Banky musí umožnit třetím stranám přístup do svých systémů

ČTK , 19. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: Ekomerce, Právo, Byznys

Lidé budou prostřednictvím aplikací třetích stran např. zadávat příkazy a zjišťovat výpisy z učtu.

Nová evropská směrnice o platebních službách (PSD2) přinese klientům bank v příštím roce lepší přehled o svých financích na jednom místě, protože ty budou muset umožnit přístup k účtům jiných finančních institucí. Další výhodou bude širší nabídka služeb od nebankovních poskytovatelů, například správy financí, míní experti. Peněžní ústavy budou náhled na účty u jiných bank zavádět postupně.

Směrnice přinese bankám a finančním institucím povinnost umožnit poskytovatelům finančních služeb přístup do svých interních systémů. "Umožní, aby lidé mohli prostřednictvím aplikací, tedy IT řešení třetích stran, například zadávat pokyny, zjišťovat výpisy z učtu i informace o stavu svého majetku. Lidem tak usnadní ovládání všech účtů přes mobil, přes jednu aplikaci, i když je mají vedené u více bank či finančních institucí," řekl ČTK šéf právního oddělení Partners Stanislav Holeš.

Nevýhodou může být to, že pokud si klient dostatečně neověří kvalitu a důvěryhodnost poskytovatele aplikace, riskuje, že se údaje o jeho účtech dostanou, kam nemají. Manažerka bankovních služeb Partners Dagmar Prajzlerová upozornila na to, že směrnice má ambici dát poskytovatelům platebního styku jednotná pravidla, posílit bezpečnost celého systému a zajistit transparentnost pro spotřebitele (například jednotné poplatky za platby kartou). Novými hráči na trhu mohou být třeba Google, Amazon nebo Apple, podotkla.

Analytik Broker Consulting Martin Novák uvedl, že z pohledu koncových uživatelů se očekává rozvoj a vývoj nových platebních služeb, které by měly přinést ještě vyšší ochranu dat. Mělo by podle něj také dojít ke sjednocení a snížení poplatků. Toho by se mohlo docílit zvýšením subjektů na trhu, které budou moci nabízet platební operace.

Česká spořitelna v příštím roce klientům umožní přístup k účtům jiných bank. "Služba George umožní klientům spravovat všechny jejich bankovní účty jednoduše z jednoho místa. Ušetří tak čas i stres a získají lepší přehled nad svými výdaji," uvedl ředitel digitálního bankovnictví spořitelny Filip Zeman.

Komerční banka v souvislosti se směrnicí koncem února představí novou službu pro malé podniky, kterou bude zajišťovat ve spolupráci s Fintech společností Fakturoid. Dále podle mluvčího Pavla Zúbka zpřehlední ovládání internetového bankovnictví a zavede nové způsoby přihlašování do něj. "Později také umožníme klientům správu účtů z jiných bank v prostředí internetového a mobilního bankovnictví KB," dodal.

Také další banky přístup k účtům jiných bank postupně chystají. "Tuto možnost do budoucna nevylučujeme. Chceme, aby klient mohl spravovat více účtů jednodušeji, ale zároveň měl všechny data dobře zabezpečeny, což je nejvyšší prioritou," řekl ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Náhled na účty u jiných bank v internetovém nebo mobilním bankovnictví Raiffeisenbank plánuje až po zavedení všech regulatorních požadavků vyplývajících ze zákona o platebním styku, tedy nejdříve ve druhé polovině příštího roku doplnila mluvčí banky Petra Kopecká.

Primárním cílem směrnice PSD2 je vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby prostřednictvím standardizace regulace bank a nových poskytovatelů platebních služeb, kteří přicházejí na trh v důsledku nové digitální éry. Chce odstranit vstupní bariéry, čímž má přispět k posílení bezpečnosti platebního systému a poskytování nových platebních služeb.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Broadcom snížil nabídku na rivala Qualcomm na 117 miliard dolarů

ČTK , 23. únor 2018 10:00

Převzetí Qualcommu by bylo největší akvizicí v historii technologického sektoru....

Více 0 komentářů

T-Mobile měl úspěšný rok

Pavel Houser , 23. únor 2018 09:00

T-Mobile oznámil finanční výsledky za rok 2017. Celkové tržby z mobilních a pevných služeb včetně pr...

Více 0 komentářů

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

ČTK , 23. únor 2018 08:00

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů