• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Co bude s účty mrtvých?

Pavel Houser
3. 4. 2015
| Komentujeme

Randall Munroe je autorem komiksu What-If, který vychází na sesterském webu ABCLinuxu. Lahůdku pro čtenáře představuje i Munroeova kniha „Co kdyby – vážné vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky“ (česky Práh 2014). V jedné kapitolce autor klade otázku, kdy množství mrtvých uživatelů Facebooku převýší počet živých.
Samotný průběh křivek samozřejmě závisí na tom, nakolik Facebook dokáže hrát roli zastřešující, obecné technologie – víceméně být třeba vnímán jako e-mail. Pokud budeme Facebook naopak brát prostě jako jeden z webů, pak ho logicky čeká pokles popularity a ztráta podílu na trhu. Munroe, však je jeho kniha především ukázkou absurdního, současně však velmi chytrého hračičkářství, dále počítá, kreslí grafy a odhaduje, jak se bude vyvíjet úmrtnost současných uživatelů Facebooku (samozřejmě zvyšovat, protože v průměru stárnou). Podrobnější data jsou k dispozici pro USA a další západní země, v rozvojovém světě s jiným profilem populace se asi křivky chovají trochu jinak. Munroe nakonec předvídá vítězství mrtvých kolem 2065, a to za předpokladu, že Facebook nestane „technologií jako takovou“; jinak by se obě křivky klidně mohly protnout až v příštím století.

Na přesném datu, kdy bude mrtvých víc než živých, ale zase tolik nezáleží. Otázka, co s mrtvými ve smyslu jejich digitální identity, bude nicméně stále významnější, jak naše digitální reprezentace získávají více podob a pokrývají větší a větší část našich životů. Není to jenom záležitost Facebooku, i adresa na webovém e-mailu má totiž svoji cenu, třeba jmeno.prijmeni at gmail.com; velmi dobře může být prodejný i meč z on-line hry.

Co se s on-line účty vůbec stane po smrti? Dostávají se nějak standardně do dědického řízení? Jak to bude s přístupem k poště a možností adresu používat, třeba i bude-li dědictví děleno mezi více stran? Samozřejmě zde existují též zcela technické nejasnosti, přístupové heslo bude třeba pozůstalým zasláno na jiný účet, k němuž rovněž nebudou mít přístup atd. Neobjeví se nějaká verze kybernetické kriminality, která bude odpovídat vykrádání hrobů? A co podvody spojené s vydáváním se za mrtvé?

Reklama na hřbitově

Přímo u profilů na sociálních sítích se k tomu přidávají další otázky. Cynicky řečeno, k čemu by provozovateli byl účet mrtvého, pokud by u něj nemohl zobrazovat reklamu? Je-li reklama vedle hrobu považována za nepřijatelnou (i když proč vlastně?), bude to snad jako s klasickým hrobem, kdy si pozůstalí budou muset jeho existenci předplácet? A ještě jiná analogie – představte si, že zdědíte webový časopis, proč byste ho neprovozovali dál a nevydělávali na něm? Jak se v tomto liší navštěvovaná stránka na Facebooku, byť je to současně osobní profil?

Někdo může požadovat, aby soukromé záležitosti mrtvých byly pietně mazány (v této souvislosti třeba i diskutované „právo být zapomenut“) a nikdo další se v nich dále nešťoural. Jiný by takovou praxi naopak naopak považoval přímo za zločin – ať už s ohledem na budoucí historiky nebo kvůli tomu, že by po člověku prostě „mělo něco zůstat“? Dojde třeba k znepřístupnění na určitou dobu, podobně jako se to děje u zpráv tajných služeb nebo i některých osobních dopisů a deníků?

Provozovatelé webových služeb se už nějakým způsobem související problémy snaží řešit. Facebook letos nabídl možnost vybrat si mezi třemi možnostmi: účet lze po smrti smazat, zakonzervovat nebo někomu odkázat. Služba, dostupná zatím v USA, viditelně označí profil tak, aby bylo jasné, že jeho původní majitel je mrtvý.

Podobně Yahoo nabízí zase v Japonsku možnost deaktivovat účet v případě smrti, včetně vymazání obsahu. Od loňska si uživatel může i předplatit, aby v případě jeho skonu aplikace kontaktovala pozůstalé a posílala jim rozloučení. Taktéž může být k dispozici nástěnka, kde lze zveřejňovat kondolence. Po aktivaci vyjde služba na necelé 2 dolary měsíčně.

U Facebooku i Yahoo samozřejmě zůstává otázka, jak smrt doložit; v prvním případě to řeší pozůstalí, ve druhém uživatel při aktivaci služby prověří konkrétní osobu.

Google umožňuje připravit se na smrt pomocí volby Správce neaktivních účtů. Funkce umožňuje nastavit, za jakých okolností má Google účet začít považovat za neaktivní (doba od posledního přihlášení apod., služba se v takovém případě pokusí nejdřív uživatele upozornit pomocí SMS apod.), co se má v takovém případě stát s daty a koho má Google informovat. Neaktivní účet lze i automaticky zcela smazat. Ve všech případech musí ale procesy nastavit uživatel ještě za života, jinak se nespustí.

Co po smrti

Otázkou je i to, zda virtuální hrob má představovat místo mrtvé, kde se již nic neděje. Mohou zde přibývat komentáře? Služba Facebooku to má umožnit, ovšem nepůjde o „hlas ze záhrobí“, ale příspěvky označované jménem toho, komu byl účet odkázán.

Až dosud se víceméně pohybujeme v kapitole příběhu „kterak právo pomalu reaguje na nové technologie“, nejde ovšem jen o legislativu a ustavení společenských zvyklostí. Munroe ani většina jiných glosátorů obvykle vůbec neřeší možnost v jistém ohledu nejextrémnější. Nemohl by dále interagovat i samotný profil? Má smysl, aby člověka přežila jakási virtuální reprezentace, ne hotových dat, ale v podobě aktivní aplikace? Takový avatar bude třeba dál vystupovat jeho jménem, může se dokonce na základě odhadnutých vlastností zemřelého vyjadřovat i k aktuálním otázkám. Povinný pokus o vtip: Nakonec se tak třeba už i děje, poznali bychom to?

Tím se mj. dostáváme k velmi specifickým variantám známého Turingova testu a otázkám umělé inteligence. Budeme si třeba za života ladit avatary simulující nás co nejvěrněji, ať už pro pocit vlastní nesmrtelnosti nebo s ohledem na přátele a příbuzné? Takto orientovanou „nesmrtelnost pro ostatní“ navrhli již před více než 10 lety Gordon Bell a Jim Gray z výzkumné divize Microsoftu. Jsou takové technologie reálné a liší se zásadně od toho, když e-shop na základě dosavadních interakcí uživatele odhaduje, jak by mohly vypadat ty budoucí? V téhle argumentaci je samozřejmě opět obsažena značná nadsázka, každopádně s avatary by šlo provádět i leccos nad rámec operací s živými lidmi, dále je třeba upravovat, kopírovat i kombinovat nebo nechat komunikovat mezi sebou.

Křivka Homo sapiens

A ještě snad zpět do klasického světa s jeho populační explozí. Občas se můžeme setkat s tvrzením, že lidí dnes na světě žije více, než je mrtvých („než kdy žilo mrtvých“ vypadá jako hezké spojení). Došlo snad ve fyzickém světě k opačnému protnutí křivek, než jaké zkoumal Munroe u Facebooku?

Ne, výše uvedené trvzení neplatí. V současnosti je naživu jen asi 1/15 lidstva, na Zemi se alespoň podle odhadů amerického Population Reference Bureau odehrálo přes 100 miliard lidských životů. V brzké budoucnosti se tedy křivky určitě neprotnou, o vzdálenější budoucnosti nevíme nic, ale i zde lze mít krajní pochybnosti. Data jsou samozřejmě hodně vycucaná z prstu, nicméně v nejstarších období s největší nejistotou v číslech žilo lidí stále méně, takže nepřesnosti zase tolik nevadí a ze stejného důvodu pro výsledná čísla moc nezáleží na tom, do jakého data si položíme počátek Homo sapiens (cca rozpětí 50-200 tisíc let).

Související příspěvky

Zprávičky

Turnovský výrobce elektroniky Crytur vybudoval za 400 mil. Kč nový čistý provoz

12. 5. 2025
Zprávičky

Asociace představila etický kodex pro využití AI v předvolebních kampaních

12. 5. 2025
Zprávičky

Foxconn v Česku vyrobil za 25 let přes 100 milionů výrobků

12. 5. 2025
Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu
Zprávičky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

12. 5. 2025

Zprávičky

Turnovský výrobce elektroniky Crytur vybudoval za 400 mil. Kč nový čistý provoz

ČTK
12. 5. 2025

Ultračistý provoz za 400 milionů korun, který umožní zvýšit výrobu špičkových detektorů pro polovodičový

Asociace představila etický kodex pro využití AI v předvolebních kampaních

Pavel Houser
12. 5. 2025

Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) dnes zveřejnila Etický kodex používání umělé inteligence v předvolební

Foxconn v Česku vyrobil za 25 let přes 100 milionů výrobků

ČTK
12. 5. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn za čtvrt století působení v České republice vyrobila více než 100

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

ČTK
12. 5. 2025

Před 20 lety, 12. května 2005, byla představena herní konzole Xbox 360 od americké

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Suplement

Netmonitor

IMEI

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
  • Geneticky modifikovaní pavouci tkají červeně svítící pavučinu
  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích

RSS AbcLinuxu RSS

  • Shotcut 25.05.11
  • GNU Taler 1.0
  • Pozvánka na 209. sraz OpenAltu v Brně. OpenAlt komunita se potká s komunitou OpenSSL

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.