• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po rušném dubnu vrátil k průměru

ČTK
10. 6. 2022
| Zprávičky
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Zdroj: Pixabay

Počet kybernetických incidentů se po rušném dubnu v květnu vrátil k průměru. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) jich v květnu evidoval 11, což je mírně pod průměrem posledních 12 měsíců. Po čtvrt roce ale evidoval „velmi významný kybernetický incident“. Úřad o tom dnes informoval na webu. V květnu čelily kybernetickému útoku sítě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), doteď nejsou funkční stránky dopravniinfo.cz.

„Počet kybernetických incidentů se po předchozím rušném měsíci vrátil do průměrných hodnot. Jejich závažnost nicméně byla relativně vysoká,“ uvedl úřad. Doplnil, že květnové incidenty poznamenalo špatné zabezpečení na straně dodavatelů, kterého útočníci zneužili jako vstupní bod do sítí obětí. Po třech měsících úřad v květnu evidoval i velmi významný incident. „Útočníkům se podařilo kompromitovat síť s kritickými systémy, znemožnit napadené organizaci vykonávat svou funkci a způsobit jí plošné škody,“ informoval úřad.

Více než polovina kybernetických incidentů podle úřadu vyústila v nedostupnost služeb. Až na jeden případ stály za nedostupnostmi technické chyby. Výjimkou byl kybernetický incident způsobený ransomwarem, při kterém útočníci zašifrovali data oběti. Druhou nejčastější kategorií byly incidenty, při nichž se útočník neoprávněně dostal k informacím. Do této kategorie se propsal také ransomwarový útok, při kterém útočníci před zašifrováním data napadené organizace takzvaně exfiltrovali.

Dva incidenty NÚKIB zařadil do kategorie podvodů. Oba se týkaly takzvaného phishingu. První byla rozsáhlá phishingová kampaň zacílená na klienty jedné z komerčních bank. Snahou útočníků bylo získat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a následně z něj převést peníze. Druhý phishing odborníci odhalili ve chvíli, kdy z domény napadené vzdělávací instituce odcházely phishingové e-maily na další adresy.

Koncem května se pak podle NÚKIB objevila nová kritická zranitelnost známá jako „Follina“, která se dotýká kancelářského balíku Microsoft Office. Útočníci skrze ni mohou spustit škodlivý kód i bez toho, aniž by oběť povolila makra. To činí phishingové útoky podle úřadu mnohem jednodušší a zranitelnosti začaly ihned zneužívat hackerské skupiny. NÚKIB proto na webu na zranitelnost upozornil a poskytl několik doporučení, jak jí čelit do doby, než bude dostupná opravná aktualizace.

V polovině května čelilo kybernetickému útoku Ředitelství silnic a dálnic ČR, podle IT expertů to byla sofistikovaná a připravovaná akce, která měla za cíl zlikvidovat některá vybraná data či systémy. Obnova napadených systémů může být podle nich komplikovaná i velmi zdlouhavá. Od té doby jsou nefunkční stránky dopravniinfo.cz, které informují o aktuální situaci v provozu. NÚKIB oznámil, že počítačové systémy ŘSD napadl ransomware, čímž označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné.

Rubriky: České ITSecurity

Související příspěvky

Zprávičky

Vláda vybrala 55 strategických projektů v rámci digitalizace agend (aktualizováno)

25. 5. 2026
Zprávičky

Google, Meta a TikTok čelí v EU stížnosti kvůli podvodným inzerátům

25. 5. 2026
Hosting v koronaviru – jak ulovit zákazníka
Články

Servery a další komponenty zdražily za rok podle IT firem až desetinásobně

25. 5. 2026
Zprávičky

ECB svolává banky k jednání o rizicích odhalených umělou inteligencí

24. 5. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Vláda vybrala 55 strategických projektů v rámci digitalizace agend (aktualizováno)

ČTK
25. 5. 2026

Vláda vybrala 55 strategických projektů v digitalizaci, ke každému určila odpovědného manažera. Vychází přitom

InPost spouští nabídku na převzetí za 7,8 mld. eur, odkup potrvá do července

ČTK
25. 5. 2026

Nabídka na převzetí polské společnosti InPost za 7,8 miliardy eur (189,4 miliardy Kč) potrvá

Google, Meta a TikTok čelí v EU stížnosti kvůli podvodným inzerátům

ČTK
25. 5. 2026

Internetové společnosti Google, Meta Platforms a TikTok čelí v Evropské unii stížnosti ze strany

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Papež v encyklice o AI varoval před dezinformacemi a dopady umělé inteligence

ČTK
25. 5. 2026

Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje

ECB svolává banky k jednání o rizicích odhalených umělou inteligencí

ČTK
24. 5. 2026

Evropská centrální banka (ECB) vyzve finanční instituce, aby urychlily práce na zabezpečení svých počítačových

Soud se bude znovu zabývat pokutou 125 milionů korun pro MPSV

ČTK
23. 5. 2026

Pražský městský soud se bude muset znovu zabývat žalobou, kterou se ministerstvo práce a

Čtvrtletní zisk výrobce počítačů Lenovo se více než zdvojnásobil, tržby rekordní

ČTK
22. 5. 2026

Očištěný čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo se ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí více než

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

ČTK
21. 5. 2026

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s

Tiskové zprávy

eDoklady mají milion uživatelů

Synology uvádí PAS7700, active-active NVMe platformu pro kritická podniková prostředí

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu datovou SIM kartu vzrostla na 15,1 GB

HP představuje nové velkoformátové tiskárny pro malé a střední firmy

ViewSonic podpořil Halu roku 2026

Q1 výsledky společnosti T-Mobile

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Focus group(s)

Autentizace

Factoring

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.