• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Šest milionů levných počítačů pro rozvojové země

Jiří Kocourek
5. 10. 2007
| Články
Trend

Analytická společnost Gartner prezentovala výsledky své nové studie, která se snažila předpovědět tendenci vývoje vzdělávání za pomocí cenově dostupné počítačové techniky v oblasti rozvojových trhů na celém světě. Průzkum společnosti Gartner předpokládá nárůst vývoje v těchto oblastech a očekává aktivitu výrobců ve výrobě a dodávání levných notebooků určených pro vzdělávání.

Poskytovatelé počítačových technologií sledují růst nových příležitostí v oblasti rychle se rozvíjejících trhů a vidí potenciální příležitost v tom, že by mohly tyto rostoucí oblasti podpořit nabídkou velmi levných notebooků určených pro vzdělávací účely. Cenově dostupné počítače by se tak podle společnosti Gartner mohly dostat do rozvojových zemí v Latinské Americe, Africe, na Středním východě, Číně, východní Evropě, Indonésii, Filipínách a jiných.

Studie Gartner říká, že do roku 2012 by do těchto oblastí mohlo být dodáno až šest milionů kusů cenově výhodných počítačů. Dodání tohoto počtu přístrojů by mělo výrazně přispět k vylepšení úrovně vzdělání v těchto rozvojových oblastech. Podle Gartner je možné, že se ještě v roce 2007 začnou do těchto zemí dodávat zkušební zásilky počítačů, aby se vyzkoušelo, jak budou notebooky prospěšné a užitečné.

„Prodejci počítačů, kteří se zaměří na vlády a vzdělávací organizace rozvíjejících se států, by měli mít připravený plán na spuštění limitovaných edicí notebooků svých značek v asijsko-pacifické oblasti a Latinské Americe. Jinak by mohli přijít o výhodu realizovat se v oblasti vzdělávání za pomocí levných notebooků,“ doporučuje Annette Jump, vedoucí výzkumu společnosti Gartner.

Jeden laptop pro dítě

V tuto chvíli jsou připraveny dva konkrétní projekty. Prvním je platforma Classmate PC společnosti Intel a druhým projektem je One Laptop Per Child (OLPC). Druhý projekt je zaměřen na poskytnutí laptopů dětem, které zatím nemají žádnou možnost přístupu k počítači.

O podobě projektu OLPC existuje jistá idea již několik měsíců. Nicholas Negroponte, profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) v americké Cambridgi, se zabýval myšlenkou sestavit notebook pro děti v hodnotě přibližně sta amerických dolarů.

Počítače pro dobrou věc

Na sousedním Slovensku byl uskutečněn podobný projekt s názvem „Počítače pro dobrou věc“, kde společnost Dell společně s Nadací Pontis dodala počítače do dětských vzdělávacích center.

Projekt Intel je naopak širší vizí, která se pokusí zajistit kompletní vybavení školních tříd. Intel počítá se zajištěním síťové infrastruktury, vzděláváním lektorů či dodáním studijních materiálů. Ačkoliv se původně počítalo, že cenově výhodné laptopy budou dodávány pouze do státních škol, v současné době projekty počítají i se zahrnutím soukromých škol.

„Úspěch nebo neúspěch projektu vzdělávání prostřednictvím levných notebooků bude záviset na šesti faktorech: vládní podpoře, podpoře společností Microsoft, Intel a AMD, výhodné cenové politice, zavedení softwaru v jednotlivých jazykových mutacích a nákladech na podporu projektu,“ poznamenala Annette Jump.

Rubriky: ByznysHardware

Související příspěvky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

27. 2. 2026
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

26. 2. 2026
Huawei AI ilustracni
Zprávičky

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

26. 2. 2026
Zprávičky

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

26. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Windows Phone

Coverage Reiterated

AVL strom

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.