V příštím roce prý začne v Praze instalace laviček s wifi signálem

ČTK , 14. prosinec 2016 16:00 2 komentářů

Praha chce v příštím roce v rámci projektu smart city instalovat inteligentní parkovací senzory a lavičky s wifi připojením. Akce vyjde v pilotní fázi na asi čtyři miliony korun, řekla v rozhovoru s ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Opozice investici zpochybňuje. Primátorka by se podle ní měla věnovat zásadnějším problémům. Projekt smart city v Praze spolkne v následujících letech stovky milionů.

"Vytipované ulice vybavíme parkovacími senzory, které budou ukazovat, zda je místo obsazené, nebo nikoliv. Díky tomu dokážeme parkovací plochy optimalizovat, aby byly co nejvíce využívány a tím parkování v Praze i co nejvíce zefektivnit," uvedla primátorka. "V rámci pilotního projektu budou od března senzory instalovány zhruba na padesátce míst," doplnila. Půjde třeba o Vinohradskou třídu, Rohanské nábřeží nebo Karlovo náměstí.

Projekt chytrého parkování bude v prvotní fázi stát dva miliony stejně jako instalace šesti až osmi laviček, které by se na Václavském či Karlově a Malostranském náměstí měly objevit také v březnu. "Na jedná straně je tu potřeba doplnit a obměnit zastaralý a nevzhledný městský mobiliář, ale zároveň také chceme více vyhovět potřebám lidí," tvrdí Krnáčová. Lavičky budou nejen šířit wifi signál, lidé si u nich ale i dobijí telefon nebo získají informace o teplotě či kvalitě ovzduší. V půlce roku město provoz vyhodnotí a chytrými lavičkami postupně nahradí všechny současné.

Pirátům se koncept chytrých laviček jeví jako "zcestný". "Neumíme si představit, že by Pražané ocenili obří svítící displeje na lavičkách. Ani další funkcionality nám nepřipadají zrovna přínosné či udržitelné. Domníváme se, že jen budeme mít dražší lavičky, které budou neustále nefunkční," tvrdí Ondřej Profant. Naopak parkovací senzory by mohly mít smysl. Bude ale záležet na konkrétním provedení a umístění. "Obecně si myslíme, že jsou výrazně potřebnější a přínosnější projekty," doplnil.

Podle ODS jde o druhořadé záležitosti. "U primátorky bych čekal, že bude řešit záležitosti prvního řádu, jako je okruh nebo dopravní podnik," reagoval předseda pražské ODS Filip Humplík. "Už dávno mě nevzrušuje, co paní primátorka chce nebo plánuje. Stejně se zase vůbec nic nestane," komentoval předseda klubu zastupitelů za TOP 09 Václav Novotný. "Primátorka by se měla věnovat třeba problémům s metropolitním plánem a ne okrajovými záležitostmi, jako jsou senzory pro parkovací místa, kterých je stejně nedostatek," doplnil.

V rámci smart city chce metropole využít moderní technologie pro zlepšení kvality života obyvatel. Nezisková organizace Transparency International (TI) nedávno informovala, že příprava těchto projektů může Prahu ročně stát až 300 milionů korun. Bude je platit městské firmě Operátor ICT.


Komentáře

matlafous #0
matlafous 14. prosinec 2016 17:09

Neuvěřitelné. Neviditelné AP v 10m nad zemí, dobrý nápad. Radarový senzor který pozná jestli jsou parkovací plochy plné, skvělé, tleskám. Ale lavičky s LCD displejem? To jako vážně? Není to jen další tunel kterým se odvede spousta peněz pryč z rozpočtu?

Kolik lidí si postaví za takový projekt nový barák, abychom mohli nadávat že nám poslední číslici teploty na lavičce zakrývá zmrzlý bezdomovec (protože na ubytovnu pro něj nezbylo) ?

Vaše jméno #1
Vaše jméno 15. prosinec 2016 11:34

Někdo by mohl Krndě poradit "Solar Freaking Roadways"... Když už kraviny, tak pořádné.

RSS 

Komentujeme

Další na řadě je bezpečnost

Richard Jan Voigts , 09. říjen 2017 00:00
Richard Jan Voigts

Co všechno lze automatizovat pomocí strojového učení? Larry Ellison, technologický ředitel společnos...

VíceKalendář

24. 10. VeeamON Forum 2017
25. 10.

26. 10.
Profesia days 2017
26. 10. Acronis Roadshow 2017
RSS 

Zprávičky

Electro World v účetním roce zmírnil ztrátu na 92 milionů Kč

ČTK , 20. říjen 2017 12:00

Firma se soustředila na zlepšení prodejní a distribuční sítě a rozšíření sortimentu....

Více 0 komentářů

Dohoda o ochraně dat mezi EU a USA prošla první kontrolou

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Cílem dohody je chránit osobní údaje osob v EU předávané společnostem v USA. ...

Více 0 komentářů

Operátoři: Metro by mohlo být signálem pokryté do konce roku 2018

ČTK , 20. říjen 2017 08:00

Operátoři mají enormní zájem na pokrytí pražského metra, a to na vlastní náklady....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmu Moravia IT koupil britský konkurent RWS Holding

ČTK , 19. říjen 2017 21:26

Mezi zákazníky firmy specializující se na lokalizaci a testování softwaru patří např. Microsoft, IBM...

Více 0 komentářů

Státní ústav pro kontrolu léčiv hájí elektronické recepty

ČTK , 19. říjen 2017 10:00

V ČR se vydá 60-70 milionů papírových receptů ročně. Podle ministerstva je elektronizace zdravotnict...

Více 0 komentářů

Ransomware Locky v září masivně útočil ve světě i v ČR

Pavel Houser , 19. říjen 2017 09:30

Locky se neobjevil v Top 10 škodlivých kódů od listopadu 2016....

Více 0 komentářů

Podnikové služby tvoří už 5 % českého HDP

Pavel Houser , 19. říjen 2017 09:00

Podnikové služby v ČR rostly o 19 %, největší boom zažívají centra poskytující IT služby....

Více 0 komentářů