Aplikaci eDoklady, která je digitální alternativou k fyzickému občanskému průkazu, si k 25. 5. 2026 do svých mobilních telefonů stáhlo již 1 000 088 uživatelů. Mobilní aplikaci, kterou spustila Digitální a informační agentura (DIA) v lednu 2024, si po dvou letech své existence v průměru stahuje 5 000 nových uživatelů týdně. V České republice je registrovaných 48 568 ověřovatelů této aplikace, z nichž 7 751 jsou orgány veřejné moci.
Aplikace eDoklady od ledna 2024 umožňuje občanům rychlé, bezpečné a jednoduché osobní prokázání totožnosti nebo jiné skutečnosti digitální verzí svého občanského průkazu z mobilního telefonu, aniž by museli předkládat originální plastový doklad. Aby aplikaci eDoklady bylo možné používat, je třeba mít chytrý telefon, platný fyzický doklad a prostředek k prokázání elektronické identity, jako je například mobilní klíč eGovernmentu nebo bankovní identita.
Přes 48 tisíc ověřovatelů
Nárůst počtu ověřovatelů eDokladů probíhal ve třech fázích. Od spuštění v lednu 2024 přijímala eDoklady všechna ministerstva a ústřední správní úřady, od začátku července 2024 následovaly kraje a obce s rozšířenou působností, finanční úřady, úřady práce, soudy nebo Policie České republiky. Postupně přibývali další ověřovatelé z řad právnických osob nebo OSVČ a od 1. ledna 2025 eDoklady přijímají všechny obce a jejich příspěvkové organizace, volební komise, školy, banky, Česká pošta, zdravotní pojišťovny, notáři či zastupitelské úřady.
eDoklady u voleb
V roce 2025 bylo poprvé možné se eDokladem prokázat i ve volebních místnostech, a to v doplňujících volbách do Senátu, nových volbách do zastupitelstev několika obcí a na podzim do Poslanecké sněmovny. První možnost celostátně využít eDoklady při volbách do Poslanecké sněmovny přinesla rekordní zájem veřejnosti, ale i vážné technické problémy. V průběhu volebního víkendu se ukázalo, že digitální ověřování totožnosti je pro občany atraktivní a volební komise byly pro ověřování eDokladů dobře připraveny. Současně se ale u části uživatelů objevily komplikace při aktualizacích digitálního dokladu v mobilní aplikaci, které masivně probíhaly v době voleb. Na základě této zkušenosti DIA provádí nápravná opatření, aby k těmto komplikacím u nadcházejících voleb nedocházelo.
„Letošní komunální volby budou další zátěžovou zkouškou pro naše eDoklady. Proto jsme aplikaci aktualizovali a dále posílili i kapacitu Národní identitní autority (NIA), přes kterou se požadavky odbavují,“ uvedl Bohdan Urban, ředitel Digitální a informační agentury, a dodal: „Plný zátěžový test na produkčním prostředí však z legislativních důvodů provést nemůžeme. Proto provádíme kapacitní testy jednotlivých částí celého systému, abychom riziko přetížení maximálně snížili.“
Celounijní verze již příští rok
DIA zároveň pracuje na přípravě spuštění evropské peněženky digitální identity (EUDIW), která aplikaci eDoklady v budoucnu nahradí a umožní prokazování totožnosti (a jiných údajů) osobně i online. Zatímco aplikace eDoklady obsahuje jen občanský průkaz a lze ji s výjimkou zastupitelských úřadů použít pouze v České republice, EUDIW přidá evropskou interoperabilitu a další typy dokladů a údajů do zcela nové klientské aplikace, za kterou DIA buduje nový státní ekosystém. Výběrové řízení na dodavatele klientské části právě probíhá. EUDIW byl měl být v České republice spuštěn již v příštím roce.













