• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Cloud poprvé překonal on-premise infrastrukturu

ITBiz.cz
28. 1. 2019
| Články

Datová centra míří ven z podniků a cloud už opravdu představuje rozhodující část IT – alespoň v tom smyslu, že výdaje za IT infrastrukturu v cloudu jsou vyšší než za on-premise (tj. tradiční datová centra v podnicích). Tvrdí to alespoň aktualizovaná studie IDC Worldwide Quarterly Cloud IT Infrastructure Tracker; podle těchto analýz mělo ke zlomu dojít ve 3. kvartále 2018. Mezi IT infrastrukturu IDC přitom řadí úložiště, ethernetové přepínače a servery.
Za celý rok 2018 podle IDC vzrostly příjmy za prodej IT cloudové infrastruktury o 37 % na 65,2 miliard dolarů. Ještě masivnější byl meziroční růst ve 3. čtvrtletí (47,2 %), proto cloud předstihl kategorii on-premise již v tomto kvartále. 51 % výdajů na IT infrastrukturu se ve 3Q/2018 týkalo té cloudové, ještě před rokem byl přitom tento podíl pouze 44 %. Z hlediska čísel za celý rok 2018 IDC ještě odhaduje malou převahu výdajů na premise systémy – nakonec ty nemizí a mají představovat i v roce 2022 ještě asi 42 % celého koláče a v absolutních číslech ještě pro loňský rok IDC odhaduje růst výdajů i na on-premise řešení. Bez ohledu na to, zda jde o cloud nebo on-premise, totiž životní cykly výměny produktů vedly loni k tomu, že podniky investovaly více (a to cca bez ohledu na vývoj ekonomiky jako takové). Letos se proto očekává relativní ochlazení a např. i velcí poskytovatelé cloudu se zřejmě budou snažit optimalizovat své dodavatelské řetězce, a dosáhnout tak snížení cen.

Co se týče jednotlivých kategorií cloudu, výdaje za cloud veřejný jsou podle IDC výrazně vyšší jak v absolutních číslech (12,1 miliard vs. 4,7 miliardy dolarů za 3Q/2018), tak i z hlediska dynamiky (růst o 56 % vs. 28 %). To by se nemělo příliš změnit ani v následujících letech. Suverénně nejrychleji roste v cloudu poptávka po výpočetních prostředcích, tj. cca serverech (59 % meziroční růst výdajů), u přepínačů a úložišť jsou tato čísla podstatně nižší (18 %, resp. 20 %). Lze předpokládat, že za růst poptávky po výpočetním výkonu může mj. nasazování strojového učení či jiné technologie související s provozem umělé inteligence, kde podniky často nemají ani další prostředky pro jejich provoz v režimu on-premise.

Co se týče pořadí jednotlivých dodavatelů cloudové IT infrastruktury, podle IDC je první pětice následující: Dell (14 % trhu, 2,4 miliardy dolarů za Q3/2018), HPE/New H3C Group (10 %), Cisco (6 %), Inspur (6 %) a Lenovo (5 %). Rychle roste Dell (50 %), Inspur (179 %) a Lenovo (182 %). HPE a Cisco i přes růst v absolutních číslech pak (13 %, respektive 8 %) pak podíly na trhu ztrácejí. I 50% růst Dellu v absolutních číslech prodejů na prudce expandujícím trhu znamenal, že společnost svůj podíl zvýšila jen minimálně.

Z hlediska jednotlivých regionů se výdaje nejrychleji zvyšují ve východní Asii (včetně Číny a Japonska) a v Severní Americe, pomaleji v Evropě. Rychlost migrace do cloudu sama o sobě tedy podle všeho příliš nesouvisí s tím, o jak vyspělý trh IT se jedná.

Rubriky: ByznysCloudEkomerceHardwareInternetOperační systémyPodnikový softwareSecurityTechnologieTelekomunikaceVeřejná správa

Související příspěvky

HPE představuje nové routery Juniper PTX
Články

HPE představuje nové routery Juniper PTX

27. 2. 2026
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

27. 2. 2026
Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí
Články

Umělá inteligence pomáhá řešit i problémy, kterým sama nerozumí

27. 2. 2026
Zprávičky

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

27. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

B-kanál

ASCII

Agenturní provize

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.