• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Monet+ již 17 let pomáhá digitalizovat osobní doklady

Promo
3. 5. 2023
| Články
Monet+ již 17 let pomáhá digitalizovat osobní doklady

Co mají společného elektronický občanský průkaz, biometrický pas, povolení k pobytu a karta digitálního tachografu? Všechny tyto doklady využívají pokročilé digitální technologie. Na jejich vývoji se podílí zlínská IT firma Monet+, která tak o sobě může bez nadsázky říct, že jejím zákazníkem je prakticky každý občan i cizinec žijící v ČR. Většina o tom ale vůbec neví.

Čipová karta je základ

Na začátku byly běžné čipové karty. Právě na těch totiž Monet+ v 90. letech vyrostl. Jejich použití se ale stále rozšiřovalo a postupně se osvědčily nejen v bankovnictví, ale i jako nástroj pro ověření identity. Od toho byl už jen krok k projektům v eGovernmentu, kde se v té době začala řešit elektronizace osobních dokladů. Technologie, které zlínští vývojáři rozvíjeli pro soukromý sektor, se tak nakonec uplatnily i ve státní správě.

Silný karetní hráč

„Troufám si říct, že ve vývoji karetních řešení jsme špičkou ve svém oboru,” říká Lukáš Pugner, koordinátor projektů pro eGovernment. „Vyvíjíme vlastní software pro čipové karty i obslužné aplikace, a dokonce již vyrábíme svůj vlastní hardware pro vysoce bezpečná identifikační řešení,” dodává s tím, že tato řešení musí navíc splnit řadu bezpečnostních požadavků, zejména nařízení eIDAS, GDPR, Zákon o kybernetické bezpečnosti nebo Zákon o ochraně utajovaných informací. Nejde tedy o nic jednoduchého. „Naše projekty jsou komplexní a dlouhodobé, v tomto oboru to jinak ani nejde. Navrhujeme a dodáváme totiž řešení pro personalizaci a následné používání elektronických dokladů, včetně systémů pro elektronický podpis,” vysvětluje Lukáš Pugner.

Technologie první třídy

Čím si firma Monet+ získala důvěru státní správy? Kromě důležitého know-how za jejím úspěchem stojí i spolehlivé technologie. „Pro naše řešení využíváme bezpečnostní architekturu s PKI systémy a algoritmy využívající moderní kryptografii. Implementujeme certifikační autority a systémy pro správu kryptografických klíčů a bezpečnostních certifikátů,” vyjmenovává Lukáš Pugner technologie, se kterými specialisté z Monet+ pracují. Firma navíc vyvíjí i samotný software pro vysoce bezpečnou personalizaci elektronických dokladů, které odpovídají evropským nařízením i normám ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která stanovuje standardy např. pro cestovní doklady).

Většinu těchto technologií pak Monet+ poskytuje Státní tiskárně cenin, s. p. (STC), která zajišťuje výrobu elektronických dokladů pro Českou republiku (Ministerstvo vnitra a Ministerstvo dopravy).

Elektronické cestovní pasy i občanské průkazy

Monet+ dodává své softwarové řešení STC a tímto způsobem se významně podílí na výrobě dokladů, které má u sebe prakticky každý občan ČR. Pokud vlastníte například elektronický cestovní pas, jste zákazníkem Monet+ i vy.

A obdobně je to s elektronickými občanskými průkazy. Využíváte k přihlášení do eGovermentu identifikaci elektronické identity na Portálu občana? Pak vězte, že i potřebné autentizační moduly jsou z dílny Monet+. Ty umožňují i uložení elektronického certifikátu pro kvalifikovaný elektronický podpis do kontaktního čipu eOP.

Za hranicemi běžných dokladů

Standardy umožňují i další využití elektronických dokladů, než na jaké jsme zvyklí u nás v Česku. Některé státy v elektronických čipech ukládají i další údaje z dokladu (jako je adresa a podobně) a pak tyto údaje používají pro automatizaci práce s doklady – tedy všude tam, kde se předkládají. Na druhou stranu některé standardy se zatím globálně nerozšířily, což platí např. pro ukládání elektronických víz přímo do čipu cestovního dokladu.

Monet+ se svým řešením personalizačního SW nepodílí jen na výrobě občanek a pasů. Důležitým projektem je také digitální tachograf, v rámci něhož jsou vyráběny karty digitálního tachografu pro profesionální řidiče nákladních vozů. V tomto projektu zlínští vývojáři řeší kromě SW pro personalizaci karet i provoz a rozvoj Informačního systému digitálního tachografu (ISDT), který slouží pro evidenci a vydávání těchto dokladů.

Budoucnost? Odolná kryptografie a mobilní verze

Pokud se bavíme o budoucnosti elektronických dokladů, Lukáš Pugner zmiňuje především dva hlavní směry. „Na prvním místě je bezpečnost a zde vidím hlavní trend v zavádění nových kryptografických algoritmů pro zabezpečení dat uvnitř dokladů. Tyto trendy vnímáme a připravujeme se na jejich implementaci.

Velmi často je zmiňována postkvantová kryptografie, proto sledujeme výběr kandidátských postkvantových algoritmů u NIST (Národní institut standardů a technologie).

Druhým velkým trendem je podle Lukáše Pugnera přenos fyzických osobních dokladů do mobilního telefonu. „Je to logické – smartphone má dnes téměř každý, a pokud se jeho prostřednictvím dostanete do svého bankovního účtu či zdravotní dokumentace, proč byste v něm neměli uložené i osobní doklady,“ vysvětluje Pugner. Na druhou stranu podotýká, že míra zabezpečení citlivých dat v různých telefonech je odlišná, s čímž se implementace budou muset do budoucna poprat – a ani tak zřejmě nebude možné umístit mobilní doklady do všech platforem. O mobilních dokladech se proto zatím uvažuje jen jako o doplňku k fyzickým dokladům, které budou existovat i nadále.

Vždycky o krok napřed

Monet+ má i k těmto technologiím blízko, proto dodává řešení pro autentizaci do elektronického bankovnictví pro přední české banky. „Vyvinuli jsme prototyp, který je založený na ISO standardu pro mobilní řidičské průkazy. A existují i další rozvíjející se směry, například DTC (Digital Travel Credentials) – jakási náhrada cestovního pasu, v této chvíli ale generovaná z fyzického pasu. A také eWallet, který je připravován v rámci EU v návaznosti na úpravu legislativy označované jako EIDAS 2,” vyjmenovává příklady Lukáš Pugner s tím, že právě nová řešení a progresivní přístup je to, co dělá z Monet+ jedničku na trhu. Koneckonců – málokterá firma má tak širokou zákaznickou základnu.

S Monet+ se můžete potkat osobně 15. – 16. 5. 2023 na konferenci ISSS v Hradci Králové, kde se můžete seznámit s jejich řešením pro bezpečnou digitalizaci úřadů.

Související příspěvky

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

7. 5. 2025
Tiskové zprávy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

7. 5. 2025

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

DevOps lze realizovat i v režimu on-premise

OpenAI plánuje rekordní akvizici nástroje Windsurf za 3 miliardy dolarů

ČTK
6. 5. 2025

Americká společnost OpenAI plánuje koupit nástroj s umělou inteligencí (AI) pro psaní kódu Windsurf

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

IS-136

Acrobat Reader

IrfanView

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu
  • Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
  • Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.