Sdružení lékařů je stále pro nepovinný eRecept, odklad pokut vítá

ČTK , 27. leden 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Právo, České IT

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí.

Roční odklad sankcí za vystavení papírového receptu místo eReceptu vítá Sdružení praktických lékařů (SPL). Má ale obavy, zda se fungování elektronického receptu za rok zlepší, je i nadále pro variantu nepovinného eReceptu. Odklad sankcí dnes schválila Sněmovna. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek považuje rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné a sankce se odkládají, za "vrchol alibismu".

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí, lékařům tak zřejmě nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Lékaři eRecept kritizovali také proto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestíhal vyřizovat jejich žádosti. Ke konci roku jich bylo přes 7000. Podle mluvčí SÚKL Hany Pavlíčkové zbývá ještě vyřídit přes 4300 žádostí, z nichž ale 4251 čeká na ověření České lékařské komory, jestli je žadatel jejím členem.

Roční odklad pokut i proto lékaři přivítali. "Za daných okolností to bylo jediné možné řešení, které umožní to, aby pacienti dostali své léky a zdravotní sytém mohl bez komplikací fungovat," sdělil ČTK předseda SPL Petr Šonka. Zároveň ale uvedl, že je třeba urychleně začít pracovat na zlepšení fungování e-receptu.

Za zásadní považuje SPL zprovoznění lékového záznamu. "Ale pro lékaře je naprosto klíčovou otázkou zavedení jednotného certifikátu zdravotnického pracovníka, který musí vyřešit současný nevyhovující stav, kdy lékař podepisuje e-recept svým vlastním kvalifikovaným certifikátem (zjednodušeně elektronickým podpisem)," uvedl Šonka. Podle něj to vystavuje lékaře bezpečnostnímu riziku v případě jeho zcizení a zneužití druhou osobou.

SPL má obavy, zda je možné tyto změny provést během jednoho roku a nadále tak má za to, že je lepší variantou nepovinný e-recept, který, pokud bude dostatečně jednoduchý a kvalitní, budou lékaři používat sami rádi a dobrovolně.

Podle Kubka elektronické recepty prakticky nefungují, nikdo je nepotřebuje a místo omezení administrativní zátěže práci lékařům komplikují a poskytování zdravotní péče prodražují. "Dnešní rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné, ale ve skutečnosti se nemusí používat, pak považuji za vrchol alibismu," napsal ČTK.

Dodal, že je trapné tvářit se, že není problém, když elektronické recepty, za které stát utratil více než 300 milionů korun, nemůže používat několik tisíc lékařů. "Podle našich informací nefungují ani ve FN Motol, jejíž ředitel Ing. (Miloslav) Ludvík ještě z pozice ministra zesměšňoval lékaře, kteří před nesmyslnou povinností varovali," poznamenal. Komora se obává, že nejpozději do roka a do dne se bude řešit stejný problém. "Tedy pokud ministr zdravotnictví nedostane rozum dřív," dodal Kubek.

Podle statistik České lékařské komory je v Česku přibližně 43.500 aktivních lékařů. SÚKL vyřídil 37.774 žádostí a aktivně už eRecept používá 25.662 lékařů. Za leden už bylo zaevidováno v centrálním úložišti přes 3,6 milionu elektronických receptů. V pracovní dny je to podle aktuálních statistik 150.000 až 250.000 receptů denně.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

T-Mobile měl úspěšný rok

Pavel Houser , 23. únor 2018 09:00

T-Mobile oznámil finanční výsledky za rok 2017. Celkové tržby z mobilních a pevných služeb včetně pr...

Více 0 komentářů

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

ČTK , 23. únor 2018 08:00

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky....

Více 0 komentářů

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

ČTK , 21. únor 2018 11:00

Krok by mohl Qualcommu rovněž pomoci odvrátit snahu rivala Broadcom o jeho převzetí....

Více 0 komentářů