Banky musí umožnit třetím stranám přístup do svých systémů

ČTK , 19. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: Ekomerce, Právo, Byznys

Lidé budou prostřednictvím aplikací třetích stran např. zadávat příkazy a zjišťovat výpisy z učtu.

Nová evropská směrnice o platebních službách (PSD2) přinese klientům bank v příštím roce lepší přehled o svých financích na jednom místě, protože ty budou muset umožnit přístup k účtům jiných finančních institucí. Další výhodou bude širší nabídka služeb od nebankovních poskytovatelů, například správy financí, míní experti. Peněžní ústavy budou náhled na účty u jiných bank zavádět postupně.

Směrnice přinese bankám a finančním institucím povinnost umožnit poskytovatelům finančních služeb přístup do svých interních systémů. "Umožní, aby lidé mohli prostřednictvím aplikací, tedy IT řešení třetích stran, například zadávat pokyny, zjišťovat výpisy z učtu i informace o stavu svého majetku. Lidem tak usnadní ovládání všech účtů přes mobil, přes jednu aplikaci, i když je mají vedené u více bank či finančních institucí," řekl ČTK šéf právního oddělení Partners Stanislav Holeš.

Nevýhodou může být to, že pokud si klient dostatečně neověří kvalitu a důvěryhodnost poskytovatele aplikace, riskuje, že se údaje o jeho účtech dostanou, kam nemají. Manažerka bankovních služeb Partners Dagmar Prajzlerová upozornila na to, že směrnice má ambici dát poskytovatelům platebního styku jednotná pravidla, posílit bezpečnost celého systému a zajistit transparentnost pro spotřebitele (například jednotné poplatky za platby kartou). Novými hráči na trhu mohou být třeba Google, Amazon nebo Apple, podotkla.

Analytik Broker Consulting Martin Novák uvedl, že z pohledu koncových uživatelů se očekává rozvoj a vývoj nových platebních služeb, které by měly přinést ještě vyšší ochranu dat. Mělo by podle něj také dojít ke sjednocení a snížení poplatků. Toho by se mohlo docílit zvýšením subjektů na trhu, které budou moci nabízet platební operace.

Česká spořitelna v příštím roce klientům umožní přístup k účtům jiných bank. "Služba George umožní klientům spravovat všechny jejich bankovní účty jednoduše z jednoho místa. Ušetří tak čas i stres a získají lepší přehled nad svými výdaji," uvedl ředitel digitálního bankovnictví spořitelny Filip Zeman.

Komerční banka v souvislosti se směrnicí koncem února představí novou službu pro malé podniky, kterou bude zajišťovat ve spolupráci s Fintech společností Fakturoid. Dále podle mluvčího Pavla Zúbka zpřehlední ovládání internetového bankovnictví a zavede nové způsoby přihlašování do něj. "Později také umožníme klientům správu účtů z jiných bank v prostředí internetového a mobilního bankovnictví KB," dodal.

Také další banky přístup k účtům jiných bank postupně chystají. "Tuto možnost do budoucna nevylučujeme. Chceme, aby klient mohl spravovat více účtů jednodušeji, ale zároveň měl všechny data dobře zabezpečeny, což je nejvyšší prioritou," řekl ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Náhled na účty u jiných bank v internetovém nebo mobilním bankovnictví Raiffeisenbank plánuje až po zavedení všech regulatorních požadavků vyplývajících ze zákona o platebním styku, tedy nejdříve ve druhé polovině příštího roku doplnila mluvčí banky Petra Kopecká.

Primárním cílem směrnice PSD2 je vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby prostřednictvím standardizace regulace bank a nových poskytovatelů platebních služeb, kteří přicházejí na trh v důsledku nové digitální éry. Chce odstranit vstupní bariéry, čímž má přispět k posílení bezpečnosti platebního systému a poskytování nových platebních služeb.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů