• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

A(I)-Z v automobilovém průmyslu: jakou roli bude hrát umělá inteligence?

itbiz
26. 5. 2025
| Články

Umělá inteligence (AI) může automobilový průmysl – který se potýká s přísnějšími předpisy, rozpočtovými škrty, nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, nedostatkem pracovních sil a stále rostoucí konkurencí – zásadně změnit. Představuje však také důležité problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Trendy v automobilovém průmyslu
V automobilovém průmyslu se objevují různé trendy, protože je ovlivňován požadavky na inovace. Prvním hybatelem jsou regulační orgány. Předpisy, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, jsou stále podrobnější a požadavky jsou přísnější. V oblasti kybernetické bezpečnosti jsme zaznamenali nárůst počtu nařízení. Podívejte se na zákon o kybernetické odolnosti, na DORA ve finančním sektoru nebo na NIS2 v oblasti kritické infrastruktury.
Druhým je umělá inteligence (AI). Zrychluje procesy, rozvíjí přizpůsobivost odvětví a obecně urychluje každý proces učení jak ze strany podniku, tak ze strany jednotlivce.
Dalším důležitým prvkem je způsob komunikace. Technologie nám poskytují pokročilé služby, ale pokud jde o komunikaci, lze vidět trend v potřebě šifrovat komunikaci a utvářet toto prostředí konstruktivním způsobem. Umělá inteligence vyžaduje zcela jiné paradigma, protože komunikace je rychlejší. Potřebujeme rychlejší reakční dobu. Možnost spravovat velké množství dat. Mění se způsob, jakým řídíme šířku pásma.

AI ovlivňuje kybernetickou bezpečnost
Umělá inteligence výrazně ovlivňuje kybernetickou bezpečnost, zejména pokud jde o preventivní opatření a reakce. Máme obrovskou podporu při analýze toho, co přichází z prostředí hrozeb a co se děje v interním prostředí. Umělá inteligence tyto informace koreluje a připravuje firmu na potenciální útoky, což znamená, že organizace je posouvána z reaktivního do plně preventivního režimu. To je velká změna v boji proti kyberkriminalitě, ransomwaru a phishingovým útokům. Budeme tak plně preventivně analyzovat chování útočníka a potenciální vektory útoku ve vysoké rychlosti.

Terčem útoku jsou organizace působící v automobilovém průmyslu
Firma z oblasti automobilového průmyslu může být cílem útoku z více důvodů. Třemi klíčovými důvody jsou však finance, složitost dodavatelského řetězce a cenná data.
Pokud se podíváme na finanční prvky, motivem je získání finančních výhod takovým zacílením, které zablokuje dodavatelský řetězec a koncové uživatele. Je to proto, že každý prvek včetně automobilu je připojen ke cloudu a k dalším systémům, které poskytují služby. A tak dopad na značku a image společnosti může být obrovský. V důsledku toho na tom kybernetičtí zločinci vydělají, protože mohou získat určitý druh výkupného.
Dalším prvkem je složitost dodavatelského řetězce. V automobilovém průmyslu jsme svědky technologické exploze. Vidíme pokročilé asistenční systémy pro řidiče (ADAS), služby autonomního řízení a tyto změny nás těší. Ale to také zahrnuje ekosystém třetích stran, který je zcela nevídaný. A v případě kybernetického útoku, který prochází organizací a může se rozšířit přes tento ekosystém, jsou výhody z hlediska zisků pro kybernetické zločince obrovské, protože nemají dopad pouze na infrastrukturu společnosti, ale také na celý ekosystém. Mohou tedy rozšířit dopad jejich aktivity také tím, že ovlivní další organizace a firmy.
Třetí částí jsou data. Máme dva důležité prvky: nárůst „digitálních dvojčat“ a digitalizaci technologické výroby. Tyto prvky generují velké množství dat, která jsou pro kybernetické zločince skutečným pokladem. Mohou je využít k cílení na jiné organizace, k provádění lepších útoků, nebo je jednoduše prodat.

AI ovlivňuje i dodavatelský řetězec
Dodavatelský řetězec je silně ovlivněn, protože umělá inteligence přispívá ke snížení tzv. transakčních nákladů. Prvním důsledkem, kde lze vidět úspěšné využití AI, je prediktivní údržba. AI je schopna predikovat, která údržba bude potřeba, který prvek bude ovlivněn a následně urychlit distribuci dílů. A to má další důsledky v oblasti zásob. Jedním z nejvyšších nákladů výroby je udržování skladu a zásob, takže mít tato data pocházející z preventivní údržby a mít možnost optimalizovat na ostré úrovni zásoby samozřejmě snižuje náklady společnosti. Řízení zásob je dalším prvkem, který je zjednodušován díky AI.
Třetí důsledek je důležitý v případě přijetí AI a pochopení chování uživatelů. Je možné totiž zjistit, zda je řidič unavený, jestli by měl zastavit nebo dohlédnout na další prvky v prostředí vozu. Některé z těchto služeb jsou již v autě a starají se o pohyby samotného řidiče, ale s umělou inteligencí je možné se starat o podmínky prostředí a chování řidiče, což přináší zcela jinou úroveň bezpečnosti. Tento koncept platí i pro řidiče nákladních automobilů. Řidič kamionu je ve srovnání s běžnými vozidly vystaven mnoha rizikům, zejména loupežným přepadením. AI v tomto kontextu pomůže zajistit i fyzickou bezpečnost a samozřejmě i sníží náklady, a přitom zachová spokojenost zákazníků.

Zlepšení bezpečnosti v automobilových dodavatelských řetězcích
Složitost prostředí je vysoká, takže lze podniknout mnoho kroků. Je nutné se nejprve zaměřit na reálný čas – mít kontrolu nad informacemi, které jsou přenášeny v reálném čase v rámci celého dodavatelského řetězce, je jedním z klíčových prvků, které je třeba vyvinout. Dále představit správnou inovační technologii pro zavedení této schopnosti. A to také souvisí s mapováním dodavatelského řetězce, tedy schopností rozčlenit různé datové toky a informace napříč tímto řetězcem, aby bylo možné reagovat na případný kybernetický incident a následně mít správnou kybernetickou reakci, což zkrátí dobu odezvy.
Dostupnost je klíčovým prvkem strategie dodavatelského řetězce, ale to přináší také nový koncept odolnosti. Další důležitý prvek souvisí se spoluprací – té napomáhá mít k dispozici podrobné údaje o různých prvcích dodavatelského řetězce. Prostředí hrozeb je složité a kybernetičtí zločinci spojují své síly, aby mohli provádět účinnější útoky. Ale to uživatelé dělají také. Aby však mohli spolupracovat, potřebují správná data ve správném množství a dostatečně podrobná a specifická pro daný kontext. To je také další důležitý prvek, který je třeba v příštích letech rozvíjet. Posledním prvkem je kybernetická odolnost, tedy možnost mít technologii a schopnost zachovat udržitelnost strategie kybernetické reakce po dlouhou dobu. To je pro automobilový a výrobní průmysl novým tématem, které vyžaduje investice a zdroje, aby bylo efektivní.
Umělá inteligence proměňuje naši schopnost reagovat na hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nastavujeme více preventivních opatření, takže víme, co se stane. Přestože ji využíváme v náš prospěch, i kyberzločinci ji využívají k přesnějším útokům ve velkém měřítku. AI ale dává organizacím, jednotlivcům i technologickým společnostem schopnost rychle se přizpůsobit. Charles Darwin se kdysi dávno zabýval tímto tématem, když řekl, že nepřežije živočich, který je nejsilnější nebo nejinteligentnější, ale ten, který je schopen se nejrychleji přizpůsobit prostředí. A právě to nám umělá inteligence dává.

Autor: Daniele Mancini, ředitel informační bezpečnosti (Field CISO) ve společnosti Fortinet

Rubriky: SecurityTechnologie

Související příspěvky

Články

Automatizace s využitím AI překlenuje propast mezi inovacemi a regulací

29. 5. 2025
Agent.QMG: V Česku se nově objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla
Zprávičky

Vláda: Čína je zodpovědná za kybernetickou kampaň vůči komunikační síti MZV

28. 5. 2025
S řešením agrese na školách pomohou kamery s umělou inteligencí
Články

S řešením agrese na školách pomohou kamery s umělou inteligencí

28. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Kritické zranitelnosti zůstávají ve firmách neopravené měsíce

27. 5. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Zisk výrobce čipů Nvidia v prvním čtvrtletí stoupl o 26 %

ČTK
29. 5. 2025

Zisk amerického výrobce čipů Nvidia v prvním čtvrtletí stoupl o 26 procent na 18,8

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

Bílý dům zakázal americkým firmám vyvážet software pro navrhování čipů do Číny

ČTK
29. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídila firmám vyvíjejícím software pro navrhování polovodičů (takzvané nástroje

Agent.QMG: V Česku se nově objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

Vláda: Čína je zodpovědná za kybernetickou kampaň vůči komunikační síti MZV

ČTK
28. 5. 2025

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Salesforce koupí za 8 miliard dolarů softwarovou firmu Informatica

ČTK
28. 5. 2025

Americká technologická firma Salesforce specializující se na cloudový podnikový software koupí za zhruba osm

Apple představil levný iPhone SE pro sítě 5G

Export telefonů iPhone z Indie do USA v dubnu prudce vzrostl

ČTK
28. 5. 2025

Dodávky telefonů iPhone americké firmy Apple z Indie do Spojených států se v dubnu

Tchaj-wanský výrobce čipů TSMC letos otevře pobočku v Mnichově (aktualizováno)

ČTK
27. 5. 2025

Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) plánuje kromě továrny, která vzniká v

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů v ČR se v dubnu znovu lehce zvýšil

ČTK
27. 5. 2025

Počet kybernetických incidentů v Česku se v dubnu meziměsíčně podle Národního úřadu pro kybernetickou

Čína obvinila Tchaj-wan z kybernetického útoku na technologickou firmu (aktualizováno)

ČTK
27. 5. 2025

Čínské bezpečnostní úřady v Kantonu (Kuang-čou) spojují tchajwanskou vládní Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) s

Tiskové zprávy

Vláda schválila návrh na zajištění implementace AI Aktu, novým gestorem je MPO

Po zásahu ÚOHS upravil CETIN svá pravidla pro výběr partnerů pro rozšiřování sítí

Women in Tech Index: Co odrazuje mladé ženy od kariéry v IT a technologických oborech?

EMO Hannover 2025 – Přední světový veletrh výrobních technologií nabízí inovace, dialog a networking pro české výrobní odborníky

Bezpečné nasazení agentní AI? Rozhodují kvalitní data a efektivní správa

N-able MSP Horizons Report: 20% růst MSP trhu a vyšší podíl služeb kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 30
Celý den

Salesforce CzechDreamin 2025

Čvn 3
Celý den

CybernITy 2025

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Akvizice

Ambush marketing (parazitování)

TDMA

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Jupiter byl prý dříve dvakrát větší
  • Infračervené kontaktní čočky umožňují vidět ve tmě i se zavřenýma očima
  • Vědci objevují neznámé molekuly s pomocí AI

RSS AbcLinuxu RSS

  • Sigil a PageEdit 2.5.0
  • Prohlášení vlády České republiky ke kybernetickému útoku z Čínské lidové republiky
  • Google Chrome 137

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.