IT na Ministerstvu práce a sociálních věcí: další kolo

ČTK , 11. duben 2018 09:00 0 komentářů

Ministerstvo práce chce mít do konce dubna novou strategii informačních systémů.

Jednotný systém resortu, přes který se budou vyplácet dávky a řešit i další agenda, plánuje spustit od ledna příštího roku. Chystá se ho poskládat z prvků, které už nyní má. Další části pořizovat nehodlá. Novinářům to dnes řekla ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) a její politický náměstek Oleg Blaško. Audity i kontrola NKÚ podle nich ukázaly, že dosavadní zakázky na nové systémy nemusely být hospodárné a podle pravidel zákona o veřejných zakázkách. Resort chystá právní kroky.

Nový informační systém pro výplatu dávek, agendu zaměstnanosti a další záležitosti měl v resortu podle původních plánů bývalého vedení v čele s tehdejší ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) fungovat od loňského ledna. Skládal se z několika zakázek za celkem asi 1,5 miliardy. Přípravy nabraly dvouleté zpoždění. Odklad a zajištění provozu, o který se stará dosavadní firma OKsystem, vyjde podle dřívějších informací na miliardu. Loni na podzim bývalé vedení ministerstva vypovědělo zakázku na nový systém dávek, který chystala firma OKsystem. Ta se brání žalobou. V ohrožení by nyní mohla být i spolupráce s dodavatelem na systém zaměstnanosti.

Ministryně v demisi Němcová chce mít do konce měsíce novou strategii, kterou by měl pak schvalovat kabinet. Materiál stanoví podobu jednotného systému, aby byly podle Blaška nejpozději k 1. lednu 2019 "nasazeny všechny rozjeté systémy".

"Bez tohoto dokumentu se jeví vynakládání peněz jako nehospodárné a neúčelné. Pokud nevím, co chci, tak nemůžu konat," uvedl politický náměstek. Podle něj bývalé vedení připravilo jen devatenáctistránkový návrh za několik milionů korun.

Jak by měl nový systém vypadat a zda se bude jeho sestavování řídit i cenou, Blaško neupřesnil. "Neumím říct v tuto chvíli, jakým směrem půjdeme. Musí to jít step by step (krok za krokem). Je tady příliš mnoho neznámých," uvedl. Ohled resort bude totiž brát i na závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu. Ty podle ministryně v demisi ukázaly, že tendry na systémy nemusely být hospodárné a mohl se při nich porušit zákon o zakázkách. Výsledky kontroly by měly být účinné zhruba za měsíc.

Bývalé vedení ministerstva v čele s Marksovou se brání. Podle něj Němcová šíří "dezinformace a nepravdy". Poukazuje na to, že Blaško už na ministerstvu byl jako náměstek za ministra přechodné Rusnokovy vlády a mohl by stát za rozhodnutími, která mají dopad na současný neutěšený stav. Zastavení některých projektů povede k tomu, "že pokus o vytvoření jednotného informačního systému logicky postupně zhavaruje", sdělila ČTK Marksová a její někdejší spolupracovníci. Podle nich se nynější vedení "chce vrátit zpět k zažitému pořádku plateb půlmiliardy korun ročně jednomu konkrétnímu dodavateli".

Systémy má od roku 1993 na ministerstvu na starosti společnost OKsystem. Nové systémy od jiné firmy resort pořídil za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru se musel vrátit k původnímu dodavateli.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů