
V dnešním dílu seriálu Aktuálně o startupech se zaměříme na oblast mobilních telefonů, respektive tedy těch „chytřejších“ z nich. O aktuálním vývoji v oblasti smartphonů vás na stránkách ITBizu informujeme prakticky denně, jen málo toho ale bylo řečeno o tom, že smartphony představují ideální příležitost pro vznik startupu.

Vývoj pro smartphony představuje
zajímavé možnosti pro startupy.
Vývoj pro mobilní operační systémy je oblastí bezesporu velmi lákavou a perspektivní, ale bohužel také náročnou. Důvodem jsou především některé specifické problémy, se kterými je u smartphonů, respektive u mobilních zařízení obecně, jednoduše potřeba počítat.
Předně si je potřeba uvědomit, že smartphony jsou, až na výjimky typu HTC HD2, zařízení s poměrně omezeným výpočetním výkonem. Vzhledem ke kapacitě baterie dostupný hardware není navíc možné dlouhodobě vytěžovat na maximum. Jinými slovy aplikace vyvíjené speciálně pro smartphony musí být v první řadě co nejméně náročné jak na výkon, tak i na rychlost datového připojení. To představuje druhé významné omezení, se kterým se vývojáři pro mobilní operační systémy musí poprat. Obzvlášť na území České republiky, které je v naprosté většině případů pokryté pouze pomalou datovou sítí GPRS, představuje významný argument pro tento problém.
Na druhou stranu aplikace mezi mobilní telefony je současný trhák a lze očekávat, že se tento trend v příštích letech jen tak nezmění. S tím, jak roste obliba a prodeje smartphonů, rostou i požadavky jejich uživatelů na využívání co nejširšího spektra funkcí. Ve středu zájmu loňského roku bylo bezesporu napojení na sociální sítě Facebook, MySpace a Twitter, případně na video portál YouTube. Jak jsme zmínili v jednom z předchozích článků, nynějším trendem jsou geolokační služby. Komerčně zajímavější jsou ale bezesporu firemní aplikace, které umožní okamžitý přístup k podnikovým systémům. Jejich realizace je ale zároveň složitější, než vytváření jiných aplikací.
Který systém zvolit
Rozhodneme-li se vydat cestou vývoje aplikací pro smartphony, logicky tak vyvstává otázka, pro který operační systém se rozhodnout. V rámci tohoto článku se blíže podíváme jen na ty nejrozšířenější, pro které už dnes existují stovky nejrůznějších aplikací a rozšíření. Řeč tak bude především o operačních systémech Android, iPhone OS, Symbian a Windows Mobile.
Jako první se podíváme na situaci okolo operačního systému Android, který s velkou pompou před necelými dvěma lety představil internetový gigant Google. Ten byl postupem času adaptován mnoha výrobci a dnes je k nalezení v několika desítkách nejrůznějších smartphonech. To, jinými slovy, představuje miliony potencionálních zákazníků. Aplikace jsou distribuovány pomocí internetového portálu Android Marketplace a najdeme mezi nimi jak aplikace placené, tak i ty poskytované zdarma. Google si sice vyhrazuje právo zkontrolovat všechny nahrané aplikace a v případě problémů jejich prodej zastavit, dá se ale říct, že firemní politika je v tomto směru poměrně benevolentní.
Další alternativou je Apple a jeho iPhone OS, na který se, především díky vysoké oblibě telefonů iPhone, zaměřuje stále více vývojářů. Potencionálních 51 milionů telefonů iPhone plus nepočítaně iPadů a iPodů Touch navíc představuje více než dostatečný trh prakticky pro jakoukoliv aplikaci. iPhony se také, navzdory dřívějšímu odmítání, také pomalu prosazují i v korporátní sféře, byť ohrozit pozici výrobců, jako je HTC, nebo RIM, zatím ani zdaleka nemohou.
Aktuálně o startupech je seriál, který pro vás od dubna 2010 každý čtvrtek připravujeme. Jeho cílem je informovat o aktuálním vývoji mezi jak domácími, tak i zahraničními startupy, mapovat vývoj vybraných společností a přinášet zprávy o aktuálních trendech.
Máte námět na zajímavé téma z oblasti této oblasti? Chcete se s námi podělit o zajímavé informace? Napište nám na redakce@itbiz.cz.
Na druhou stranu Apple odrazuje velmi přísnou, a často také nejasnou, politikou svého App Storu, který představuje jediný způsob, jak lze aplikaci pro operační systémy iPhone OS získat. Firma si také vyhrazuje právo i schválené aplikace kdykoliv odstranit a to bez udání důvodu. Vývoj pro platformu iPhone OS je tak sice poměrně zajímavý co se možností systému a zařízení týká, vzhledem k některým unáhleným krokům Applu ale také poměrně nestabilní.
Posledním ze zmíněných operačních systémů je Windows Mobile, respektive Windows Phone společnosti Microsoft. Ten je mnohými zatracován jako zastaralý, pomalý a těžkopádný, plánovaný systém Windows Phone 7 by tuto reputaci ale měl změnit. Microsoft pro účely svých mobilních operačních systémů zřídil portál Marketplace, aplikace ale lze stahovat a instalovat i nezávisle na této službě. To představuje velikou výhodu a značnou tvůrčí volnost oproti Applu a jeho App Store. Na druhou stranu je při vývoji pro Windows Mobile potřeba zohlednit omezení, které si s sebou tato platforma nese, mimo jiné i poměrně vysoké hardwarové nároky, které jsou nutné k zajištění vlastního provozu systému.
Co přinese Linux
Zůstává otázkou, jak vody operačních systémů pro smartphony rozčeří některé chystané projekty, jako je například OS Bada, který připravuje jihokorejský výrobce Samsung. První smartphony s tímto systémem by se na trhu měly údajné objevit už během několika týdnů a firma si od jejich uvedení hodně slibuje. Podaří se ale OS Bada prosadit natolik, aby alespoň trochu ohrozil postavení dnes dominantních systémů Android, iPhone OS, Symbian a Windows Mobile? Velmi pravděpodobně ne.
Do budoucna se ale jako poměrně zajímavé mohou ukázat operační systémy založené na Linuxu, tedy především OS Maemo, který už v jednom svém modelu použil finský výrobce Nokia. Na vlastních operačních systémech založených na Linuxu ovšem pracují i další výrobci a v příštích letech se s nimi bezesporu setkáme ve stále více zařízeních. To atraktivitu tohoto systému bezesporu zvyšuje a zaměřit se tak na vývoj aplikací pro něj určených nejspíš nebude krokem špatným směrem.
Výhodou je také, že i když souběžně vzniká několik různých operačních systémů, všechny vychází z Linuxu a budou si tak velmi podobné. Zajistit kompatibilitu aplikací mezi těmito operačními systémy by tak nemusel být příliš velký problém. Na druhou stranu všichni velcí výrobci, tedy s výjimkou Nokie, sází spíš na Android, iPhone OS, nebo Windows Mobile.
iDevcamp se se blíží
Zájemcům o vývoj aplikací pro operační systém iPhone OS určitě neuniklo, že se pomalu blíží vývojářská akce s názvem iDevcamp. Její náplní bude, mimo jiné, i seminář zaměřený na kompletní tvorbu aplikací pro iPhone OS, a to včetně ukázky její propagace a následného zpeněžení. Dostatečný prostor bude věnován také novému reklamnímu systému iAd, který Apple představil teprve nedávno.
Pokud je tedy Apple tou platformou, na kterou se chcete orientovat, iDevcamp je ojedinělou příležitostí, kterou byste rozhodně neměli promeškat. Co se rozsahu akce týká, mělo by se jednat o dosud nejrozsáhlejší konferenci tohoto typu, zaměřenou na Apple, na našem území. Více informací naleznete na webových stránkách akce.