• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Cisco Talos: bezpečnostní přehled roku 2021

Redakce
30. 12. 2021
| Články
Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Zdroj: Pixabay

Od SolarWinds po Apache Log4j.

Experti Cisco Talos celkově hodnotí intenzitu hackerských útoků v právě končícím roce 2021 jako mimořádnou. Velmi pestré bylo rovněž spektrum zaznamenaných napadení. Ještě počátkem roku 2021 se svět potýkal s následky jednoho z vůbec největších útoků v historii (SolarWinds), později došlo k ochromení kritické infrastruktury (ropovody Colonial Pipelines), neustálému tlaku státem sponzorovaných hackerů a nakonec k napadení obří streamovací platformy Twitch.
Cisco Talos připouští, že je velmi obtížné činit jakékoli konkrétnější predikce ohledně roku 2022. Přesto je však podle jeho expertů nepochybné, že hackeři znovu půjdou po „velkých rybách“ a zároveň bude pokračovat boom ransomwarových útoků.

Leden
Útok na dodavatelský řetězec SolarWinds poprvé přišel v prosinci 2020, jeho účinky jsme ale pociťovali i počátkem roku 2021. V té době zůstávalo stále mnoho otázek nezodpovězeno.
Lovci se stali lovenými. Hackeři se po celém světě pokoušeli napadnout experty na kybernetickou bezpečnost. Mezi napadenými byli i analytici Cisco Talos, když se výzkumníci kybernetické bezpečnosti v celém odvětví stali cílem státem sponzorovaných útočníků.

Únor
Cisco Talos se podařilo navázat kontakt s ransomwarovým operátorem zvaným Lockbit. Interview poskytlo cenné poznatky o prostředí ransomware-as-a-service a unikátní popis metod, jakými si útočníci vybírají své cíle.
Na scéně se objevil bez souborový malware Massloger. Tato varianta trojského koně byla zaměřena na krádež přihlašovacích údajů z webových prohlížečů a dalších oblíbených aplikací, jako například Microsoft Outlook, Google Chrome a instant messenger.
V průběhu roku 2021 jsme pozorovali trend, kdy útočníci bez okolků pracují pro nejvyšší nabídku. Byť nebyli přímo státem podporovaní a útočili v jiných zemích, využívali ochranu (nebo spíš nečinnost) své mateřské země. Typickým příkladem je rozšiřování spektra aktivit skupiny Gamaredon, která se původně zaměřovala především na teritorium Ukrajiny.

Březen
Skupina Hafnium se zaměřila na několik zero-day zranitelností v Microsoft Exchange Serveru.
Jako mimořádně nebezpečná se ukázala zranitelnost zvaná Proxylogon, jejíž zneužití v součásti řetězce dalších slabin potenciálně umožnilo útočníkovi získat plnou kontrolu nad serverem.

Duben
Přetrvávající pandemii provází široké používání komunikačních platforem a platforem umožňujících interaktivní spolupráci, jako Slack nebo Discord. Skupina Cisco Talos varovala před stále intenzivnějšími pokusy útočníků použít pro šíření malwaru právě tyto důvěryhodné servery zaměřené na komunikaci a spolupráci.

Květen
LemonDuck, malware pro těžbu kryptoměn, se od své premiéry v roce 2020 pořádně zdokonalil. Začal cílit na zranitelné servery Exchange a do svého arzenálu přidal Cobalt Strike.
Hackeři z ransomwarové skupiny DarkSide se zaměřili na společnost Colonial Pipeline, největší síť ropovodů na východním pobřeží USA. Útok způsobil kritický nedostatek benzínu na mnoha čerpacích stanicích a velký růst cen. Kauza Colonial Pipeline se stala budíčkem pro kritickou infrastrukturu USA.

Červen
Pár týdnů po útoku na Colonial Pipeline skupina DarkSide uzavřela svůj platební portál a oznámila ukončení aktivit. Ukázalo se však, že jen změnila značku a po rebrandingu se vrátila jako BlackMatter.
Největší světový zpracovatel masa, JBS Group, byl zasažen ransomwarovým útokem a nakonec zaplatil vyděračům 11 milionů dolarů. Útok způsobil nákupní paniku a v amerických obchodech zákazníci v obavách z nedostatku ve velkém skupovali maso.

Červenec
Další problémy Microsoftu se zero-day zranitelností. Tentokrát útočníci začali zneužívat řadu vážných zranitelností Windows ve službě pro zařazování tisku zvaných jako PrintNightmare.
Ani v Den nezávislosti v USA si kyberbezpečnostní experti neoddechli. Tentokrát museli řešit útok na dodavatelský řetězec. Ransomware REvil byl distribuován prostřednictvím využití dříve neidentifikované zranitelnosti v kódu serveru Kaseya VSA, nástroje pro monitorování a správu systému. Hackeři dokázali šířit škodlivý kód jako důvěryhodnou aktualizaci distribuovanou z ohroženého serveru do klientských systémů.

Srpen
PrintNightmare znovu na scéně. Tentokrát se využití této zranitelnosti chopili hackeři z ransomwarové skupiny Vice Society.
Hackeři objevili další zlatý důl: stále častěji zneužívají proxyware platformy pro sdílení síťového provozu. Útočníci se pokouší do počítače oběti nainstalovat software pro sdílení internetového připojení, který je ovšem registrován na jejich účet. V případě úspěchu tak nic netušící oběť sdílí své internetové připojení, ale odměnu za tuto službu inkasuje hacker. Často se tak navíc děje v kombinaci s těžbou kryptoměn.

Září
Hackeři zneužili důvěryhodnosti Amnesty International. A nabízeli jejím jménem falešný antivirový software, který měl z mobilů odstranit spyware Pegasus (vyvinut především na špehování novinářů). Místo toho však domnělý antivir instaloval malware a kradl data.
Z hackerské skupiny Conti vynesl některý z nespokojených členů takzvaný playbook. Ten obsahuje například informace o metodách, jimiž gang útočí, a také podrobné pokyny pro méně zkušené hackery, jak používat Conti ransomware. Materiál poskytl bezpečnostním odborníkům mimořádně cenné informace o hackerské komunitě.

Říjen
Odhalen nový spamový útočník SQUIRRELWAFFLE šířící se prostřednictvím spamových kampaní a infikující systémy novým zavaděčem malwaru.

Listopad
Americké trestní orgány zatkly dvě osoby za jejich údajnou účast na útoku ransomwarové skupiny REvil na dodavatelský řetězec Kaseya. Nabídly také odměnu 10 milionů dolarů za jakékoli informace vedoucí k zatčení vůdce REvilu.
V USA je byl schválen zákon o infrastruktuře s předpokládanými investicemi ve výši 1 bilion dolarů. Zákon otevírá prostor i pro opatření k posílení kybernetické bezpečnosti ve výši zhruba 2 miliardy dolarů.
Emotet se vrátil na scénu. FBI a Europol se ještě na počátku roku mohli chlubit, že se podařilo rozbít síť botnetů, jejichž prostřednictvím hackeři šířili trojan Emotet. Po deseti měsících se ale Emotet znovu objevil. Nejúspěšnější a nejrozšířenější malware roku 2020 tak bude pravděpodobně škodit i dále.

Prosinec
Cisco Talos objevila sérii malwarových kampaní hackera s přezdívkou Magnat. Útoky jsou zaměřeny především na rozšíření prohlížeče Google Chrome. Nevinně vypadající instalace softwaru spouští v systému škodlivý zavaděč, který v systému umístí mimo jiné zloděje hesel.
Jeden z nejvážnějších bezpečnostních problémů přišel až na konci roku. Byla odhalena zranitelnost nástroje Apache Log4j, která v postižených systémech umožňuje vzdálené spuštění kódu bez autentizace, což může vést k získání kontroly nad serverem. Zranitelnost lze zneužít k automatizovanému šíření malwaru, exfiltraci dat a nasazování ransomwaru. Okamžitě po oznámení chyby se v ohromném měřítku objevily pokusy o zneužití této chyby.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Zprávičky

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

11. 7. 2025
Články

Útoky zaměřené na cloud jsou stále sofistikovanější kvůli automatizaci a vytrvalosti

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

10. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Psychodiagnostika

Analogové vysílání

Empatie

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.