• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště

Trendy 2021: Kontejnery, konsolidace a nižší investiční výdaje

Tomáš Jirásko
2. 3. 2021
| Články
Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště

Zdroj: Pixabay

V roce 2020 došlo vedle nepřehlédnutelných změn ve způsobu práce i fungování celého byznysu také k souvisejícím úpravám podnikových rozpočtů. Nejistota a nutnost zajistit kontinuitu provozu vedla k uvolňování prostředků na provozní výdaje, naopak přiškrceny byly obvykle výdaje investiční. V důsledku toho považuje stále více firem cloudové technologie jako vhodné řešení pro napjaté rozpočty.

Současně vzrostly požadavky na přenosy dat a zajištění dostatečných síťových kapacit. I po odeznění pandemie zůstanou mnozí zaměstnanci pracovat z domova, přetrvá i požadavek na jednoduchost IT a agilitu podnikání. Co z toho bude vyplývat pro další vývoj cloudových technologií a jejich využívání v podnikovém prostředí?

Od aplikací k infrastruktuře

Letošní prognóza IDC FutureScape uvádí, že 80 % podniků zrychlí svou migraci do cloudu až dvojnásobně, ať už jde o provoz aplikací nebo přesun samotné IT infrastruktury. Firma Pure Storage vidí v tomto ohledu jako klíčový trend přesun úložišť, respektive přípravu na tento proces spočívající v úpravě aplikací. Doporučuje nicméně, aby změny byly prováděny s rozmyslem, rychlá adopce moderní nativně cloudových technologií totiž vyžaduje změny na úrovni celé architektury IT.

Podle studie společnosti Flexera realizuje dnes kolem 90 % podniků strategii založenou na multicloudovém přístupu, respektive na hybridních modelech zahrnujících využití veřejného i soukromého cloudu. Mnohé firmy jsou ale nyní nuceny pozastavovat projekty IT kvůli stávající infrastruktuře. Komplexní přístup ke cloudu se tak stává důležitou součástí širší strategie digitální transformace. Cloudové technologie mohou pomoci zajistit celou řadu cílů, podporují například kontinuitu podnikání, klíčové ale je, aby se staly součástí obchodní strategie jako celku.

Podle IDC je pro rychlé a automatizované nasazování aplikací ve velkém měřítku vhodné maximálně využívat kontejnery a s nimi související mikroslužby. Infrastruktura s podporou kontejnerů se stává nutností; některé velké firmy dokonce nespoléhají na externí dodavatele, ale nástroje pro orchestraci kontejnerů vyvíjejí ve vlastní režii. Kontejnery a cloud se ideálně doplňují, vedle nejrozšířenější technologie Kubernetes zde má své místo i řada další nástrojů, například Portworx od Pure Storage podporuje škálovatelná a flexibilní úložiště dat napříč různými cloudy i prostředím on-premise. Moderní úložiště by měla maximálně podporovat cloudy i kontejnery; nativní integrace zde zvyšuje dostupnost, bezpečnost a rovněž umožňuje implementovat moderní řešení pro zálohování a obnovení nejen samotných dat, ale i vysoce distribuovaných aplikací. Schopnost rychlé obnovy aplikací je důležitá i kvůli přetrvávajícím intenzivním útokům včetně ransomwaru. Jak současně uvádí studie ESG, ochrana dat i jejich obnova je už dnes většinou založena na cloudových řešeních.

Pružnost i komplexní přístup

Patrick Smith, technický ředitel Pure Storage v regionu EMEA, upozorňuje, že v loňském chaosu firmy často nasazovaly cloudové služby překotně a nyní mají problém celé portfolio těchto řešení řídit a ekonomicky zvládat. Některé služby se proto zřejmě vrátí do místních datových center. Co je ale ještě důležitějším trendem, u využívaných cloudových služeb dojde nutně ke konsolidaci. Cloud přitom nabízí nejen flexibilitu samotného provozu, ale umožňuje i pružné změny samotných služeb – bez předcházejících velkých vstupních investic lze naddimenzované služby snadno a rychle omezovat nebo i úplně rušit.

V roce 2020 podniky ve velkém a mimo plán investovaly mimo jiné do notebooků pro zaměstnance, cloudových řešení a posílení síťových kapacit. Letos namísto toho dojde ke snaze budovat a zefektivňovat infrastrukturu jako celek, a to včetně datových center. S tím, jak byli lidé odpojeni od stávajících pracovních procesů a tradičních systémů, poklesla v řadě případů produktivita práce. V prostředí se vzdáleným přístupem zaměstnanců proto roste tlak na další automatizaci fyzických a manuálně prováděných procesů. Podle průzkumu společnosti Bredin až 62 % respondentů z řad lidí s rozhodovacími pravomocemi považuje pro zefektivnění provozu za prioritu vylepšení infrastruktury IT, především úložných systémů. Správná strategie v oblasti úložišť je klíčová i z řady další důvodů. Objem generovaných a dále zpracovávaných dat roste a tyto velké objemy jsou potřeba pro aplikace strojového učení/umělé inteligence. Zásadní je přitom předejít chaosu v datech a existenci datových sil, zajistit, aby úplná a aktuální data byla k dispozici napříč celým podnikem.

Pro zaměstnance je dále důležité, aby v prostředí cloudu a vzdáleného přístupu byly k dispozici stejné možnosti a uživatelská prostředí, jako tomu bylo v aplikacích na vlastní podnikové infrastruktuře. A nakonec cloud s placením v režimu služby XaaS obecně ovlivňuje způsob, jak podniky chtějí nakupovat prostředky IT. Respektive ani ne nakupovat, ale spíše spotřebovávat jako službu, která v rámci vnitropodnikového účetnictví bude započítána mezi provozní, nikoliv investiční výdaje. Pokud se v těchto cenových modelech platí i za infrastrukturu. Což na úrovni úložišť to znamená např. platbu podle používání souborů, bloků a objektů. Podnikům to umožní urychlit jejich digitální transformaci. Budou moci pružněji reagovat na změny poptávky, protože kapitál mají rychleji k dispozici pro další použití. Navíc pak při rozhodování nejsou zákazníci nuceni složitě odhadovat své budoucí potřeby na roky dopředu.

Rubriky: ByznysCloudHardwareInternetPodnikový softwareSecurityTechnologie

Související příspěvky

Infrastruktura jako kód: Zjednodušte své implementace v cloudu automatizací
Zprávičky

Amazon plánuje posílit AI infrastrukturu pro vládu USA za 50 miliard dolarů

25. 11. 2025
GFI Software představuje MyPersonas, digitální AI klon klíčových firemních pracovníků
Články

GFI Software představuje MyPersonas, digitální AI klon klíčových firemních pracovníků

24. 11. 2025
Zprávičky

Pojišťovny se snaží stáhnout z krytí rizik spojených s AI

24. 11. 2025
Zprávičky

AI podle ruského bankéře může poskytnout vliv srovnatelný s jadernými zbraněmi

24. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Infrastruktura jako kód: Zjednodušte své implementace v cloudu automatizací

Amazon plánuje posílit AI infrastrukturu pro vládu USA za 50 miliard dolarů

Pavel Houser
25. 11. 2025

Technologická společnost Amazon plánuje investovat až 50 miliard USD (více než jeden bilion Kč)

Pojišťovny se snaží stáhnout z krytí rizik spojených s AI

ČTK
24. 11. 2025

Některé pojišťovny se začínají stahovat z pojišťování rizik spojených s umělou inteligencí (AI). Rostou

AI podle ruského bankéře může poskytnout vliv srovnatelný s jadernými zbraněmi

ČTK
24. 11. 2025

Země, které si dokážou vybudovat vedoucí pozici v oblasti umělé inteligence (AI), získají díky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Apple se čím dál intenzivněji připravuje na odchod svého šéfa

ČTK
24. 11. 2025

Americký technologický gigant Apple se čím dál intenzivněji připravuje na odchod svého výkonného ředitele

Xiaomi zvýšila zisk i tržby, čeká další růst cen smartphonů

ČTK
22. 11. 2025

Čínská technologická společnost Xiaomi, která je třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě, vykázala

EK schválila státní pomoc 450 milionů eur na rozšíření výroby firmy onsemi v ČR

ČTK
21. 11. 2025

Evropská komise schválila český plán na poskytnutí státní pomoci v objemu 450 milionů eur

Google otevřel na Tchaj-wanu největší infrastrukturní centrum pro AI mimo USA

ČTK
21. 11. 2025

Americká internetová společnost Google z technologické skupiny Alphabet dnes v tchajwanské metropoli Tchaj-peji otevřela

Výrobci počítačů Lenovo klesl čtvrtletní zisk o pět procent, tržby byly rekordní

ČTK
21. 11. 2025

Čínské společnosti Lenovo, která je největším výrobcem počítačů na světě, ve druhém finančním čtvrtletí

Tiskové zprávy

Optici pomáhají vytvořit stavební kámen evropského kvantového internetu

MPO: Největší investice v historii Česka

Hlavní sezóna kyberzločinců začala: na co si dát v souvislosti s Black Friday a předvánočními online nákupy pozor?

HP Work Relationship Index 2025 ukazuje historické minimum naplnění v práci

Evropská komise zveřejnila zjednodušení digitální legislativy

Red Hat rozšiřuje podporu AI akcelerátorů pro rychlejší nasazování umělé inteligence

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Neocloudy – nové slovo, prudký růst?

Pavel Houser
24. 11. 2025

Opět se vše točí kolem GPU a AI. Poskytovatelé cloudových služeb nového typu („neoclouds“) mají v...

Slovník

Watermark

.ASF

EIR

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.