• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

AI a byznys: Důvody ke skepsi a pro koho bude umělá inteligence znamenat nejvyšší přínos

Pavel Houser
7. 4. 2025
| Články

Zdroj: Pixabay

Akciové trhy jsou momentálně pod silným tlakem v důsledku obav z celních válek a navíc procházejí významnými turbulencemi s tím, jak se zájem investorů přesouvá mezi jednotlivými regiony. Dosud ale platí, že americké akcie jsou oproti zbytku světa poněkud „nadceněny“ ve smyslu poměru ceny k dosahovaným ziskům. Jinak řečeno, investoři u nich předpokládají vyšší růstový potenciál. Může se to týkat i očekávaného dopadu umělé inteligence. Analýza Goldman Sachs v této souvislosti uvádí, že největší dopad na produktivitu bude mít zavádění AI v těch (cca) nejvyspělejších ekonomikách: konkrétně je zmiňováno Japonsko, Hongkong, USA, Izrael, Velká Británie, následuje eurozóna jako celek a Singapur. Ve všech těchto zemích/oblastech má být potenciální přínos umělé inteligence celkem podobný a situace na akciovém trhu se tím tedy zřejmě vysvětlit nedá. Navíc vyšší nacenění amerických firem přetrvává, i když se neberou v úvahu největší technologické firmy, dodává ve svém komentáři Jiří Soustružník, vedoucí výzkumu akciových trhů v Patria.cz.
Co se týče samotného vyššího dopadu AI na vyspělé ekonomiky, podle dalších názorů jde o to, že přínosy jejího zavádění budou mnohem menší tam, kde jsou nižší náklady na pracovní sílu.

Prognóza Fidelity International očekává, že letos ještě umělá inteligence nebude představovat žádný bod zlomu ve smyslu výraznějšího zvýšení ziskovosti firem. Samozřejmě převažuje očekávání pozitivního dopadu nad negativním, nicméně 72 % dotazovaných analytiků (tj. lidí specializujících se na určitou společnost) předpokládá pro příštích 12 měsíců dopad AI v úhrnu nulový/neutrální. Přitom před rokem předpokládalo pozitivní vliv mírně větší procento respondentů. Z analýzy Fidelity dále plyne, že dopad AI je prozatím nejvyšší v činnostech, které jsou značně automatizovány už nyní – zákaznický servis, kancelářské/administrativní činnosti, HR, marketing. Výnosy zvyšuje IT pro technologické firmy (míněno nejen dodavatele těchto řešení), finanční sektor, provozovatele komunikačních služeb a segment zdravotnictví/farmacie (zde i další automatizace vývoje léků). Naproti tomu v oblasti automatizace výrobních linek nebo robotiky je dopad AI nad stávající automatizaci zatím relativně malý. Totéž podle dalších analytiků platí třeba pro oblast těžby, utilit a další „klasické“ průmyslové obory.

Investor Jim Chanos zdůrazňuje, že umělá inteligence dosud dělá pravý opak toho, co slibuje – zvyšuje tedy náklady. Stávající investice do AI mají často pochybnou návratnost, na druhé straně firmy poskytující související technologie budou generovat mnohem nižší zisky, než se od nich nyní očekává (nižší růstový potenciál).

A co se týče rozdílného dopadu AI na největší technologické firmy. Vítězem na jedné straně je samozřejmě NVidia; Stacy Rasgon, analytik společnosti Bernstein, zdůrazňuje její velké výhody před konkurencí – produkce dodatečného hardwaru vedle samotných čipů, ekosystém, software; kromě ceny procesoru hrají pro TCO velkou roli i náklady na energii, a zde NVidia není oproti konkurenci nijak drahá.
Naopak poraženým až dosud byl Apple, který neměl v této oblasti co nabídnout kromě zastaralé (ve srovnání s populárními modely LLM) Siri. Nicméně v Applu došlo v této souvislosti už i k personálním změnám ve vedení společnosti. Lance Ulanoff z TechRadaru ovšem poznamenává, že obchodnímu modelu Applu by příliš neuškodilo, pokud by využíval AI od třetí strany. Nakonec byznys firmy je oproti Microsoftu, Googlu nebo Facebooku stejně „posunutý“ a víceméně závislý jen na prodeji iPhonů…

Zdroj: Patria.cz a další

Rubriky: ByznysTechnologie

Související příspěvky

Články

Chytré město stojí na datech, ne na aplikacích

2. 3. 2026
Zprávičky

OpenAI vybrala od investorů 110 miliard dolarů, z toho 50 miliard od Amazonu

2. 3. 2026
Zprávičky

OpenAI uzavřela dohodu s Pentagonem poté, co se rozešel s Anthropikem

1. 3. 2026
Zprávičky

Pentagon označil Anthropic za bezpečnostní riziko, firma se obrátí na soud

1. 3. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

OpenAI vybrala od investorů 110 miliard dolarů, z toho 50 miliard od Amazonu

ČTK
2. 3. 2026

Americká společnost OpenAI získala v posledním kole financování od tří velkých technologických firem 110

Ministr školství Plaga preferuje evropský zákaz sociálních sítí pro děti

ČTK
2. 3. 2026

Český ministr školství Robert Plaga (za ANO) dává v souvislosti s možným zákazem sociálních

OpenAI uzavřela dohodu s Pentagonem poté, co se rozešel s Anthropikem

ČTK
1. 3. 2026

San Francisco 1. března (ČTK) - Americká technologická společnost OpenAI uzavřela dohodu s americkým

Pentagon označil Anthropic za bezpečnostní riziko, firma se obrátí na soud

ČTK
1. 3. 2026

Technologická společnost Anthropic v noci na dnešek oznámila, že se obrátí na soud kvůli

Samsung oznámil, že uzavře závod na výrobu televizorů na Slovensku

ČTK
1. 3. 2026

Jihokorejský elektrotechnický koncern Samsung do letošního května postupně ukončí výrobu televizorů ve své továrně

IDC: Trh se smartphony letos kvůli drahým pamětem zažije rekordní pokles

ČTK
1. 3. 2026

Celosvětový trh s chytrými telefony v letošním roce vykáže nejprudší pokles v historii, a

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

CATI

S-rank

Brand Experience

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.