Vyplatí se 64-bitový operační systém?

Po příchodu procesorů s 64bitovou architekturou se pomalu začaly objevovat operační systémy, které by tento potenciál využily. Mezi první na komerční scéně patřil Windows XP. Jeho rozšířenost byla velmi ovlivněna tehdejším pohledem na novinku a diskutovanou kompatibilitou. Dnes již na trhu těžko naleznete procesor, který by běh takového systému nepodporoval. My jsme se na ITBiz.cz zaměřili na mnoho aspektů s problematikou souvisejících od nabídky až po podporu aplikací.


Prvním 64-bitovým procesorem pro masy byl AMD Athlon 64.

Co nám trh nabízí?

Nabídku na současném trhu můžeme jednoduše rozdělit na komerční a nekomerční. Mezi první skupinu patří pochopitelně rodina Windows a také některé profesionální distribuce Linuxu. V obou případech se očekává nejen vysoká kompatibilita, ale také užitečnost zvoleného řešení a dostatek aplikací. Společnost Microsoft nabízí v současné době všechny verze Windows Vista v 32bitové variantě a všechny také v 64bitové. K přechodu anebo i samotnému použití musí být důvod. U Windows je situace již stabilizovaná a své aplikace původně určené pro 32bitové systémy již spustíme obvykle bez problému. Většina z nich však neumí plně využít potenciál počítače. Stále je software, který buď má problémy s 64bitovou architekturou anebo se ji nesnaží využít (stále ještě většina).

Pokud uvažujete o přechodu, tak jej zvažte na základě vámi používaných aplikací. Důležité je v tomto směru zjistit jejich kompatibilitu a vyvarovat se tak pozdějším problémům. U Linuxu se situace ohledně použití architektury operačního systému liší podle distribuce. V každém případě je dobré projít fóra a informovat se o stabilitě a kompatibilitě. Sám osobně mám zkušenost s 64bitovým Kubuntu a musím přiznat určité problémy na rozdíl od běžného provedení. V ceně rozdíly na platformě Windows nejsou příliš patrné. Většinou se od sebe liší v řádech desítek korun.

V čem je hlavní výhoda 64bitových systémů?

Asi nejznatelnější a na první pohled nejvíce patrná výhoda je množství adresovatelné paměti. Každý operační systém umí běžně pracovat s určitou maximální hranicí. Například původní Windows XP neuměly pracovat se čtyřmi gigabajty operační paměti, ale nanejvýš se dvěma (existují různé patche, ale to jsou speciální případy). S počítačem sice šlo pracovat, ale jednalo se o vyhozené peníze. Zvyšující se nároky aplikací a her se musely projevit na nutnosti zvýšení adresované paměti. Pokud si pořizujete počítač s více jak 4 gigabajty operační paměti, pak je pro vás 64bitový operační systém jasnou volbou. Jiným způsobem takovou kapacitu nevyužijete. Každopádně se jedná o investici do budoucnosti. Na platformě Windows již dnes není příliš důvodů proč zůstávat u 32bitové verze. Jedinou výjimkou zůstávají některé specifické aplikace. Situace se však do příštích let podstatně zlepší. Hlavní výhoda 64bitového systému je tedy v maximální velikosti operační paměti, kterou dokáže operační systém využít.


64-bitový operační systém využijete pouze s dostatečnou kapacitou RAM.

Na co se připravit?

Při přechodu není všechno jen pozitivní. Hlavním rozdílem jsou ovladače hardwaru. Často se rozdělují právě na 32 a 64bitové. Při pořizování nových komponent musíte myslet na dostupnost ovladačů pro daný operační systém. V případě grafických karet je situace jasně rozdělená a není problém stáhnout plně kompatibilní driver (anglický výraz pro ovladač). Existuje celá řada aplikací, které se nabízí v mnoha verzích. Většinou se rozdělují ze dvou důvodů. Tím prvním jsou značné odlišnosti a potřeba vyřešit běh aplikace její 64bitovou architekturou.

Ve druhém případě se jedná čistě o snahu vývojářů o vyšší rychlost a takřka stoprocentní kompatibilitu (i když je nemožné ji dosáhnout všude). Dobrým příkladem tak z posledně zmíněného důvodu zůstává počítačová hra Crysis. Rozdíly v rychlosti práce s aplikací se projeví zejména u těch náročnějších na kapacitu operační paměti. Dále si budete muset zvyknout na to, že si při výběru aplikací budete dávat větší pozor. Výrobci bezpečnostních řešení také nabízejí rozdílné varianty, u nichž zaručují bezproblémový běh. Jako příklad můžeme uvést antivirus NOD32. Horší situace nastává v případě, že již máte nakoupené krabicové verze softwaru pro 32bitové systémy a chcete přejít na 64bitový systém. Sám nemám zkušenosti s řešením této situace a výrobci informace o převodu licence neuvádějí.

Závěrem

Na počátku roku 2009 již můžete jít do pořízení 64bitového systému často s klidem. Neustále přetrvávají časté drby, které se občas zakládají částečně na pravdě. Řada uživatelů totiž má zkušenost ještě s Windows XP 64 bit, a to z doby, kdy na tuto platformu prakticky neexistoval software a problém s ovladači byl na pořadu dne. V současné době je situace podstatně lepší. Sám mám zkušenosti s Windows Vista a také s Linuxem. Ve druhém případě se situace podstatně lepší a dříve relativně problémové oblasti jsou řešeny. Každopádně před pořízením licence není od věci si běh operačního systému vyzkoušet a na vlastní kůži se ujistit. Napište v diskuzi pod článkem své zkušenosti, určitě budou zajímavé.

Přečtěte si také

Firmy si mohou pořídit počítače, které samy zavolají o pomoc
Jak vypadá ideální kancelářský počítač?
Globální recese naplno zasáhla IT průmysl, vyhlídky nejsou růžové
Symantec chrání informace před nepředvídanou ztrátou a neoprávněným přístupem

Exit mobile version