V příštím roce prý začne v Praze instalace laviček s wifi signálem

ČTK , 14. prosinec 2016 16:00 2 komentářů

Praha chce v příštím roce v rámci projektu smart city instalovat inteligentní parkovací senzory a lavičky s wifi připojením. Akce vyjde v pilotní fázi na asi čtyři miliony korun, řekla v rozhovoru s ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Opozice investici zpochybňuje. Primátorka by se podle ní měla věnovat zásadnějším problémům. Projekt smart city v Praze spolkne v následujících letech stovky milionů.

"Vytipované ulice vybavíme parkovacími senzory, které budou ukazovat, zda je místo obsazené, nebo nikoliv. Díky tomu dokážeme parkovací plochy optimalizovat, aby byly co nejvíce využívány a tím parkování v Praze i co nejvíce zefektivnit," uvedla primátorka. "V rámci pilotního projektu budou od března senzory instalovány zhruba na padesátce míst," doplnila. Půjde třeba o Vinohradskou třídu, Rohanské nábřeží nebo Karlovo náměstí.

Projekt chytrého parkování bude v prvotní fázi stát dva miliony stejně jako instalace šesti až osmi laviček, které by se na Václavském či Karlově a Malostranském náměstí měly objevit také v březnu. "Na jedná straně je tu potřeba doplnit a obměnit zastaralý a nevzhledný městský mobiliář, ale zároveň také chceme více vyhovět potřebám lidí," tvrdí Krnáčová. Lavičky budou nejen šířit wifi signál, lidé si u nich ale i dobijí telefon nebo získají informace o teplotě či kvalitě ovzduší. V půlce roku město provoz vyhodnotí a chytrými lavičkami postupně nahradí všechny současné.

Pirátům se koncept chytrých laviček jeví jako "zcestný". "Neumíme si představit, že by Pražané ocenili obří svítící displeje na lavičkách. Ani další funkcionality nám nepřipadají zrovna přínosné či udržitelné. Domníváme se, že jen budeme mít dražší lavičky, které budou neustále nefunkční," tvrdí Ondřej Profant. Naopak parkovací senzory by mohly mít smysl. Bude ale záležet na konkrétním provedení a umístění. "Obecně si myslíme, že jsou výrazně potřebnější a přínosnější projekty," doplnil.

Podle ODS jde o druhořadé záležitosti. "U primátorky bych čekal, že bude řešit záležitosti prvního řádu, jako je okruh nebo dopravní podnik," reagoval předseda pražské ODS Filip Humplík. "Už dávno mě nevzrušuje, co paní primátorka chce nebo plánuje. Stejně se zase vůbec nic nestane," komentoval předseda klubu zastupitelů za TOP 09 Václav Novotný. "Primátorka by se měla věnovat třeba problémům s metropolitním plánem a ne okrajovými záležitostmi, jako jsou senzory pro parkovací místa, kterých je stejně nedostatek," doplnil.

V rámci smart city chce metropole využít moderní technologie pro zlepšení kvality života obyvatel. Nezisková organizace Transparency International (TI) nedávno informovala, že příprava těchto projektů může Prahu ročně stát až 300 milionů korun. Bude je platit městské firmě Operátor ICT.


Komentáře

matlafous #0
matlafous 14. prosinec 2016 17:09

Neuvěřitelné. Neviditelné AP v 10m nad zemí, dobrý nápad. Radarový senzor který pozná jestli jsou parkovací plochy plné, skvělé, tleskám. Ale lavičky s LCD displejem? To jako vážně? Není to jen další tunel kterým se odvede spousta peněz pryč z rozpočtu?

Kolik lidí si postaví za takový projekt nový barák, abychom mohli nadávat že nám poslední číslici teploty na lavičce zakrývá zmrzlý bezdomovec (protože na ubytovnu pro něj nezbylo) ?

Vaše jméno #1
Vaše jméno 15. prosinec 2016 11:34

Někdo by mohl Krndě poradit "Solar Freaking Roadways"... Když už kraviny, tak pořádné.

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Broadcom snížil nabídku na rivala Qualcomm na 117 miliard dolarů

ČTK , 23. únor 2018 10:00

Převzetí Qualcommu by bylo největší akvizicí v historii technologického sektoru....

Více 0 komentářů

T-Mobile měl úspěšný rok

Pavel Houser , 23. únor 2018 09:00

T-Mobile oznámil finanční výsledky za rok 2017. Celkové tržby z mobilních a pevných služeb včetně pr...

Více 0 komentářů

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

ČTK , 23. únor 2018 08:00

Na podzim NÚKIB musel řešit i útok na weby, na kterých se zobrazovaly aktuální volební výsledky....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

ČTK , 22. únor 2018 10:00

Průnik se odehrál přes konzoli systému Kubernetes pro optimalizaci cloudových aplikací. ...

Více 0 komentářů

Dvakrát ze světa open source CRM: Sugar a SuiteCRM

Pavel Houser , 22. únor 2018 09:00

CRM systém Sugar je nabízen v několika edicích. Placené edice lze standardně provozovat formou služb...

Více 0 komentářů

Intel chce investovat 5 miliard dolarů do izraelské továrny

ČTK , 22. únor 2018 08:00

Předpokládá se, že Intel na rozšíření továrny obdrží státní podporu v hodnotě až 10 % investice....

Více 0 komentářů

Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

ČTK , 21. únor 2018 11:48

Kobalt se používá v bateriích pro smartphony. Jeho cena výrazně vzrostla dále ji zvýší nástup elektr...

Více 0 komentářů