Deloitte: České banky jsou na PSD2 v regionu nejlépe připravené

ČTK , 15. leden 2018 19:07 0 komentářů
Deloitte: České banky jsou na PSD2 v regionu nejlépe připravené

Průzkum ukázal, že velké technologické firmy jako Google či Amazon nejsou ze strany bank příliš vnímány jako konkurence.

České banky jsou na evropskou směrnici o platebních službách PSD2 nejlépe připravené ve střední a východní Evropě. Čeští uživatelé zároveň využívají digitální bankovnictví nejvíce v celém regionu. Vyplývá to ze dvou průzkumů Deloitte mezi bankami v Evropě a mezi klienty bank ve střední a východní Evropě. Směrnice platí v ČR a většině evropských zemí od soboty 13. ledna.

PSD2 zakazuje například účtovat poplatky za platbu kartou a přináší řadu změn v ochraně klientů a jejich práv. Umožní lidem mít lepší přehled o jejich financích, protože banky budou muset zpřístupnit účty jiným finančním institucím. Největší dopad směrnice se proto očekává v retailovém bankovnictví, u platebních služeb a spotřebitelských úvěrů.

Banky sice vidí riziko v nových digitálních protějšcích, průzkum přesto ukázal, že velké technologické firmy jako Google či Amazon navzdory jejich schopnosti zavádět inovativní platební řešení nejsou jako konkurence příliš vnímány. Mnoho bank ale přesto zvažuje spolupráci s takzvanými fintech společnostmi či jinými třetími stranami. FinTech je odvětví finančního sektoru propojující moderní technologie se světem financí.

Přes vysoký průnik internetu a chytrých telefonů v řadě zemí je více než 11 milionů klientů ve střední a východní Evropě (z toho 1,3 milionu v Česku) nadále 'rukojmími' poboček či internetového bankovnictví. Jde o uživatele, kteří jednoznačně preferují dělat veškeré bankovní činnosti online nebo prostřednictvím mobilní aplikace, avšak musí využít pobočku nebo internetové bankovnictví, protože mnohé transakce dosud banky nedigitalizovaly či je v aplikaci mobilního bankovnictví nepodporují.

Celkem 42 procent klientů bank v regionu střední Evropy preferujících multikanálovou nebo digitální komunikaci přitom uvedlo pokročilejší nabídku digitálních služeb jako jeden z pěti hlavních důvodů pro přechod k jinému poskytovateli finančních služeb. Zároveň až 35 procent bankovních klientů uvedlo, že by jim nevadilo sdílet informace o svých účtech s jinou bankou výměnou za nabídku inovativních online služeb. Česko však v tomto ohledu s 18 procenty klientů představuje nejkonzervativnější zemi.

Většina bank z regionu i v západní Evropě očekává, že největší dopady nové směrnice PSD2 budou za jeden až tři roky od data účinnosti. Některé západoevropské banky jsou optimističtější a očekávají, že dopady budou patrné již během prvního roku, a to díky rozvinutějšímu fintech sektoru v regionu. "Neočekává se, že by směrnice PSD2 znamenala okamžitý 'velký třesk' v sektoru finančních služeb. Její tržní dopad bude spíše postupný, nicméně nezvratný. Agilní hráči s ambicí profitovat z možností nabízených PSD2 budou muset investovat do budování důvěry a obecného povědomí klientů o výhodách nových služeb, aby mohli využít nabízené tržní příležitosti," řekl ředitel PSD2 programu společnosti Deloitte Central Europe Petr Brich.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů