• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Bezpečnostní flash disky: spása firem nebo zastaralá zbytečnost navíc?

Petr Švec
25. 3. 2011
| Články

Bezpečnost je ve firmách obzvlášť v posledních letech stále častěji skloňovaným slovem. Není se ostatně čemu divit – s tím, jak se rychle rozšiřují možnosti internetu a přes něj poskytovaných služeb, mění se i orientace bezpečnostních hrozeb. Zatímco ty se dřív omezovaly na výstřelky v podobě rotace displeje nebo v nejhorším případě smazání disku, dnes jsou v kurzu strategie zaměřené na krádeže dat. A v centru jejich zájmu kromě neopatrných uživatelů stojí především firmy. V dnešním článku zaměřeném na zabezpečené flash disky se podíváme na několik možností, jak ochránit svá data kdykoliv a kdekoliv. Představíme si také zajímavé řešení umožňující bezpečnou práci prakticky z jakéhokoliv počítače.

Abra
CheckPoint Abra

Ať se nám to líbí nebo ne, k dnešní době neodmyslitelně patří práce z domova nebo přinejmenším z cest. Bezpečný přístup k firemní síti či na serverech uloženým datům je pro cestující či home-officující zaměstnance naprostou nutností a pro mnohá IT oddělení naopak noční můrou. Samostatnou kapitolou jsou pak přenosná média, která dnes pojmou velké množství potencionálně velmi citlivých vnitrofiremních informací a přitom je tak jednoduché je ztratit nebo zcizit.

V rámci dnešního článku věnovanému především velmi specifickým bezpečnostním flash diskům se nejprve podíváme na zajímavý produkt CheckPoint Abra, které nabízí řešení na problém zabezpečení přístupu k firemní sítí. Následně se podíváme na bezpečnostní paměťovou kartu Ironkey, která naopak nabízí recept na klidné spaní všem těm, kteří se obávají ztráty či zcizení přenosných médií s firemními daty.

CheckPoint Abra: mobilní kancelář se vším všudy

Řešení CheckPoint Abra je výsledkem spolupráce izraelského specialisty na bezpečnost, společnosti CheckPoint, a amerického výrobce paměťových čipů SanDisk. Zařízení je vybaveno 256bitovým AES šifrováním a splňuje náročnou bezpečnostní certifikaci FIPS 140-2.

Po prvním vybalení CheckPoint Abra není na první pohled poznat, že před sebou máte jeden z nejlépe zabezpečených paměťových disků na světě. CheckPoint Abra se svým nevýrazným šedým plastovým obalem rozhodně neurazí, zároveň se ale ani nevzbuzuje pocity, jako robustní IronKey. O tom ale až později. Na druhou stranu je dost dobře možné, že nevýrazný a z řady nevybočující design zařízení byl záměrem.

CheckPoint Abra lze použít jak jako klasický paměťový disk, tedy pro běžný transport dat, tak jako prakticky plnohodnotnou a především maximálně zabezpečenou pracovní stanici. Jinými slovy CheckPoint Abra přichází s virtuálním pracovním prostředím, virtualizovaným a spouštěným přímo z flash disku. Jeho instalace je poměrně jednoduchá, svižná a nenáročná, systém sám dokonce nabídne, které z již nainstalovaných aplikací lze použít i v rámci virtuálního pracovního prostředí.

Co se práce ve virtuálním prostředí týká, rozdíl s od běžného operačního systému je poznat až ve chvíli, kdy pracujete soubory řádově většími než několik jednotek MB. Otevírání dokumentů ve formátu Excel či Word problém nebyl, rozsáhlejší prezentace v PowerPointu se pak otevíraly nezvykle dlouho. Příliš velkou překážku v práci to ale nepředstavovalo.

Abra
Instalace CheckPoint Abra je rychlá a jednoduchá

Využití virtualizace s sebou ovšem často přináší nemalé hardwarové nároky na hostitelský počítač. CheckPoint si v základu pro vlastní chod „sebere“ okolo 120 MB operační paměti, k čemuž je ale nutné připočítat požadavky ostatních, ve virtuálním prostředí spuštěných aplikací. Zátěž systému ale byla minimální a na moderních počítačích by neměla představovat problém.

Na závěr nutno podotknout, že naše zkušenosti s CheckPoint Abra byly ze začátku spíše smíšené. První připojení a nastavení flash disku proběhlo naprosto bez problémů, při dalším připojení k pracovnímu prostředí CheckPoint Abra ale nastaly problémy. Prostředí reagovalo značně zpomaleně, zamrzalo, občas se záhadně „rozkostičkovalo“ a práce s ním tak byla prakticky nemožná. Po připojení k jinému, nutno podotknout, že ze softwarového hlediska prakticky identickému, počítači vše fungovalo bez problémů. Evidentně se tak jednalo o problém na naší straně, který se nám ovšem, bohužel, nepodařilo zjistit.

Sečteno a podtrženo, virtuální prostředí je jednoznačně největším plus CheckPoint Abra. Právě ono představuje pomyslnou přidanou hodnotu, která CheckPoint Abra na první pohled odliší od všech ostatních podobných zařízení.

Pevnost jménem IronKey

Druhým testovaným modelem je velmi zajímavý IronKey S200, který byl uveden do prodeje teprve v polovině roku 2009. IronKey mnozí bezpečnostní analytici označují jako nejbezpečnější flash disk na světě a nutno podotknout, že pravděpodobně nejsou příliš daleko od pravdy. Jako jeden z mála paměťových disků se IronKey může pochlubit vysokou bezpečnostní certifikací FIPS 140-2 třetí úrovně, což jej minimálně v USA kvalifikuje pro použití v oblasti armády a státní správy.

IronKey
IronKey S200

To, že je IronKey něčím jiným než většina ostatních, byť taktéž bezpečnostních paměťových disků, poznáme už na první pohled. Samotné tělo zařízení je vyrobeno z odolné slitiny, které samo od sebe evokuje odolnost a nedobytelnost, a které zároveň flash disku propůjčuje charakteristickou vyšší hmotnost. Na první pohled sice možná nevýhoda nebo nezvyk, na druhou stranu tak ale IronKey spolehlivě nikde nezapomenete.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak odolnost IronKey S200 nejen proti nárazům, ale především proti vodě. Jinými slovy při náhodném vyprání flash disku se o svá data nemusíte bát.

Co se použitých technologií týká, má se IronKey S200 čím pochlubit. Zařízení je postavené na 256 bitovém AES šifrování a je vybaveno autodestrukčními obvody. To neznamená nic jiného než, že po několikanásobném zadaní špatného hesla nebo pokusu o násilné proniknutí do obalu IronKey budou paměti a především šifrovací modul nenávratné fyzicky zničeny.

Z hlediska praktických funkcí působí IronKey S200 jako chudší příbuzný dříve zmíněné Abry. Pryč je vlastní pracovní prostředí a množství doprovodných funkcí a dostupné funkce se tak „omezují“ na zabezpečené úložiště, ze zařízení spouštěný zabezpečený internetový prohlížeč Firefox a samozřejmě na nástroj Identity Manager. Ten, jak už název napovídá, umožňuje centralizovat do jednoho místa přihlašovací údaje k internetovým portálům, které pravidelně navštěvujete. Jeho jedinou nevýhodou je tak nutnost mít IronKey neustále připojen a připraven k použití – Identity Manager se totiž při uzamčení disku, nutno podotknout že poměrně logicky, automaticky deaktivuje.

IronKey S200 je k dispozici v několika verzích, odlišných v zásadě podle dostupné kapacity. Testovaný model S200 je k dispozici ve velikosti 1, 2, 4, 8 a 16 GB, existuje ovšem i 32 GB varianta označovaná jako D200. Ta se od modelu S 200 odlišuje ještě v několika dílčích vlastnostech, což ovšem reflektuje vyšší cena. Z hlediska dostupných funkcí se pak paměťové disky IronKey dělí na modely označenené jako BASIC, PERSONAL a ENTERPRISE. Varianty BASIC a PERSONAL se liší jen minimálně a jsou určeny pro běžné uživatele.

IronKey
Svérázná reklama na „nezlomitelný“ IronKey

Zajímavá je pak verze ENTERPRISE, která, jak název napovídá, je určena pro korporátní použití. Její největší výhoda spočívá ve tzv. funkci „silver buller,“ která umožňuje ztracený nebo zcizený flash disk vzdáleně zlikvidovat.

IronKey S200 lze od dubna 2010 zakoupit i na českém trhu a to prostřednictvím oficiálního distributora této značky, společnosti DATASYS. Cena kapacitně nejmenšího 1 GB modelu je 2 250, za 16 GB variantu si pak zájemci musí připravit necelých 8 000 Kč.

Spása nebo zbytečnost?

Jak CheckPoint Abra, tak i IronKey S200 představují jedny z nejkvalitnějších produktů ve své třídě, koncepčně se ale zaměřují na jiné cílové skupiny. Mírně spotřebněji působící CheckPoint Abra má ve finále větší šanci prosadit se v širokém spektru nejrůzněji zaměřených firem, řešících problémy se vzdáleným přístupem svých zaměstnanců k firemním systémům a tedy zvýšení jejich pracovní efektivity. Naopak IronKey, jak vzhledem k okolnostem svého vzniku, tak i díky množství certifikací najde uplatnění spíš v bankovnictví, pojišťovnictví či veřejném sektoru.

Slabou stránkou obou řešení je ovšem jejich relativní koncepční zastaralost. Jinými slovy trend budoucnosti s největší pravděpodobností spočívá v technologii cloud computingu, která by si zabezpečení měla řešit vlastními silami, a kde, v ideálním případě, budou data uložena výhradně v cloudu. To ale není vize, která by se pravděpodobně naplnila dříve než v horizontu přinejmenším jedné dekády.

Rubriky: HardwareSecurity

Související příspěvky

Dell Technologies uvádí novou generaci serverů PowerEdge, které pomohou firmám s nasazením AI
Články

Dell Technologies uvádí novou generaci serverů PowerEdge, které pomohou firmám s nasazením AI

13. 6. 2025
Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB
Zprávičky

Nová pravidla pro kybernetickou bezpečnost Senát schválil

12. 6. 2025
Zprávičky

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů v ČR byl v květnu nejnižší za poslední rok

11. 6. 2025
Nintendo Switch 2 se blíží. Co přinese a jak změní trh?
Zprávičky

Konzole Switch 2 se stala nejrychleji prodávaným herním zařízením Nintenda

11. 6. 2025

Zprávičky

AI snižuje důležitost formálního vzdělání, říká studie PwC

ČTK
15. 6. 2025

Zavádění umělé inteligence (AI) na pracoviště výrazně zvyšuje produktivitu zaměstnanců i tržby firem. V

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Čínská společnosti Tencent zvažuje koupi jihokorejského vývojáře Nexon

ČTK
14. 6. 2025

Čínský internetový gigant Tencent Holdings zvažuje možnost nákupu jihokorejského vývojáře her Nexon. Tencent hledá

Nvidia a Perplexity AI plánují evropské modely AI, zapojí se také Slovensko

ČTK
13. 6. 2025

Americký výrobce vyspělých polovodičů Nvidia a a start-up Perplexity AI uzavřely partnerství pro vytvoření

OpenAI chce podle médií peníze od investorů ze Saúdské Arábie, Indie a emirátů

ČTK
13. 6. 2025

Americká společnosti OpenAI, která je průkopníkem v oblasti generativní umělé inteligence (AI), jednala se

Jeden z prvních počítačů Apple se v USA vydražil za více než 223 000 dolarů

Piráti podali oznámení na šéfa IT z MPSV Trpkoše, dle něj byly zakázky v pořádku

ČTK
12. 6. 2025

Piráti podali trestní oznámení na šéfa sekce IT ministerstva práce Karla Trpkoše kvůli zadávání

Policie zřejmě získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků

ČTK
12. 6. 2025

Policie pravděpodobně získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků. Umožnit to má

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Nová pravidla pro kybernetickou bezpečnost Senát schválil

ČTK
12. 6. 2025

Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o

ČR by si v AI měla najít silné stránky, potenciál je ve zdravotnictví

ČTK
12. 6. 2025

Česko by si v umělé inteligenci (AI) mělo najít silné stránky a těm se

Tiskové zprávy

O2 zavádí do své sítě samostatné 5G jádro (5G stand alone)

AI agenti místo „noreply“ v nové platformě Salesforce

AI vyžaduje kontext i ve veřejné správě

ZEBRA SYSTEMS vyhlásila nejlepší lokální partnery za rok 2024

Women in Tech snídaně: sdílení, které pomáhá ženám v technologiích růst

Méně papírování, rychlejší schvalování. Draslovka sjednocuje správu výdajů a služebních cest do jednoho systému

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Home banking

Trend

Teambuilding

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Vodním světem byl i asteroid Ceres
  • Za znečistěné ovzduší mohly požáry v kanadských lesích
  • Evoluční skok bez pravidel: Jaká prostředí osidlují rostliny s dvojnásobným genomem?

RSS AbcLinuxu RSS

  • Kali Linux 2025.2
  • Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice
  • AOSP (Android Open Source Project) bez zdrojových kódů specifických pro telefony Pixel od Googlu

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.