• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jak optimalizovat web pro SEO – 1. část

ITBiz.cz
16. 7. 2015
| Články

Optimalizace webu pro vyhledávače představuje téma celkem často problematické. O SEO každý něco slyšel a strašné množství lidí si myslí, že právě oni tomu rozumí sami nejlépe. V rámci firemních procesů to může představovat problém, asi podobně, jako když všichni mají nějaký názor na grafiku webu.
Potíže může činit i druhá strana, tedy nabídka. Služby zde poskytuje velké množství firem i jednotlivých konzultantů, řada „zaručených“ doporučení je zcela nesolidních, nebo příslušné triky fungují jen dočasně.

Radit je nevděčné také proto, že se vždy přímo nabízejí poznámky o kovářovic kobyle. Následující text nemá být souhrnem závazných doporučení ve stylu „jak to udělat, abych byl v Googlu první“, ale spíše přehledem témat, kterým se vyplatí věnovat pozornost.

Lze optimalizaci SEO přidat dodatečně?

Budujete nový web, provádíte větší aktualizace, redesign… Otázka zní: je SEO integrální součástí návrhu, nebo jde o aspekt, který lze od zbytku webu oddělit a přidat dodatečně (jako dejme tomu grafiku)? V redakčních systémech existují plug-iny pro SEO, nakolik jsou ale účinné? A vyplatí se provádět optimalizaci aspoň u nově přidávaného obsahu (typu článků), bez toho, aby se řešil starší obsah a web jako celek?

Se zahrnutím SEO do projektu souvisejí i otázky rozpočtu. Pokud se na SEO nevyčlení prostředky už v době budování nového webu nebo komplexního projektu, hrozí, že už se k němu nedojde nikdy.

Na druhé straně ale technicky má SEO zčásti prostě podobu určitých tagů přidaných do kódu. Ty lze vřazovat jak do nově přidávaného obsahu, tak i zpětně, zčásti i automatizovaně. Nemá cenu se zabývat SEO jen „jako celkem“, až když se definitivně odladí, co má být H1 a co H2. To se pak projekt utopí v detailech; samozřejmě rozhodnutí, co je věc zásadní a co prkotina, je poněkud subjektivní a navíc hrozí u jakékoliv činnosti, v tom SEO nepředstavuje žádnou výjimku.

Duplicitní obsah

Vyhledávače penalizují duplicitní obsah, tedy stejný obsah skrývající se za různými URL. Problém je ovšem složitější. Při přechodu na nový systém se typicky mění i způsob generování URL (a to včetně SEO optimalizace, tj. titulky založené na URL vs. číselné kódy generované z položek databáze). Stará URL již zaindexovaná ve vyhledávačích nebo odkazovaná z jiných webů by měla zůstat funkční. Jak konkrétně realizovat přesměrování? Představte si, že problém může mít i více stupňů. Stávající verze v sobě obsahuje přesměrování z adres předešlého systému. Další verze bude mít zřejmě kompatibilitu o 1 verzi zpět, nebo by to chtělo více? A co se pak stane s historickým prolinkováním? Co s připojenými soubory?

Něco podobného platí i při změnách titulků článků – co se má stát s URL? Dvě adresy, přesměrování (jak?) nebo jednou vygenerované URL se již nebude měnit?

K tomu se samozřejmě přidává fungování odkazů bez www, ale i různé koncovky htm vs. html, otázky vedle sebe existujících klasických a mobilních verzí. Přichází doba https, jak se vypořádat s tím?

Problém opakujícího se obsahu je skoro nekonečný, firma třeba provozuje více webů a na každém z nich je odkaz „o firmě“. Logicky by všechny tyto odkazy měly směřovat na jediný web, jinak půjde o duplicitní obsah. Jenže různým uživatelům můžete chtít servírovat primárně různé věci, může mít smysl příslušnou položku editovat pro různé weby zvlášť, jak napříč weby pracovat s přihlášenými uživateli?

Pozornost je třeba věnovat nefunkčním odkazům (existují nástroje pro hromadnou kontrolu) i podobě odpovědi na žádost o neexistující (automatické přesměrování? kam?).

Správná optimalizace webu pro vyhledávače zkrátka není tak jednoduchou záležitostí, jak se na první pohled může zdát. Přitom jsme stále teprve na začátku… Příště se zaměříme na HTML a podporu dalších formátů, válku vyhledávačů a SEO kouzelníků, Page Rank a PPC, používání vyhledávacích frází a nakonec i na sociální média.

Související příspěvky

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

27. 2. 2026
Tiskové zprávy

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

27. 2. 2026
HPE představuje nové routery Juniper PTX
Články

HPE představuje nové routery Juniper PTX

27. 2. 2026
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

27. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Inzerce

Náklad, tištěný

OFDM

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.