Návštěvou národního superpočítačového centra IT4Innovations při VŠB – Technické univerzitě Ostrava dnes prezident Petr Pavel zahájil dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Prohlédnout si tak mohl i první kvantový počítač v Česku pojmenovaný VLQ, který už funguje v testovacím režimu. ČTK to řekl ředitel IT4Innovations Vít Vondrák.
„Je to první kvantový počítač v České republice, který tady instalujeme a budeme provozovat a je to i jeden z prvních šesti evropských kvantových počítačů, které by měly sloužit celé evropské výzkumné i průmyslové veřejnosti,“ uvedl Vondrák.
Minulý týden už se na kvantovém počítači spustily první algoritmy a programy. „To znamená, že kvantový počítač je vlastně už plně v provozu. Nicméně stále čekáme na finální kvantový čip, který se tam má nainstalovat, tedy ten, který by prošel všemi akceptačními testy. Ten, který tady máme na testování, by ještě testy projít nemusel. Je to tedy už jen věcí výměny toho čipu a dodavatel na to má čas do konce září,“ řekl Vondrák.
Pracoviště čeká i propojení kvantového počítače s tamním superpočítačem Karolina. Podle Vondráka je kvantový počítač jednou z technologií budoucnosti, která Českou republiku posouvá mezi světovou špičku. „Opravdu stálo za to něco takového prezidentovi ukázat,“ podotkl Vondrák. Podle něj s prezidentem o kvantovém počítači debatoval už na jarním summitu v Paříži.
„Kvantové technologie a kvantové počítání je teprve v začátcích. Nemůžeme očekávat rozsáhle řešené úlohy, nicméně právě to propojení (se superpočítačem Karolina) umožní poměrně dobře kombinovat klasické počítače s kvantovými. Ty kvantové se hodí na velmi složité úlohy, které se například vyskytují v úlohách pro materiálový výzkum nebo při vývoji léčiv, ale i na složité a pokročilé optimalizace distribuce zboží v logistice,“ podotkl Vondrák.
Konkrétním příkladem podle něj může být například úloha zaměřená na obchodního cestujícího, který má navštívit různá místa v co nejkratším čase. „Čím více přibývá míst, tím je to kombinatoricky složité, protože musíte zkoušet všechny možnosti. Kvantový počítač má tu obrovskou výhodu, že všechny ty možnosti může vyzkoušet najednou a dá vám tu nejlepší trasu,“ podotkl Vondrák.
Kromě urychlení některých úloh ale kvantový počítač dokáže řešit i úlohy, které jsou natolik složité, že je nelze vyřešit prostřednictvím klasických počítačů. „Kvantový počítač v tom může znamenat obrovský průlom. I když bude pokračovat vývoj klasických počítačů tempem, jakým pokračuje, tak i na složité úlohy to někdy stačit nemusí,“ řekl Vondrák. Kvantové počítače je možné využít i pro dešifrování, ale naopak i návrhy nových šifer, které budou bezpečné a neprolomitelné.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA), kvantového počítání (OC) a umělé inteligence (AI) a jejich využití v dalších vědeckých, průmyslových i společenských oborech. Od roku 2013 provozuje nejvýkonnější superpočítačové systémy v Česku. Poskytuje je jak českým, tak zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry.