• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Aktuálně o startupech: syndrom druhého startupu

Petr Švec
24. 6. 2010
| Články
Startup

Myšlenku takzvaného syndromu druhého startupu na svém blogu před několika dny představil Ben Horowitz, uznávaný odborník na problematiku startupů. O co se jedná? Stručně řečeno o situaci, kdy úspěšné založení a vedení jednoho startupu vede k přehlížení zásad a zkušeností při dalších projektech, což má za následek jejich krach. V dnešním díle seriálu Aktuálně o startupech se na problematiku takzvaného syndromu druhého startupu podíváme podrobněji.

Při plánech na založení vlastního startupu nás může potkat prakticky nekonečné množství překážek a komplikací nejrůznějšího druhu. Některé z nich jsou poměrně jasné, zřejmé a předvídatelné, některé jsou problémové a je obtížné je zcela eliminovat a některé se mohou objevit i při nejlepší vůli a jednání všech zúčastněných. Do první kategorie spadají bezesporu problémy spojené s financováním, realizací nápadu a technické komplikace nejrůznějšího rázu.

Druhá kategorie pak zahrnuje problémy především z oblasti personalistiky a řízení lidských zdrojů, tedy prakticky ty oblasti, které jsou závislé na „nestabilním“ lidském faktoru. Syndrom druhého startupu je bezesporu zástupcem třetí kategorie. Jedná se o velmi nebezpečný jev, který je důsledkem našeho chování a to i tehdy, je-li toto chování vedeno těmi nejlepšími úmysly a záměry.

Business Plan

Právě to je ovšem důvod pro jeho velkou nebezpečnost – jakmile jsme přesvědčeni, že to co děláme, děláme dobře, respektive máme správnost tohoto postupu nějakým způsobem empiricky ověřenou, myslíme si, že se automaticky jedná o to nejsprávnější možné rozhodnutí. Problémem ovšem je, že naše rozhodování musí být vždy adekvátní příslušné době, tedy musí vzít v úvahu všechny nezbytné aspekty spojené s podnikáním. K tomu ovšem velmi často nedochází a tudíž vzniká syndrom druhého startupu.

Zapomeňte na minulost, smysl má současnost

Jak už bylo naznačeno v úvodu, syndrom druhého startupu je taková situace, kdy podnikatel, povzbuzen předchozími úspěchy svého podnikání, začíná přehlížet některá fakta a chová se zdánlivě nelogicky. Důvodů pro takové chování může být mnoho, od obvyklého „fungovalo to tak dřív, takže teď to bude fungovat taky“, až po pedantské lpění na některých aspektech byznysu na úkor jiných, obvykle mnohem důležitějších. Následky pak mohou sahat od těch méně škodlivých, v podobě „pouhého“ pomalého rozvoje firmy, až po ty smrtelné, tedy kdy špatně zvolená strategie, nebo vedení, nakonec vedla k nezdaru celého projektu. Jak se syndromu druhého startupu tedy úspěšně bránit?

Zaprvé je třeba klást důraz na současnost a budoucnost, ne na minulost. Jinými slovy je potřeba si uvědomit, že postupy, které fungovaly dřív, nebo se v minulosti ukázaly jako dobrá strategie, nemusí fungovat (a obvykle taky nefungují) v současnosti. Proč je tomu tak? Svět se neustále mění, mění se lidé, jejich mentalita a požadavky, měníme se my a naše názory a myšlenky, mění se hodnota peněz a jejich váha a mění se dostupné technologie. Obzvlášť poslední bod je významný, neboť použité technologie jsou nezřídka kdy alfou a omegou celého byznysu a na jejich správné volbě závisí úspěch, či neúspěch celého povolání.

Jaké je tedy východisko? Každému podnikatelskému záměru by tak měla předcházet důkladná analýza nejen trhu a potencionálních zákazníků, ale především také možných způsobů a metod, pomocí kterých lze zvoleného cíle dosáhnout. Můžeme tak zjistit, že nejvýhodnější řešení bude zcela jiné, než jak jsme se původně domnívali. Nebo naopak dospějeme k závěru, že než se přiklonit k příliš náročnému, nebo drahému řešení, je lepší pozměnit náš původní podnikatelský záměr.

Zbytečné lpění na minulosti

Druhý problém je závažnější, neboť se týká zvyklostí a zažitých postupů. Jestliže se v prvním realizovaném projektu nějaká fáze plánování příliš nepovedla, lze očekávat, že v rámci druhého projektu na ní bude naopak kladen extrémně velký důraz tak, aby se, takříkajíc, „tentokrát nic nepokazilo.“ Přílišné zaměření na jednu problematiku ovšem odčerpává čas a energii, která pak logicky chybí při řešení jiných otázek.

Aktuálně o startupech je seriál, který pro vás od dubna 2010 každý čtvrtek připravujeme. Jeho cílem je informovat o aktuálním vývoji mezi jak domácími, tak i zahraničními startupy, mapovat vývoj vybraných společností a přinášet zprávy o aktuálních trendech.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti této oblasti? Chcete se s námi podělit o zajímavé informace? Napište nám na redakce@itbiz.cz.

Tento problém může vést až do tak absurdních situací, kdy je příliš velký prostor věnován „formalitám,“ jako je byznys plán, nebo marketingová strategie tak, že na naplánování či doladění poskytované služby zbude naopak méně času. Ani v nejmenším tím nechceme podcenit význam těchto dvou a mnoha dalších nástrojů, na druhou stranu objem času stráveného nad přípravou a vývojem výrobku by přeci jen měl dominovat.

Jak vidíme, syndrom druhého startupu sice v největším rozsahu může poskytnout především takové podnikatele, kteří se založením a řízením vlastní firmy mají nějaké zkušenosti. Úmyslně ovšem říkáme „především,“ protože cestou vlastního byznysu se vydávají samozřejmě i lidé, pro které se jedná o první počin v tomto směru, z předchozích zaměstnání už ale nějaké postupy a metody zažité mají.

Východisko?

Jaké z toho plyne ponaučení? Staré české přísloví „dvakrát měř, jednou řež“ má rozhodně něco do sebe a má smysl se jím řídit. Abychom maximalizovali naše šance při založení startupu, musíme být schopni si celou akci dopředu důkladně promyslet. Na druhou stranu nesmíme ale ani zanedbat vývoj samotného produktu, na jehož prodeji chceme celé podnikání založit.

Kde je tedy optimální poměr mezi časem věnovaným produktu a časem věnovaným plánování? Na tuto otázku si musí odpovědět každý z nás sám, protože odpověď je v každém případě naprosto individuální. Příprava některých produktů a služeb vyžaduje spoustu času na plánování a ladění detailů, některé jsou naopak poměrně jednoduché.

Zaručený recept na to, jak zcela předejít syndromu druhého startupu bohužel neexistuje, šance na jeho vznik se ale dají minimalizovat. Základem je již zmíněné plánování spojené se zvážením všech aktuálních aspektů a jen minimální ohlížení se za minulostí. I když, lehko se to řekne, daleko hůř ovšem udělá.

Rubriky: Byznys

Související příspěvky

Zprávičky

Brusel obvinil provozovatele TikToku z porušování pravidel EU, hrozí mu pokutou

15. 5. 2025
Zprávičky

ÚOHS začal posuzovat převzetí Dotykačky softwarovou skupinou Seyfor

15. 5. 2025
Zprávičky

T-Mobile v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 5 % na 3,44 miliardy

15. 5. 2025
Zprávičky

Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady

15. 5. 2025

Zprávičky

Brusel obvinil provozovatele TikToku z porušování pravidel EU, hrozí mu pokutou

ČTK
15. 5. 2025

Evropská komise (EK) obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti

ÚOHS začal posuzovat převzetí Dotykačky softwarovou skupinou Seyfor

ČTK
15. 5. 2025

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat převzetí společnosti Dotykačka, která poskytuje pokladní

T-Mobile v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 5 % na 3,44 miliardy

ČTK
15. 5. 2025

Operátor T-Mobile zvýšil v prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA o 4,8 procenta na 3,438

Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady

ČTK
15. 5. 2025

Německý průmyslový koncern Siemens zvýšil ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 11 procent

Umělá inteligence může zahltit spravedlnost generovanými texty, míní náměstek

ČTK
14. 5. 2025

Využívání jazykových modelů v právu se projevuje rostoucím množstvím i délkou právních textů a

Foxconn téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk, jeho vyhlídky však zastiňují cla

ČTK
14. 5. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním producentem elektroniky na světě a hlavním výrobcem

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Česko v dubnu zasypaly desítky tisíc škodlivých e-mailů

Pavel Houser
14. 5. 2025

V dubnu opět vzrostly detekce infostealeru Formbook, který tak stále stojí v čele pravidelné

Microsoft hodlá zrušit zhruba 3 % pracovních míst

ČTK
14. 5. 2025

Americký softwarový gigant Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Informoval o tom

Tiskové zprávy

MPO: Zrušení amerického omezení vývozu AI čipů nechává prostor pro rozvoj českého průmyslu a mezinárodní spolupráce

Místní šetření ÚOHS ve společnosti Seznam.cz bylo nezákonné, konstatoval soud

Efektivní a bezpečná správa kontejnerových klastrů

WD_BLACK SN8100 NVMe SSD posunuje hranice

Acronis integruje do své platformy řešení Fortinet

ČTÚ: Strategie správy spektra schválena vládou

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Benefit značky

PHP Home

Bit

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Jak tvrdnutí jater způsobuje rakovinu?
  • Různá psí plemena mají různě citlivý čich. Banální, ale konkrétní výsledky jsou překvapivé
  • Alzheimer a oprava mozku: co se stane, když chybí klíčový protein?

RSS AbcLinuxu RSS

  • Rust slaví 10 let od vydání verze 1.0. Vydána verze 1.87.0
  • Brusel obvinil provozovatele TikToku z porušování pravidel EU
  • Sovereign Tech Agency podpoří GFortran částkou 360 000 eur

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.