Obchodní inspekce a Alza opět ve sporu o vánoční prodej

ČTK , 29. prosinec 2017 10:00 9 komentářů

Výdej zboží je podle ČOI součástí prodeje. Alza.cz už dříve dostala pokutu 230 000 Kč.

Česká obchodní inspekce o vánočních svátcích zjistila porušení zákazu prodeje v jednom případě, a to v provozovně internetového prodejce v Praze - Holešovicích. Celkem provedla 111 kontrol. ČTK to dnes řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. S tímto prodejcem povede ČOI podle mluvčího řízení pro opakované porušení zákona. Podle informací ČTK jde o největší tuzemský e-shop Alza.cz, s nímž vedla inspekce správní řízení již před rokem. Firma tvrdí, že zákon neporušila.

Mluvčí společnosti Patricie Šedivá ČTK potvrdila, že inspekce v provozovně o svátcích byla. "Vyžádali si dokumenty, ty jsme jim předali. Informace o porušení zákona nemáme," dodala. Alza.cz zastává stanovisko, že zákon neporušuje. Provozovny podle ní slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů, nikoli k prodeji. "Naše stanovisko se nemění. Stále se domníváme, že zákon nebyl porušen a budeme se bránit všemi dostupnými právními prostředky," podotkla Šedivá.

Výdej zboží je ale podle Fröhlicha součástí prodeje. "Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit," řekl tehdy ČTK. Pokud se z toho něco děje v prostorách nad 200 metrů čtverečních, tak je to prodej, a tím pádem podle ČOI porušení zákona.

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až jeden milion korun, v případě opakovaného porušení zákazů až pět milionů korun. Alza.cz dostala pokutu 230.000 Kč, před týdnem oznámila, že se proti ní bude bránit žalobou.

Podle nové legislativy musí obchody zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

V meziresortním připomínkovém řízení je nyní návrh poslanců ODS na zrušení tohoto zákona, které podporují Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Na Ústavním soudu také leží stížnost na omezení otevírací doby velkých obchodů o některých státních svátcích. Plénum soudu se jí začne zabývat na začátku příštího roku.


Komentáře

Michal Kubeček #0
Michal Kubeček 29. prosinec 2017 11:01

Připadá mi absurdní, že na dodržování tohoto zákona (který je nesmyslný sám o sobě) má dohlížet zrovna ČOI, jejímž posláním by mělo být hlídání obchodů poškozujících zákazníky a ne šikana těch, které se zákazníkovi snaží vyjít vstříc.

Tomáš Novotný #1
Tomáš Novotný 29. prosinec 2017 17:55

Přesně.

R #2
R 29. prosinec 2017 18:49

A nejedna sa nahodou o poskodzovanie konkurencie, ktora dodrzuje zakon (aj ked nezmyselny)?

e #3
e 29. prosinec 2017 21:01

Ne nejedna. Jebe vam totalne uz pokud jste neco takoveho napsal. Konkurence by se na debilni politiky mela vykaslat a mela by taky otevrit a ne delat priposranky. Cely ten zakon je totalne debilni. Misto toho aby mel zamestnavatel povinnost dat zamestnanci na svatek predem nahlasene volno a najit si za takoveho zamestnance nahradu (treba brigadnika, ktery by rad pracoval a privydelal si) resi se to po v dementistáně zakazem prodeje. Jak u debilu. Debilita je opravdu nekonecna. U politiku obzvlaste. Poskozovani konkurence tim ze prodavam. Boha jeho .. do ceho si to dusi dal.

C #4
C 29. prosinec 2017 22:50

Aha, takze pri zakonoch, o ktorych si myslite, ze su nezmyselne je v poriadku ich nedodrziavanie. Nie je nahodou navadzanie na porusovanie zakona tiez trestne?

Michal Kubeček #5
Michal Kubeček 30. prosinec 2017 01:03

Na rozhodnutí, zda Alza porušila zákon, jsou tady soudy. Ne já, ne vy a ani ČOI ne.

Michal Kubeček #6
Michal Kubeček 30. prosinec 2017 01:23

Tak nějak bych to také viděl. Realita, o které se při prosazování toho zákona záměrně moc nepsalo a nemluvilo, je totiž taková, že prodejci obecně nepotřebují služby na státní svátky zaměstnancům nutit, protože je o ně kvůli příplatkům dostatečný zájem. Proč by zaměstnanec, který o volno ve svátek nestojí (třeba proto, že rodinu nemá), neměl mít právo toho využít, přivydělat si a volno si vzít jindy?

Podle mne by dávalo smysl třeba to, že by prodejce neměl právo zaměstnanci službu ve státní svátek nařídit, ale pokud by zaměstnanci byli ochotni pracovat dobrovolně, proč jim v tom bránit? Bylo by pak věcí prodejce, zda je schopen a ochoten zaměstnance (nebo brigádníky) k práci ve státní svátek dostatečně motivovat.

Ad "poškozování konkurence": je-li něco poškozováním konkurence, tak především to, že se zákon vztahuje jen na některé prodejce, a to podle zcela náhodně zvoleného kritéria.

C #8
C 30. prosinec 2017 13:24

A nejde nahodou o to, ze praca vo sviatok nebola tak idealne dobrovolna, ako popisujete? Ale ze zamestnavatelia nejakym sposobom zamestnancov nutili? Co je samozrejme niekedy tazko dokazat, tak to zakon vyriesil plosne.

Michal Kubeček #7
Michal Kubeček 30. prosinec 2017 01:29

Ani v takovém případě mi nepřipadá, že by ČOI měl být ten správný orgán, který by na to měl dohlížet.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Obchod s kryptoměnami se stěhuje mimo burzy

ČTK , 23. duben 2018 09:00

Objem obchodování s kryptoměnami je oproti konci roku poloviční....

Více 0 komentářů

Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

ČTK , 23. duben 2018 08:00

Více než polovina lidí zná služby Zonky (74 procent) a Uber (62 procent)....

Více 0 komentářů

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 1 komentářů