Apple představil nový MacBook Air a Mac OS X Lion

Novinky představené Applem ukazují, kudy se bude Apple ubírat a co od něj můžeme v příštím roce očekávat.


MacBook Air

Americký výrobce Apple na své včerejší tiskové konferenci představil dva zásadní produkty, a to nový a opět nejtenčí MacBook Air a připravovaný operační systém Mac OS X Lion. Akce s podtitulem „Back to Mac“ („Zpátky na Mac“) si kromě představení nových produktů kladla za cíl vrátit pozornost novinářů zpět k osobním počítačům, na kterých firma původně vyrostla, a které v jejím podnikání stále hrají velmi důležitou roli.

Nový MacBook Air je tu

Netrpělivě očekávanou novinkou bylo bezesporu uvedení nové verze tenkého notebooku MacBook Air. Ten se opět může pochlubit přízviskem „nejtenčí Mac všech dob“ a bez problémů jej lze označit i za jeden z nejtenčích notebooků současnosti. S tloušťkou pohybující se v rozmezí 0,3 centimetru (v oblasti horní části displeje) až po 1,7 centimetru (v místě, kde je displej upevněn) do této kategorii bezesporu zapadne.

Nový MacBook Air bude vybaven moderními SSD disky, které oproti klasickým pevným diskům nabízí vyšší rychlost, spolehlivost a nižší spotřebu energie. Na druhou stranu nevýhodou je jejich několikanásobně vyšší cena. Stejně jako předcházející modely bude i nová generace MacBook Air vybavena jen velmi omezenými periferiemi, konkrétně se tedy budeme muset spokojit s dvěma USB porty, audio výstupem na sluchátka, integrovanou čtečkou karet a speciálním „applovským“ výstupem pro připojení monitoru. Možnosti hardwaru jsou pak poměrně slušné a zahrnují grafickou kartu NVIDIA GeForce 320M a procesory Intel Core2Duo.I přesto by ale MacBook Air měl být schopen vydržet na baterii až 7 hodin.

Kromě nedostatku periferií je MacBooku Air často vytýkána i vysoká cena, což se ani s příchodem nové generace příliš nezmění. Nový MacBook Air začíná na ceně 999 dolarů (zhruba 17 500 Kč) ve velmi základní verzi, přičemž v zajímavější konfiguraci může jeho cena dosáhnout až několikanásobku této částky.

Mac OS X Lion až v létě 2011

Druhou oznámenou novinkou byla nová verze operačního systému Mac OS X pojmenovaná Lion. Ta se sice na trh nedostane dřív, než v průběhu léta 2011, jak bývá u Applu zvykem, pár informací o ní získáme už nyní. Z několika ukázek, které Jobs při své prezentaci novinářům poskytl je jasné, že Max OS X Lion bude disponovat přepracovaným uživatelským rozhraním a ovládáním. Jobs také naznačil, že s novým systémem přijde i dlouho očekávaná podpora pro dotykové displeje, což znamená, že bychom se konečně mohli dočkat dotykových modelů počítačů iMac, o kterých se obzvlášť v posledních měsících mohutně spekuluje.

Nový Mac OS X Lion tak má obsahovat některé funkce, které dosud známe spíš ze systému iOS, na kterém jsou postavena mobilní zařízení Applu. Jaké rozměry ale synergie obou systémů nakonec nabere, v tuto chvíli nemůžeme moc odhadovat a budeme si tak muset počkat na další informace od Applu.


Mac OS X Lion

„Back to Mac“

Cílem tiskové konference bylo především otočit zájem médií od mobilních zařízení Applu zpět k počítačům Mac. Ty, i přes nesporné prodejní úspěchy tabletu iPad, mobilního telefonu iPhone a přehrávačů iPod, stále představují veledůležitou část příjmů Applu. Za celý finanční rok 2010, který skončil v září, Apple prodal na 13,6 milionů osobních počítačů, což představuje meziroční nárůst o vynikajících 30%. Celkově se počítače Mac podílí na příjmech Applu zhruba jednou čtvrtinou. Apple dnes eviduje na zhruba 50 milionů majitelů počítačů Mac.

I přes nesporný význam osobních počítačů pro byznys Applu byly zprávy týkající se firmy v posledním půl roce spojeny prakticky výhradně s oblastí mobilních zařízení. Není se ostatně čemu divit, jen v letošním roce Apple stihl představit jak velmi inovativní tablet iPad, který prakticky otevřel nový segment trhu a přinutil ostatní výrobce k vývoji podobných zařízení, tak i čtvrtou generaci oblíbeného telefonu iPhone. Ta, oproti předchozí generaci, přináší množství novinek a změn včetně úpravy dosud prakticky neměnného designu, zcela nového operačního systému a nových doprovodných služeb.

Applu se v letošním roce velmi daří a to ne jen z hlediska zajímavosti a obchodních úspěchů jeho nových zařízení. Firma v dubnu letošního roku v tržní kapitalizaci překonala dosavadní jedničku Microsoft a stala se tak nejcennější technologickou společností na světě. Apple porazil Microsoft i z hlediska hodnoty značky, kterou agentura Millward Brown odhadla na 83,1 miliardy dolarů, Microsot byl pak oceněn „pouze“ na 76,3 miliardy dolarů. Samostatnou kapitolou je raketový růst ceny akcií Applu. Ty se ještě v lednu letošního roku obchodovaly za zhruba 200 dolarů (zhruba 3 500 Kč) za kus, s oznámenými finančními výsledky za Q4 se ale jejich cena vyšplhala až na 318 dolarů (zhruba 5 600 Kč), což představuje zhodnocení o 59% za pouhých 10 měsíců.

Otázkou do finančního roku 2011 tak zůstává, jestli se Applu podaří udržet současný drive a i nadále posilovat svou pozici a zvyšovat cenu akcií. Logickou úvahou se zdá být jasné, že růst nejde do nekonečna a Apple je z hlediska šíře svého portfolia přeci jen poměrně malým podnikem, který nemůže konkurovat gigantům, jako je Hewlett Packard, nebo Microsoft. Na druhou stranu o schopnosti Applu udržet růst jsme pochybovali už v průběhu dubna a května a Apple nás překvapil. Do nového finančního roku tak bude záležet především na tom, jaká další „esa“ má Steve Jobs schovaná v rukávu.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version