Aktuálně o startupech: Slevomat a ti druzí

Vilém Heinz, 08. listopad 2010 08:47 12 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys

Startup
Dnešní článek o startupech bude spíš jednou velkou recenzí serveru Slevomat.cz. Jelikož je velmi zajímavý, tak už jsem v předepsaném rozsahu našel pouze krátkou mezírku pro zmínění portálu Přednášky.

slevomat

Ještě předtím než začnu hodnotit portál Slevomat podle toho co nabízí, chtěl bych vyzvednout naprosto ukázkovou reakci zástupce firmy na mé otázky. Slevomat je služba, která nabízí zajímavé slevy, díky prodeji produktu ve velkém. Jde o to, že nabízí lidem slevy jen, pokud se daný produkt prodá v určitém či vyšším počtu. Nahlédněme tedy, jak to přesně pracuje.

Jak To celé funguje


Portál Slevomat nabízí svým uživatelům slevy, které opravdu stojí za to. A jak to dokáže? Služby prodejců často musí stát více, aby se pokryly ztráty vystávající s nevyužitím maximální kapacity, a pak je výrobce nucen dělat v menším či mít přebytky a to či ono přijde na trhu velmi draze. Slevomat nabízí slevu uživatelům za předpokladu, že se naplní určitý počet odběratelů, což zajistí objem prodeje výrobci a ušetří i Vaší peněžence. Takže je to vlastně výnosné pro obě strany. Slevomat tím rozkrývá úžasné možnosti pro rozjetí byznysu začínajících či stagnujících firem, a pokud se mu i nadále bude takto dařit, je to asi jeden z nejzdařilejších projektů, co jsem do této doby recenzoval v článcích vyhraněných pro Startupy.

Praxe


Slevomat je tedy portál nabízející slevy, na základě zajištění velkého odběru služeb či zboží. Soustředí se hlavně na volnočasové služby. Slevy se pohybují mezi zajímavými 40-90%, což je hodně zajímavé, ale tyto výhody platí pouze při naplnění požadovaného počtu prodaných jednotek. Časová omezení nabídek jsou 1-3 dny. Po skončení lhůty, určené na objednávku, se nejdříve koloběh událostí obrací na kupujícího. Ten má za úkol zaplatit několika možnými způsoby. Poté co se tak stane, je řada na převedení peněz prodejci dané služby. Platnost certifikátu je obvykle 6 měsíců. A teď něco ze statistik, které mi byly poskytnuty.

Po více jak půlroce fungování tato služba ušetřila nakupujícím 99,5 milionů korun a rozšířila svoji uživatelskou základnu na 120 tisíc lidí. Slevomat.cz nabízí své služby v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Plzni. Kromě toho počítá s brzkým rozšířením na Slovensko.
Více informací: www.slevomat.cz, www.facebook.com/slevomat, www.twitter.com/slevomat

Co může Slevomat nabídnout inzerentům?


Jelikož bohužel nemám osobní zkušenost, protože nic neprodávám, musím vycházet jen ze zprostředkovaných informací. Slevomat slibuje levný, rychlý a účinný reklamní tah. Účinný a levný určitě je, ale rychlost nemohu z vlastní zkušenosti posoudit. Tato firma má hlavní cíl pomoci podnikatelům rozjet nový byznys či překonat jeho slabší chvilky. Inzerenti dostanou své peníze během týdne a je tedy možné rychle inventovat do dalšího podnikání.

Konkurence


Je nějaká? Ano je, například Zapakatel.cz, ale Slevomat si už vybudoval velmi dominantní postavení. Do budoucna doufají, že zákazníky přesvědčí hlavně kvalitou poskytovaných služeb a jejich dalším rozšiřováním.

Slevomat time line

• ZÁŘÍ
• 80 000 uživatelů

• ŘÍJEN
• stabilně přes 50 000 návštěvníků denně
• přes 100 000 uživatelů

• LISTOPAD
• 100 milionů ušetřených Kč zákazníkům
• průměrný prodej 2000 slevomatek denně


Shrnutí z hlediska firemního využití:
+ nízké provozní náklady služby Slevomat
+ široké záběr
+ rychlé rozšíření
- složitá logistika toku peněz

Můj názor: Tato firma má velmi silné postavení na trhu, o čem svědčí čísla výše uvedená. Myslím si, že tvůrci to vzali za správný konec a přivedli na trh velmi životaschopný projekt. Pokud se potvrdí i v budoucnosti účinnost jejich služeb, pak mají vyhráno. Čas ukáže.

Dále bych se rád zmínil o opravdu zajímavém portálu Prednasky.com ve kterém bohužel nevidím až tak silné finanční využití, ale je to dobrý nápad.

Přednášky

Web: www.prednasky.com

Co tedy tento portál nabízí? Stalo se Vám někdy, že jste vynechali přednášku a propásli tak důležitý výklad? Tak tomu se snaží tento portál zabránit. Je zde možné zhlédnout přednášky, které jste zameškali. Samozřejmě že v této beta verzi je jich málo. Projekt našel zajímavou díru na trhu, ale pokud je někde nějaká díra, ta to má vždy svůj důvod. Důvodem číslo jedna je nereálnost všech navazujících přednášek. Druhým důvodem je finanční zužitkování služby, které nevidím moc nadějně. Student nebude platit za polotovar a celek není uskutečnitelný.

Shrnutí z hlediska firemního využití:
+ malé náklady
+ malá či žádná konkurence
- malé finanční zužitkování
- nerealizovatelnost

Můj názor: Je to rozhodně dobrý nápad, který lze najít ve velmi málo provedeních, ale nepřipadá mi to, že by mohl tento projekt něčeho velkého dosáhnout, pokud bude pokračovat tak, jako doposud.


Komentáře

sibiřanka #1
sibiřanka 10. listopad 2010 01:29

Marně hledám, co nového (objevného) tento článek přinesl. Informace, které nejsou snadno dohledatelné, případně kompilaci, která vnáší do problematiky nové světlo...?

Heinz Vilem #11
Heinz Vilem 11. listopad 2010 12:08

Milá "sibiřanko",

o této problematice jsem se bavil s více lidmi a vložil jsem tam právě to, co jim přišlo nesrozumitelné. Pokud máte nějaký individuální dotaz, rád vám jej zodpovím na e-mailu (heinzvilem@gmail.com), který kontroluji tak tak 2x denně.

S pozdravem
Vilém Heinz

Ondřej #2
Ondřej 16. listopad 2010 15:56

Pokud v článku máte na mysli projekt www.prednasky.com, tak jde o věc za kterou stojí lidé z Ústavu počítačové grafiky a multimédií na FIT VUT, hlavní vymoženost systému je rozeznávání řeči a automatické generování titulků k přednáškám, celkově jde podle mého o poměrně komplikovanou záležitost. Navíc se mi nezdá, že by se plánovalo nějaké komerční využití.

Jan Statný #3
Jan Statný 09. listopad 2010 10:50

Nejlepší je sledovat tzv. agregátory slevových portálů. Těch stránek se slevami je opravdu mnoho.

Mě osobně nejvíce vyhovují Zlaté slevy.cz, přijdou mi nejpřehlednější. Navíc mají iPhone aplikaci, což je super:-) Ale jsou i jiné. Slevoman, skrz,...

Náhodný kolemjdoucí #9
Náhodný kolemjdoucí 29. prosinec 2010 03:19

Velký přehled slev je také na levnejsisluzby.cz

Radek #4
Radek 09. listopad 2010 13:40

Zajímá mě, kdy přijde to pročištění trhu o kterém se již několik týdnů mluví. Přeci jen, aktuálně je na českém internetu spuštěných či před spuštěním 65+ slevomatů a zatím žádný velký skandál v podobě nedodání zboží, či nekvalitních služeb. Tedy matně se mně vybavuje pouze případ s pizzou někde kolem Václaváku, ale za to tuším daný slevomat vracel peníze.

Heinz Vilem #10
Heinz Vilem 18. listopad 2010 15:27

Už to přichází. Slevomat kupuje a hledá oporu např. u ONADNES. Více na:
více na http://www.itbiz.cz/slevomat-sjednocuje-ceske-servery-hromadneho-nakupovani-inicializuje-instituci-kvality
(není moje práce)

Pari #5
Pari 09. listopad 2010 11:26

Zajímalo by mě jak je ošetřeno, že daný poskytovatel nedodrží podmínky a slevu neposkytne? Přeci jen se vzrůstající konkurencí tato pravděpodobnost exponenciálně roste (jméno si poškodí jak slevový server tak poskytovatel, takže určitě je to záležitost obou subjektů)

Tomáš Trejbal #6
Tomáš Trejbal 09. listopad 2010 13:38

Nafouklá bublina!
Sorry, ale tenhle titulek byl aktuální možná někdy v květnu. Teď je listopad a na trhu je přes padesát poskytovatelů hromadných slev a cca 25 agregátorů slev.

Slevomat je bublina, která brzy splaskne a vznikne klasické tržní prostředí předních 5 až deseti poskytovatelů, kteří budou ve všech velkých městech Čr. To, že se mluví jen o Slevomatu (nebyl první!), je mediální hrubka ;)

Pod tenhle názor se klidně hrdě podepíšu :)
Tomáš Trejbal

Pavel Jedlička #7
Pavel Jedlička 08. listopad 2010 20:02

Problém je, že Slevomat je jen v pár městech. U nás je jen HyperSleva a na tu taky nedám dopustit.

Michal Vávra #8
Michal Vávra 08. listopad 2010 13:29

Slevomat z vlastní zkušenosti mohu doporučit - široká nabídka, velice jednoduchý proces objednávky, maximální automatizace a komfort pro uživatele... Na ostatních slevových webech jsem zatím nenakupoval.

Pavel #12
Pavel 25. srpen 2011 19:25

Navštívil jsem pomocí slevomatu hotel Rakovec na Brněnské přehradě. Jedním slovem hnus! Přístup personálu arogantní, k večeři na místo grilovaného steaku sekaný fujtajbl na rožni!!! A ten neskutečný smrad v noci!!! Provozní typický mafián nebo pasák? ... Společnost lehkých děv u bazénu ani nevzpomínám. Už nikdy víc přes slevomat!!! Připadali jsme si jako socky!!! Fuj!

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

EK oznámí rozhodnutí o pokutě pro Google

ČTK , 18. červenec 2018 12:10

Google dostal od EK za zneužití dominantního postavení již koncem loňského června pokutu 2,42 miliar...

Více 0 komentářů

Americká Workday koupila českou firmu Stories

ČTK , 18. červenec 2018 09:00

Českou firmu Stories založili tři datoví odborníci, kteří si dali za cíl změnit řízení velkých firem...

Více 0 komentářů

Slovensko zablokovalo přístup k desítkám webů s hazardními hrami

ČTK , 18. červenec 2018 08:00

Na návrh slovenského Finančního ředitelství soudy nařídily telekomunikačním operátorům zamezit příst...

Více 0 komentářů

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů