.zalohujeme.cz</a>. Český projekt založený na komerčním software od IBM, podporuje mnoho platforem, šifrování atd...

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 2 komentářů

Starší zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů