Sdružení lékařů je stále pro nepovinný eRecept, odklad pokut vítá

ČTK , 27. leden 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Právo, České IT

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí.

Roční odklad sankcí za vystavení papírového receptu místo eReceptu vítá Sdružení praktických lékařů (SPL). Má ale obavy, zda se fungování elektronického receptu za rok zlepší, je i nadále pro variantu nepovinného eReceptu. Odklad sankcí dnes schválila Sněmovna. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek považuje rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné a sankce se odkládají, za "vrchol alibismu".

Poslanci včera odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Schválili ale dočasné zrušení sankcí, lékařům tak zřejmě nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Lékaři eRecept kritizovali také proto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestíhal vyřizovat jejich žádosti. Ke konci roku jich bylo přes 7000. Podle mluvčí SÚKL Hany Pavlíčkové zbývá ještě vyřídit přes 4300 žádostí, z nichž ale 4251 čeká na ověření České lékařské komory, jestli je žadatel jejím členem.

Roční odklad pokut i proto lékaři přivítali. "Za daných okolností to bylo jediné možné řešení, které umožní to, aby pacienti dostali své léky a zdravotní sytém mohl bez komplikací fungovat," sdělil ČTK předseda SPL Petr Šonka. Zároveň ale uvedl, že je třeba urychleně začít pracovat na zlepšení fungování e-receptu.

Za zásadní považuje SPL zprovoznění lékového záznamu. "Ale pro lékaře je naprosto klíčovou otázkou zavedení jednotného certifikátu zdravotnického pracovníka, který musí vyřešit současný nevyhovující stav, kdy lékař podepisuje e-recept svým vlastním kvalifikovaným certifikátem (zjednodušeně elektronickým podpisem)," uvedl Šonka. Podle něj to vystavuje lékaře bezpečnostnímu riziku v případě jeho zcizení a zneužití druhou osobou.

SPL má obavy, zda je možné tyto změny provést během jednoho roku a nadále tak má za to, že je lepší variantou nepovinný e-recept, který, pokud bude dostatečně jednoduchý a kvalitní, budou lékaři používat sami rádi a dobrovolně.

Podle Kubka elektronické recepty prakticky nefungují, nikdo je nepotřebuje a místo omezení administrativní zátěže práci lékařům komplikují a poskytování zdravotní péče prodražují. "Dnešní rozhodnutí poslanců, že elektronické recepty zůstávají povinné, ale ve skutečnosti se nemusí používat, pak považuji za vrchol alibismu," napsal ČTK.

Dodal, že je trapné tvářit se, že není problém, když elektronické recepty, za které stát utratil více než 300 milionů korun, nemůže používat několik tisíc lékařů. "Podle našich informací nefungují ani ve FN Motol, jejíž ředitel Ing. (Miloslav) Ludvík ještě z pozice ministra zesměšňoval lékaře, kteří před nesmyslnou povinností varovali," poznamenal. Komora se obává, že nejpozději do roka a do dne se bude řešit stejný problém. "Tedy pokud ministr zdravotnictví nedostane rozum dřív," dodal Kubek.

Podle statistik České lékařské komory je v Česku přibližně 43.500 aktivních lékařů. SÚKL vyřídil 37.774 žádostí a aktivně už eRecept používá 25.662 lékařů. Za leden už bylo zaevidováno v centrálním úložišti přes 3,6 milionu elektronických receptů. V pracovní dny je to podle aktuálních statistik 150.000 až 250.000 receptů denně.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

Pavel Houser , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Kalendář

24. 04.

25. 04.
IQRF Summit 2018
25. 04. IT mezi paragrafy 2018
30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018

Starší zprávičky

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Čínská služba pro streamování hudby Tencent míří na burzu

ČTK , 23. duben 2018 11:19

Spotify byla nedávno ohodnocena na 30 miliard dolarů. 25 miliard očekávaných u Tencentu je také obro...

Více 0 komentářů